IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Антихристите
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Антихристите

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
Автор
Порака
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2009 во 17:23
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by all4Him all4Him напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

pa da, vo princip, site vernici megjusebno se ubeduvaat deka nivnata e vistinska a drugite lazni religii, no vo edno site se slozni , ateistite na site im se trn vo oko i nesto najloso na svetov


Ami toa e normalno.

Ateistite ne se nishto drugo tuku lugje koi ne prifakjaat veruvanje kako argument, tuku cvrsti fakti. Vakvite lugje imaat nauchen pristap na rabotite i prifakjaat se sto mozhe ednoznachno da se dokazhi, bez da ostavi prostor za somnevanje.

Tie ne se krivi zatoa sto vernicite na razlichni veri zhiveat vo svoite razlichni svetovi koi i samite nemozhat da gi dokazhat. Rabotata e sto tokmu ovie stojat na stakleni noze i gradat kuli od karti, a ne ateistite. Tokmu zatoa za sekoja teologija i sekoe sveshtenstvo najgolem neprijatel se naukata i ateistite, pa sledovatelno kako takvi gi poistovetuvaat so Gjavolot i gjavolskoto.

No toa e samo mavanje po samarot za da se isplashat vernicite. Jas te uveruvam deka na ovaa planeta nema da postoi nitu eden ateist ako barem edna religija ja dokazhi svojata teologija.

Vo toj sluchaj tokmu ateistite ke bidat najsilnite privrzanici na taa vera.
.

P.S. Vo nedostatok na kontraargumenti, sveshtenstvoto i teolozite sekogash se fakjaat za "neverni Toma", neshto sto samo go potvrduva gore spomnatoto i ne frla apsolutno nikakva svetlina na problemot koj kako zid e ispraven pred nivnite lica. Na zaobikolen nachin toa samo znachi - nie ne rabotime so fakti tuku so veruvanja, pa spored toa ili prifati go nasheto prezentoranje ili razgovorot vednash go prekinuvame tuka.

Тоа болдираното е контрадикторно, верата значи дека веруваш во нешто што со сигурност знаеш дека е вистина, иако во моментот не можеш да го допреш, видиш.
Од твоето произлегува дека атеистите би верувале во Господ откако Тој ќе се докаже
Ако е така, до сега не требаше да постојат атеисти воопшто, сите требаше да веруваат во Господ, само разгледај наоколу, доказите за Неговото постоењето се насекаде низ природава. Или што треба? Господ да дојде во човечки облик, да биде меѓу нив, да можат да го допрат и видат? (Него чекај, од кај ми е познато ова? А да, Господ веќе) го направи тоа, кога се отелотвори во Исус и дојде помеѓу луѓето. Ама погоди што? И тогаш голем дел од луѓево, кога Тој им беше пред очи, не поверуваа во Него..)
Кога покрај безбројте докази за постоењето на Господ, тие бараат уште, за жал, се сомневам дека уште еден доказ плус би им го сменил ставот.


Dobredojde na nashiov forum!

Ne gledam kade vide kontradikcija vo kazhanoto:

Jas te uveruvam deka na ovaa planeta nema da postoi nitu eden ateist ako barem edna religija ja dokazhi svojata teologija.

Vo toj sluchaj tokmu ateistite ke bidat najsilnite privrzanici na taa vera.


Popravo, mozham da zabelezham od kade proizleguva tvoeto veruvanje zoshto kazhanoto ti zvuchi kontradiktorno...

Originally posted by all4Him all4Him напиша:

верата значи дека веруваш во нешто што со сигурност знаеш дека е вистина, иако во моментот не можеш да го допреш, видиш.


Gledash, ti poagjash od pretpostavkata deka tvojata vera e sigurno vistina. Rabotata e sto ateistite ne gledaat nikakva sigurnost vo tvojata prepostavka.

Velam pretpostavka bidejki nemozhesh da ja dokazhesh, oti ako ja dokazhesh tvojata pretpostavka kje beshe dokaz, a tvoeto veruvanje ili religija kje beshe egzaktna nauka.

Vo toj sluchaj nemashe da ima stotici veruvanja i religii, tuku samo edno - tvoeto, pa site ateisti vednash kje krenea race od svoite ubeduvanja.

Nedostatokot na dokazi, a ne nekakov inaet ili nerazbiranje, e prichinata na egzistiranjeto na ateistite i bezbrojnite veri i religii. Meditiranjeto na tema "Bog postoi" e samo toa - meditiranje i filosofiranje, a ne Negovo dokazhuvanje. I nie, vernicite, treba da bideme iskreni so sebe i so nevernicite okolu ova prashanje dokolku sakame ateistite da go respektiraat nashiot sentiment i vmesto da zazemaat napagjachki gard za da ne soochat so ochebijniot fakt deka nemame nikakvi nepobitni dokazi za onoa vo sto veruvame, da pokazhat soodvetna ljubopitlivost i da ja dozvolat shansata deka mozhebi so razgleduvanje , vmesto so borba protiv na taa mozhnost, kje mozhat da razberat zoshto nie veruvame vo nea.


all4Him, добредојде!

Ма не е проблемот во недостатокот на докази, туку во недостатокот на вер(б)а. Не е проблемот во теологијата (ќе ми извиниш, но доволно докази постојат),туку проблемот е што некои луѓе се прават на Тошо и само си бараат изговори. Тоа е во нашата зезната природа.

Какви докази бараш, кога се оглушуваш на нив?
Чуда биднале, мртви воскреснале, а ти бараш уште? Па не сме у крими филм, па само да чепкаме во потрага по корпус деликти. Теологијата има доволно издржани докази, но испаѓа дека тие едноставно не се доволни.

Матеј 18:3 и рече: „Вистина ви велам, ако не се обрнете и станете како деца, нема да влезете во царството небесно.
18:4 И затоа, кој ќе се понизи себеси како ова дете, тој е поголемиот во царството небесно.

Евреите: 11:1 А верата е тврда увереност во она на кое се надеваме и убедување за нештата, што не се гледаат.
(Или со други зборови: Што е вера? Тоа е сигурност дека она на што се надеваме навистина и ќе се случи. Вера е увереност во нешто што не си го видел.)

Никој не го видел Бог, но сепак филозофијата не христијанството е: верувај, па ќе видиш, а не обратно. Кога имаш вера, нема место за сомнежи и страв.

Јован: 1:18 Никој, никогаш не Го видел Бога; но имаме објава за Него, преку Единородниот Син - Кој е Бог, и Кој произлегува од Таткото.

Објава има, докази има, само искрена вера ретко се наоѓа. Којзнае зошто...

Меси, а што е теологијата? Не е ли наука сама по себе? Што ли уште сакаш?
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2009 во 17:48
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Ма не е проблемот во недостатокот на докази, туку во недостатокот на вер(б)а.


So ovaa rechenica s'e e kazhano.

Dokazot na bara nikakva verba.

I tuka mozheme slobodno da kreneme race od diskusijava bidejki taa se vodela so milenijumi i s'e ushte se vodi tokmu zatoa sto dokazi ne postojat. Postojat samo veruvanja.

Vakvite muabeti mislam deka vernicite povekje gi vodat za ubeduvanje na sebe samite otkolku za ubeduvanje bilo kogo drug.
P.S.Ne kako prodolzhuvanje na diskusijava, tuku samo kako informacija - ne mozhesh da koristish kako "dokaz" razmisluvanje ili pretpostavka koja e sostaven del od tezata koja sakash da ja dokazhesh. Taa logichka greshka e sindromot narodski kazhan "kadija te tuzhi, kadija te sudi".

Simplificiran primer (chisto kako ilustracija, pa zatoa ne se fakjaj za zborovite ili tochnosta na primerot):

Pavle rekol deka Isus e Bog. Nie veruvame vo toa. Dokaz? Sigurno deka imame: Pavle rekol taka.

Drug primer:

Muhamed e Bozhji profet i toj e posledniot profet. Nie veruvame vo toa. Dokaz? Sigurno deka imame: Muhamed rekol taka i toa go pishuva vo k*ranot.

Dokazot treba da dojde "od nadvor" i taka da ja potvrdi tezata, a ne da se ponudi "od vnatre", od neshto sto ja vtemeluva tezata koja treba da se proveriu i da se dokazhi.

Изменето од Messenger - 03.Ноември.2009 во 18:54
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 01:36
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Dokazot na bara nikakva verba.
 
Посочи ми барем еден доказ за некоја појава во природата и јас ќе ти покажам дека истиот бара вера намигнување
Дури и Математиката, како што ја нарекуваат кралицата на егзакните науки, ги поткрепува своите тврдења на теореми, кои пак исто така се тврдења кои се докажуваат со помош на попрости теореми, кои пак се докажуваат со помош на основни ткн. аксиоми. Прашај петтоодделенче и ќе ти одговори дека аксиомите се основни тврдења кои не се докажуваат т.е. се темелат на вера, на искуствени/емпириски набљудувања.
 
Една таква навидум "непогрешлива" аксимоа до пред минатиот век тврдеше дека две паралелни прави се сечат во бесконечност. Алберт Ајнштајн во неговата општа теорија за релативноста покажа дека две паралелни прави можат да се пресечат и на еден метар (доколку меѓу нив има силно гравитационо поле) и со тоа ја урна оваа "непогрешлива" аксиома. Е сега современите научници поинаку ВЕРУВААТ за таа аксиома и за сите теореми кои беа базирани на неа.
 
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

P.S.Ne kako prodolzhuvanje na diskusijava, tuku samo kako informacija - ne mozhesh da koristish kako "dokaz" razmisluvanje ili pretpostavka koja e sostaven del od tezata koja sakash da ja dokazhesh.
 
Се согласувам дека таквиот внатрешен доказ/аргумент за еден изјавител не може да биде единствен аргумент за тезата, но тој е биден предуслов за тезата која ја докажуваме. Џабе ние надворешно ќе докажуваме дека Исус е Божјиот Син доколку Исус рекол дека не е Божјиот Син. Но доколку рекол, тогаш следува понатамошната дискусија. Дури тогаш го разгледуваме кредибилитетот на Исус (дали лажел, дали бил при свест кога го рекол тоа), потоа ги набљудуваме и другите надворешни докази да видиме дали тие се во согласност со внатрешниот.
 
За Исус Христос постојат еден куп докази кои го потврдуваат Неговиот идентитен и Неговото сведоштво. Тука само би ги спомнал: Неговата лична изјава, изјавата на Бог при Неговото крштевање, стотиците пророштва за Него во стариот завет, чудата кои тој ги правел, сведоштвото на Јован Крстителот, сведоштвата на апостолите кои го виделе Него воскреснат и кои потоа маченички умреле за својата вера. Потоа сите останати ученици кои исто така го виделе Него воскреснат и од кои многумина исто така маченички умреле затоа што биле 100% убедени дека Тој е Вистината и дека по смртта одат кај Него. Понатаму и другите (секуларно) историчари сведочат дирекно или индирекно за Него.
Докази колку што сакаш, но кој да ги види, кој да ги испита, на кого му се откри Господовата рака - како што вели пророкот Исаија.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 01:44
Со твојот коментар (да не те цитирам) сакаш да кажиш дека се мора РАЦИОНАЛНО ДА Е СМИСЛЕНО - бидејќи по патот на рационализмот (според тебе - верата) се докажуваат математичките аргументи - аксиоми и теореми...

Постојат некои работи кои - просто се така, особено во природата и разбирањето на човекот за природата, животот и т. н. ...

Црната чаша е црна - белиот лист е бел - значи не ти треб вера да веруваш дека белото е бело...

Сепак постојат некои фундаментално-егзистенционални правила за кои не е потребна верата, бидејќи тие се дел од реалноста...

во спротивно онтолошки се негира реалната состојба на човекот....


Изменето од Tetratka - 04.Ноември.2009 во 02:06
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 01:58
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Dokazot na bara nikakva verba.

 

Посочи ми барем еден доказ за некоја појава во природата и јас ќе ти покажам дека истиот бара вера намигнување

Дури и Математиката, како што ја нарекуваат кралицата на егзакните науки, ги поткрепува своите тврдења на теореми, кои пак исто така се тврдења кои се докажуваат со помош на попрости теореми, кои пак се докажуваат со помош на основни ткн. аксиоми. Прашај петтоодделенче и ќе ти одговори дека аксиомите се основни тврдења кои не се докажуваат т.е. се темелат на вера, на искуствени/емпириски набљудувања.

 

Една таква навидум "непогрешлива" аксимоа до пред минатиот век тврдеше дека две паралелни прави се сечат во бесконечност. Алберт Ајнштајн во неговата општа теорија за релативноста покажа дека две паралелни прави можат да се пресечат и на еден метар (доколку меѓу нив има силно гравитационо поле) и со тоа ја урна оваа "непогрешлива" аксиома. Е сега современите научници поинаку ВЕРУВААТ за таа аксиома и за сите теореми кои беа базирани на неа.

 

[/QUOTE]

EvAngelos, ako nemash dobri argumenti podobro da ne koristish nikakvi. Ne e rabotata vo diskusiite da se nategame, inaetime ili da "pobeduvame" po sekoja cena.

Na dokazite ne im treba vera, a ako ti sakash da im veruvash ili da ne im veruvash, toa e samo tvoj izbor. Imash Bogodadena i garantirana sloboda, pa za sebe pravi kako miluvash. Do sega povekje pati sme imale shansa da vidime deka birash dali kje im veruvash na dokazite ili ne, se razbira spored toa kako korespondiraat so tvoite verski ubeduvanja.

Patem, Ajnshtajn ne pobil nishto. Toj samo rekol deka ako se postavi varijabila megju dvete paralelni linii, koja NE POSTOI vo originalnata aksioma, togash kje se dobie drug rezultat.

Znachi ne "pobil" nikakva aksioma, tuku dal potpolno nov primer.


Изменето од Messenger - 04.Ноември.2009 во 01:59
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 02:04

Postojat mnogu dokazi vo prirodata deka ima Sozdatel.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 02:06
Mozhebi ti kje bidesh prviot sto kje gi postavi tie dokazi na videlina. Nishto ne se znae...
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 02:13

Sonceto, koj go e tova napravil a?

Planinite, rekite, ezerata, morinjata,okeanite, koj go e tova napravil?


Vselenata, koj go e tova napravil?
P.S. Da ne odime offtopic, ovde e temata za antihristite, no sto mislis brate messi za dokazite vo prirodata? Dali gorenavedenite raboti nastanale sami od sebe ? Ili imaat Tvorec? Pozdrav!

Изменето од KINGDAVID - 04.Ноември.2009 во 02:30
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 02:32
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Na dokazite ne im treba vera, a ako ti sakash da im veruvash ili da ne im veruvash, toa e samo tvoj izbor.
 
На доказите им треба вера како што веќе детално објаснив погоре. Дефинирај го поимот доказ и самиот ќе се судриш со поимот вера намигнување
 
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Patem, Ajnshtajn ne pobil nishto. Toj samo rekol deka ako se postavi varijabila megju dvete paralelni linii, koja NE POSTOI vo originalnata aksioma, togash kje se dobie drug rezultat.

Znachi ne "pobil" nikakva aksioma, tuku dal potpolno nov primer.
 
За каква варијабила меѓу две линии зборуваш? Оригиналната аксиома воопшто велеше дека две паралелни линии се сечат во бесконечност и точка. Ајнштај докажа дека со присуство на силно гравитационо поле меѓу двете прави (високо концентрирана маса, или црна дупка), доаѓа до закривување на просторот и двете паралелни прави можат да се пресечат и на растојание од еден метар.
 
Ајнштајн со специјалната теорија на релативноста ја поби целата класична Њутнова механика. До Ајнштајн научниците веруваа дека просторот е хомоген и изотропен во секоја негова точка и дека часовникот отчукува еднакво во сите инерцијални системи. Ајнштај покажа дека ваквиот поглед кон просторот и времето е погрешен и со тоа ги сруши тие со векови градени традиционални аксиоми. Тој докажа дека должината и времето зависат од движењето на набљудувачот. Исто така докажа и дека гравитацијата (материјата) го закривува просторот, од што дирекно следи дека и паралелните прави можат да се сечат.
После Ајнштајновата теорија сите предходни равенки во класичната Њутнова механија и целата теорија за тридимензионалниот Еквилдовиот простор се вратија на ревизија. Сите научници го признаваат овој факт. Ти ли најде да го спориш истиот? Зарем не се чувствуваш осамен на таа страна? среќа 
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 02:44
Дека црното е црно и белото е бело - ЕвАнгелосене треба вера - тоа е очигледно - тоа не се докажува а е раелна вистина...

Верата започнува таму каде што запира тоа што не може да се “дефинира“ ... “објасни“... “определи“ и т. н. ... Значи ова се условно кажани работи...

Ставам наводници - бидејќи тие работи секој различно ги разбира ...

во случајов тоа што за нас БЕЗ ВЕРА Е “ЦРНО“ (бидејќи е реален факт во природата за кој не треба вера, и верата не го прави тој артефакт да постои и да биде црн или бел - а просто како твар е Црн ...), за тебе тоа не е ЦРНО, А НЕШТО ДРУГО! Тогаш не ја разбирам твојата вера...

Вера е вера - факт и реалност се факт и реалност...

не ти ја разбирам поентата ...

Е, сега во многу случаи верат ги надминува фактите и реалноста  - но тоа е индивидуално или колективно верување на определени членови или заедници ,... тоа не се НАМЕТНУВА НА СИЛА СО ФАНАТИЗАМ... а е личен избор...


п.с.
мислам дека не си “далтонист“ нели?

п.с.
Поставувам услов - црно или бело за видливите реални работи, предмети и слично - кои се факт и за нив не треба вера ... а просто тие се реалност!


Изменето од Tetratka - 04.Ноември.2009 во 02:50
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 03:02
Тертатка, дали знаеш дека апсолутното црно тело (се надевам знаеш што е тоа) зрачи (емитира електро-магнетни бранови) најмногу од сите останати? Дали знаеш дека на една температура тоа може да биде црвено, на друга жолто, на трета зелено, на четврта сино итн.?
Човекот гледа само толку колку што му е дадено да гледа, еден тесен интервал од широкиот електро-магнетен спектар. Постојат животни што гледаат поширок спектар од човекот. А Бог гледа се.
 
Човечкот има ограничени способности во спознавањето на природата и затоа неговите откритија и теории секогаш ќе подлежат на вера, на вера во спроведениот научен метод, на вера во експериментите (дека и после N+1 повторувања ќе го дадат истиот резултат), на вера во точноста на мерните инструменти, па дури и на вера во сетилата свои.
 
Затоа јас неколкупати сум повторил: сите сме верници, и теистите и атеистите и гностиците и агностиците. Без разлика дали ти си христијанин, муслиман, гностик, агностик, пантеист, атеист - ти си верник и твоите тврдења и убедувања се темелат исклучиво на вера.
Мојата вера е Исус Христос. А која е твојата?
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 03:23
Абе човек - вера е едно - и тоа што го напиша ти е така за тебе - но тоа не означува дека со тоа (и со твојот став) е согласен целиот свет...

Значи гледаш дека ЧОВЕКОТ ИМА СЛОБОДА ДА ИЗБИРА ДАЛИ ДА ВЕРУВА ИЛИ НЕ!

и повторно за тоа што напиша дека на една температура тоа може да биде црвено, на друга жолто, на трета зелено, на четврта сино итн.“ тоа е реалност и дека тоа е така не ти треба да имаш вера - тоа е ДОКАЖАНО ДЕКА Е ТАКА!!!
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 07:00
Eeeee... nemoj sega i ti taka... dokazot ne e nikakov dokaz bez vera, a verata e dokaz bez nikakov dokaz.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 13:06
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:


Значи гледаш дека ЧОВЕКОТ ИМА СЛОБОДА ДА ИЗБИРА ДАЛИ ДА ВЕРУВА ИЛИ НЕ!
 
Човекот има слобода да бира дали ќе верува во ова или она, но не може да избега од темелот на верата.

Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

и повторно за тоа што напиша дека на една температура тоа може да биде црвено, на друга жолто, на трета зелено, на четврта сино итн.“ тоа е реалност и дека тоа е така не ти треба да имаш вера - тоа е ДОКАЖАНО ДЕКА Е ТАКА!!!
 
Од каде знаеш дека е докажано? Само затоа што јас ти пишав така? среќа Или предходно имаше прочитано некаде? Или пак професорот по физика ти кажа така?
Си видел ли ти некогаш како зрачи апсолутното црно тело?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.