IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Perpetuum Mobile
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Perpetuum Mobile

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 14>
Автор
Порака
vili2121 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Papa Bear

Регистриран: 04.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5628
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vili2121 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2008 во 14:07


vo pravo si
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2008 во 11:09
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Што мислите можно ли е да се направи perpetuum mobile, односно машина која ке нема загуби на енергија или ке произведува повеке енергија отколку што прими? Кажете ваши мислења, па ке го кажам и јас моето малку подоцна.


MEKEDONECOT e perpetum mobile, nezima plata, skoluva dve deca, vozi kola,ima stan i sekoja nedela e na vecera so zena mu vo restoran a letoto odi na odmor iako nisto ne raboti.

Toa e druze perpetum mobile i toa od prv stepen.

Добар одговор друже. Ја решивме мистеријата.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2008 во 11:13
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Што мислите можно ли е да се направи perpetuum mobile, односно машина која ке нема загуби на енергија или ке произведува повеке енергија отколку што прими? Кажете ваши мислења, па ке го кажам и јас моето малку подоцна.


MEKEDONECOT e perpetum mobile, nezima plata, skoluva dve deca, vozi kola,ima stan i sekoja nedela e na vecera so zena mu vo restoran a letoto odi na odmor iako nisto ne raboti.

Toa e druze perpetum mobile i toa od prv stepen.


samo treba da se patentirame, pa da pokarime nesto?
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 22:18
Еве една моја идеа за перпетуум мобиле. Ми дојде на сон, како по обичај. Оваа ми е втора во последнава недела. Ако имаме две математички нишала и ги поставиме на некоја некоја совршена оддалеченост, односно да се удираат едно од друго, а со тоа и да се одбиваат, ке дојде до вечно судирање и одбивање, а со тоа и до добивање перпетуум мобиле. Ова е само на кратко објаснето. Треба да седнам и да ја размозгам малку повеке идеата.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 22:27
Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Еве една моја идеа за перпетуум мобиле. Ми дојде на сон, како по обичај. Оваа ми е втора во последнава недела. Ако имаме две математички нишала и ги поставиме на некоја некоја совршена оддалеченост, односно да се удираат едно од друго, а со тоа и да се одбиваат, ке дојде до вечно судирање и одбивање, а со тоа и до добивање перпетуум мобиле. Ова е само на кратко објаснето. Треба да седнам и да ја размозгам малку повеке идеата.da, a silata na trienje, nema da im ja zabavi brzinata ili vo vakum se?
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 22:30
Originally posted by Sunny Sunny напиша:

Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Еве една моја идеа за перпетуум мобиле. Ми дојде на сон, како по обичај. Оваа ми е втора во последнава недела. Ако имаме две математички нишала и ги поставиме на некоја некоја совршена оддалеченост, односно да се удираат едно од друго, а со тоа и да се одбиваат, ке дојде до вечно судирање и одбивање, а со тоа и до добивање перпетуум мобиле. Ова е само на кратко објаснето. Треба да седнам и да ја размозгам малку повеке идеата.da, a silata na trienje, nema da im ja zabavi brzinata ili vo vakum se?

Па во вакуум нема триење, и би било пожелно да се во вакуум, за да имаме непридушена осцилација.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
xman Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај xman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 21:24
i da se vo vakuum, trinje ima vo lezisteto na nisaloto,
a i pri sudiranjeto, se gube enerija!
a i da najdis materijal bez otpor na trienje, pak nema
da bide perpetuum mobile, posto trebe da oddava energija
bez da ima vlez na energija!!
Кон врв
russia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 120
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај russia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 10:31
Kako prvo jas na drug nacin ja imam svateno definicijata za "PERPETUUM MOBILE" , koja glasi: ne postoi takva idealna mashina , koja vechno bi rabotela, a pritoa da ne se napojuva od nikakov izvor.
Znaci,ovde ne se raboti za nekakva mehanika,toplinska energija ili klima uredi (kako sto mozev da zabelezam vo postovite)
Isto taka sto procitav vo eden post,kade sto imase napisano za vozduhot, pa so procistuvanje i povtorno ke go imame vo neograniceni kolicini(ako e taka,edna obicna vetrnica moze da zameni "PERPETUUM MOBILE" )ha ha
PERPETUUM MOBILE nemoze da se sporedi so fuzija i fisija,so nuklearna energija .....
kolku sto razbrav nekoja neoficijalna vest za "PERPETUUM MOBILE" e toa sto ke se napravi za pomalku od 100 godini, i ke se iskoristat crnite dupki od samata zemja , zatoa sto na eden nacin nasata zemja e mashina koja vecno raboti a ne se napojuva od nikakov izvor.pozzzz
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 23:06
Originally posted by russia russia напиша:

... zatoa sto na eden nacin nasata zemja e mashina koja vecno raboti a ne se napojuva od nikakov izvor.pozzzzrussia te molam pojasni mi go ovoj del, na koja rabota na zemjata mislis... a da ne koristi energija...

vnatresnata energija ja zaboravas na jadroto, viorite... taa ne e energija... soncevata energija, kako nadvoresna...

Te molam pojasni mi na koja rabota, konkretno, mislis koga zboruvas deka se izvrsuva bez energija
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
xman Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај xman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 02:48
E=m*C**2
a ajnstajn vika samo C e konstantno... e tuka leze zajakot:))))
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 14:42
Originally posted by xman xman напиша:

i da se vo vakuum, trinje ima vo lezisteto na nisaloto,
a i pri sudiranjeto, se gube enerija!
a i da najdis materijal bez otpor na trienje, pak nema
da bide perpetuum mobile, posto trebe da oddava energija
bez da ima vlez na energija!!
 
Тоа, за што вие зборувате е Перпетумобиле од прв ред. Тоа се кори со првиот термодинамички закон за конверзија за енергоматеријата.
Денес не постојат сериозни научници кои се обидуваат да направат Перпетумобиле од прв ред, затоа што, се додека важи првиот термодинамички закон, таквиот ентузијазам е утописки.
 
Но денес некои научници се обидуваат да конструираат Перпетумобиле од трет ред. Перпетумобиле од трет ред е движење кое би требало да трае вечно без губење (претворба) на енергијата во други видови. Ова, иако наречено "од трет ред", е основната дефиниција на Перпетумобиле. Зборот "Перпетумобиле" доаѓа од зборот "Perpetual mobile" или "Perpetual motion" што значи "Вечно движење" т.е. движење без странично губење (дисипација) на енергијата содржана во тоа движење.
Најголемите очекувања на ова поле се кај електорните и суперспроводните материјали. Суперспроводен материјал е оној кој совршено спроведува електрична енергија и има нулта отпорност. Тука научниците гледаат надеж дека може да се создаде "Перпетумобиле од трет ред", но сеуште таа надеж е само фикција, бидејќи сеуште не е добиена апсолутна нулта отпорност.
 
А уште еден проблем се наметнува тука. За да проверите вие дали еден систем е перпетумобиле од трет ред, вие морате да му пристапите некако со некој инструмент за да измерите дали системот губи или не губи од својата конзервирана енергија. Но инструментот не може да ја измери енергијата во него, доколку при тоа не му одземе макар и минимален дел од неговата енергија, а со тоа пак се нарушува целиот експеримент бидејќи вие на тој начин секако ќе прочитате загуба на енергија и никогаш нема да бидете сигурно дали причинител за тоа е системот, или пак инструментот.
За најмало влијание на инструментите се користат инструменти со големи импеданси - со цел, кога се паралелно врзани за суперспроводниците, низ нив да поминува минимална струја. Но, верувам ќе се сложите, не пости инструмент со апсолутна бесконечна импеданса. Затоа и оваа надеж е суетна и секое откритие на "Перпетумобиле од трет ред" ќе биде само претпоставка дека тоа навистина не губи ич од својата енергија.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
russia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 120
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај russia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 22:46
EvAngelos, vo ovoj slucaj da se iskoristat i provodnici od zlato i od srebro,povtorno ke ima, ne samo otpornost,tuku i pad na napon i dzulovi zagubi.
Imam slusnato(NEOFICIJALNO),deka za pomalku od 100 godini ke se najde nacin da se dopre do sovrsenstvoto na naukata,i deka uspesno ke se ovozmozi da proraboti"PERPRETUUM MOBILE",so znacitelna eksploatacija na crnite dupki na zemjata
Кон врв
GORGM Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 35
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GORGM Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2008 во 21:34
Samo zelbata za da se napravi nesto e bez istrosena i trunka energija i ni e dadena vo kolicini kolkavi sto nemozeme ni da zamislime a sepak so nea mozeme i cela planina da premestime. Makedonskiot perpetum mobile nemoze da profunkcionira oti zelbata ni e premala.

p.s da ne se odaleciv od temava?
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 18:44
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

А уште еден проблем се наметнува тука. За да проверите вие дали еден систем е перпетумобиле од трет ред, вие морате да му пристапите некако со некој инструмент за да измерите дали системот губи или не губи од својата конзервирана енергија. Но инструментот не може да ја измери енергијата во него, доколку при тоа не му одземе макар и минимален дел од неговата енергија, а со тоа пак се нарушува целиот експеримент бидејќи вие на тој начин секако ќе прочитате загуба на енергија и никогаш нема да бидете сигурно дали причинител за тоа е системот, или пак инструментот.
За најмало влијание на инструментите се користат инструменти со големи импеданси - со цел, кога се паралелно врзани за суперспроводниците, низ нив да поминува минимална струја. Но, верувам ќе се сложите, не пости инструмент со апсолутна бесконечна импеданса. Затоа и оваа надеж е суетна и секое откритие на "Перпетумобиле од трет ред" ќе биде само претпоставка дека тоа навистина не губи ич од својата енергија.


ova strasno me potseka na Hajzenbergoviot princip na neodredenost...
za edna cestica moze da se znae ...
ili brzina ...
ili mestopolozba...
koga ke se obideme da izmerime edna velicina...
gubime informacii za vtorata...

ima li slicnost pomegu makrosvetot i mikrosvetot..збунетост


Изменето од којсумјас - 12.Јануари.2009 во 18:46
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.