IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Македонците од Егејска Македонија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонците од Егејска Македонија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 40>
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 20:47
....................американските, англиските и грчките авиони“,.......................


e pa, shto?,..amerikancite ,..i britancite bombardirale vo grcija za vreme na gragjanska vojna?! ,..bash amerikanci,.i aenglezi?,...nivnite vladi bile vmeshani vo taa vnatreshna vojna?,.изненадувањеpokazi mi kaj go pishuva toa!,
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 20:59
Originally posted by brza brza напиша:

....................американските, англиските и грчките авиони“,.......................


e pa, shto?,..amerikancite ,..i britancite bombardirale vo grcija za vreme na gragjanska vojna?! ,..bash amerikanci,.i aenglezi?,...nivnite vladi bile vmeshani vo taa vnatreshna vojna?,.изненадувањеpokazi mi kaj go pishuva toa!,


http://books.google.com/books?id=I9OygikVwWUC&pg=PA172&lpg=PA172&dq=United+Kingdom+greek+civil+war&source=bl&ots=yPPtqmHGp1&sig=eMcpFY0Reba7SVCTRN6deKhIvRg&hl=mk&ei=6i8gSqCqBtuOsAbfrt3IBg&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=3

Повели и прочитај од каде доаѓала помош и кој бил на чело на командата.намигнување

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 21:31
,...kako i da e,.onaka na brzina....ne gledam deka togash nekoj bil,..konkretno,..bash protiv tamoshnite makedonci,...ako tie se nashle vo  centarot na nastanite,..,..kako shto tuka saka da se pokaze,.a,kolku shto vidov,..vo textot voopshto i ne se spomnati,..


Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 21:39
Originally posted by brza brza напиша:

,...kako i da e,.onaka na brzina....ne gledam deka togash nekoj bil,..konkretno,..bash protiv tamoshnite makedonci,...ako tie se nashle vo  centarot na nastanite,..,..kako shto tuka saka da se pokaze,.a,kolku shto vidov,..vo textot voopshto i ne se spomnati,..
Прочитај и на википедија има доста за грчката граѓанска војна, а и Македонците таму. Еве линк

http://en.wikipedia.org/wiki/Greek_Civil_War
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2009 во 20:27

Стотици војници и граѓани ранети во граѓанската војна во Грција се погребани во Катланово. На ова место во 1948 години имало и болница. Тука со камиони биле носени ранетите војници од Грција.

Докторот Мајсторовиќ во тешки услови со уште неколку лекари ги спасувал ранетите војници. Дел од преживеаните денеска зборуваат за деновите поминати во болницата.

„Тоа беше ужас. Сите луѓе што доаѓаа, со тие коли, со тие камиони, плачејќи, викајќи во камионите од болки, сакати“, вели Стојан Трпчевски.

„Сите умрени кој кај ќе стигне, покрај реката, подоле тука некаде, им ги копале гробовите, поздравите што беа, и ги погребувале“, вели Христо Ивановски.

Дека овде постои гробница тврдат и работниците кои ја граделе канализацијата на хотелот. При копањето на канали тука наоѓале коски од луѓе.

„Илјадници. Најдовме и две женски глави. Археолозите кажуваа дека се жени, и тоа млади“, рече Младен Ничков.

Децата бегалци од граѓанската војна во Грција денеска го посетија Катланово. Со панихида им одадоа почит на своите сограгани кои починале од тешките рани во граѓанската војна во Грција. Тие се надеваат дека ќе можат повторно да отидат во своите домови.

„Борбата околу имотите е акција која трае, продолжува. Сигурно дека ќе ни треба, одреден период, меѓутоа се работи интензивно на таа проблематика. Немаме пречки од наша страна“, вели Ѓорѓи Доневски, претседател на Здружение на деца бегалци.

Во Катлановската болница биле лекувани околу седум илјади ранети Македонци и Грци. Тие овде стигнувале преку нелегални премини и низ мински полиња. 250 умреле, а околу 2,5 илјади биле оперирани од кои повеќето останале тешки инвалиди. Освен во Катланово ранетите од граѓанската војна во Грција се носеле и во болницата во Јесеново.


Децата бегалци од граѓанската војна во Грција го посетија Катланово


http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=110292


Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јули.2009 во 22:50
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:


Originally posted by brza brza напиша:

,...kako i da e,.onaka na brzina....ne gledam deka togash nekoj bil,..konkretno,..bash protiv tamoshnite makedonci,...ako tie se nashle vo  centarot na nastanite,..,..kako shto tuka saka da se pokaze,.a,kolku shto vidov,..vo textot voopshto i ne se spomnati,..
Прочитај и на википедија има доста за грчката граѓанска војна, а и Македонците таму. Еве линкhttp://en.wikipedia.org/wiki/Greek_Civil_War


Македон, ако добро проитаме во википедија, ке испадне дека сме имале сепаратистички идеали, и дека е побркана (или така мене ми изледа) целата кауза за која Македонците во Грција се бореле.

1. Според википедија, целата голгота на Македонскиот народ произлегува од воените активности од страна на комунистите кој, според овој извор, читај...

The communist leadership accepted that children were being gathered for the purpose of evacuating them from Greecebut they argued that this happened per the request of " popular organizations and parents". According to other researchers, the Greek government also followed a policy of displacement by adopting children of the guerrillas, and placing them in indoctrination camps.

Не знам дали “дедото“ мој (татко на сопругата)би прифатил ваква верзија на настаните кога лично самиот бил дете бегалец од тоа време...

Исто така ако прочитаме и подлабоко анализираме, според изворот кој го читав по некаква си хронологија, самата акција(операциа) е упад на еден монархистички систем кој бил бранет од западните сили а подржан од комунстичка СССР, ФДР Македонија и Албанија.. Со самото паѓање на односите на релацијата Москва - Белград, затварањето на границите од страна на тогашната ФДРЈ и Албанија, како и сопирањето на помошта од СССР, јасно укажува на еден елемент кој нерадо би го кажал а тоа е тероризам (според изворот). Иако самиот имам поставувано многу прашања до таткото на сопругата, немам конкретни одговори поради фактот дека бил сеуште дете и не ги разбирал политичките превирања во тој период но едно ми е јасно дека секое дете бегалец е тесно врзан за СССР, односно денешна Русија.

Да не бидам оф топик, сепак мислам дека има масовни гробници низ Грција каде што нашите Македонци биле закопувани.Изменето од Buggyman - 18.Јули.2009 во 22:53
Homo homini lupus est...
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2009 во 17:20

Овчарани-Μελίτη-Ovcarani 20/07/09 ,Расчекорено,Ραστσεκορενο


Sesteovo-Σιδηροχωρι-Шештеово-Костур-Καστορια 19/07/09


Eве како Македонците слават Илинден во Овчарани и Шештеово, Егејска Македонија.
Каде е сега Пиринецот збунетостда види дека во Шестеово нема Бугари, како што си кажува Љубка Рондова, да види дека таму сите се Македонци?

Голема благодарност до Македонец_МКД, кој и да е, посебно за клипот од Шестеово!Кон врв
Vercingetorix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 421
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vercingetorix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2009 во 22:22
Еве браќа го најдов линкот правете нешто за да не ни го дилејтнат!http://www.youtube.com/watch?v=k8oW_hcNyZc            
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2009 во 22:43
Originally posted by Boromir Boromir напиша:

Еве браќа го најдов линкот правете нешто за да не ни го дилејтнат!http://www.youtube.com/watch?v=k8oW_hcNyZc            


Boromir, овој линк е многу стар, не можат ништо да му направат, биди си спокоен, нема гајле.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2009 во 23:54
Македонци во Шештеово пеат македонски песни и играат македонски ора


Македонци во Шештеово пеат македонски песни и играат македонски ора 2


Македонци во Шештеово пеат македонски песни и играат македонски ора 3


Македонци во Шештеово пеат македонски песни и играат македонски ора 4Македонци во Шештеово пеат македонски песни и играат македонски ора 5Македонци во Шештеово пеат македонски песни и играат македонски ора 6


Mакедонци во Шештеово пеат македонски песни и играат македонски ора 7
Mакедонци во Шештеово пеат македонски песни и играат македонски ора 8
Mакедонци во Шештеово пеат македонски песни и играат македонски ора 9
Mакедонци во Шештеово пеат македонски песни и играат македонски ора 10
Mакедонци во Шештеово пеат македонски песни и играат македонски ора 11


Убавото Шештеово повторно центар на македонската култура во Костурголемо%20гушкањељубов
Еххх, тага наша македонска, да не може човек на да појде да си се види и да се провесели со своите таму.... тагасршено%20срце


Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2009 во 01:53
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2009 во 00:20
Шештеово 19.01.2009 прв дел

Шештеово 19.01.2009 втор дел

Шештеово 19.01.2009 трет дел

Шештеово 19.01.2009 четврт дел

љубовсреќаголемо%20гушкање
големо%20гушкањесреќа
Што ли правеле моите роднини таа вечер. Како што гледам на клиповите чевли скинале од играње.
Сега го сфаќам на мајка ми чичкото од Чешка зошто на Илинден оди таму.голема%20насмевка

Посебно е убаво да се види дека во овој дел од Егејска Македонија и младите Македонци ги зачувале нашите обичаи. среќа

Голема благодарност до мојот драг брат Ванче за клиповите!големо%20гушкање


Изменето од Македон - 02.Јануари.2010 во 00:09
Кон врв
ADVISOR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1026
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ADVISOR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2009 во 01:11
Kaj e ova Kostur  ili toa drugotoзбунетост
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2009 во 01:12
Originally posted by ADVISOR ADVISOR напиша:

Kaj e ova Kostur  ili toa drugotoзбунетост


Да, селото Шештеово е во Костур, додека Овчарани е во леринската околија!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 40>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.