IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - "Травата" е подобра од антибиотик
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

"Травата" е подобра од антибиотик

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2008 во 08:56
Марихуаната е помалку штетна од алкохолот и цигарите, покажува најновата студија на британската фондација "Beckley Global...... Cannabis", која сака да укаже на тоа дека човештвото има поголем проблем со употребата на алкохол и цигари - легалните и секојдневни пороци на човечкиот род.

Фондација "Beckley Global Cannabis" го застапува мислењето дека законската забрана за употреба на марихуаната, придонесува до зголемување на криминалот.

Во извештајот на фондацијата стои дека канабисот има негативно влијание врз здравјето, но последиците се релативни во однос на последиците од пушење или конзумирање на алкохол.

Историски гледано, во светот се забележани 2 смртни случаи од марихуана, додека годишно, само во Велика Британија умираат 150.000 како последица на алкохолизмот и пушењето.

Изменето од LouWeed - 03.Октомври.2008 во 08:57
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2008 во 15:10
  se  ocekuvaat  vo  prodazba  prvite  lekovi  na  baza  na  kanabis  koi  ce  go  stimuliraat  samo  sektorot  vo  mozokot  na  koj  mu  e  potreben  kanabisot  a  ne  celiot  organizam  kako  sto  e  slucajot  kaj   marihuanata  inaku  kabioznite  efekti  se  mnogu  dobri  za  lica  koi  treba  da  se  relaksiraat  inaku  tie  se  vo  zamena  na  pozitivni  podatoci"   za  mozokot  koj  treba  da  gi  prima  vo  dadeno  vreme
  pa  taka  pozitivnite  podatoci  koi  ce  vleguvaat  vo  vasata  svest  nema  da  doajdzaat  po  logicen  pat  na  razmisluvajne  nego  so  konzumirajne  na  tableti  odnosno  segasnoto  pusejne  na  marihuana  ni  go predstavuva  toa  -  pa  taka  ako  treba  covek  da  umre  od  rak  zosto  da  ne  mu  se  dozvoli  kanabiozna  doza  koja  ce  go  napravi  srejken  sto  znaci  treba  da  se  izglasa  zakon  za  dozvola  za  konzumirajne  za  odredeni  lica  na  kanabisot.
 
 
porano  alkohol  imaa  pravo  vo  kujcata  da  pijat  samo  gaqzdite  a  sega  isti  e  slucajot  so  marihuanata..........................
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2008 во 15:12
Originally posted by dejanpp dejanpp напиша:

  se  ocekuvaat  vo  prodazba  prvite  lekovi  na  baza  na  kanabis  koi  ce  go  stimuliraat  samo  sektorot  vo  mozokot  na  koj  mu  e  potreben  kanabisot  a  ne  celiot  organizam  kako  sto  e  slucajot  kaj   marihuanata  inaku  kabioznite  efekti  se  mnogu  dobri  za  lica  koi  treba  da  se  relaksiraat  inaku  tie  se  vo  zamena  na  pozitivni  podatoci"   za  mozokot  koj  treba  da  gi  prima  vo  dadeno  vreme  pa  taka  pozitivnite  podatoci  koi  ce  vleguvaat  vo  vasata  svest  nema  da  doajdzaat  po  logicen  pat  na  razmisluvajne  nego  so  konzumirajne  na  tableti  odnosno  segasnoto  pusejne  na  marihuana  ni  go predstavuva  toa  -  pa  taka  ako  treba  covek  da  umre  od  rak  zosto  da  ne  mu  se  dozvoli  kanabiozna  doza  koja  ce  go  napravi  srejken  sto  znaci  treba  da  se  izglasa  zakon  za  dozvola  za  konzumirajne  za  odredeni  lica  na  kanabisot.  porano  alkohol  imaa  pravo  vo  kujcata  da  pijat  samo  gaqzdite  a  sega  isti  e  slucajot  so  marihuanata..........................


poveli.... http://www.forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=15500
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2008 во 15:22
da  ima  dobri  strani  drogata  no  ima  edna  strana  koja  na  vladata  ne  i  odgovara  a   toa e  silata  sto  vi  ja  dava  pa  taka  so  vas  nikoj  ne  moze  da  vladee  pa  zatoa  drogata  smeat  da  ja  koristat  samo  lica  so  zdrastvani  problemi
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 16:49
Секој лек е дрога. Се зависи од тоа како, кога и колку го користиш. Ако внимаваш што правиш, ќе те излечи. Ако не, може да те уништи.
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 18:45
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

Секој лек е дрога. Се зависи од тоа како, кога и колку го користиш. Ако внимаваш што правиш, ќе те излечи. Ако не, може да те уништи.


ovde  stanuva  zbor  za  isklucitelna  supstanca  koja  kaj  zdravite  nosi  raj  a  kaj  bolnite  samo  rejka  stanuva  zbor  za  vnesuvajne  delovi  od  kanabisot   koj  vo  mozokot  gi  zamenuvaat  prenositelite  na  pozitivninformacii   pa  taka  koga  ke  vkusite  lek  na  baza  na  kanabis  kaj  vas  vo  mozokot  se  odviva  proces  isti  kako  koga  zlatna  ripka  ce  vi  gi  ispolni  site  zelbi  duri  i  nevozmoznite
Кон врв
ТХЦ Манге Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 10.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 99
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ТХЦ Манге Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 19:40
неможам да вервам шо читам....
Кон врв
nnikol Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nnikol Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2008 во 09:36
ne se soglasuvam so toa deka site sto probale "trevka" preminale na poteski drogi.ne se slozuvam ni so toa deka trevata e droga.a za nezinoto pozitivnoto vlijanie na covekovoto zdravje imam dosta procitano.
подобро е да ти завидуваат одколку да те сожалуваат
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2008 во 09:48
Цитирај Британскиот парламент заклучи дека ганџата е појака дрога отколку што беше пред некоја година и ја префрли во група со поопасни опијати и така ги зголеми казните за нејзина конзумација.

Британските научници ја осудија одлуката на нивната влада да ги зголеми казните за употреба на марихуаната.

Во писмо објавено во Гардијан тие велат дека владата ги игнорира советите на сопствените стручњаци за ова прашање и дека ја збунува јавноста ставајќи ја марихуаната во групата „посилни“ дроги.

Во Британија дрогата се класифицира во зависност од штетноста,а во класата А се најопасните дроги. Владата сега сака канабисот да го качи од класата Ц во класата Б, па и казните за нејзино поседување би биле поголеми.

Горниот дом од британскиот парламент ја прифати новата класификација, а моќниот Долен дом веќе на почетокот на месецов ја одобри оваа мерка.

Со овој потег британскиот закон за канабис од 2004 година ќе стане построг, што е против оцените на британското Советодавно собрание кое се занимава со проблемот на злоупотреби на дроги, а кое рече дека нема научни докази кои би го поткрепиле ставањето на марихуаната во „посилна“ група дроги.
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2008 во 23:07сенешто..........

Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2010 во 02:20
Дури во Македонија сме имале една од најквалитетните...тревки...кажа Големите
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2010 во 11:02
уште да ја оданочат и ќе го видиме рајот...рамнодушност
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsimaКон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2010 во 21:34
Можно е да е така. Бар ќе се изнасмееш. И ќе ти помине болката.

Изменето од Tiggy Vicious - 07.Јули.2010 во 21:37
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2010 во 18:53
a  kaj  da  nabavam  treva?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,140 секунди.