IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Опаѓање на коса
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Опаѓање на коса

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
Автор
Порака Обратен редослед
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2011 во 20:12
jas sum expert za toj problem
mene mi pagjase ne 5 tuku 10 godini bez prestan, bez razlika na period vo godinata
i sto ne probav
ne shamponi, ne vitamini

vistinskiot problem e vo slabata povrsinska cirkulacija
mene kosata prestana da mi pagja koga pocnav da go resavam toj problem so caj od gjumbir i obavezno cesti mazasi
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
sesilija Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Април.2011
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sesilija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2011 во 20:04
hmmmm priznavam mnogu se nerviram na site samo zboruvaat mi davaat um sankir jas nemam no dolgo vreme e vaka kosava neka mi pomini
Кон врв
FeaR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
False Evidence Appearing Real

Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5307
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FeaR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2011 во 21:08
Originally posted by sesilija sesilija напиша:

zdravo
5 godini kosata mi paga i to nenormanlo vidlivo mi e okolu celoto........... vitamini piev duri i hormonite gi napraviv test se e normenlo ..... ..offf
pirvin mi pocna edna tocka srvenilo vo kozata i toa mi se sirese .....vo srveniloto mesto okolu 50% kosa mi padna...probav i bioxsin sampon ne mi pomogna sega probam sulfate sampon i mi zapra paganjeto na vlaknata no vo mestoto mi pocna slabi vlakna da mi rastat no nikako ne mise zasvrstuvaat
...........nekoj da mi pomogne ????
probaj so Vitofal go ima vo aptekive nasi toj sampon mislam deka ke ti pomogne
"А ти поарен да не си?" -македонски начин на прифаќање критика
Кон врв
sesilija Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Април.2011
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sesilija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2011 во 11:29
zdravo
5 godini kosata mi paga i to nenormanlo vidlivo mi e okolu celoto........... vitamini piev duri i hormonite gi napraviv test se e normenlo ..... ..offf
pirvin mi pocna edna tocka srvenilo vo kozata i toa mi se sirese .....vo srveniloto mesto okolu 50% kosa mi padna...probav i bioxsin sampon ne mi pomogna sega probam sulfate sampon i mi zapra paganjeto na vlaknata no vo mestoto mi pocna slabi vlakna da mi rastat no nikako ne mise zasvrstuvaat
...........nekoj da mi pomogne ????
Кон врв
sundav5 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Јануари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sundav5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2011 во 18:57
Najdobro do sega se pokazaa "HAIR VITAL KAPSELN" od DR. FORSTER -GERMANIJA. jas gi upotrebuvav i navistina sum prezadovolna so dve dozi od po 120 perli kosata prestana da mi opaga. Poradi trosocite za vtorata kutija se zacleniv za da dobijam popust. Vredese ako ste zainteresirani moze da kontaktirame na e-mail: suncica.davidovska@gmail.com   
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2010 во 00:15
Мене не ми помогнаа. Ама не сега. Одамна беше. Имав никакви нокти тогаш, па пробав.
Ни со косата се смени нешто, ни со ноктите

Изменето од ФорумскаБаба - 05.Август.2010 во 00:15
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
sneska_v Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3455
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sneska_v Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2010 во 00:08
MERC- specijalni drazei za kosa,nokti i koza,okolu 500 denari se i pomagatда
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2010 во 00:45
Абе тоа е знак на мажевственост. плазење
Дека чоекот има бајаѓи тестостерон. голема%20насмевкаголема%20насмевка
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Anger Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2010 во 03:50
Здраво
Јас го имам проблемот со опаѓање на косата.
Веќе 9-10 месеци користам PILFUD- minoxidil 5% два пати дневно, i Proscar-finasterid таблети од 5мг кои ги сечам на 4 парчиња со што внесувам 1.25мг дневно.

Имам неколку прашања околу кои се надевам дека Картов ќе ми помогне:

-Дали постои разлика во составот, квалитетот и влијанието на PILFUD(bosnalijek) во однос на ROGAINE-USA и колкава е разликата?

-Дали доколку почнам да земам и SAW PALMETO ќе има некаков проблеми односно поголеми можности за странични ефекти бидејќи веќе користам еден DHT блокатор(Проскар-финастерид)а како што прочитав и SAW PALMETO е еден вид на DHT блокатор.

-Колкаво е влијанието на SAW PALMETO врз здивот,од каде можам да набавам SAW PALMETO во мк, и кој производител има најдобар квалитет бидејки како што видов на интернет има повеќе различни пакувања?

Благодарам однапред.
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2009 во 00:14
Косопаст .....ако имаш генска предиспозиција ........
што сакаш ставај  ,мачкај на скалпот.....
ефектот ќе биде видилив додека се аплицира......
со прекинување .......иде ........пак старата приказна....

Германските научници веруваат дека откривањето на генот одговорен за реткиот облик на ќелавост може да овозможи развој на нови лекови се серија видови на косопаст.

Станува збор за генот поврзан со состојбата позната под името Hypotrichosis simplex, која се јавува кај едно од 200.000 лица, а е карактеристична по тоа што косопастот се јавува уште во детството.

Научниците од институтот за фармакологија и токсикологија во Бон го идентификувале клучниот ген P2Y5 со анализа на ДНК на 11 члена на едно семејство од Саудиска Арабија.

Се покажало дека една од мутациите на P2Y5 го оневозможува правилното формирање на рецепторите за раст на ќелиите на фоликулата од кои расте косата, поради што доведува до ќелавост.

Генско средување.....е тоа е нешто друго !!!трепкање




Изменето од bijonse1 - 11.Октомври.2009 во 00:15
Кон врв
Kartov Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Април.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kartov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2009 во 23:20
Посебно ми е драго што разбравме Рената. Секое добро. Поздрав до вас.
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2009 во 23:17
Renata sum jasголема%20насмевка ne sum  gospodin,nema vrska...
Kazav jas na pochetokot deka premnogu dobar beshe vashiot post,ama ete malku me zasegna zavrshnicata,pa zatoa izreagirav.
Razbiram jas  deka vie ste izgubile  mnogu vreme i ete ste nemale srekja da naidete na doktor koj kje vi pomogne da go resh*te vashiot problem,ama ete pak me zasegna generalizacijata,mozebi bev malku pristrastna.
Kako i da e,milo mi e shto so vashiot post doprinesovte da pomognete  na onie koi se soochuvaat so vakov problem i pak kje naglasam koi se vo finansiska moznost da si priushtat vakov tretman,koj osven finansii bara i vreme i  jaka disciplina.Pozdrav i do vas i sekoe dobro!
Кон врв
Kartov Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Април.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kartov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2009 во 22:58
Да така е, можеби и нам инженерите ни се потсмеваат. Се извинувам доколку навредив некој лекар, но 2 години поминав низ болниците и таков лекар не најдов. А кога се говори се говори глобално за сите и самото тоа подразбира дека постојат исклучоци. Исклучоците не се споменуваат при карактеризација на некоја група, тие се подразбираат.

Добро кажавте госпогице/ѓо/г-дине, но јас изгледа немав среќа да го пронајдам тој исклучот, каде и да е. Единствена цел со постот ми беше да ги информирам лицата со ваков или сличен проблем. И да, вистинските третмани и лековите кои не се генерички се навистина скапи, но подобро да се знае суровата реалност, отколку да се живее во илузии.

И најнакрај, за тоа дали јас имам длабок џеб,а некој друг нема, најмалку сум виновен јас самиот, туку напротив со деноноќна работа и студирање само придонесов за мојот џеб да биде таков каков што е.

Поздрав и се најубаво. Со почит, Картов.

Изменето од Kartov - 10.Октомври.2009 во 23:18
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2009 во 21:17
П.С.
ЈАС НЕ СУМ ЛЕКАР, ЈАС СУМ ИНЖЕНЕР. ВЕРУВАЈТЕ МИ ДЕКА ЛЕКАРИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА СЕ ЕДНИ ОД НАЈЗАОСТАНАТИТЕ ВО СВЕТОТ КОГА СЕ РАБОТИ ЗА ПРОБЛЕМОТ СО КОСОПАД И НЕЗНААТ НИ 1/3 ОД ФАКТИТЕ КОИ ГИ НАБРОЈАВ ПРЕТХОДНО. НИЗ ГОЛЕМИОТ БРОЈ КОНТАКТИ КОИ СУМ ГИ ОСТВАРИЛ СО РЕНОМИРАНИ СТРАНСКИ ДЕРМАТОЛОЗИ И ЕНДОКРИНОЛОЗИ, НАШИОТ РАЗГОВОР ЗАВРШУВАШЕ СО ИЗМЕВАЊЕ И ЧУДЕЊЕ КАКО НЕКОЈ МОЖЕ ДА БИДЕ ТОЛКУ НЕКОМПЕТЕНТЕН ВО СВОЈАТА ПРОФЕСИЈА.ЗАМИСЛЕТЕ, ИМАМ ПОКАЧЕНО НИВО НА ТЕСТОСТЕРОН А МОЈОТ ЛЕКАР МИ ВЕЛИ ДЕКА САМО НАМАЛЕНО КОЛИЧЕСТВО НА ТЕСТОСТЕРОН Е ПРИЧИНА ЗА ОПАЃАЊЕ НА КОСАТА.ЦЕЛИОТ СВЕТ СЕГА СЕ СМЕЕ НА НАШИТЕ ЛЕКАРИ И Е ПОТПОЛНО ВО ПРАВО. СУМ ПОМИНАЛ НИЗ МНОГУ БОЛНИЧКИ ХОДНИЦИ.ОД МАКЕДОНСКИТЕ ДОКТОРИ ДОБИВ РЕЦЕПТ ЗА MINOXIDIL НО НЕ БЕВ ИЗВЕСТЕН ДЕКА МОРАМ ДА ГО КОРИСТАМ ЦЕЛИОТ МОЈ ЖИВОТ, ТУКУ ДЕКА ТРЕБА ДА ГО КОРИСТАМ 4 МЕСЕЦИ, ПА ПОСЛЕ ПРЕСТАНУВАЊЕТО ИЗГУБИВ ОГРОМНА КОЛИЧИНА НА КОСА ЗА КОЈА МИ ТРЕБАА ИЛЈАДИНИ ДЕНАРИ ЗА ПОВТОРНО ДА ЈА ПОВРАТАМ.СО МОЕТО ИЗЛАГАЊЕ ЕДИНСТВЕНО САКАМ ДА ПОМОГНАМ СО МОИТЕ ЛИЧНИ ИСКУСТВА И МОЕТО ЛИЧНО ЗНАЕЊЕ ЗА ОВОЈ ПРОБЛЕМ, А ТОА ГО СМЕТАМ ЗА ХУМАНО.

Vo sekoja oblast postojat struchni i pomalku struchni,mozebi i na nash*te  inzeneri im se  potsmevaat onie od stranstvoнамигнување
Ne plukajte po celata fela,sekade postojat iskluchoci.
Inaku sekoja chest za tvojot post,eve sega licata so vakov problem  se detalno informirani,pa ako imaat dlabok dzeb kako vashiot kje  zemaat dozivotna terapija .
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.