IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Опаѓање на коса
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Опаѓање на коса

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
Автор
Порака Обратен редослед
Strong_girl Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2012
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Strong_girl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2012 во 20:10
Мрзла, да ти кажам дека бев кај Dr.Vais и во право беше, ми препорача повеќе производи, прилично многу ме чинеше. Освен тоа, ми предложи и третмани со ласер. Дали си правела? Како изгледаат? Дали имаат некое штетно влијание? Ти се придржуваше до препораките од докторката? Навистина е скапо, кога ќе се собере се заедно, но кога се работи за здравјето, особено за косата, мора да се потрудиме да си го дозволиме тој "луксуз". Маки...
Кон врв
Strong_girl Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2012
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Strong_girl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2012 во 15:14
Ти благодарам многу за одговорот mrzla Баш прочитав дека ти си била кај неа. Тоа ми е целта - да ја откријам точната причина за опаѓањето на косата, зашто инаку можам само да си претпоставувам која е (стрес, слабеење, наследно-генетски), дали има надеж да се подобри и кој е начинот за тоа. Вака, сами, читаме многу совети на интернет, но друго е кога лично ќе разговараме со стручно лице.
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2012 во 02:14
Dr.Vais......ќе те реши за 2 сек,ама ако имаш дупче во новчаник подобро не оди,инаку на тоооолку дадени пари ќе има ефект 100%.
Се што препишува не се наоѓа по аптеки,само кај неа.
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
Strong_girl Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2012
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Strong_girl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2012 во 17:49
И јас имам ваков проблем подолго време. Сум пробала секакви препарати (различни шампони, маски за коса, додатоци во исхраната-витамини) против опаѓање и за зајакнување на косата.

Маските на косата со примена на масло, ја прават потенка и помрсна косата. Тие не придонесуваат за волумен (барем кај мене така делувале). Добро е по миењето на косата со шампон, таа да се исплакне со течноста од зовриена коприва (сушени листови од коприва). Пред кратко време почнав да го практикувам тоа. Исто така, може да се пие чај од коприва и да се јаде коприва.

Подолго време пијам додатоци во исхраната - витамински таблети (b-complex, bedoxin b6, Merz dragees, витамин C, магнезиум-калциум шумливи таблети, капсули за виталност на косата, витамини од А-З). На почеток пиев дел од овие таблети, а подоцна, од септември, ги додадов и останатите. Есенва што измина забележав дека значително ми се намали густината на косата. Некаде на интернет прочитав дека и преголемата употреба на витамински таблети влијае за влошување на состојбата на косата, па ги исклучив некои таблети од употреба. Сега планирам да пијам само b-complex, пантенол таблети и цинк од Natural Wealth. Тие ми ги препиша докторка-дерматолог. Исто така, ми препорача да употребувам и ампули за коса од Vichy. Дали има користено некој? Колку време е потребно да се употребуваат? Дали има ефект од нив?

Планирам да одам на преглед кај Dr.Vais. Дали некој бил? Какви се третманите? Дали докторката препорачува само ампули и шампон или и нешто друго? Вреди да се оди?

Сметам дека стресот е главен причинител за оваа појава (опаѓање на косата). Потребно е што помалку да се изложуваме на стрес, едноставно да се опуштиме и психички да не се оптоваруваме.

Изменето од Strong_girl - 06.Април.2012 во 18:00
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2012 во 13:01
Originally posted by abdal abdal напиша:

da prasam dali opaganjeto na kosata moze da bide od sekojdnevno mienje na kosata.?


Секојдневното одржување на хигиената на косата не е можно да биде причина за опаѓање.
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
abdal Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај abdal Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2012 во 01:20
da prasam dali opaganjeto na kosata moze da bide od sekojdnevno mienje na kosata.?
Кон врв
blagojg Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blagojg Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2012 во 17:44
[QUOTE=Kartov]

Навистина во МК лекарите немаат поим од ништо а и згора на тоа се ПРОДАДЕНИ ДУШИ, имам алопециа ареата на едно место на главата и идно на брадата. Отидов на кожен „специјалист“ во Струмица и ме прати во ЗЛАТНА ПЧЕЛКА да земам „лекови“ (прењку 2000 денари), кога ги потрошив и без резултат ми рече да бидам упорен со уште неколку пати, но кога и по втората тура на лекови и исто без резултат се откажав, па решив сам да се лечам, исто како Картов сум инжинер а не лекар, btw голема благодарност до Картов за изворедната статија на овој и некои другио форуми !!!!
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2011 во 22:46
Јас штом се изнервирам за некоја работа, во рок од 3-4 саати влечам цели снопови коса...

Свински сапун му е мајката.
Try It, you'll love it.
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
op12eh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2011
Статус: Офлајн
Поени: 242
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај op12eh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2011 во 18:30
абе мене пола ми испопаѓа.....па мака немам....што има сега јас да секирам оти се случува некој природен процес.....ма ич не се замарам со тоа.......уживајте во животот....косата не е живот......
Кон врв
sesilija Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Април.2011
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sesilija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2011 во 13:03
probaj kromid so maslinovo maslo....ke vidis sama rezultatite
Кон врв
sesilija Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Април.2011
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sesilija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2011 во 15:17
i jas imam stavano na kosata isceden sok od kromid [:D/] vistina deluva na kosata.........skoj mozi da stava na kosata kromid
Кон врв
sesilija Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Април.2011
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sesilija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2011 во 14:51
daj boze nemam ni лош заб, синуси ili problem so грлоto se e od nervoza offff
Кон врв
sesilija Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Април.2011
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sesilija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2011 во 14:50
ke probam i cajot da vidime so kese sluci...............no sakam da praam dali crveniloto ke pomini vo kozata......mislam ako toj problem ke go resam se ke bidi normanlo
Кон врв
sesilija Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Април.2011
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sesilija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2011 во 11:18
hmmmm priznavam mnogu se nerviram na site samo zboruvaat mi davaat um sankir jas nemam no dolgo vreme e vaka kosava neka mi pomini
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,184 секунди.