IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Треба ли да биде изграден храмот во Еруса
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Треба ли да биде изграден храмот во Еруса

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789>
Автор
Порака
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2008 во 02:11
Originally posted by spiros spiros напиша:

ВОЛЈАТА Чиста БОЖЈА се отелотвори! Тоа е ВИСТИНСКИОТ ИСЛАМ, ВИСТИНСКИОТ ХРАМ!
Кој Му се сега противи, на судниот ден ќе му биде жал и страм!


А сега одам да спијам да ја предадам мојата душа во Раката БОЖЈА.
Тоа е мојот Господ, најголем Пријател и заштитник, ХРИСТОС!


Voljata Cista Bozja se otelotvoruva sekojdnevno... samo treba covek da ja prepoznae vo sebe i da se okoristi od nea. Bez Voljata Bozja nitu listot od drvoto pagja,kako sto ni Isus mozese bez Voljata Bozja da napravi nesto.
Nitu denes i se nadevam insAllah deka do sudniot den nema da mu se protivam na SOZDATELOT a nitu pak na BILO KOJ BOZJI PRATENIK A.S taka nema da mu se protivam nitu na Isa a.s. Razlika ne pravam. Za nas se tie kako poveke jabolka.Koga ke mu go ivcedis sokot,postanuva eden sok... nema da znaes koj sok e od koe jabolko.

Ne znaeme koj ke go ponese ambarot prazen i koj ja nategnal strelata vo senkata na pticata koja leta.

PS: Spij so zdravie. Ubavi sonista !
Кон врв
melhisedek Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 225
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај melhisedek Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2008 во 12:44
Originally posted by svemirski_duh svemirski_duh напиша:

Цитирај
Ова што признаваш, многу ми се допаѓа бидејќи е вистина од искрено срце!

Za nisto ne provereno so sigurnost ne tvrdam i NESMEAM.

Цитирај
ГОСПОД е ВИСТИНА!   Само ТОЈ може да го уништи шејтанот и смртта!
Дали за тебе ова е чудо или не?
Дали ти го очекуваш ова чудо ?
Ако да, зошто тогаш Му се противиш на Оној Кој единствено може да го стори тоа!?

Spiros,pobratime (kako velis),ke ti recam a ti,zemi me kako ogledalo.Jas licno,koga pred ogledalo ke zastanam,ako primetam valkanica na liceto,ne go krsam ogledaloto i ne mu se lutam.Zemime kako ogledalo a i ti bidi moje ogledalo.
Iskreno da ti kazam,mnogu si utnal.
Nema od NITU EDEN MUSLIMAN da sretnes i da slusnes protivenje na SOZDATELOT,ALLAH. Koga velam SOZDATELOT,se znae na Kogo mislam,TOA E ONOJ OD SAMIOT "POCETOK" EDEN (nit tri vo eden nit eden vo tri) SAMO EDEN. Onoj na koj SAM ISUS MU SE KLANJASE I MU PAGJASE SO CELOTO NA ZEMJATA i jas NEMU denes PET PATI MU PAGJAM. So celoto na Zemjata pagjam,zemjata svedok da mi bide na sudniot den,deka ova ODSRCE GO VELAM. Zatoa sto na sudniot den,zemjata tajnite ke gi kazuva.
Prijatele,ne si vo tek,kako mi se cini,nitu so Hristijanstvoto nitu so Islamot... sto ti e namerata i sto sakas da propovedas,toa ti si znaes i SOZDATELOT.

Dali i Sejtanot i Bog na zemjava ke se pojavat vo covecki lik ?
SOZDATELOT ke go KAZNI na Sejtanot so VECEN PEKOL,zatoa sto im gi pie umovite na lugeto.

A Ako zboruvame za Antihrist,TOA E DRUGA TEMA. Toj e zapravo Covek od meso i krv,dodeka Sejtanot e nevidlivo bitie. Jasna e porakata vo Qur'anot,deka nie treba da se borime so srastite,na koi znae da vlijae,protiv nego a za nastojuvanjeto negovo,za covekot da gresi,za toa,kako sto kaza postoi SUD. Nema Bog da sleze i da ratuva so nego,kako toa go zamisluvas ti.
Kako sto ne slegol i protiv naj golemiot zlostornik da ratuva,tuku za toa RACUN KE SE POLAGA.

Doagjanjeto na Isus e pricina tokmu toa da vi go dokaze Vam,deka NE E BOG i da im dokaze i na Evreite deka NIKOJ NE GO UBIL NITU RASPNAL. Isa a.s ke se bori protiv Antihristot-Dedzal a ne protiv Gjavolot-Sejtanot. I ova se dva razliciti identiteti,Spiros,pobratime.

Цитирај
Без да си свестен за тоа, ти во името на БОГА се противиш на СПАСИТЕЛОТ и на Неговите следбеници, како што тоа и Св. Павле го правеше додека не падна од коњ и беше осветлен!

Koga veke go spomna minatoto na pavle... koj ako ne e LICNO ANTIHRIST-TOGAS BIL NEGOVA DESNA RAKA.
Me potseti na eden slucaj od Delata na Mevlana,koj zboruva za nekoj Evrejski Car,koj mislejki deka vospostavuva Mojsiev zakon,ispoubil Iljadnici Hristijani. Negoviot Vezir,bil tolkav spletkaros,sto od voda cvor mozel da napravi. Se dal da go osakatat za spletka da napravi.
Mu rekol na carot javno da izjavi deka vo nego primetil SILNA HRISTOVA ISKRA i deka go osudil na smrt. Pritoa,pobaral eden od lugeto da pobara da mu se smiluva carot i da go izbrka,kade sto nasamo,ke sobere sledbenici i ke im pravi takvi spletki,sto sami oci ke si vadat. PA OD KOGA ZAPOCNA BOZESTVENOSTA NA ISUS ?

Цитирај
БОГ нека ти ги отвори очите со нежност и нека ти ги чува децата а посебно машките!

Allah i tebe da te cuva i upati na praviot pat. Cisto informativno... razlika ne pravime megju maskite i zenskite.

Za potpisot,odavna ti rekov te. deka veruvas vo sozdadeno a ne vo SOZDATELOT.
Isus bil praten po Bozja volja a ne po svoja sopstvena,kako sto i sam Isus veli.

Ti posakuvam i jas tebe da gi otvoris ocite i da se spasis od pustolovina,od lov na senki....

Ova,sekako,od cista ljubov ti go posakuvam.Koga mu davam na prosjakot,siromaviot,voedno cuvstvuvam i griza za nego,pogotovo vo ovie ramazanski denovi,koga ke dojde Iftar,sepak,imam ja nesto da kasnam a nekoj e isto tolku gladen a nema i ponataka da jade !
Kako sto na eden prosjak so cuvstvo i ljubov treba da mu podaris korka leb (ako nisto poveke) taka i jas ti ja nudam HRANATA ZA DUSATA.
Se nadevam deka ne si od onie Siromasi a oholi... sepak,ti ja nudam vistinata,ako nisto poveke,za tvojata Familija.



ne siri zabludi???
----------osana--------
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2008 во 22:51
Originally posted by svemirski_duh svemirski_duh напиша:


Voljata Cista Bozja se otelotvoruva sekojdnevno...


Да, но сигурно не во оние кои во Името БОЖЈЕ пролеваат крв за крв, им ги рушат храмовите на другите или им ги преправаат, фалцифицираат, ...!

Незаборави дека чистата Волја БОЖЈА, Мудроста БОЖЈА, Милоста БОЖЈА се отелотвори во ИСУС. Тоа е темелот на Вистинскиот ХРАМ, на Вистинскиот МИР, на Вистинскиот Ислам!



Шалом

       

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2008 во 23:53
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by svemirski_duh svemirski_duh напиша:


Voljata Cista Bozja se otelotvoruva sekojdnevno...


Да, но сигурно не во оние кои во Името БОЖЈЕ пролеваат крв за крв, им ги рушат храмовите на другите или им ги преправаат, фалцифицираат, ...!

Незаборави дека чистата Волја БОЖЈА, Мудроста БОЖЈА, Милоста БОЖЈА се отелотвори во ИСУС. Тоа е темелот на Вистинскиот ХРАМ, на Вистинскиот МИР, на Вистинскиот Ислам!



Шалом

       



Ептен си нелогичен,ама ајде.Според тебе треба или не треба да се изгради храмот во Ерусалим?
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2008 во 22:50
Originally posted by deshad deshad напиша:


Ептен си нелогичен,ама ајде.

Елхамдулилах! ХАЛЕЛУЈАХ!
Шалом побратиме дешад!

Небото со сите Ангели Господови се радува кога еден единствен човек ќе се согласи со Вистината на Исусовиот Совршен И****!

Да ми ги дадеа сите баклави на овој свет, не ќе моќеа да ми ја облажат душата толку, колку твоето скржаво : .., ама ајде.

Затоа Алах ќе те награди и ќе ти ја открие тајната на Неговата Милост (Христос)!

Иншалах!

    



Originally posted by deshad deshad напиша:



Според тебе треба или не треба да се изгради храмот во Ерусалим?



Да побратиме, треба! Но не така како што тоа го посакуваат и планираат оние кои му се противат на Оној, Кој во Исус (наместо земја или човечко семе ) за спасение на сите луѓе се отелотвори.

Иншалах во тој вечен Храм да бидеме ти и јас (јас и ти) и сите луѓе, еден до друг вградени!

АМИН     



Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2008 во 22:53
spiros, izvini ti pravoslaven si? niso licno cista radoznalost
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2008 во 22:56
Originally posted by Sunny Sunny напиша:

spiros, izvini ti pravoslaven si? niso licno cista radoznalost



Шалом Sunny!

Има само едно совршено православие, совршено јудејство, совршен ислам, ... она во ИСУС!

Шалом!
       


Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2008 во 23:23
Спирос па зарем православната цркав не го тврди токму тоа дек совршенството е во Исус?
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2008 во 23:33
Originally posted by Sunny Sunny напиша:

Спирос па зарем православната цркав не го тврди токму тоа дек совршенството е во Исус?


Секој кој го тврди тоа мие брат и сестра који ги ценам повеќе од себеси!

Шалом!       

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2008 во 23:40


Секој кој го тврди тоа мие брат и сестра који ги ценам повеќе од себеси!

Шалом!       

[/QUOTE]
znaci si Hristijanin, bidejki Hristijanstvoto go trvdi tokmu toa, ili?
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2008 во 23:45
ЈАс не се страмам од ЕВАНГЕЛИЕТО во Крвта ХРИСТОВА! Тоа е моето најголемо богатсво!
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2008 во 23:51
Originally posted by spiros spiros напиша:

ЈАс не се страмам од ЕВАНГЕЛИЕТО во Крвта ХРИСТОВА! Тоа е моето најголемо богатсво!

и мое исто, но јас сум Христијанка, ме интересира разликата помегу мене и тебе, како то не си Христијанин а најголемо богатство ти е како што велиш самиот “ЕВАНГЕЛИЕТО во Крвта ХРИСТОВА!“
ме разбираш што те прашувам?
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2008 во 00:16
Нема разлика за сите оние кои се ВИСТИНСКИ во ХРИСТА!   
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2008 во 00:39
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by deshad deshad напиша:


Ептен си нелогичен,ама ајде.

Елхамдулилах! ХАЛЕЛУЈАХ!
Шалом побратиме дешад!

Небото со сите Ангели Господови се радува кога еден единствен човек ќе се согласи со Вистината на Исусовиот Совршен И****!Не би рекол! Мелеките и небесата се радуваат кога еден, единствен човек ќе се согласи со Вистината, онаа со која се согласил и Иса а.с. / Исус,а таа е АЛЛАХОВИОТ ИСЛАМ!

Да ми ги дадеа сите баклави на овој свет, не ќе моќеа да ми ја облажат душата толку, колку твоето скржаво : .., ама ајде.Епа видиш, тоа е марифетот на зборот, да знаеш каде, кога и против кого да го употребиш.Тоа: ама ајде се обиделе многумина да го протолкуваат,ама малку успеале.

Инаку опонент на баклавите кои ги спомна: -"Да ми го метнат Сонцето во левата рака,а Месечината во десната рака, со нив да управувам,јас пак не би се откажал од Исламот!" - Мухаммед а.с.


Затоа Алах ќе те награди и ќе ти ја открие тајната на Неговата Милост (Христос)!

Иншалах! ИншАллах,живеам за Аллаховата награда и се трудам во Неговото Име да ја стекнам таа награда. Во Името на оној во кој повикувале и Адем,Муса, Иса/Исус,Мухаммед а.с. Тоа е најголемата тајна која многумина ја осознале и прифатиле. ИншАллах и другите ќе го увидат тоа,некој побрзо,некој подоцна,ама секој сигурно на денот на Големиот Суд.


    



Originally posted by deshad deshad напиша:



Според тебе треба или не треба да се изгради храмот во Ерусалим?



Да побратиме, треба! Но не така како што тоа го посакуваат и планираат оние кои му се противат на Оној, Кој во Исус (наместо земја или човечко семе ) за спасение на сите луѓе се отелотвори.

Иншалах во тој вечен Храм да бидеме ти и јас (јас и ти) и сите луѓе, еден до друг вградени!

АМИН     





Па зарем не знаеш дека тој храм е веќе изграден?!!! -Побратиме има јасни патокази кои водат до него:----> ИСЛАМ.

Изменето од deshad - 02.Октомври.2008 во 00:42
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,137 секунди.