IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Опаѓање на коса
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Опаѓање на коса

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
Автор
Порака
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2008 во 16:46
а на чиста коса жолчка не ја затепува ли косата во коренот
а една моја комшика секогаш во фарбата си става жолчка,и навистина е добро
Кон врв
-B-lue E-yes- Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 111
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај -B-lue E-yes- Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2009 во 17:14
Originally posted by mrzla mrzla напиша:

од мое искуство....
Септември месец е најлош во годината за косата.....тогаш највеќе се забележуваат промени
од се што пробав:ампули, лосиони,шампони (бев и кај Dr.vais)
останува да пијам тотеми за железото и апчиња merz


лееееле јас па баш за вакви апчиња отворив и тема! а ете кој имал искуство со ниив    и мрзла, помагаат ли? точно ли е како на рекламата, убава, мазна кожа, бујна, здрава коса? точно ли после 3 седмици се појавуваат резултатите? колку чинат и дали можат да се набават од секоја аптека или само од одредени? те молаааам одговори ми бргу!
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2009 во 01:45
сеа пијам пивски квасец(таблети)
и некои витамини олиговит

па ќе видиме
Кон врв
Nenad_Jerry Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 23
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nenad_Jerry Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2009 во 18:07
imam stavano na kosata isceden sok od kromid-i stvarno posle kosata e mnogu pojaka,ama mirizbata utepuva
Кон врв
elenasweet Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај elenasweet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 01:49
imam 1 prasanje..........imam 13 god a kosata koga ja ceslam mn mi paga sto da pravam?
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 09:39

Еленче многу се нервираш и затоа ти паѓа косата. Под стрес си.........

Реши ги проблемите и косата сама ќе ти се оправи......
Кон врв
Nenad_Jerry Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 23
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nenad_Jerry Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2009 во 22:10
aj koj ima iskustvo so dazeite merz neka mi kaze imali rezultati
Кон врв
scream4help Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај scream4help Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2009 во 16:26
Originally posted by makedonkaaa makedonkaaa напиша:


mnogu mi paga kosata a i po priroda si imam mnogu retka kosa i nezznam sto da pravam nekoj vikaat da stavam kna nekoja pripodna farba....neznam kazete ako znaete nesto:):)


освен природното заменување на старата со новата коса за alopecia-опаѓање на косата има повеќе причини:

. медикаменти : антибеби-пилули,интерферони,лекарства за депресија,висок крвен притисок и многу други
. Пореметување во исхраната,диети и лоша исхрана
. Анемија
. Автоимуни заболувања лупус,мс,диабетес...
. Хормонални пореметувања,промена во хормонската рамнотежа,бременост и породување,во хормоналните пореметувања е и заболувањето на тироидната жлезда.
. Механичка повреда на скалпот за која се смета дека е и несоодветното сушење на косата,хемиски третмани-бојадисување,пеглање,минивалови и итн.
. Инфекции на коренот на косата и на скалпот ,расипани заби,инфективни и полови заболувања како што е сифилисот.
И уште многу причини закои е потребно испитување.
Сето ова гo знам е последица на едно моето пребарување на интернет ,затоа што пред неколку години минував низ еден таков проблем како ти ,само што кај тебе незнам во колкави размери е опаѓањето на косата затоа што кај мене тоа беше како во некој хорор филм ,стануваш,а позади тебе на преницата еден куп коса,се челаш,а во чешелот сноп коса ,гррр да не се повтори ...
Причината кај мене беше хормонско пореметување т.е. недоволно лачење на тироидниот хормон-тироксин наречено хипотироидизам.
Средства кои ми помогнаа за опоравување на косата се:
Флуацет-гел, пантенол-тоник, шампон против опаѓање на косата Валете од Јака-Радовиш и Мерц-таблети.
толку од мене
поздрав и пиши дали се е во ред
Кон врв
scream4help Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај scream4help Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2009 во 16:29
Originally posted by Nenad_Jerry Nenad_Jerry напиша:

aj koj ima iskustvo so dazeite merz neka mi kaze imali rezultati


Јас ги користам со години и по првите неколку месеци користење се гледаат првите резултати,добри се.
Кон врв
scream4help Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај scream4help Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2009 во 16:33
Originally posted by -B-lue E-yes- -B-lue E-yes- напиша:

Originally posted by mrzla mrzla напиша:

од мое искуство....
Септември месец е најлош во годината за косата.....тогаш највеќе се забележуваат промени
од се што пробав:ампули, лосиони,шампони (бев и кај Dr.vais)
останува да пијам тотеми за железото и апчиња merz


лееееле јас па баш за вакви апчиња отворив и тема! а ете кој имал искуство со ниив    и мрзла, помагаат ли? точно ли е како на рекламата, убава, мазна кожа, бујна, здрава коса? точно ли после 3 седмици се појавуваат резултатите? колку чинат и дали можат да се набават од секоја аптека или само од одредени? те молаааам одговори ми бргу!


Да така е како на рекламата е ,вистина е ..само што не е по некоолку седмици туку после 2-3 месеци.Да имаат ефект,се набавуваат во секоја аптека и цената им е окооу 400 денари ,зависи во која апотека купуваш.
Кон врв
milicka_83 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај milicka_83 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2009 во 17:05
jas go koristev nirel medicinski sampon i mene licno mi go namali opaganjeto na kosata.se nadevam deka i na nekoj drug ke mu pomogne
Кон врв
bonton Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bonton Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2009 во 16:28
Луѓе дај помогнете, имам 20 год а веќе изгубив доволно коса на предниот дел над челото. Ја мијам редовно, на секои 2 дена, и не забележувам многу паѓање на коса, но најверојатно проблемот е што на тој дел не се обновува.

Тие лекови од Vichi ќе ми помогнат ли?
Ќе ја обноват ли изгубената коса или само спречуваат натамошно паѓање?
И по колку време би се забележале резултати?

Инаку косата ми е многу густа, чешел одвај мине.
Но напред над челото си ја изгубив. :(

Фала ви многу

Изменето од bonton - 09.Јуни.2009 во 16:32
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2009 во 21:38
зависи.......
Можеби на предниот дел ја носиш залижана,ставаш гелови лакови,и коренот нема простор за да диши........
а голема грешка што ја миеш на 2 дена
само повеќе ќе се мрси.........
на се треба да се обрне внимание......крвта,исхраната,или може од расипани заби,од било кој проблем со тело ќе се одрази лошо и на косата
Кон врв
bonton Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bonton Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2009 во 11:55
Ако не ја мијам на 2 дена, па ептен мрсна е. Не ја носам залижана, напротив, нагоре ми е дигната цела.

Вреди да пробам некој лек или се е лажи-пари?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,160 секунди.