IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Мали поуки за животот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мали поуки за животот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 180>
Автор
Порака Обратен редослед
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
paralelogram Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2017
Статус: Офлајн
Поени: 497
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paralelogram Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2019 во 19:04
И расипаниот часовник два пати во денот покажува точно време.
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 13610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2019 во 00:01
Чувството кое може да ти го скрши срцето 
е истото кое ти е потребно за да заздрави.
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 12675
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2019 во 23:04
Originally posted by Katina2019 Katina2019 напиша:

Никогаш не губи време да читаш туѓи поуки за животот, читај ги твоите потрошени часови и минути од секојдневието, анализирај ги и споредувај...па одбери таму каде што ти било најдобро и најубаво.


,,,,i zatoa ne go gubi vremeto,,,prevzemi neshto,,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Katina2019 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 21.Јануари.2019
Статус: Офлајн
Поени: 89
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Katina2019 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2019 во 21:44
Никогаш не губи време да читаш туѓи поуки за животот, читај ги твоите потрошени часови и минути од секојдневието, анализирај ги и споредувај...па одбери таму каде што ти било најдобро и најубаво.
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 13610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2019 во 23:30
Сеќавај се на она што ти било убаво во животот, 
но не барај да ти се врати, 
зошто ако се врати ќе ти ги наруши убавите спомени !
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 461
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2019 во 08:48

камо Живите на овој Свет да се полни со Каење колку оние кои се заминати а умреле, тогаш колку тие се надеваат на Молитвите на оние кои ги оставиле зад себе ...

Цитирај How important commemoration at the Liturgy is may be seen in the following occurrence: Before the uncovering of the relics of St. Theodosius of Chernigov (1896), the priest-monk (the renowned Starets Alexis of Goloseyevsky Hermitage, of the Kiev-Caves Lavra, who died in 1916) who was conducting the re-vesting of the relics, becoming weary while sitting by the relics, dozed off and saw before him the Saint, who told him: "I thank you for laboring me. I beg you also, when you will serve the Liturgy, to commemorate my parents"—and be gave their names (Priest Nikita and Maria).* "How can you, O Saint, ask my prayers, when you yourself stand at the heavenly Throne and grant to people God's mercy?" the priest-monk asked. "Yes, that is true," replied St. Theodosius, "but the offering at the Liturgy is more powerful than my prayer."
...
http://orthodoxinfo.com/death/excerpts_death.aspx


ова ми го спомна и еден Игуман дека како луѓе највозвишена молитва која можеме да ја принесеме за живите и мртвите, е да ги причестиме индиректно на Проскомидија, односно да се подадат ливчиња со имиња пред Литургијата за во првиот дел на истата кога се вадат честици од Причесната од претходната служба спомнатите во Олтарот да бидат идиректно Причестени ...

ова сведоштво нека ви ет за поука особено за упокоените, но и за живите кои заради оваа или онаа причина не се достојни или се во можноста да присуствуваат на Литургија

инаку

кај старец Клеопа сретнав дека на Проскомидија не можат да се спомнат отпадници, иноверни, еретици, алкоси, по оваа логика и џанаци пушачи итн. но по оваа логика никој не е достоен за Проскомидија а поуката пред се е симболична дека треба со Стравопочит да пристапуваме на Литургијата во целост односно дека Верата со Дела е Најделотворна иако и преку верна жена се спасува невер маж и обратно ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=625&PID=217778#217778

долго потоа се думав кој е достоен да биде индиректно Причестен како Христијанин,та ете Господ да ми прости за оваа моја двојба побарав совет Слава Богу и од Архиепископ кој едноставно ме просветли со одговорот ... Само Бог Знае Кој Е Достоен ... па така ако нашата прозба е сведоштво за Воскресение и на живите и на мртвите како дел од заедничкото славословие (Литургијата) ние и само спонувајки некого за време на службата го/се спасуваме бидејки во тој миг се споени Небото и земјата и се што чиниме тогаш е и навистина чуено ... внимавајте тогаш помислите на осуда целосно да ги блокирате и отфрлате ...

http://www.orthodox.net/journal/2012-11-19-the-meaning-of-life.html

искушенија има многу налет земните Душевните особено опасни се Духовните внимавјте како им обрнувате внимание на соновите, најдобро не се занесувајте по астрални абери, вооппто интересот за ејлиени ќе ве доведе не само до униние кон Спасението туку и ќе повлече во Прелест, стевсакале преку Леб погача а на крај и заби сте си искршиле и вилици ќе ви шкртаат!

https://svetosavlje.org/ljudi-i-demoni/36/Изменето од Zelenikovo - 21.Јануари.2019 во 08:58
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 12675
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2019 во 07:58
,,,ne go zhivejte zhivotot,,
,,,zhivejte gi momentite na zhivotot,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 98416
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2019 во 11:39
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 98416
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2019 во 11:39
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 98416
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2019 во 11:02
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 98416
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2019 во 10:20
Да ја признаете туѓата вредност, прво треба да имате сопствена.
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 98416
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2019 во 10:19
Судбината ги меша картите, а ние играме.
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 98416
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2019 во 10:19
. Богатството е слично на морската вода – колку повеќе пиеме, толку повеќе сме жедни за уште.
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 98416
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2018 во 21:00
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 180>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,211 секунди.