IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Predavanje i fotosafari so Sara Lin
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Predavanje i fotosafari so Sara Lin

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Автор
Порака
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Predavanje i fotosafari so Sara Lin
    Испратена: 19.Септември.2008 во 11:53
Фотографот Сара Лин ќе одржи предавање во Мала Станица

Македонскиот центар за фотографија и Амбасадата на САД во Скопје во соработка со фото клубот „Фотографика" и Националната галерија на Македонија, организираат предавање на светски познатиот фотограф Сара Лин, која работи како уредник на фотографија во списанието National Geographic.
Предавањето ќе се одржи на 19 септември 2008 во Мултимедиалниот центар Мала станица со почеток во 20 часот. Во рамките на нејзиното гостување во Македонија се организира и фото-сафари низ Македонија како и разгледување на портфолија на професионални репортери од Македонија.
 
****
 
interesno e sto ovaa informacija ja najdov na www.plagij.at, a povekje bi ocekuval da ja vidam na forumov osobeno sto Fotografika e eden od organizatorite.
 
 
 
 
 
 
 
 
Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 12:13
ne samo na forumov, tuku nema ni nikakov oficijalen mail od klubot do clenovite...
i jas go doznav ova od druga strana... taka sto sum "bez komentar"

bez razlika sto ke bidat opravduvanjata, tamu pisuva во соработка со фото клубот „Фотографика" a ne so poedinci...

Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 13:15
Еј, ова вечер било!
Фала за инфо.
Поздравсреќа
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 14:04
bravo dimi!
jas isto vidov, isto na plagijat...ne mi se pishuvasne
i sto da kaze covek na ova ?
mozam samo da kazam deka e mnogu blisku do onoj state of mind za koj pishuvav kilometri i kilometri na forumov ama za dzabe...
mozda e samo za izbranoto poslushno stado - kuzis?
koj state of mind ? - potprdushi ...
airlija neka e


Изменето од сашо - 19.Септември.2008 во 14:05
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 14:21
Se nadevam deka opredelbata na klubot Fotografika kje dobie edno prosiruvanje i pojasnuvanje vo zagrada - Fotografika - klub sto ja promovira amaterskata fotografija vo Makedonija (no samo megju poedinci)
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 14:26

Inicijativata za sorabotka so Sara Lin e na Borka Taneska lichen prijatel na Sara Lin i na mene Igor Spiroski, vo sorabotka so Americhkata ambasada vo Skopje, i Makedonskiot centar za Fotografija.
Celokupniot nachin na organizacija e po moe lichno ubeduvanje......razgovorite so Sara Lin zapochnaa vo vreme koga ne beshe formirana FK fotografika za da privrshat vo vreme koga FK Fotografika vekje zazhivea, kako chlen na FK Fotografika lichno se zalozhiv i nashiot klub da bide vmetnat vo inicijativata.
Se raboti za prvichna inicijativa so namera da prerasne vo godishna shkola za fotografija. Vekje se vo tek pregovorite za organizacija na shkolata vo narednata godina.
Nachinot na funkcionitranje na shkolata se bazira na dve osnovi....ednata foto safari kade kje se fotografira i vtoriot kade kje se razgovara tet a tet so Sara Lin okolu napravenite fotografii.
Se nadevame deka celokupnata inicijativa kje se zaokruzhi so izlozhba vo prostoriite na MS.
15 chlena od FK fotorafika se pokaneti na zbidnuvanjeto. Zaradi ogranicheniot broj na uchesnici moe beshe bremeto da pokanam 15 od 52 chlena na fotografika na zbidnuvanjeto.
Zad odlukata stojam jas lichno i site zabeleshki ochekuvam da stignat na moja adresa. Kako prvo inicijalno zbidnuvanje morashe da bide vaka...za ponatamu redot kje bide lesno da se vospostavi.

vecher vo 20 h. vo MS SITE ste pokaneti da dojdete na predavanjeto na Sara Lin a vo ponedelnik i vtornik sekoj shto e zainteresiran mozhe da izbere 5 fotorafii i lichno da prodiskutira so Sara Lin vo vremetraenje od 10 minuti.

pozdrav

Igor Spiroski

chlen na FK Fotografika
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 14:38
Dimi: za poedinci !!!!????

ovaa inicijativa kje prodolhi sekoja godina, se nadevam deka sekoj kje ima mozhnost da ja poseti. Sega za sega brojot na uchesnici od redovite na FK Fotografika e 15 i e pochetok na neshtata......slednata godina kje odat drugi 15 i slednata drugi 15.....sega za sega rabotite stojat vaka.

Ve molam ne ja burichkajte dopolnitelno atmosferata......, se nadevam deka kje bide od korist na sekoj chlen od FK Fotografika i kje pridoneseme so inicijativata za razvoj na amaterskata fotorafija vo RM.

vo organizacijata na lsuchuvanjeto finansiskata podrshka dojde od Americhkata ambasada vo Skopje i Makedonskiot centar za Fotografija!

Pozdrav i bez malicioznosti....!


There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 15:14
аплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплауз 
Bravo Igor, super e!
 
Vakvite postapki se pricinata poradi koja na pocetokot odbiv da bidam del od klubot!!! Ako se sekjavas i togas imase "odbrana grupa" na poedinci!!!
 
i voopsto ne se trudam da bidam maliciozen tuku samo gi kazuvam rabotite sto vie (ili ti) ne gi kazuvate
 
Bidejki po druga linija se javiv vo Ambasadata na SAD (barav intervju so Sara Lin) tamu mi kazaa deka principot na biranje kje bil spored toa koj prv kje se javi i kje si rezervira mesto!
 
razbiram deka koga vekje imas zaslugi za nejzinoto doagjanje vo MKD, clenovite na Fotogafika i tvoite prijateli (megu tie 52 clena) kje imaat nekakva prednost, no mislam deka kje bese daleku po fer ako selekcijata za safarito bese otvorena po principot "koj prv se javi, toj ucestvuva". ako toa e premnogu otvoreno mozese da napravite i nekoja forma vo koja Sara bi ja napravila finalnata selekcija. Ili nekoja treta forma....
 
Licemerno!
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 15:33

...)...!

mislam deka se izjasni za FK Fotografika  i  deka ne si chlen....no gledam si zasegnat i toa e dobro. Za modelot kako da izberesh 15 chlena od 52 se nadevam deka ti bi go reshil porazlichno od mene....i ti si mi prijatel....i  Sasho mi e prijatel i Koki mi e prijatel.....site mi se prijateli no sepak moram da izberam 15 chlena....!

Koj prv kje se javi!? daj te molam....!!
Slednata godina ne e slchuvanje!?....ili ne sme raspolozheni za chekanje.....ili ti kako profesionalec so nekakov doprinos za amaterskata fotografija si zadolzhen da inicijativite na amaterskata fotografija demokratski gi moderirash....  reshenieto e toa i mrazam pritisoci.....sepak storiv neshto da 5o chlena na amaterski klub imaat prilika da bidat o kontakt so fotograf od NG.
Bi bil prezadovolen koga sekoj od nas bi napravil bilo kakva inicijativa namesto na sekoe tromesechie da kazhuva shto nechini vo formacija kade ne chlenuva...!


pozdrav

There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 15:36
Sara dojde vhcera i ne beshe vo mozhnost da pravi bilo kakva selekcija. Kje ti povtoram odgovornosta e moja. Pokanetite se chlenovi na FK Fotografika i se vljbenici vo amaterskata fotograija i mi se PRIJATELI isto kolku i ti...!


pozdrav 
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 16:23
Dimi,

Po definicija sum protiv elitizam od bilo kakov vid i go zastapuvam mislenjeto deka sekoj poadja od ista startna osnova.

Sepak, vo slucajov otvoreno ce zastanam zad nacinot kako Igor ova go sprovede!

So ogled na nacinot kako e seto ova organizirano i isplanirano, nemase mesto za poinakov pristap.

Licno verojatno ce kazev unapred deka ce se izgotvi spisok i koj resava za sostavot, no toa e drugo prasanje.

Resenieto na Igor ovozmozuva spisokot da se izgotvi so ladna glava i bez pritisoci. Vo krajna linija inicijativata za proektot e negova i toa mora da se pocituva, a treba da se vodi smetka deka ova otvora vrati i za ponatamosni vakvi slucuvanja.

Izvinete, no ova e nesto sto e bukvalno servirano na tacna!
Poklon od Igor, a na "poklonet konj vo zabi ne mu se gleda".

Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 16:26
Ocekuvav malku poinakov odgovor, a ne vakvi gluposti
 
Navistina mi e zal sto mislis deka moite komentari se nekakov "pritisok" ili uste poloso deka jas sum "zadolzen za demokratsko moderidanje na inicijativite".  Ne ocekuvav tolku nizok odgovor od tebe. Stvarno me razocara bidejki te smetav za eden od porazumnite lugje od sajtov i voedno od klubot!
 
I ne e problemot vo toa dali slednata godina kje ima povtorno predavanje, ako i togas povtorno kje si gi izberete ucesnicite! A jas povtorno kje bidam zasegnat poradi monopolizacijata na nastanot!
 
***
 
Ako ne sfati sto sakav da kazam so: "Vakvite postapki se pricinata poradi koja na pocetokot odbiv da bidam del od klubot!!! Ako se sekjavas i togas imase "odbrana grupa" na poedinci!!!"
 
eve go objasnuvanjeto:
 
Duri i da bev del od klubot kje se bunev zasto izborot na ucesnici na safarito ne e otvoren, duri vo slucaj i jas da bev eden od izbranite 15 clenovi. Takvata zatvorenost i vestacki sozdadenata "elita" vo samiot klub e pricinata poradi koja ne sum i ne sakam da bidam clen na Fotografika.
 
A ako te interesira sto jas imam napraveno za promocija na fotografijata vo Makedonija, sedni razlistaj nekoj od postarite broevi na Vikend, od periodot koga fotografijata se uste ne ti bese vlezena pod koza!!! Povekje od 50 teksta za Majstorite na fotogafijata vo najtirazniot vesnik ne se mala rabota!!!!!!!!!!
 
Samo da ti posocam deka prvata i poslendnata recenica vo tvojot post se uzasno mailiciozni, a ako pogledas dva posta pogore kje vidis deka samiot apelirase protiv takvoto komentiranje
 
 
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 16:30

sega gi vidov komentarite na Igor i na Mire

ako mislite deka mojot posleden komentar e nesoodveten
slobodno izbrisete go. nema da se lutam nitu pak kje postiram ponatamu.
 
od sekogas sum go preziral elitizmot i se uste ne ja zaboravam postapkata kako go formiravte klubot, pa zatoa mojata reakcija e vakva!
 
toa e toa
Кон врв
lee.anna.loo Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lee.anna.loo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 16:34
Прво, браво за инцијативата и вложениот труд за да се донесе еден таков фотограф кај нас и да се организира се ова, дури и со план да продолжи и следните години..

Ама, замерките за жал се на место..
Како што кажа ова е планирано оддамна, и сигурно Сара не го закажала летов за Скопје вчера..
Значи имало доволно време деновиве за да се одвојат 5 мин. и да се прати едно известување до сите членови на клубот дека ќе има предавање во МС, и дека 15 члена се изберени за фотосафари.

Ако веќе морало да се донесе брза одлука за 15 члена, ок. Ама нека не се држи тоа во тајност.. Фер е и другите да знаеме дека се случува такво нешто и кој ќе присуствува на тоа..

И не треба да се чека останатите 40тина да дознаваме од други места за настани како овој вечер (и јас видов на плагијат прво), а известувањата дека СИТЕ сме поканети да доаѓаа во сред муабети на форумов во пет до дванаес пред самото случување.

Поздрав, и се гледаме вечер

Изменето од lee.anna.loo - 19.Септември.2008 во 16:37
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.