IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Мали поуки за животот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мали поуки за животот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 175176177178179 185>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2019 во 07:58
,,,ne go zhivejte zhivotot,,
,,,zhivejte gi momentite na zhivotot,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2019 во 08:48

камо Живите на овој Свет да се полни со Каење колку оние кои се заминати а умреле, тогаш колку тие се надеваат на Молитвите на оние кои ги оставиле зад себе ...

Цитирај How important commemoration at the Liturgy is may be seen in the following occurrence: Before the uncovering of the relics of St. Theodosius of Chernigov (1896), the priest-monk (the renowned Starets Alexis of Goloseyevsky Hermitage, of the Kiev-Caves Lavra, who died in 1916) who was conducting the re-vesting of the relics, becoming weary while sitting by the relics, dozed off and saw before him the Saint, who told him: "I thank you for laboring me. I beg you also, when you will serve the Liturgy, to commemorate my parents"—and be gave their names (Priest Nikita and Maria).* "How can you, O Saint, ask my prayers, when you yourself stand at the heavenly Throne and grant to people God's mercy?" the priest-monk asked. "Yes, that is true," replied St. Theodosius, "but the offering at the Liturgy is more powerful than my prayer."
...
http://orthodoxinfo.com/death/excerpts_death.aspx


ова ми го спомна и еден Игуман дека како луѓе највозвишена молитва која можеме да ја принесеме за живите и мртвите, е да ги причестиме индиректно на Проскомидија, односно да се подадат ливчиња со имиња пред Литургијата за во првиот дел на истата кога се вадат честици од Причесната од претходната служба спомнатите во Олтарот да бидат идиректно Причестени ...

ова сведоштво нека ви ет за поука особено за упокоените, но и за живите кои заради оваа или онаа причина не се достојни или се во можноста да присуствуваат на Литургија

инаку

кај старец Клеопа сретнав дека на Проскомидија не можат да се спомнат отпадници, иноверни, еретици, алкоси, по оваа логика и џанаци пушачи итн. но по оваа логика никој не е достоен за Проскомидија а поуката пред се е симболична дека треба со Стравопочит да пристапуваме на Литургијата во целост односно дека Верата со Дела е Најделотворна иако и преку верна жена се спасува невер маж и обратно ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=625&PID=217778#217778

долго потоа се думав кој е достоен да биде индиректно Причестен како Христијанин,та ете Господ да ми прости за оваа моја двојба побарав совет Слава Богу и од Архиепископ кој едноставно ме просветли со одговорот ... Само Бог Знае Кој Е Достоен ... па така ако нашата прозба е сведоштво за Воскресение и на живите и на мртвите како дел од заедничкото славословие (Литургијата) ние и само спонувајки некого за време на службата го/се спасуваме бидејки во тој миг се споени Небото и земјата и се што чиниме тогаш е и навистина чуено ... внимавајте тогаш помислите на осуда целосно да ги блокирате и отфрлате ...

http://www.orthodox.net/journal/2012-11-19-the-meaning-of-life.html

искушенија има многу налет земните Душевните особено опасни се Духовните внимавјте како им обрнувате внимание на соновите, најдобро не се занесувајте по астрални абери, вооппто интересот за ејлиени ќе ве доведе не само до униние кон Спасението туку и ќе повлече во Прелест, стевсакале преку Леб погача а на крај и заби сте си искршиле и вилици ќе ви шкртаат!

https://svetosavlje.org/ljudi-i-demoni/36/Изменето од Zelenikovo - 21.Јануари.2019 во 08:58
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14431
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2019 во 23:30
Сеќавај се на она што ти било убаво во животот, 
но не барај да ти се врати, 
зошто ако се врати ќе ти ги наруши убавите спомени !
Кон врв
Katina2019 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 21.Јануари.2019
Статус: Офлајн
Поени: 88
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Katina2019 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2019 во 21:44
Никогаш не губи време да читаш туѓи поуки за животот, читај ги твоите потрошени часови и минути од секојдневието, анализирај ги и споредувај...па одбери таму каде што ти било најдобро и најубаво.
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2019 во 23:04
Originally posted by Katina2019 Katina2019 напиша:

Никогаш не губи време да читаш туѓи поуки за животот, читај ги твоите потрошени часови и минути од секојдневието, анализирај ги и споредувај...па одбери таму каде што ти било најдобро и најубаво.


,,,,i zatoa ne go gubi vremeto,,,prevzemi neshto,,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14431
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2019 во 00:01
Чувството кое може да ти го скрши срцето 
е истото кое ти е потребно за да заздрави.
Кон врв
paralelogram Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2017
Статус: Офлајн
Поени: 784
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paralelogram Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2019 во 19:04
И расипаниот часовник два пати во денот покажува точно време.
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2019 во 17:46
...ако си паметна никогаш не кажувај све што мислиш, ама мисли тоа што го кажуваш! среќа
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14431
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2019 во 22:47
Меѓу луѓето размисли за своите зборови, 
кога си сам размисли за своите мисли.
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2019 во 17:21
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2019 во 21:56
„Пропаѓа само тој што го продава вечното за минливото“.

„Очите гледаат сѐ освен себе“.

„Смиреноста нека ти ја претекнува брзината“.
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2019 во 21:58

Несреќа е да не ве сакаат, но уште поголема несреќа е да не сакате.

Во свет без илузии, човекот е странец.

Чесноста нема потреба од правила.

Никогаш нема да бидете среќни ако продолжите да го барате она од што е составена среќата. Никогаш нема да живеете ако го барате значењето на животот.

Човекот е единственото суштество кое одбива да биде она што е.

Постојат работи за кои вреди да се умре, но ниту една за која вреди да се убива.

Подобро е да се изгуби младоста, отколку да не се направи ништо со неа.

Општото добро се состои од среќата на поединците.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2019 во 21:59

1. Никогаш не престанувај да се смееш, дури и тогаш кога ќе те совлада тагата, бидејќи никогаш не се знае кој би можел да се заљуби во твојата насмевка.

2. Не ги вреднуваме нештата по нивната вредност, туку по тоа колку тие ни значат.

3. Никој нема да те запамети по твоите сокриени мисли.

4. Сеќавањето на срцето ги брише лошите случувања, а ги зголемува убавите. Благодарение на таа вештина успеваме да го поднесеме минатото.

5. Со текот на годините, потребата за тага преминува во порок.

6. Животот не е она што сме проживеале, туку она на што се сеќаваме, а како се сеќаваме, така го и повторно прераскажуваме.

7. Кажи му да иако умираш од страв, кажи му да иако можеби подоцна ќе зажалиш, затоа што, што и да направиш, цел живот ќе ти биде жал ако кажеш не.

8. Срцето има повеќе простор отколку еден бордел!

9. Животот, а не смртта, нема ограничувања.

10. Не умираме кога треба, туку кога мора.

11. Не е вистина дека луѓето престануваат да ги исполнуваат своите соништа кога почнуваат да стареат. Луѓето стареат бидејќи престануваат да ги исполнуваат своите соништа.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2019 во 18:33
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 175176177178179 185>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.