IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Каде оди духот по смртта?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Каде оди духот по смртта?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 21>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2008 во 23:49
Ne begajte od temata.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 09:46
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:



Зар нешто мора да се види со голи очи за да знаеме дека е вистина?
[
Ne mora da vidish so goli ochi za da znaesh deka neshto e vistina dokolku taa e dokazhano i kako takvo ti e preneseno na znaenje. Primer: ti nemash videno so goli ochi nitu atom, nitu molekul, no veruvash deka tie postojat. Pogore kazhanoto ne znachi deka se vo sto se veruva e vistina, dokolku toa ne e dokazhano. Primerot so neverniot Toma e tolku zloupotrebuvan od onie koi sakat sekogash neznaenite raboti da gi prikazhat kako fakti, sto vekje e izliten do nemaj kade.


Има и други примери...не е лошо и ти малку да најдеш некој кој не би бил така излитен, доколку ти пречи овој, но можеби некој и не слушнал ни за овој пример.
 


Но ете, сведоците на воскреснатиот Исус. Не биле малку.  

 



Izgleda pohreshno si me razbrala.

Sakav da kazham deka ne mora neshto da vidish so sopstveni ochi za da veruvash deka e vistina, no toa ne znachi deka sekoe veruvanje e vistina.
 
Не сум те разбрала погрешно, но од твоите реплики денес упатени до членот ГосподБог евидентно е дека немаш познавање од Светото Писмо. Некои основни постулати од Писмото му ги припиша на самиот член...
Следствено на тоа, како можеме да дискутираме? А филозофија на религиите не ми е баш по ќеиф.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
GospodBog Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 43
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GospodBog Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 09:51
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

А филозофија на религиите не ми е баш по ќеиф.


Ни филозофите, ни законодавците, ниту научниците на овој свет не не спасија! Бог ни покажа дека мудроста на овој свет е далеку од мудрост!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 10:00
Божјата мудрост е над секое човеково поимање на мудроста.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 14:34
И пак бегаме од темата, а убаво пишува: „Каде оди душата по смртта?„ а не кој е поголем верник, мудрец и библијаш.

Изменето од Majkl - 18.Септември.2008 во 14:34
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 14:39
Kaj Перун
Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 14:39
toj koj shto e ziv znaj deka ke umri, a tos shto e mrtov nishto ne znaj
od zemja dojdovme vo zemja ke se pretrvorime
odat vo sheolot(grob=pekol)t.e. umiraat
koga ke se vrati isus ke voskresnat
ne patuvaat
i ne odat vo chistilishte
grchkiot i antichko makedonskiot pekol (hedes) ne e edno isto so evrejskiot i rano hristijanskiot
dush*te posmrtta nitu jadat nitu pijat
                      ednostavno spijat
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
gospel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 01.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 405
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gospel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 15:39
RABANI,

Kako togas Bogatiot mu se obraka na Avram da mu go isprati Lazara za da mu go razladi jazikot vo pekolot, ako dusata od umrenite nisto ne znae?

Татко, Аврааме, смили ми се и испрати го Лазара да го накваси врвот на својот прст во вода, за да ми го разлади јазикот, зашто се измачувам многу во овој пламен!’ (Luka 16:24)

Moram da ti naglasam deka grobot i pekolot ne se edna ista rabota.

GROB = KVEBER na Evrejski
PEKOL = SHEOL na Evrejski ili AD na Grcki
OGNENO EZERO = HEGENA na Evrejski
PODZEMJETO ILI NAJDOLNITE DELOVI NA PEKOLOT = TARTARUS na evrejski, samo tri pati se spomnuva vo Biblijata

Teloto vo Grobot ili Kveberot, posle smrtta spie i ne e svesno za nisto okolu nego,

Dusata na umrenite vernici vo Stariot Zavet odea na isto mesto nareceno AD ili SHEOL, koj sto bese podelen na dva dela. Vernite odea vo mestoto nareceno MESTO NA BLAZENSTVO ili KRILO AVRAMOVO, dodeka nevernite odea vo vtoroto mesto nareceno MESTO NA MAKA.

Ovie dve mesta bea podeleni so edna golema provalija. Nitu ednite nitu drugite ne mozea da preminat od edna na druga strana.Isto taka ne mozea da kontaktiraat so lugjeto koi ziveeat na zemjata.

So Hristovoto voskresenie, dusite koi sto se naogjaa vo prvoto mesto nareceno KRILO AVRAMOVO ili MESTO NA BLAZENSTVO, Isus gi grabna i gi premesti na neboto,
i tie dusi i den denes se na neboto. Dodeka site verni lugje koi sto umiraat vo ovie 2000 god. od Hristovoto voskresenie do denes, nivnite dusi odat direktno vo neboto, a dusite na nevernite direktvo vo seolot ili prvoto mesto nareceno MESTO NA MAKA.

Dusite na ednite i na drugite se svesni, mislat, rasuduvaat i cuvstvuvaat maka ili radost. (Toa go tvrdi Biblijata)

Isus na Razbojnikot od negovata desna strana mu rece: Denes ke bides so mene vo rajot.

Koga Isus umre, sleze vo najdolnite delovi na pekolot t.e. Adot ili Sheolot, se pokaza na site dusi, deka ja pobedi smrtta i deka donese spasenie za site koi sto se naogjaa vo mestoto nareceno KRILO AVRAMOVO ili MESTO NA BLAZENSTVO. So samoto voskresenie gi grabna site tie dusi i gi premesti na neboto, kade sto i denes se naogjaat, svesni za nivnoto postoenje.

Eve eden Bibliski tekst koj sto dokazuva kade odat dusite na umrenite, dali se svesni ili ne, i dali se naogjaat vo plamen.



19 ”А беше еден богат човек, кој се облекуваше во црвено сукно и во ленено платно и се веселеше сјајно секој ден.
20 А еден сиромав, по име Лазар, целиот со чирови, лежеше пред неговата врата
21 и сакаше да се насити со она, што паѓаше од столот на богатиот. И кучињата доаѓаа и му ги лижеа раните.
22 И сиромавиот умре, и ангелите го однесоа во Авраамовото крило;
23 умре и богатиот и го погребаа. А во пеколот, во маката, ги поткрена своите очи и го виде оддалеку Авраама и Лазара во неговото крило,
24 и извика: ‘Татко, Аврааме, смили ми се и испрати го Лазара да го накваси врвот на својот прст во вода, за да ми го разлади јазикот, зашто се измачувам многу во овој пламен!’
25 Авраам му рече: ‘Синко, сети се дека ти ги прими своите блага додека беше жив, а Лазар - злото! Сега тој се утешува тука, а ти се измачуваш.
26 Освен тоа, меѓу нас и вас поставена е голема бездна, така што ни оние кои би сакале да преминат оттука при вас - не можат; ниту пак да преминат оттаму при нас.’
27 А тој рече: ‘Тогаш, те молам, татко, испрати го во куќата на татка ми;
28 зашто имам петмина браќа, нека им посведочи, за да не дојдат и тие во ова место на маки!’
29 А Авраам рече: ‘Ги имаат Мојсеја и Пророците, нека ги слушаат нив!’
30 Тој пак рече: ‘Не, татко, Аврааме! Но ако некој од мртвите отиде при нив, ќе се покајат.’
31 Му рече: ‘Ако не ги слушаат Мојсеја и Пророците, нема да ги придобие ни оној, кој воскреснал од мртвите.’”

(Luka 16 glava)


So pocit, Gospel.
Кон врв
gospel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 01.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 405
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gospel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 15:45
RABANI,

Kako togas Bogatiot mu se obraka na Avram da mu go isprati Lazara za da mu go razladi jazikot vo pekolot, ako dusata od umrenite nisto ne znae?

Татко, Аврааме, смили ми се и испрати го Лазара да го накваси врвот на својот прст во вода, за да ми го разлади јазикот, зашто се измачувам многу во овој пламен!’ (Luka 16:24)

Moram da ti naglasam deka grobot i pekolot ne se edna ista rabota.

GROB = KVEBER na Evrejski
PEKOL = SHEOL na Evrejski ili AD na Grcki
OGNENO EZERO = HEGENA na Evrejski
PODZEMJETO ILI NAJDOLNITE DELOVI NA PEKOLOT = TARTARUS na evrejski, samo tri pati se spomnuva vo Biblijata

Teloto vo Grobot ili Kveberot, posle smrtta spie i ne e svesno za nisto okolu nego,

Dusata na umrenite vernici vo Stariot Zavet odea na isto mesto nareceno AD ili SHEOL, koj sto bese podelen na dva dela. Vernite odea vo mestoto nareceno MESTO NA BLAZENSTVO ili KRILO AVRAMOVO, dodeka nevernite odea vo vtoroto mesto nareceno MESTO NA MAKA.

Ovie dve mesta bea podeleni so edna golema provalija. Nitu ednite nitu drugite ne mozea da preminat od edna na druga strana.Isto taka ne mozea da kontaktiraat so lugjeto koi ziveeat na zemjata.

So Hristovoto voskresenie, dusite koi sto se naogjaa vo prvoto mesto nareceno KRILO AVRAMOVO ili MESTO NA BLAZENSTVO, Isus gi grabna i gi premesti na neboto,
i tie dusi i den denes se na neboto. Dodeka site verni lugje koi sto umiraat vo ovie 2000 god. od Hristovoto voskresenie do denes, nivnite dusi odat direktno vo neboto, a dusite na nevernite direktvo vo seolot ili prvoto mesto nareceno MESTO NA MAKA.

Dusite na ednite i na drugite se svesni, mislat, rasuduvaat i cuvstvuvaat maka ili radost. (Toa go tvrdi Biblijata)

Isus na Razbojnikot od negovata desna strana mu rece: Denes ke bides so mene vo rajot.

Koga Isus umre, sleze vo najdolnite delovi na pekolot t.e. Adot ili Sheolot, se pokaza na site dusi, deka ja pobedi smrtta i deka donese spasenie za site koi sto se naogjaa vo mestoto nareceno KRILO AVRAMOVO ili MESTO NA BLAZENSTVO. So samoto voskresenie gi grabna site tie dusi i gi premesti na neboto, kade sto i denes se naogjaat, svesni za nivnoto postoenje.

Eve eden Bibliski tekst koj sto dokazuva kade odat dusite na umrenite, dali se svesni ili ne, i dali se naogjaat vo plamen.



19 ”А беше еден богат човек, кој се облекуваше во црвено сукно и во ленено платно и се веселеше сјајно секој ден.
20 А еден сиромав, по име Лазар, целиот со чирови, лежеше пред неговата врата
21 и сакаше да се насити со она, што паѓаше од столот на богатиот. И кучињата доаѓаа и му ги лижеа раните.
22 И сиромавиот умре, и ангелите го однесоа во АВРАМОВОТО КРИЛО;
23 умре и богатиот и го погребаа. А во ПЕКОЛОТ, во маката, ги поткрена своите очи и го виде оддалеку Авраама и Лазара во неговото крило,
24 и извика: ‘Татко, Аврааме, смили ми се и испрати го Лазара да го накваси врвот на својот прст во вода, за да ми го разлади јазикот, зашто се измачувам многу во овој пламен!’
25 Авраам му рече: ‘Синко, сети се дека ти ги прими своите блага додека беше жив, а Лазар - злото! Сега тој се утешува тука, а ти се измачуваш.
26 Освен тоа, меѓу нас и вас поставена е голема бездна (ПРОВАЛИЈА), така што ни оние кои би сакале да преминат оттука при вас - не можат; ниту пак да преминат оттаму при нас.’
27 А тој рече: ‘Тогаш, те молам, татко, испрати го во куќата на татка ми;
28 зашто имам петмина браќа, нека им посведочи, за да не дојдат и тие во ова место на маки!’
29 А Авраам рече: ‘Ги имаат Мојсеја и Пророците, нека ги слушаат нив!’
30 Тој пак рече: ‘Не, татко, Аврааме! Но ако некој од мртвите отиде при нив, ќе се покајат.’
31 Му рече: ‘Ако не ги слушаат Мојсеја и Пророците, нема да ги придобие ни оној, кој воскреснал од мртвите.’”

(Лука 16 глава)


So pocit, Gospel.
Кон врв
GospodBog Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 43
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GospodBog Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 15:54
Што е животот? За мене тоа е Христос! Што е смртта? За мене тоа е чиста добивка!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 16:05
Togash sto chekash?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
GospodBog Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 43
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GospodBog Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 16:23
Но ако останам жив ќе можам плодно да работам за Христос. Затоа, кога би требало јас да избирам, не знам што би одбрал. Растргнат сум од овие две желби: да го напуштам овој живот и да бидам со Христос, зашто за мене тоа е далеку подобро, или да останам овде, во тело, што би било многу покорисно за вас. Со таа увереност ќе останам со сите вас и ќе продолжам да работам, за да напредувате и да се радувате во верата.

Изменето од GospodBog - 18.Септември.2008 во 16:24
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 16:52
GospodBog, go razbrav ova ushte na pochetokot, a sega se nadevam deka ke razberat i site ostanati.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 17:08
pa shto
i edniot i drugiot umiraat neli
i bogatiot i siromaviot
taka i so nas :
i onie koi se pravedni umiraat i onie koi se nepravedni umiraat
pravda=vera vo isus
znachi i hristijanite i ateistite umiraat
apostol pavle ubavo pishuva deka pri doagajneto na isus ke voskresnime telesno
tos pishuva deka ochekuva novo telo i deka negovata dusha(svest)ke voskresnat za bozjiot sud
a shto zarem ke voskresnime bez dushi?
dusha= svest
umira teloto umira i dushata
doaga gospod isus
voskresnuva teloto voskresnuva i dushata
ako dushata e na neboto zarem ke voskresnime kako ZOMBI
inaku ZOMBI po enciklopedija britanika se tela na mrtovci bez svest koi se dvizat
a svest=dusha
znachi ZOMBI=LUGE BEZ DUSA(BEZ SVEST)
nema da bidime zombi
jas taka ja razbiram duhovnosta i smrtta
inaku ti pishuvash vo vechen plamen
plamenot e metaforichka forma kako na primer 'vechen plamen " ili 'vechen ogan'
na primer 'sodoma ' ne e vo vechen ogan
pekolot na grchki (hedesot) e mesto kade po smrtta odat dush*te na grcite po grchka mitologija
sheolot e preveden so hedes(pekol)a vo hedesot ima mnogu ogan i plamen
grchkoto tolkuvajne go demantiraat i mnogu pravoslavni i katolichki teolozi
inaku vtoriot zbor za pekol koj e opishan vo tvojot post e vo prevod "deponija"
a vo deponiite koi bile nadvor od gradot vechno, t.e . kontinuirano gorel otpad i ogan vo bibliskite vremina
onie koi bili osudeni po mojseeviot zakon pred doagajneto na isus, ne bile zakopuvani, ami se frlale vo gradska deponija(nivnite tela)
gradskata deponija e zameneta so grchkiot (hedes)
i vo hedesot(starogrchkiot pekol po starogrchka mitologija) i vo sekoja gradska deponija gori vechen ogan
t.e. ima vechen plamen
vo deponiite telata se pravat pepel
vo zemjata zemja
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 21>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,345 секунди.