IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Вистина или фарса - Реформите во здравството
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Вистина или фарса - Реформите во здравството

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 535455
Автор
Порака
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2016 во 17:08
Originally posted by pajser pajser напиша:

,,,fiks od se shto si notiral,,,shto i zoshto ne ti e jasno,,
,,,dobro de lugje seushte zhiveete vo komunizmot,,ta doktorskata fela ochi vi bode a koga ke vi zortne sami nudite pari samo da bide rabota ilitimi doktorot da ve spasuva od boleshtini ili nedajbozhe,,zhivotot,,,
,,,vo sekoj period od chovekovoto bitisuvanje ovaa profesija bila najceneta i najplatena,,,shto ne e jasno,,
,,,mozhete tuka da shtrakate shto sakate i molete se da ne navlechete boleshtini,,

 

Докторската професија е најблагородна професија и тоа е факт. Проблемот е што во последиве 20тина години докторската професија стана една од најкорумпираните гранки во општеството. А кој е крив? Луѓето! Да нема луѓе што даваат, ќе нема ни доктори што бараат! 
А докторите си бараат..
И ќе си бараат. 
Па ти колку сакаш убедувај го народот дека е благородна професија.
Професијата е професија, без разлика дали е електричар или доктор.
Ако ти се расипе печката дома, викаш електричар (ако не дојде, ќе смрзнеш во зима). Ако настинеш одиш на доктор или докторот ти доаѓа дома (ако не одиш, потешко ќе се излечеш).
И едниот и другиот работи за пари. 
Проблемот е што овие вториве почнаа освен што работат за пари, да бараат и екстра за услуги. Па зошто да не ви наплати електричарот 1000 денари повеќе само затоа што е зима и му се може (затоа што сам не знаеш да си ја поправиш)?!

Огромен број од докторите каде што сум морала да одам, одамна заборавиле на хипократовата заклетва.. И дефинитивно РЕТКИ се тие што го почитуваат човековиот живот од самиот негов зачеток.
Ја имам таа чест за многу добри семејни пријатели да ги имам сите членови на една докторска фамилија, која што како луѓе и пријатели се едни од најдобрите што ги познавам, но кога ќе влезат во ординација единствено на кое што мислат се да извршат поголем број прегледи и операции и за истите освен плата да добијат и надоместок под рака. Секој викенд зимава се во Банско (3+1 член во фамилија), синот студира преку барата (без стипендија), преку лето секој слободен ден се во Грција, за летен одмор Куба, Канарски острови, Малезија.
Е сето тоа од докторска плата не се стекнува. И самите тие си ја кажуваат тарифата кога ќе ги прашаш. Ама звучни имиња се и ете и на нив им се може..
Од друга страна пак, на најдобрата пријателка сопругот е гинеколог и сиромав уште не може да си го отплати кредитот за станот а не па да мисли за одмор..

И додека тука не убедуваш нас..

ФОТО: Ужас во кавадаречката болница – отпаден картон како држач за рака, варено јајце за ручек

kavadarci bolnica 2
На детското одделение во кавадаречката болница е вистински ужас. Според фотографиите кои што ги добивме денес од родители на хоспитализирани деца може да се види дека болницата претставува само една обична амбуланта со мизерни услови.

kavadarci bolnica

“Ова не личи на болница, туку на некој шатор од црвен крст, погледнете ги фотографиите и се ќе ви стане јасно. Инфузија на мало детенце му ставаат а како држач-потпора ставаат отпаден картон, исхраната е “со одличен квалитет”. За децата ни даваат храна односно пасиран компир во чашка од јогурт, се рабира лажичка да си носиме од дома, а за родителите една кришка леб и едно варено јајце. “, напиша родител на хоспитализирано дете.

kavadarci bolnica 1

Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44536
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2016 во 08:48
Аферим-ашколсун

Стандар истата youtube стручњаци екипа ќе не убедува и после се у безгрешноста.
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2016 во 14:23
Кавадарци и Кавадарчани како и многу други градови во безимената држава немаат болници и немаат здравство,иако за тоа плакаат или плакале во годините додека биле во работен однос.Институционализираната кражба и уништување на државата се чувствува во секој сегмент од нашето живеење.
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2016 во 21:33
Тамам си реков господин хаварија ке го стават министер за финансии,а таму наместија некој К*рајбер од Орка.
Изгледа влијаеше на изборот тоа што знае кој патики се фалц,а кој оригинал за разлика од хаваријата кој не знај дури прстот во г'з да си го стави.
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44536
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2016 во 22:47
И уште Нинче ми го опнале у изборна единица кај мене...
Мислев да го утнам и ова гласање.Али овие со боринче веќе си го бараат.
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44536
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2017 во 20:12
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44536
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2017 во 19:30
До сега бркаа фантом гласачи,али никако
не им смета фантом министер!
Шибицарине порано околу старата автобуска,
камени мост и влезот на чаршијата даваа
барем да видиш дека има топче.Ова ни трага од министер!
Допрени гласови страшни излегуваат околу детската клиника
али министерот си има градоначалнички маки...Ни чај од
Баба Рада му помага.

Изменето од Орка - 18.Октомври.2017 во 19:30
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44536
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2018 во 12:58
Кога ќе ми текне на оној јапанецот
шо се обесил оти возот му закаснил,
а гледам како овие министриве
мува не ни ги лази.Ваљда добро
ни одат реформите.

После сторијата со жената на
некоја од телевизииве и нејзината
голгота со детето.Начинот на ко се
реши да се чекаат резултатите за крв,
обеси се бе златен!Немој некој напатен
како во случајот со Нинче на душа да те
носи!
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44536
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2020 во 17:52
Горчливо се смеев едно време
на вицот за проститутката,муштеријата
и сидата.
Слушам ова денес со докторката па и
директорка за вирусов...Треба да не нема!!!
До таму сме дно.

Изменето од Орка - 09.Март.2020 во 17:52
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44536
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2022 во 20:12
"Мочана бомбоњера за живот Јанкооо,за живот!"
Вчера па и денес низ солзи го ислушав маченикот,Бог
да го смири и утеши.
Таа е вистината за голготите низ кои минуваме на жал.
Сето останато фарса!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 535455
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.