IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Македонците од Егејска Македонија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонците од Егејска Македонија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3637383940>
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2011 во 20:54
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

A tebe koj ti go dava pravoto partizanite da gi identifikuvas so makedonskiot narod?


Во моментов тече емисија на Македонската Телевизија за Егејска Македонија и во истата се употребени голем дел од документите постирани овде, меѓу кои и сликата која ја имам постирано, а е од мојот дедо и останатите партизани, која дури и егејски весник ја има употребено. И верувал или не, истите ставови кои јас ги кажувам овде, ги кажа и МТВ. Јас немам право да говорам од името на македонскиот народ и да идентификувам било што, ама државната телевизија го има тоа.

Ако ја најдам емисијата, ќе ја поставам овде.

Соочете се со вистината, а тоа е дека вашите пропаганди, особено во врска со оваа тема паѓаат побргу отколку кула од карти.

Изменето од Македон - 23.Јули.2011 во 20:55
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2011 во 22:06
Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by да          бе да          бе напиша:

najdovdebela rabotatahttp://modern-macedonian-history.blogspot.com/2007/12/gotse-elias-demakis.html
газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењеГрците велат бил бугарски, на бугарската www.promacedonia.com велат батаљонот бил грчки, а сите се плашат да видат што кажуваат борците. Да не е смешно, ќе е жално.


Еве едно писмо од тој батаљон до ГШ на НОВ на Македонија, кое е е во поткрепа на она што веќе две години го говорам овде за сиве овие настани:

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2011 во 19:29
Како последица на настаните за кои говоревме, а за кои говори и писмото до ГШ на НОВ на Македонија од батаљонот "Гоце", подоцна батаљонот пишува и едно писмо до КПГ:
Изменето од Македон - 24.Јули.2011 во 19:30
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2011 во 17:12
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2011 во 02:25
Originally posted by чоли чоли напиша:


А ми кажи зошто е требело да одат чак во Азиjа? Отговорот е много лесен: за да бидат дрво без корен и да бидат обучени за слепи оружиjа на комунизмот...


Покрај одговорот пред четири страни, специјално за тебе, уште една интересна работа:

Прослава на Илинден во Ташкент

Секако, овој одговор истотака ја урива бугарската пропаганда дека Македонците биле праќани во СССР за да станат слепи борци на комунизмот и дрво без корен.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2011 во 15:09
Забрана за македонскиот јазик од 1954 година!

Изменето од Македон - 16.Август.2011 во 15:11
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2011 во 21:24
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by чоли чоли напиша:


А ми кажи зошто е требело да одат чак во Азиjа? Отговорот е много лесен: за да бидат дрво без корен и да бидат обучени за слепи оружиjа на комунизмот...


Покрај одговорот пред четири страни, специјално за тебе, уште една интересна работа:

Прослава на Илинден во Ташкент

Секако, овој одговор истотака ја урива бугарската пропаганда дека Македонците биле праќани во СССР за да станат слепи борци на комунизмот и дрво без корен.??? зацврстено единството? Еми убаво...
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2011 во 06:39
Единството меѓу Грци и Македонци важело само за оние кои биле протерани и се нашле во Узбекистан.

Ми имаат кажувано дека на тие простори, засебноста на идентитетот и на Македонците и на Грците небила пречка за заеднички соживот.

Така било таму, во Сојузот на Советски Социјалистички Републики, каде главна идологија бил социјализмот, а авангарда КПСС.

И што има тоа врска со бугарската фашистичка окупација на Македонија во Втората Светска Војна?!

Со свртување на фокусот на друга страна, биди уверен дека гревовите на Бугарите нема да се заборават. Нивните злосторствата како окупатори и админситратори се веќе добро докумнетирани.

Изменето од Македон - 17.Август.2011 во 12:43
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2011 во 12:43
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Единството меѓу Грци и Македонци важело само за оние кои биле протерани и се нашле во Узбекистан.

Ми имаат кажувано дека на тие простори, засебноста на идентитетот и на Македонците и на Грците небила пречка за заеднички соживот.

Така било таму, во Сојузот на Советски Социјалистички Републики, каде главна идологија бил социјализмот, а авангарда КПСС.


Точно е тоа дека Македонците и Грците во Ташкент немале проблем заедно да живеат, барем не јавно. Впрочем, ниту смееле да направат проблем, затоа што веднаш ќе биле обвинети за ширење национализам и за поткопување на темелите на советската држава, а со тоа и тешко осудени.

Сепак, дури и во СССР и другите социјалистички земји имало неправди кон Македонците. Пред се, им ги оставија грчките имиња и презимиња, на децата не им дозволија да имаат македонски имиња, туку ги крштеваа според некакви календарчиња, давајќи им имиња кои не се македонски, па се случуваше децата родени таму да имаат руски имиња, а грчки презимиња. Да не говорам пак дека не се дозволуваше изучување македонски јазик во училиштата, туку само руски и грчки. Не случајно и веднаш штом им се дозволи, заминаа од таму и првото нешто што го направија при влегувањето во Македонија беше запишувањето на нивните македонски имиња.
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2011 во 20:56
Српски песни ги обединија Македонците во Лерин
Празникот Голема Богородица во Егејска Македонија вчера се славеше на две локации. Едната прослава беше на плоштадот во леринското село Неред, а другата на стадионот, десетина метри подолу. Поделбата на Македонците за прославата на празникот се случи поради изборот на песни кои тие ги подготвуваа да ги слушаат ноќта. Па така, Македонците што сакаа да играат само на македонски песни, славеа на стадионот, додека на плоштадот се собраа сите што одлучија да слават и со грчки песни.
Но и покрај поделбата на Македонците, прославата на празникот почна со српски песни, кои потоа се измешаа со македонски и грчки ора.

Изменето од чоли - 17.Август.2011 во 20:57
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2011 во 22:44
Originally posted by чоли чоли напиша:

Српски песни ги обединија Македонците во Лерин
Празникот Голема Богородица во Егејска Македонија вчера се славеше на две локации. Едната прослава беше на плоштадот во леринското село Неред, а другата на стадионот, десетина метри подолу. Поделбата на Македонците за прославата на празникот се случи поради изборот на песни кои тие ги подготвуваа да ги слушаат ноќта. Па така, Македонците што сакаа да играат само на македонски песни, славеа на стадионот, додека на плоштадот се собраа сите што одлучија да слават и со грчки песни.
Но и покрај поделбата на Македонците, прославата на празникот почна со српски песни, кои потоа се измешаа со македонски и грчки ора.


Не е чудо тоа што се пееле српски песни на прославата организирана од грчката држава. Покрај српските, се пееле и грчки, влашки и други. Дамнешна желба на грчката држава е да им создаде на тамошните Македонци друг идентитет, но, за среќа, не успева. Еве еден таков обид.

Македонците кои прославувале на стадионот, прославувале само со македонски песни и ора.
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2011 во 15:35
Жив сведок :)

На македонска прослава во Грција никогаш нема да слушнеш српска песна.
Тоа чупето од Вест ,сакало да биде читано.

Еве видете
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2011 во 19:42
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2011 во 13:29
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3637383940>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.