IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Закон за домување
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Закон за домување

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2010 во 13:21
Originally posted by Pannet Pannet напиша:

Точно е дека имаше време да се регистрираат куќните совети, ама не секој е информиран на време. Владата требаше во секој влез да залепи известување со детално објаснување што и како треба да се прави. Па тогаш немаше да има место за изјави од типот не бевме информирани.

Живеам во Центар во зграда со домар и супер е. Лифтот секогаш работи, секогаш е чисто. Имаме регистриран куќен совет веќе две години, ама секогаш има станари кои не се задоволни и кои не плаќаат а користат се. Само што сега куќниот совет планира да ги тужи, па ќе видиме што ќе се случува.


Секако дека немаше да биде на одмет преку медиумите или на друг начин граѓаните да бидат информирани за потребните нешта за регистрирање заедница на сопственици, за да се избегнат сите непријатности.

Несомнено, овој закон и покрај сите маани, нуди несомнени предности во организирање на се она што е потребно на една станбена зграда.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2010 во 19:50
Originally posted by Pannet Pannet напиша:

Точно е дека имаше време да се регистрираат куќните совети, ама не секој е информиран на време. Владата требаше во секој влез да залепи известување со детално објаснување што и како треба да се прави. Па тогаш немаше да има место за изјави од типот не бевме информирани.

Живеам во Центар во зграда со домар и супер е. Лифтот секогаш работи, секогаш е чисто. Имаме регистриран куќен совет веќе две години, ама секогаш има станари кои не се задоволни и кои не плаќаат а користат се. Само што сега куќниот совет планира да ги тужи, па ќе видиме што ќе се случува.
....i...shto ke se sluchi?..збунетост

...dolznicite  da recheme i ke treba ,..prisilno da gi platat,..3-4-5....6000... din?...изненадување

...i shto posle?.збунетост...podeleno na peesetina stanovi ...toa mu doagja okolu 100 din,..godishno?....demek ,..10-tina mesechno?....

...i vredi li ...toa?...tolku?збунетост
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Pannet Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)
Истражувач

Регистриран: 05.Август.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 48
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pannet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2010 во 23:23
Извини, исправиме ако погрешно сум те сфатила, сакаш да кажеш дека треба да бидеме солидарни, па ние да ги платиме нивнит трошоци?

Тогаш зошто да плаќам 500 денари месечно, нека ми платат другите станари.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2010 во 23:59
ne, ama valjda ste gi potroshile site opcii, pa toa vi ostanalo posledno....sepak,..

otkako mene,  mi kazaa deka treba povekje pari da se davalo zatoa shto nekoi ne davale,...odma  kazav deka od mene nema ni dinar da dobijat  ,...se dodeka site ne davaat ..



Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Pannet Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)
Истражувач

Регистриран: 05.Август.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 48
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pannet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2010 во 00:10
Точно. Природно е да те фати инает, и нас ни се случува истото. Има една жена - судија е, ништо не плаќа а се користи, лифтови, пумпи за вода. Не е фер. Ама шо да правиме, и нас ни требаат, па мора да си го платиме нашиот дел.

Во толку големи заедници тешко дека на доброволна основа сите ќе се сложат. Затоа можеби е подобро што државата ќе интервенира од страна, па зградите со убави станови да добијат и убави а не смрдливи влезови.

Изменето од Pannet - 21.Август.2010 во 00:10
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2010 во 00:18
газење%20од%20смеење....sudija ne plakjala ,a?изненадување

  ...bog da chuva,.kakvi se poedinci nema megju  ovoj narod,..osobeno , sudii,direktori, pratenici , ministri i sl...djgan!.

...jas pa si mislev,..nekoj shto edvaj vrzuva kraj so kraj,...ako voopshto i moze da vrze,..збунетост

pa i da go sfatish nekako...изненадување


Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2010 во 08:47
Па и судиите се луѓе и ним не им стасува плататанамигнување
Него, ова е интересно
Закон строг за граѓаните, толерантен кон кафеаните
Поарно да слушам музика и да простирам алишта на улица отколку дома, сигурно ќе поминам неказнето“.
А да си го крстам јас станот кафаназбунетост
Раат ке си пуштам музика, ќе си пружам, минувам правосмукалкаголема%20насмевка И така обожавам тоа да го правамлутина

Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2010 во 14:56
Ovaa statijava mislam deka ke odgovara na temava

- Комшија, дај бе тргни ги цвеќињата од тераса, може да паднат и да „испрљаат некој минувач или да оштетат паркирано ауто”!

 

- Ти најде да ми зборуваш, секој ден ме тушираат алиштата што ги закачила жена ти надвор да се сушат. А и онака не ја трпам по многу. Што се потресува и таа пустата, дури и да иж падне саксија на глава, ќе ја оперираат кај нас на клиника, ќе иж заборават 2 метри завој во стомакот и никому ништо... Сеж ќе се реши...

 

Ете, вака изгледа караницата на иднината што најчесто ќе ја драмат раскараните соседи на состанокот на куќните совети. Откако на телевизија неж известија дека има Закон за домување, на веб страницата на Министерството за транспорт и врски, решија да неж просветлуваат со банални препораки за тоа како треба да се однесуваме во нашите згради, подобро речено - во становите купени од дедо и прадедо (бидејќи ретко кој од оваа, мојава генерација заработува доволно да си купи недвижнина).

Сакам да знам дали куќниот совет можеби еден ден ќе воведе препораки за своите станари, со кое средство да го чистат тоалетот и веце школката, за поголема униформност и сложност на целата зграда. Оти веќе ни навлегоа во приватноста и интимата, посочувајќи ни што значи „јавниот ред и мир” ако живееш во зграда. Да почнеме од почеток: „Станарите може да чуваат куче, мачка и други животни, при што се должни да водат сметка да тие животни не го нарушуваат мирот и тишината во зградата”.

Понатаму се наведува: „Користење разни машини и уреди, музички апарати, радио и телевизиски приемник, како и свирење и пеење во станот, односно зградата не е дозволено во време од 13 до 17 и од 22 до 5 часот”. Чудно е, што во правилникот за Куќен ред, не с наведено дали врапчињата што пејат на гранките околу зградата имаат „вето” за пеење во ова време и дали во спротивно, секој нивни црцор може да се искористи против нив во судска парница. Исто така, не се објаснува како еден граѓанин што чува куче или маче,  може да му забрани да лае во овие часови, или да мјаука се едно... Да го однесе на бајачка? Домаќинките што не одат на работа, не можат да си пуштат телевизор, па затоа ќе треба да се зафатат со некоја  бесшумна активност, да речеме плетење чорапи или везење гоблени со антички мотиви.

За сиот нормален свет, ненормално е да ти забранува некој да си чистиш со правосмукалка во одредени часови од денот, но за македонската сервилност, тоа е само уште една масажа на мозочните клетки во обид да се уништи секоја доза слобода. Нема веќе ѕенѕање пред телевизорот, ни чистење на евтина струја (од 2 до 4), ни пеење, ни играње... Оти навистина, само за плачење е стигната работава!

После војната, сите се генерали, ама општиот заклучок на станарите, барем од мојата и околните згради, е дека требаше да има барем некаков бунт и револт кон овој за мене бесмислен закон, во кој ми се скратува правото на пуштање музика дури и на сред бел ден, во кој ми се кажува дека треба да плаќам фирма управител за да ми го чисти мојот ходник.

Најдобар одраз на станарската некултура беше легендарниот скеч на К – 15, во кој Цацко фрлаше црни ќеси ѓубре од висококатница. Ама ова поднебје не може никако да биде Швајцарија. Мора да признаете дека ви е симпатично да гледате закачени алишта на жици покрај прозорците. Барем на тој начин сте сигурни дека станарите што живеат внатре не одат голи и боси, ко што се шпекулира.

Верувам дека повеќе ми се исплати да платам една казна од 300 евра, отколку да го плаќам домарот цела година. А башка што претседателот на Куќниот совет, морало да има завршено вишо или високо образование. Ако нема, да оди да се запише на оние студиите за возрасни граѓани што сакаат да го продолжат школувањето. Дознав исто така, дека ако сте претседател на куќниот совет, иако немате почнато со работа, системот ве брише од листата невработени во социјално. Кој ќе ви даде сини картони? Е, тоа не го пишува во Куќниот ред, се извинувам што не можам да ви одговорам…

 

Објавено во „Шпиц“ на 21 август 2010


Кон врв
Pavaroti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Експерто нумеро 2

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pavaroti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2010 во 16:33
Mnogu sum revoltiran bidejki imam komsivka sto ja stega umot pa zatoa ovoj zakon najveke go sakam.
Nemoze nekoj da te ceka da pruzis alista pa da ti trese ili da si ja cisti terasata pa da ti ja poplavi tvojata ili pak da si pruzi nekoi kebinja pa da ti ja zatvori cala tvoja terasa zato sto se pravel pameten pa nadvor od terasata zakacil resetka ili pak bil muzicar pa ke te true so negovite trubi i takvi skapani instrumenti i oko da ne mu trepne. Samo da vi dolovam za kakov covek stanuva zbor, si go izbrka svoeto dete so policija.
Imam da pisuvam referati a vie ve citam mi se zalite od kapkite na klimite bez ljutenje ama mene licno ic ne mi smetaat.
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2010 во 16:40
Mene ne mi se svigja terminot sto e odbran za zabrana za peenje i svirenje od 13:00 h do 17:00h  ............ znaci sabajle u 6h slobodno moze da se pusti silna muzika i da eci celo maalo


A da , ke mora da gi odlozat i svadbite posto neli ke bide zabraneto muzika ?


hahahahahha  , veke nisto ne me cudi vo Mk :))
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2010 во 16:46
Мора да се стави ред во домувањето, а најефективно е тоа со закон. Ако некој смета дека е над тој закон, па и на другите им ги нарушува нивните права, тогаш треба да е подготвен да ги прифати последиците.

Во спротивно, како што кажа Platenik поназад, ќе почнеме да наликуваме на квартовите каде што живеат нелегалните мигранти во САД.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2010 во 16:50
Originally posted by Mindy Mindy напиша:

Mene ne mi se svigja terminot sto e odbran za zabrana za peenje i svirenje od 13:00 h do 17:00h  ............ znaci sabajle u 6h slobodno moze da se pusti silna muzika i da eci celo maalo A da , ke mora da gi odlozat i svadbite posto neli ke bide zabraneto muzika ?hahahahahha  , veke nisto ne me cudi vo Mk :))


Во било кое време не може да се пушти музика, за да ечи цело маало. И во времето кога тоа е дозволено, не е можно музиката да го "крене цело маало во воздух".

Инаку, се мисли на музика во станбените згради, а не во кафеани кои никому не му пречат и слично.

П.С. Доколку музиката никој не ја слуша, односно само ти, а не и соседот, нема да има никаков проблем.
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2010 во 16:57
Kaj mene u maalo 3 pati vo nedelata se desavaat svadbi i zatoa mojot post go nasociv konkretno kon taa muzika sto e veselenjeto so trubi i tapani nadvor .....i sto sega ?  ne smeeme da se zeneme i ko lugje svadba da se napravi za da ne se prekrsi zakonot , neli ?збунетост

ok, nema vrska ,,,, stom site drugi zakoni se pocituvaat, pa taman rabota sega  za novite голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Кон врв
Pavaroti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Експерто нумеро 2

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pavaroti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2010 во 19:33
Originally posted by Mindy Mindy напиша:

Kaj mene u maalo 3 pati vo nedelata se desavaat svadbi i zatoa mojot post go nasociv konkretno kon taa muzika sto e veselenjeto so trubi i tapani nadvor .....i sto sega ?  ne smeeme da se zeneme i ko lugje svadba da se napravi za da ne se prekrsi zakonot , neli ?збунетостok, nema vrska ,,,, stom site drugi zakoni se pocituvaat, pa taman rabota sega  za novite голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


Sramota e da se prijavuva koga nekoj nesto slavi neli do odredeni granici no veruvaj tie najpoveke sto go krsat zakonot za domuvanje koga nekoj ke pravi zabava go prijavuvaat i mesto da bidat srekni deka nekoj se zabavuva za nesto ubavo tie go vregaat a ne gledajki gi svoite greski.   
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.