IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Македонците од Егејска Македонија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонците од Егејска Македонија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 383940
Автор
Порака
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2012 во 22:13
љубов

љубовголемо гушкање
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2012 во 18:05
Германскиот дневник Frankfurter Allgemeine Zeitung на 2 Август оваа година објави статија "Griechenlands Sündenfall Die Geschichte einer (fast) vergessenen" ( "Грчкиот грев - историја на (скоро) заборавеното протерување") во која без пардон се опишува македонската голгота во егејскиот дел на Македонија истовремено давајќи информација како Македонија беше распарчена меѓу Србија, Грција и Бугарија.

Изменето од Messenger - 25.Септември.2012 во 18:07
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2012 во 19:39
http://www.dw.de/dw/article/0,,16138968,00.html

Под овој наслов весникот „Франфуртер алгемајне цајтунг“ донесува подолг текст во кој од историски агол се анализира грчко-македонскиот спор околу името. Тема во весниците е и референдумот во Романија.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2012 во 13:30
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2013 во 20:47
Генералот Маркос, командант на грчката демократска армија во која се бореле илјадници Македонци во текот на граѓанската војна своевремено ја признал македонската нација , потврдува интервјуто кое повеќе од три децении не беше објавено во македонските медиуми.

Генералот Маркос се уште е една од најпочитуваните историски личности меѓу грчката левица која во моментов има дури 4 партии во парламентот во Атина.

Значењето на интервјуто за македонската јавност е во фактот што за прв пат во еден видео материјал влијателен грчки политичар недвосмислено признава постење на македонско малцинство во Грција. Иако го именува како славомакедонско, тој потенцира дека македонската нација се карактеризира со свои етно- културолошки белези и историски развој. 

Ваквиот став Маркос неколкупати го има изјавено за време на неговите претстои во Македонија, дали за македонски новинари, писатели или историчари, но сето тоа го негирал откако повторно се вратил во Грција во 1983 година. Тогаш тој тврдел дека не се сеќава или дека интервјуата биле измислени што се должело на националистичката клима во Грција и непризнавањето на македонската нација и историја, став кој целосно го прифатил и Маркос во последните години од неговиот живот. 

Интервјуто за тогашното радио Скопје го направил новинарот Петар Галабов. Канал 5 до него дојде преку историчарот Димитар Љоровски Вамваковски и кинотеката на Македонија.
Во продолжение погледнете го целото интервју со генералот Маркос./Г.М.“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2014 во 15:00
Еден документ од 1960 г.

Зошто овие Македонци политемигранти сакале да дојдат во Бугарија е укажано на втората страница горе.
Кон врв
Ташко Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2012
Локација: МАКЕДОНИЈА
Статус: Офлајн
Поени: 217
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ташко Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2014 во 04:16
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:Зошто овие Македонци политемигранти сакале да дојдат во Бугарија е укажано на втората страница горе.


Хехе продолжи да си се лажеш, може некој ден и ќе си поверуваш во сопствените и лагите на бај Тодорче Живков.

И покрај сите премрежја Македонците од егејскиот дел на Македонија каде и да одеа си остануваа Македонци.

Голем дел од нив што оригинално беа пренесени во земјите на источниот блок или во самиот СССР најдоа начин и си дојдоа во Македонија каде и ден денес си живеат со своите поколенија.
Некои останаа во источните земји зашто таму створија фамилии, а некои се преселија и во западните земји, и таму си се пак Македонци.

Македонија вечна
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2018 во 13:05
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

...iskreno...posle citanjeto na knigata Smrt vo Solun od Jovan Parlapanov... ne mi se zboruva  za Makedoncite i Vlasite od Grcija bidejki treba da se simnam daleku pod svoeto nivo... zatoa shto ovaa a i mnogu drugi koi sum gi citala tolku me  razbesnuvaat... pa mislam deka me nosat na granica na coveshtvoto... nikogash ne mozam da razberam...kako nekoj moze na drug covek da mu go pravi toa....samo zaradi razlicna etnicka pripadnost...samo koga ke se procitaat ovie knigi... ke se razbere stravot od zboruvanje na majciniot jazik...ke se razbere....tragedijata na Egejcite... koi nekogash gi osuduvame zoshto go zaboravile majciniot jazik...zoshto se deklariraat Grci... Koj e vo moznost neka ja procita posocenata kniga... samo predupreduvam...treba da se ima "zdrav zeludnik"...a mozebi i da se ispie nekoe apaurince...


Мамад, идеата во Грција, односно Megali Idea е дело на Јани Колети кој всушнот бил Влав. Целата идеа за создавање на денешна Грција е држава на православието...
Homo homini lupus est...
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2018 во 13:15
Originally posted by Ташко Ташко напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:Зошто овие Македонци политемигранти сакале да дојдат во Бугарија е укажано на втората страница горе.


Хехе продолжи да си се лажеш, може некој ден и ќе си поверуваш во сопствените и лагите на бај Тодорче Живков.

И покрај сите премрежја Македонците од егејскиот дел на Македонија каде и да одеа си остануваа Македонци.

Голем дел од нив што оригинално беа пренесени во земјите на источниот блок или во самиот СССР најдоа начин и си дојдоа во Македонија каде и ден денес си живеат со своите поколенија.
Некои останаа во источните земји зашто таму створија фамилии, а некои се преселија и во западните земји, и таму си се пак Македонци.Цитат: Некои останаа во источните земји зашто таму створија фамилии, а некои се преселија и во западните земји, и таму си се пак Македонци.

- Интересно е што користиме поими, сите, секогаш, никогаш... кога сакаме да генерелизираме. Не е точно дека тие што останале се чуствуваат Македонци. Има и оние кои го негираат Македонскиот идентитет а се по род Македонци и кој лично ги познавам а се од Костурско...
Homo homini lupus est...
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2018 во 13:24
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:<span style="color: rgb51, 51, 51; font-family: arial, sans-serif; font-size: 13px; line-height: 17px;">Генералот Маркос, командант на грчката демократска армија во која се бореле илјадници Македонци во текот на граѓанската војна своевремено ја признал македонската нација , потврдува интервјуто кое повеќе од три децении не беше објавено во македонските медиуми.</span><br style="color: rgb51, 51, 51; font-family: arial, sans-serif; font-size: 13px; line-height: 17px;"><br style="color: rgb51, 51, 51; font-family: arial, sans-serif; font-size: 13px; line-height: 17px;"><span style="color: rgb51, 51, 51; font-family: arial, sans-serif; font-size: 13px; line-height: 17px;">Генералот Маркос се уште е една од најпочитуваните историски личности меѓу грчката левица која во моментов има дури 4 партии во парламентот во Атина.</span><br style="color: rgb51, 51, 51; font-family: arial, sans-serif; font-size: 13px; line-height: 17px;"><br style="color: rgb51, 51, 51; font-family: arial, sans-serif; font-size: 13px; line-height: 17px;"><span style="color: rgb51, 51, 51; font-family: arial, sans-serif; font-size: 13px; line-height: 17px;">Значењето на интервјуто за македонската јавност е во фактот што за прв пат во еден видео материјал влијателен грчки политичар недвосмислено признава постење на македонско малцинство во Грција. Иако го именува како славомакедонско, тој потенцира дека македонската нација се карактеризира со свои етно- културолошки белези и историски развој. </span><br style="color: rgb51, 51, 51; font-family: arial, sans-serif; font-size: 13px; line-height: 17px;"><br style="color: rgb51, 51, 51; font-family: arial, sans-serif; font-size: 13px; line-height: 17px;"><span style="font-family: arial, sans-serif; font-size: 13px; line-height: 17px;">Ваквиот став Маркос неколкупати го има изјавено за време на неговите претстои во Македонија, дали за македонски новинари, писатели или историчари, но сето тоа го негирал откако повторно се вратил во Грција во 1983 година. Тогаш тој тврдел дека не се сеќава или дека интервјуата биле измислени што се должело на националистичката клима во Грција и непризнавањето на македонската нација и историја, став кој целосно го прифатил и Маркос во последните години од неговиот живот. </span><br style="color: rgb51, 51, 51; font-family: arial, sans-serif; font-size: 13px; line-height: 17px;"><br style="color: rgb51, 51, 51; font-family: arial, sans-serif; font-size: 13px; line-height: 17px;"><span style="color: rgb51, 51, 51; font-family: arial, sans-serif; font-size: 13px; line-height: 17px;">Интервјуто за тогашното радио Скопје го направил новинарот Петар Галабов. Канал 5 до него дојде преку историчарот Димитар Љоровски Вамваковски и кинотеката на Македонија.</span><br style="color: rgb51, 51, 51; font-family: arial, sans-serif; font-size: 13px; line-height: 17px;"><span style="color: rgb51, 51, 51; font-family: arial, sans-serif; font-size: 13px; line-height: 17px;">Во продолжение погледнете го целото интервју со генералот Маркос./Г.М.</span>
<span style="color: rgb51, 51, 51; font-family: arial, sans-serif; font-size: 13px; line-height: 17px;">
</span>
<span style="color: rgb51, 51, 51; font-family: arial, sans-serif; font-size: 13px; line-height: 17px;">
</span>Гркот си е Грк и си прави дистинкција нарекувајќи не Славо Македонци иако е Комунист во душата.
Homo homini lupus est...
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2018 во 17:59
Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

Originally posted by Ташко Ташко напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Зошто овие Македонци политемигранти сакале да дојдат во Бугарија е укажано на втората страница горе.
Хехе продолжи да си се лажеш, може некој ден и ќе си поверуваш во сопствените и лагите на бај Тодорче Живков.И покрај сите премрежја Македонците од егејскиот дел на Македонија каде и да одеа си остануваа Македонци.Голем дел од нив што оригинално беа пренесени во земјите на источниот блок или во самиот СССР најдоа начин и си дојдоа во Македонија каде и ден денес си живеат со своите поколенија.Некои останаа во источните земји зашто таму створија фамилии, а некои се преселија и во западните земји, и таму си се пак Македонци.

Цитат: Некои останаа во источните земји зашто таму створија фамилии, а некои се преселија и во западните земји, и таму си се пак Македонци.
- Интересно е што користиме поими, сите, секогаш, никогаш... кога сакаме да генерелизираме. Не е точно дека тие што останале се чуствуваат Македонци. Има и оние кои го негираат Македонскиот идентитет а се по род Македонци и кој лично ги познавам а се од Костурско...

...тоа што останаа во источни земји, а лично ги познаваш а се од Костур_ско (сигурно поради брачниот другар/ка кои не се Македонци, па и од други причини го негираат Македонскиот идентитет) не е толку страшно, колку што е страшно да во Македонија моментално има Македонци по род, а го негираат Македонскиот идентитет, а не се дојдени од никаде тука се и родени... што со нив бате? збунетост )


Изменето од bijonse1 - 24.Октомври.2018 во 18:00
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2018 во 20:44
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

Originally posted by Ташко Ташко напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Зошто овие Македонци политемигранти сакале да дојдат во Бугарија е укажано на втората страница горе.
Хехе продолжи да си се лажеш, може некој ден и ќе си поверуваш во сопствените и лагите на бај Тодорче Живков.И покрај сите премрежја Македонците од егејскиот дел на Македонија каде и да одеа си остануваа Македонци.Голем дел од нив што оригинално беа пренесени во земјите на источниот блок или во самиот СССР најдоа начин и си дојдоа во Македонија каде и ден денес си живеат со своите поколенија.Некои останаа во источните земји зашто таму створија фамилии, а некои се преселија и во западните земји, и таму си се пак Македонци.

Цитат: Некои останаа во источните земји зашто таму створија фамилии, а некои се преселија и во западните земји, и таму си се пак Македонци.
- Интересно е што користиме поими, сите, секогаш, никогаш... кога сакаме да генерелизираме. Не е точно дека тие што останале се чуствуваат Македонци. Има и оние кои го негираат Македонскиот идентитет а се по род Македонци и кој лично ги познавам а се од Костурско...

...тоа што останаа во источни земји, а лично ги познаваш а се од Костур_ско (сигурно поради брачниот другар/ка кои не се Македонци, па и од други причини го негираат Македонскиот идентитет) не е толку страшно, колку што е страшно да во Македонија моментално има Македонци по род, а го негираат Македонскиот идентитет, а не се дојдени од никаде тука се и родени... што со нив бате? збунетост )Универзалното човеково право е да се декларира како се чуствува (нели ваква тема би била во политика а не историја). По род Македонец велиш а го негираат Македонскиот идентитет.Може пронашле документ од пра дедо им па прочитал нешто друго, кој знае?
Homo homini lupus est...
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2019 во 20:22
Originally posted by <a href=http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=15402&PID=1825430#1825430 target=_blank rel=nofollow><u>Македон</u></a> Македон напиша:

Zlatnik, Англичаните беа тие кои ги бомбардираа нашите во Егејска Македонија, откако монархофашистичките сили почнаа да губат, Англија интервенираше и ги бомбардираше македонските партизани, а што е најтрагично и цивилите во селата со напалм. Луѓето кои живеат во Преспанскиот регион сеуште кажуваат за тоа како езерото сето станало црвено од крвта на бегалците кои бегале кон НР Македонија и тоа од напалм бомбите на Англија, чии граници по наредба на Тито во 1949 година биле затворени, меѓутоа некои наши гранични служби кришум ги примале. Сите знаат се, меѓутоа ако признаат тогаш треба да ја признаат и својата вина, што тие нема да го сторат.
Точно е дека ние треба повеќе да пишуваме и да говориме за тоа и никогаш да не заборавиме.

авионите се на англичаните а напалмот е амерички, тоа е првпат во светот да е употребен модерен напалм во некоја војна

http://www.napalmbiography.com/faq/

да не удреле така борбата посекако ќе продолжела, иако тито му откажал помош на сталин за да излезе на егејско море по што ги заоструваат односите, наивноста на Македонците од Егејотбила што поверувале дека тито ќе ги помогне, но и гргчките комунисти ги предаваат односно маркос ги издава налик денепните грчки анархисти кои всушност се националисти, многу им ветувала кпг за да ги користи како топовско месо Македонците но ги извозеле озбилно, требало да им стане јасно уште одма дека ќе ги искористат за свои ситнопаланечки интереси локалните комуњарски вождови, уште тито кога го саботира одењето на солунскиот фронт веќе требало да сконтаат колку е саат, но пуста желба за самостојност ...
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2019 во 19:53
Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:


Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

Originally posted by Ташко Ташко напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Зошто овие Македонци политемигранти сакале да дојдат во Бугарија е укажано на втората страница горе.
Хехе продолжи да си се лажеш, може некој ден и ќе си поверуваш во сопствените и лагите на бај Тодорче Живков.И покрај сите премрежја Македонците од егејскиот дел на Македонија каде и да одеа си остануваа Македонци.Голем дел од нив што оригинално беа пренесени во земјите на источниот блок или во самиот СССР најдоа начин и си дојдоа во Македонија каде и ден денес си живеат со своите поколенија.Некои останаа во источните земји зашто таму створија фамилии, а некои се преселија и во западните земји, и таму си се пак Македонци.
Цитат: Некои останаа во источните земји зашто таму створија фамилии, а некои се преселија и во западните земји, и таму си се пак Македонци.
- Интересно е што користиме поими, сите, секогаш, никогаш... кога сакаме дагенерелизираме. Не е точно дека тие што останале се чуствуваат Македонци. Има и оние кои го негираат Македонскиот идентитет а се по род Македонци и кој лично ги познавам а се од Костурско...
...тоа што останаа во источни земји, а лично ги познаваш а се од Костур_ско (сигурно поради брачниот другар/ка кои не се Македонци, па и од други причини го негираат Македонскиот идентитет) не е толку страшно, колку што е страшно да во Македонија моментално има Македонци по род, а го негираат Македонскиот идентитет, а не се дојдени од никаде тука се и родени... што со нив бате? збунетост )
Универзалното човеково право е да се декларира како се чуствува (нели ваква тема би била во политика а не историја). По род Македонец велиш а го негираат Македонскиот идентитет.Може пронашле документ од пра дедо им па прочитал нешто друго, кој знае?

ако одиш по таа логика, тогаш може ќе го смени и полот по некој пронајден документ од прадедото, нели универзално право да ја следи лозата? збунетост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 383940
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.