IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Мали поуки за животот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мали поуки за животот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 178179180181182 185>
Автор
Порака Обратен редослед
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2009 во 13:37
Ризикот носи профит!-Но!!
Многу често преминува во идиотизам.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2009 во 13:25
многу се учи
малку се памти.
и грешките секогаш се повторуват.
за да нема грешки. памти.
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2009 во 09:21
.....bogatite go ubivaat vremeto.........a siromasnite gi ubiva vremeto.......
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2009 во 19:32
Site nesta imaat svoja ubavina,samo taa treba da se otkrie..
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 22:23
   
 Ја остави задната врата на својот ресторан отворена.
- И потоа?
Утрото, кога влезе, го дочекаа тројца вооружени лица.
- И што се случи?
Додека Џери се обидуваше да го отвори сефот, збркан и исплашен, ја утна комбинацијата. Крадците збеснаа и го изрешетаа со пиштолите.
За среќа, брзо го најдоа и го однесоа во болница.
После 18h операција и неколку недели закрепнување, Џери го отпуштија од болница.
Го видов после шест месеци од несреќата.
Не сакав да ги видам раните, само го прашав, што му минуваше низ главата во тие мигови.
- Прво на што помислив е дека требаше да ја заклучам задната врата! Потоа, додека онака изрешетан лежев на подот, си реков, јас имам два избора, да живеам , или да умрам. Јас одлучив дека ќе живеам.
- Нели беше исплашен?
- Луѓето во Брзата Помош беа прекрасни. Цело време ми зборуваа дека се' ќе биде во ред. Ама кога ме внесоа во операциона сала и кога го видов изразот на лицата на докторите и сестрите, е тогаш навистина се исплашив. Од очите им читав - ова е мртов човек - . Знаев дека морам нешто да сторам!
- И? Што направи?
- Па имаше таму една сестра која ми поставуваше прашања. Ме праша дали сум на нешто алергичен. Да!-одговорив. Докторите и сестрите застанаа за миг. Длабоко воздивнав и викнав, -на к*ршуми! Јас одлучив дека ќе живеам! Ве молам, оперирајте ме како да сум жив, а не мртов!

Џери преживеа благодарение на докторите, но и на својот неверојатен став.
Тогаш научив од него: секој ден имаш избор, дали ќе уживаш во животот, или ќе го мразиш. Единствената работа која е твоја, која никој не може да ти ја контролира, или да ти ја одземе е твојот став. Така да, ако успееш да го изградиш како што треба, се' друго во животот станува многу полесно!

  
 
 


Изменето од kejt-d-grejt - 06.Март.2009 во 00:03
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2009 во 17:01
..."Gubitok na pari...mal gubitok,....Gubitok na çesta....golem gubitok,......Gubitik na hrabrost.....nepopravliv gubitok"......
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2009 во 20:55
Најголем подвиг е да поминеш низ густа населба со ретка столица
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21931
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2009 во 15:52
SEKOJ BI MOZEL DA NAPRAVI POVEKE DELA, KOGA NE BI GI SMETAL KAKO NEVOZMOZNI
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2009 во 14:33
изненадувањеголема%20насмевка
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2009 во 12:27
Originally posted by nelson nelson напиша:

evo malo istina za razmišljanjeNekolku univerzalni vistini: - ako mislis deka nikoj ne te slusa, pobaj da prdneš. -sekogas imaj na um deka si edinstven.Kako i site ostanati. -nikogas ne ja proveruvaj dlabocinata so dvete noze. -sex je kako vozduh. Ne e preterano vazen , osven ako go nemas. -Ako mislis da nikogo e  briga da li si ziv, probaj da ne platis nekoja rata za kredit. - ako ti ne uspeva od prva, padobranstvoto definitvno ne e za tebe. - ako na nekogo mu pozajmis 20Eura  i nikogas poveke ne go vidis, verovatno e vredno za tie pari. -ne brini se: izgleda perverzno samo prviot pat. -najbrz nacin da dupliras 1000 denari e da gi previtkas na pola. -postojat dve teorii za  nadmudrivanje so zenite. Niedna ne  e dobra. -iskustvo je nesto sto nema da go dobijas se dok ne pomine momentot koga ti treba. -site izgledaat normalno dodeka ne gi zapoznajs!

 е па, најстумитју


Изменето од filmadzijka - 02.Март.2009 во 12:28
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2009 во 23:04
evo malo istina za razmišljanje

Nekolku univerzalni vistini:

- ako mislis deka nikoj ne te slusa, pobaj da prdneš.
-sekogas imaj na um deka si edinstven.Kako i site ostanati.
-nikogas ne ja proveruvaj dlabocinata so dvete noze.
-sex je kako vozduh. Ne e preterano vazen , osven ako go nemas.
-Ako mislis da nikogo e  briga da li si ziv, probaj da ne platis nekoja rata za kredit.
- ako ti ne uspeva od prva, padobranstvoto definitvno ne e za tebe.
- ako na nekogo mu pozajmis 20Eura  i nikogas poveke ne go vidis, verovatno e vredno za tie pari.
-ne brini se: izgleda perverzno samo prviot pat.
-najbrz nacin da dupliras 1000 denari e da gi previtkas na pola.
-postojat dve teorii za  nadmudrivanje so zenite. Niedna ne  e dobra.
-iskustvo je nesto sto nema da go dobijas se dok ne pomine momentot koga ti treba.
-site izgledaat normalno dodeka ne gi zapoznajs!
 
 
Aj uzdravje!намигнување 
__________________
San svakog psa je da postane belgijski ovčar
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2009 во 20:12
.....Edna francuska pogovorka kazuva..."Nema sreka bez oblaci"....
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21931
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2009 во 16:11
Site ideali na svetot ne vredat kolku solzite na edno dete
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2009 во 01:13
Srekata e vo nasi race. Samo problemot e sto ni se vrzani.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 178179180181182 185>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,357 секунди.