IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Колку е стара Земјата ??
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Колку е стара Земјата ??

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 13>
Автор
Порака Обратен редослед
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Колку е стара Земјата ??
    Испратена: 12.Декември.2018 во 01:24

ако вака ко горе предочено се миксаат геолошки слоеви, но и со раздвижување на раседи освен тектонски плочи, кој може да каже со точност кога што настанало било, како терало, јасно фосилните остатоци се некаков пивот за барање сродност на слоеви при pu">стратиграфија, иако нема референтна точка која со сигурност би потврдила дека токму пред толку милениуми биднале фосилите изумрени, битно имаме на светско ниво стандардизирана научна претпоставка дека од прилика тогај и тогај тоа можеби било ..

еве интересен коментар во конетекст - I absolutely hate absolute ages in planetary science, because their precision is illusory

http://www.planetary.org/blogs/emily-lakdawalla/2013/09301225-geologic-time-scale-earth-moon.html

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2018 во 00:30

во однос првиот пост кој го постирав на темава, а за вода во Литосферата, еве интересна надополна, иако во тој пост во посочениот линк од Билд има научен спунт за заробена вода во Литосферата, додека ова е сосем друг абер како истекуваат таму океаните и претпоставувам по исок притисок и оплина настануваат такви минерали кои имаат заробена вода в себе ... туку до аберов ме дојсе сензационалистички абер од Вечер, кој само го предочува фактот дека вода истекува удоле, но не ја објаснува и теоријата како и дали заробената вода може утре да потече угоре ...

https://vecer.mk/svet/nikoj-ne-e-bezbeden-dramatichno-predupreduvanje-na-amerikanskite-eksperti

http://earth-chronicles.com/science/scientists-reveal-the-geological-secrets-of-the-bottom-of-the-mariana-trench.html
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2018 во 18:48

интересно е дека од аспект на креационисти, геолошкото датирање не само за ц14 туку и за изотопниот модел на датирање го оспоруваат но не наидов на реплика апропо во оспореното [1][2] техника преку која ласерски ги датирале и карпите од марс и месечина [2] нa крај ќе излезе дека и навистина не ет малото ледено доба пред 12к години туку токму библиски пред 7к години, но еве абер дека и пред 7к години имало потоп, за кој немав абер искрено бидејќи не сум се заинтересирал озбилно за геолошките циклуси та во кашата од информации не сум обрнал внимание дека постои и научна акламација за потоп при кој се формирале големите северноамерички езера!?

т.е. голем потоп велат имало не само пред 12к туку и пред 8к години, по таа логика ако сака некој да го изедначи Библискиот Потоп со научниов ова е добра корелација бидејќи најблиску се како хронологија при различни методи ако може така да се каже, само треба премерување токму на некои други непознати или варијабили кои предочувам понапред во постовите

Viasat History - Kako je klima stvarala istoriju? ~ https://youtu.be/l8FUn5azGGI?t=1383

https://www.ancient-origins.net/human-origins-science-religions/evidence-great-flood-real-or-myth-part-i-005340

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2018 во 06:22

интересно е за оние кои не се опитни во Библиските Алегории буквализмот ќе го дотераат и до ниво на буквални 7 земни денови Постанок, но тоа е еден проблем друг проблем е од каде им е на евреите сведоштвото за Постанокот кому и како истото му е духоносно или не потврдено, и дали немало интервенции од рабините меѓу редои низ вековите, за ова второво гледиште треба подолга екпликација та не би обременувал тука зошто и до која мера Стариот Завет за нас како Новозаветни ни е ултимејт неопходен за Спасение на Душите и дали и како на тие пророштва пример во однос Есхатологијата треба да гледаме, бидејќи нам за Спасение се што ни треба ни е во Новиот Завет од Христа предадено а дали ќе го примиме или ќе се сопнуваме дидактички наместо да се Спасуваме Воцрковено тоа е друга работа, дури и големи Светители во Православието имале различен приод за иста стразаветна работа но во однос Новозаветните Вистини имале мнозински нзс иако нормално имало и скептици и еретици, но ако ние со земно расудување пробуваме да думаме креационистички се фаќаме во замката на исклучивост небаре Христос рече дека ниту една јота нема да се измени во однос Стариот Завет а всушност тоа е парабола во однос Новиот Завет како исполнување на Стариот а Стариот Завет се Божјите Заповеди останатоте е историско сведоштво и пророчки визии та видете вие дали ќе си спасувате Душа заради Божјите Заповеди и Божјата Милост преку Христа здобиена како Православни или пак ќе губите време сплеткарејќи се дидактичко во однос историски преданија и кој како ги толкува или ја нашол вистинска меркапр. во однос Настанокот на Народите по Потопот, доволно е што никаде не спомнато во таа Книга дека таа историографија е објавена од Ангел а всушност е сведоштво од Човечко колено на колено ... кога пак на тоа во егзалтација пример некој Светител ќе рече дека е вака или онака секогаш барајте дали е тоа нзс за повеќето Православни Светители бидејќи ко што знаеме Свети Јован Златоуст сведочи дека не се ни обидувал да заспие за да случајно не биде испрелестен од визии, бидејќи дури и најискусните можат да бидат соблазнати заради што има многу примери на Монасите кои доспеале совршено да се подвизуваат па пак отпаднале! заради што дури кога нешто како сведоштво во Православието е потврдено на Сеправославен Црковен Собор лично и го сметам за конечно, особено Византиските Собори кога е и посведоченото илјадагодишно Владеење на Христос и неговите следбеници на Земјата, но тоа е друга тема, та би рекол внимавајте како што думате и прафаќате, дури и јас во многу што се сомневам како сум се поучил во однос Веронауката бидејќи тоа знаење не ми е при Богословија ами аматерски воеволно заради што би предупредил без да се консултирате со Теолог да не ме читате буквално!

туку за Библиските Алегории а во однос Постанокот еве интерес напис ...

http://www.orthodoxytoday.org/view/de-beer-genesis-creation-and-evolution
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13790
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2018 во 00:40
Originally posted by Суада Суада напиша:

Еден Господ знае...,,, a zarem angelite ne ke da znaat,,,, za zemjata de kolku e mlada,,, ,,,

,,,,, ihaaaaa,,,,, ,,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2018 во 13:27
Еден Господ знае...
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2018 во 04:00

авистина не резигнирачки ами дезигнирачки, она нивната дезигнација е конечна нели, некој сигурно ќе рече ако е подолга година тогаш се скратува времето, хм, претпоставка но дали е доносена, дали во подолга година по дефаулт се четири годишни времиња, зар не гледаме дека денес веќе очигледно имаме две директ од лето во зима земено како околности, зошто тогаш при такви околности да немало повеќе годишни времиња, и воопшто како се прилагодувал и гледал на нив енеолитскиот Човек, што за него значело интервал ко што е година, дали бил астроном, колку што знам Постанокот во однос Родословот на Народите не е сведоштво од Ангел ами хронологија запишана од Пророк ... не сум ниту теолог ниту научник но размислувам трезвеноумно дека треба простор за јасна претпоставка темелена на сестрана обзервација, а не само слепо предетерминирана од меинстрим научни кругови!

тука може да го прокоментирам последниот линк во однос еволуционизмот на дарвинистите т.е. како креационистички е истимарен истиот од страна на Христијанин кој во коментарите има убава поука, она што велам само ако некој има тајмтравел машин и сме свесни за тоа конечно можеме и да кажеме која е почетна референтна точка за дарвинистите!
Цитирај RD - I feel a more appropriate subtitle would be "101 reasons to accept the Biblical account of the age of the Earth".

Don Batten September 7th, 2012
I agree. These points were actually made in the introduction:
"Also, a number of the evidences, rather than giving any estimate of age, challenge the assumption of slow-and-gradual uniformitarianism, upon which all deep-time dating methods depend."
And
"Science is based on observation, and the only reliable means of telling the age of anything is by the testimony of a reliable witness who observed the events. The Bible claims to be the communication of the only One who witnessed the events of Creation: the Creator himself. As such, the Bible is the only reliable means of knowing the age of the earth and the cosmos. See The Universe’s Birth Certificate and Biblical chronogenealogies (technical). In the end we believe that the Bible will stand vindicated and those who deny its testimony will be confounded."
In this Internet era, where we are trying to maximize the number of people who find an article, titles are chosen with this in mind (so we use words in the title/subtitle that people will be searching for).


староста на земјата во однос Библијата не се дефинира преку отпаѓањето на Адам и Ева од Рајот, значи земјата постоела и претходно но колку незнам, за ова треба пристап ко биоЛогос [1] бидејќи во Постанокот не можеме и навистина да знаеме колку 1 Ден е Божја наспроти човечка мерка, ко што неретко знаеме да кажеме паушално 1000 човечки години се 1 Ден за Бога тоа како Луѓе не можеме да го тврдиме со точност освен ако некој Светител не го посведочи дека конечно е и така, туку преносно му се објаснуваат на Човека циклусите на Постанокот ... тука треба да се има предвид дека за анатемаго ни е посведочено дека по падот како ангел е фрлен на земјата, а дури подоцна тој ги искушува Адам и Ева во Рајот по што и тие се протерани на земјава, значи логично земјата е и постара, колку незнам, само знам дека Рајот е на Трето Небо ко што вели Апостолот значи не е на ова Небо, каде нештата се Духовни иако исто волку реални ко за нас тука, а каде така и биле искушани нашите прародители, значи имало на земјава друг вид живот и пред нас, за кој некои велат тие биле титаните или пак атлантите, дали е така незнам, има апокрифни книги и во Христијанството кои сведочат за тоа, последниот линк од овој пост [2] но нас ова не треба да не засега како Христијани бидејќи ќе се сплеткаме во туѓи зарзавати кои ви делуваат слично како пагански митови, за кои сме предупредени дека некој смислено ги смрсил како би не фрлал во смут, нели она што често знам да кажам поставил стапици за да се коле**ме во Верата бидејќи некои пагани имале навидум слична интерпретација од некого шепната, слично не е и исто! а дури и истото секогаш има варијации заради одредени околности пр. како што се денес Христијанските деноминации, дури ни по овој аршин не можеме да речеме Православен и Протестант се целосно исто, иако имаме заеднички корен и многу сотиролошки сличности, но не и еклесија, та дури ниту иста есхатологија ...

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2018 во 01:30

интересна тема, би рекол никој научник со сигурност не може да констатира колку е стара земјата, иако претпоставките се базираат на издржани теории, но предетерминирани од самата волја за слепа вера во методите и алатките кои им се на располагање, а без притоа да остават простор за варијабили како ротација на планетата т.е. кога како зошто ротацијата била поголема или помала во однос на оската на планетава, та ќе му дојде како рецепт за колач кој нели мора да излезе конечно оригинал во секоја прилика, што може е изводливо за зарзават кој за еден час се прави, но за геологија која низ големи временски интервали се формирала смешно е да се каже евала сигурно староста во однос околноститеи циклусите е конечна, може некој има тајмтравел машина па и ова да го констатира со сигурност, но бидејќи не сум чул официјално за такво нешто нема ни да речам евала 100% геолозите се во право!

вака видено мене лично не ме засега староста во однос геологијата туку во однос Библијата т.е. дали сведоштвата за Библискиот Потоп се точни, и кога истиот се случил! но најнапред треба јасна научна теорија дали и навистина некогаш такво нешто се случило, за што имав пуштено абер во нишката Географија на е-форумот на Билд кој абер ја демистифицира претпоставката од каде толку вода т.е. се укажува дека таа не е само истурена од Атмосфера туку е надојдена и од Литосфера ... сететесе што стори еден облак во Скопје пред две години, а замислете 40 дена такви да истураат дожд врз земјата, на сето тоа пак и да се отпушти водата заробена во литосферата на земјата, незнам колку е доволно за да се потопи светов но посекако доволно за да и не така големата човечка цивилизација во тие времиња да се удави со исклучоци на оние кои имаат доволно храна за да преживејат ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1727&PID=227378#227378
Цитирај In the six hundredth year of Noah's life, in the second month, on the seventeenth day of the month, on that day all the fountains of the great deep burst forth, and the windows of the heavens were opened. And rain fell upon the earth forty days and forty nights. [1]


ако прашате научници дали топењето на глечерите денес и пермафростот заедно ќе го зголемат нивото на морињата, ќе ви одговорат и до 60 метра, а ако знаеме дека пред 12 илјади години земјава била под голема глацијација во последното мало ледено доба, тоа ќе се зголеми со фактор 10 во најмала рака! но дали и навистина има бар малку од малку геолошки сведоштва за големи ерозии, чинам има и тоа многу но некој не им придава озбилно значење, се прашувам зошто!?

http://discovermagazine.com/2012/jul-aug/06-biblical-type-floods-real-absolutely-enormous

https://www.livescience.com/31810-big-freeze-flood.html

https://www.beyondsciencetv.com/2017/11/30/5-clues-that-a-global-flood-actually-happened/

тука доаѓаме до годините во Библијата каде се вели дека Потопот бил пред 7 илјади години, а што пак ќе речам бил и пред повече бидејќи научниците не ја земаат во предвид земјината ротација и како таа влијаела преку помала ротација на поголема должина на годината, штo за сметка има зголемување на распонот на години кои фалат во научното пресметување време од денешен раК*рс за да Библискиот Потоп се помести т.е. се поклопи со оној кој го означува крајот на последното мало ледено доба ... значи годините биле далеку подолги него како ние ги сметаме денес Earth's rotation is slowing slightly with time; thus, a day was shorter in the past. [1] та и немаме претстава точно колку и за да речеме аха тоа што е пишано во Библијата како пред 7 илјади всушност не е пред 10 или 12 илјади години!

зошто го велам ова, еве читнете интересен абер во однос најголемата брана во светов во моментов како влијае истата со својата водена маса врз оската на ротација и како таква една брана ја успорува истата ...

https://www.businessinsider.com/chinas-three-gorges-dam-really-will-slow-the-earths-rotation-2010-6

не сакам да претпоставам колку катаклизмичен Потоп со толкава маса вода која целосно го покрила копното ја успорила ротацијата некогаш, нема да претпоставувам, но ќе речам нешто не штима како геолозите ја штимаат математиката во однос Библиските Вистини а онака дезигнирачки на прва се исклучиви небаре нивното и навистина е конечно! но што се тие криви што некој цел еден век е исклучив во научните кругови пр. во однос тоа аберите дека по малото ледено доба има јасни назнаки дека постоела енормна ерозија, првиот од трите линка погоре ... тука би рекол сигурно има и други гачки, но ако ви речам планирано некој ве прави абдали ќе речете ајде бе ти не си, еве и јас нека сум, но јас нема ништо да изгубам ако Душа си спасам, а вие ако се фаќате на стапиците на атеизмот аирлија на паметот може во пеколот ќе земете да ги бркате низ тартарот зошто ве прелажале, а всушност сами сте одлучиле да бидете исклучиви најчесто од мрзливост за Христијански Подвиг та ќе си најдете мал милион оправдувања за живеете развратно! еве интересен абер во прилог сновното прашање на темата, не бидете исклучиви, размислете уште колку време имате натака а не колку имало претходно!

https://creation.com/age-of-the-earth
Изменето од Zelenikovo - 09.Август.2018 во 01:40
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2011 во 09:02

Откриена нова егзопланета слична на Земјата

 

Астрономите открија нова планета, Kepler 21b со големина скоро како и планетата Земја од која е оддалечена околу 352 светлосни години.

Во Националната оптичка астрономска опсерваторија во Тускон, Аризона, која што ја откри новата планета, истакнуваат дека масата на Kepler 21b е околу 10 пати поголема од нашата планета, а нејзиниот радиус е само 1,6 пати поголема од Земјата.

Новата планета има ѕвезда која е само малку потопла и поголема од Сонцето на Земјата, иако е значително помлада од него. Kepler 21b е преблиску до својата ѕвезда па поради тоа е претопло за да има течна вода, тоа што е најважно за живот. Иако планетата е оддалечена 6 милиони километри од ѕвездата и поради тоа нејзината топлина е 2,960 степени Целзиусови, според научните мерења. Земјата е оддалечена од Сонцето 150.000.000 километри.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2010 во 01:57
Tokmu taka.

Biblijata ne e nauchna kniga, nikogash ne pretendirala deka e takva i sekoj mozhe da ja tolkuva kako shto saka da ja vidi.

Ete, ponazad imash odlichen primer za toa.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2010 во 01:41
NEIZBEGAVME
zapravo mislata nasa e deka na biblijata nemoze da i se veruva koga sakame da znaeme kolku e stara zemjata
oti prvo biblijata neznae
a drugo sekoj moze razlicno da go tolkuva toj podatok

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2010 во 01:37
Ne stavaj ravenstvo megju deneshnoto znaenje i nachinot na razmisluvanje, govorenje i pishuvanje so onoj od pred 2-3.000 godini.

Ako se prenesesh nekako vo toa vreme, kje pomislish deka si otishol na druga planeta. Nishto, ama potpolno nishto ne bilo kako shto e tuka denes.

Izbegavme od temata, kje ne karaat...   
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2010 во 01:30
moram ova da go kazam

ako napisam DENES PIEV 5 KAFINJA, PRETERAV.. se e jasno

ako napisan DENES OD GOSPOD PROIZVEDENO CRNILO KAKO OD PEKOL NE ZA COVEK STVORENO A ISPIENO VO SEKOJ VTOR NEPAREN CAS, E PO ZDRAVJE NEZDRAVO... OD OVA RECENICA MOZAT DA POTEKNAT TRI RELIGII I DVE WOODU MAGII


Изменето од anakin - 11.Септември.2010 во 01:31
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2010 во 01:26
Biblijata e zbir na pisanija od razni avtori i razni vreminja.

Za nekogo taa e sveta Kniga.

Neka ostane taka, nema potreba da komentirame povekje okolu toa oti vekje izlegovme nadvor od temata (Колку е стара Земјата ??). Dovolno e shto kazhavme deka vo nea pishuva oti ne mu e dadeno sekomu da ja razbere kako shto treba.

Изменето од Messenger - 11.Септември.2010 во 01:31
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,265 секунди.