IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - "Травата" е подобра од антибиотик
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

"Травата" е подобра од антибиотик

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2010 во 19:23
Originally posted by dejanpp dejanpp напиша:

a  kaj  da  nabavam  treva?


во парк
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2010 во 20:26
Originally posted by sanja-a sanja-a напиша:

Originally posted by dejanpp dejanpp напиша:

a  kaj  da  nabavam  treva?


во парк

нелегално е
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2010 во 22:17
Originally posted by sanja-a sanja-a напиша:

Originally posted by dejanpp dejanpp напиша:

a  kaj  da  nabavam  treva?


во парк


поточно објаснување од ова амин...
дури немораш во одредени ситуации ни да платиш , само седни си и фино лепо побарај...голема%20насмевка
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsimaКон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2010 во 22:26
да , да, смехот е здраве!смеење
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2010 во 01:35
Пушењето марихуана има повеќе штетни отколку корисни последици. Но пиењето конопово масло од пречистени семиња(бидејќи така нема психоделични ефекти) е мошне здраво и корисно за многу работи на пр. против реума.

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85164
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2012 во 16:46

20-годишно истражување потврдува: Марихуаната не е штетна за здравјето

Пушењето еден џоинт неделно, се чини дека не е штетно за здравјето, покажало 20-годишното истражување, кое потврдило дека марихуаната не е штетна. 

Но исто така не треба да се претерува со марихуаната!

Резултатите од едно од најголемите и најдолгите истражувања за последиците од марихуаа, покажале дека истата е штетна доколку редовно се консумира, односно се зема 2 до 3 пати дневно со што е штетна за белите дробови. 
20-годишното истражување било направено на 5.000 испитници при Универзитетот Калифорнија во Сан Франциско како и при Универзитетот Алабама во Бирмингем, објавено од страна на ‘Journal of the American Medical Association’.


Од истражувањето произлегле и резултати кои докажуваат дека марихуаната содржи исто толку токсични хемикалии како и тутунот, но нема ист ризик за поттикнување на белодробни заболувања. 
Не е познато зошто, можна причина за тоа е главната состојка во марихуаната, ТХЦ, која го предизвикува она “high чувство“. ТХЦ помага во борбата против воспаленија, вели Д-р Доналд Ташкин, професор при Универзитетот Калифорнија.

Експертите посебно го анализирале дејството на тутунот и марихуана кај оние што ги консумираат двете или пушат само тутун или марихуана. 

Резултатите покажале дека марихуаната не е штетна за функционирањето на белите дробови, и дека тутунот има негативни последици. Иако "џоинтот" содржи речиси исто количество на токсини како цигарите, сепак џоинт се пуши многу помалку во текот на денот, а и начинот на вовлекување е поблаго, што на белите дробови за разлика од тутунот им овозможува релативна заштита, велат научниците.

Истражувањето покажало дека при константо пушење цигари доаѓа до опадната функција на белите дробови. 

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2012 во 17:00
Poznat fakt e deka tutunot e toksichen, deka nikotinot e eden od najsilnite otrovi. deka sodrzhi katran koj e kancerogen, deka vo nego se koncentriraat radioaktivni materijali koi se talozhat vo mash*te polovi organi i reziultiraat so namaluvanje na plodnosta...
 
Mene ne mi e poznata edna pozitivna karakteristika na tutunot.
 
I pokraj toa toj e dozvolen za proizvodstvo, obrabotka, prodazhba i konzumacija, a marihuanata ne...  намигнување
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2012 во 12:30
Кога викам ја legalize it
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,139 секунди.