IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Што е смислата на животот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што е смислата на животот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7879808182 114>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2011 во 13:36
Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:


Da bluebell, potpolno se soglasuvam so tebe. Taa tochka e segasheniot mig. I nam ni se chini deka postojat bezbroj takvi povrzani migovi...no, sekoj mig e nov i sekogash zhiv. Samo sodrzhinata se menuva a toj ostanuva vechno nov i mlad. Celta (smislata na zhivotot) e vo sekoj segashen mig - potochno vo ovde i sega - sekogash i sekade...prifati se shto ti nosi segashniot mig...i taka ne kje mozhesh da promenish shto se sodrzhi vo nego, vo momentot...

Treba da vnimavame na nash*te zhelbi - tie ja krojat nashata idnina...
Сегашниот миг не може да се доживее без минати искуства. Од минатите искуства, случувања, моменти црпиме енергија, мудрост, искуство итн., за иститие тие да ги искористиме во сегашноста.Од друга страна, во минатот рекле "секогаш планирај два чекори понапред", што исто така држи место, па одтука произлегува дека секој од нас треба да посвети време за креирање и фантазија за тоа како треба да изгледаат идните моменти.За крај, добро е да се знае дека најбитен е сегашниот момент и дека треба максимално да се посвети внимание на сегашноста, но притоа не треба да заборавиме кои сме биле во минатото и каде се гледаме во иднина.


Minatoto bilo sega, sega se sekjavame na minatoto i ja zamisluvame idninata - edinstveno sega(sekogash). Tochno e deka na umot mu e potrebno vreme(za nekoi praktichni raboti). No "sekoja fantazija, za da vidime kako kje izgledaat idnite momenti", sepak e samo edna ideja - koja ne e stvarnost.

Ne se soglasuvam deka od minatoto crpime energija. Taa e ovde i sega. Mozheme samo od nash*te iskustva da izvlecheme pouka, no toa sepak go pravime - SEGA i OVDE.

Chestopati mislejki na minatoto i idninata, zaboravame na segashnosta.
Изменето од viktorija123 - 15.Март.2011 во 13:43
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
vivi1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Легенда

Регистриран: 20.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 18908
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vivi1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2011 во 15:19
pa ljubovta be decki..sto filozofirate tolkuистепан
vivi
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2011 во 19:09

Ljubovta e... Ama, ovde e mesto i za filozofiranje, neli?
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2011 во 14:20
Најтешко во животот е да се осознае суштината и да се достигне совршенство. Малку кој во тоа успеал, ам сепак вреди цел живот да се стремиме кон тоа!
always look on the bright side of the life!
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2011 во 23:14
Своите животи ги кроиме со сопствените избори. Бидејќи, животот не претставува процес на пронаоѓање, туку процес на креирање.
always look on the bright side of the life!
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2011 во 23:50
Da me imas e cest, da me zadrzis e predizvik,da me izgubis e tvoja PROPAST - mu kaza Zivotot na Covekot! Zivej me so celo srce, zivej me kako da ti e poslednata sekunda od mene, bidi sreken so sekoj moment i bidi gord sto si del od ZIVOTOT!!!
always look on the bright side of the life!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2011 во 00:30
Smislata na zivotot e deka toj nema smisla i zatoa e ubav...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11601
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2011 во 00:36
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Smislata na zivotot e deka toj nema smisla i zatoa e ubav...


Некогаш дожд ,некогаш сонце....вреди да се почека да се појави виножитото.
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2011 во 11:48

    ... i dozhdot i sonceto se vo od vinozhitoto.
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 11519
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2011 во 11:23
isto kako i vinozhitoto taka i ljubovta nema ni pochetok ni kraj., eden mal pozitron za smislata na zhivotot
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2011 во 13:59
Животот е се нешто од почеток.Вчера и завчера,утре не вредат.Никаде во светот нема два исти петоци,две исти недели,две исти среди.Па зошто тогаш да се разочаруваме ??
always look on the bright side of the life!
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2011 во 14:52
Колку малечки сме... Секојдневно го чувствуваме татнежот на Универзумот, а не правиме ништо за да ги спречиме громовите кои растураат се што сме создавале, се што сме граделе. Колку немоќни сме пред она што се нарекува судбина, а упорно тврдиме дека секој изгрев и залез на Сонцето во нашиот живот бил наша одлука. Се раѓаме кога други сакаат, ќе умриме тогаш кога нема да сакаме. Единствено нешто што ни останува е да живееме како што сакаме. Но, тоа да биде во границата на рационалното...
always look on the bright side of the life!
Кон врв
lady Kala Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lady Kala Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2011 во 21:45
za mene definitivno vistinka ljubov
zivej spored sopstvenite pravila....
Кон врв
lady Kala Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lady Kala Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2011 во 21:56
Originally posted by bluebell bluebell напиша:

<h6 ="uiStreamMessage" -ft="{"":"msg"}"><span ="message">Животот
е се нешто од почеток.Вчера и завчера,утре не вредат.Никаде во светот
нема два исти петоци,две исти недели,две исти среди.Па зошто тогаш да се
разочаруваме ??</span>
</h6>
kako vikaat sakaj go zivotot.....toj e edinstveniot podarok sto nema dvapati da go dobies::::
zivej spored sopstvenite pravila....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7879808182 114>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.