IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Како делуваат демоните?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Како делуваат демоните?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 13:06
Originally posted by папата папата напиша:

Добро, зошто мислиш дека Господ не може физичките сили да ги користи?

А и зарем малку пати во Новиот завет Исус предизвика страв со своето присуство/чудо? Примери има многу Матеј 9:8, 28:8, Марко 5:33, 6:49 (ова е најдобриот пример ми се чини) Лука 5:9 и други да не ги редам сега...


Не дека неможе, но ти кажав претходно, сосем поинакво искуство имав претходно и можев да согледам една огромна разлика.

Освен тоа, “Моите овци Го познаваат мојот глас“, а ова со камењава не ми беше баш препознатливо, просто не постоеше ни најмало двоумење.



Изменето од maria_magdalena - 04.Септември.2009 во 13:06
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
папата Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај папата Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 13:10
Каква штета ти направија камењата?
Баци!!!
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 13:19
Originally posted by папата папата напиша:

Каква штета ти направија камењата?


Da te mava nekoja nepoznata sila so kamencinja, shto ke pomislish, deka toa e Gospod...?
A mozhebi i kamencinjata za suvenir ke si gi chuvash i ke se falish po forum deka Gospod te maval...
Kamenche kako kamenche ne ti mozhe nishto, no chustvoto na strav mozhe da predizvika trauma ili da go dovede chovek do zadlabocheno razmisluvanje okolu toa, a toa doveduva i do depresija!
Кон врв
папата Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај папата Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 14:34
Originally posted by DDarko DDarko напиша:


Originally posted by папата папата напиша:

Каква штета ти направија камењата?
Da te mava nekoja nepoznata sila so kamencinja, shto ke pomislish, deka toa e Gospod...? A mozhebi i kamencinjata za suvenir ke si gi chuvash i ke se falish po forum deka Gospod te maval...Kamenche kako kamenche ne ti mozhe nishto, no chustvoto na strav mozhe da predizvika trauma ili da go dovede chovek do zadlabocheno razmisluvanje okolu toa, a toa doveduva i do depresija!


Баш кон оваа насока сакав да размислувам. Браво! Каменче ко каменче. Зошто мора се да биде ангел или демон? Зошто не може да биде камен?
Баци!!!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 18:27
Originally posted by папата папата напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:


Originally posted by папата папата напиша:

Каква штета ти направија камењата?
Da te mava nekoja nepoznata sila so kamencinja, shto ke pomislish, deka toa e Gospod...? A mozhebi i kamencinjata za suvenir ke si gi chuvash i ke se falish po forum deka Gospod te maval...Kamenche kako kamenche ne ti mozhe nishto, no chustvoto na strav mozhe da predizvika trauma ili da go dovede chovek do zadlabocheno razmisluvanje okolu toa, a toa doveduva i do depresija!


Баш кон оваа насока сакав да размислувам. Браво! Каменче ко каменче. Зошто мора се да биде ангел или демон? Зошто не може да биде камен?


Ајјјјј....хи,%20хи...
Ако мислиш дека два шилести камења од чист мир може да те фркнат од спротива (ме праша каква штета ми нанесе-не ви кажав, црвенило, немаше крв ама долго печеше), значи ако мислиш дека каменот сам од себе може да има сила да се најде во соба без никој да го види, па уште тенденционо да замавне сам и да те закачи БАШ тебе (еднаш, па уште еднаш)...тогаш може и да било просто “камен“ (ги чував до пред некоја година како артефакти).

Затоа, убаво ве прашав, што мислите вие.

И што би помислил еве ти на пример да ти се случи истото (затворени врати- заклучени, прозори заклучени а башка со мрежи и решетки, наместен стан, на спрат, околу нема во близина други, чисто, варосано, а ти сам со бебе кое спие.....)трепкање


МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 18:34
тие се во секој човек ........ само чекаат да бидат поттикнати .....
а ги поттикнуваат неправедниците голема%20насмевка
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 18:36
Originally posted by melhisedek melhisedek напиша:

ubavo bi bilo da se vidat mislejna na ovaa tema?
pozdrav do site.
ako toa se demoni jas sto mislam...si igraat so licnosta koja ja poseduvaat. bukvalno si igraat
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 18:54
Marija Magdalena, malku e chudno na papata bidejki misli deka demonot deluva samo so dushata na chovekot, mislam si igra so psihata na chovekot na drug nachin, a ne materijalno, no demonot e angel na satanata t.e crn angel, pa satanata nekogash ni gi zamatuva ochite so negovite lagi pa pred tebe se pravel deka e semoken... Semoken se pravel i pred mene, no na drug nachin, ne preku gledanje na chuda tuku preku dovaganje na razni chustva i slichno, znachi me napagal duhovno dlaboko vo psihata...тага
Samo da dokazhe deka e chudotvorec, no toj e samo eden obichen tatko na lagata, pa mozhebi seto toa chustvo shto mi bilo naneseno e samo iluzija, mozhebi kamchinjata po nogata shto te mavale se samo iluzija i bolkata ( pechenjeto ) e samo iluzija.. Ti posakuvam da ne se povtoruvaat vakvi napadi nikogash poveke.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 19:00
Незнам до денес да го објаснам тој настан, затоа скоро го напишав, прво во Мистерии, а после ја видов темава па го ставив и тука.

Во секој случај, беше НЕЗАБОРАВНО, just one of those things или ЈОТТ што би рекле парапсихолозитеголема%20насмевка

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 19:11
Eve i neshto za mene, koga bev ateist me lazheshe nekoe nepoznato chustvo, sekogash se menuvaa i mi vlijaea mnogu negativno, ne znaev shto da pravam, se obrativ kon majka mi taa mi reche deka odi sum vo pubertet i taka mislam deka se chustvuvam, me macheshe i dlaboko kriev vo mene mnogu raboti, se otcepuvav od site, napushtiv da pishuvam na forum, se nervirav, a shto e naj losho mi dovagaa sekakvi misli koj me teraa na negativni raboti, razmisluvav shto bi mozhelo da bide, koga minev pokraj Pravoslavna crkva neshto me kopkashe kako da me vlecheshe da se pokajam za se shto sum storil, no se otkazhuvav od toa i pak si odev po svojot pat igrajki si so moite chustva... Probav da meditiram, za da gi otvoram chakrite za da bidat moite chustva zdravi, no se otkazhuvav machejki me toa, posle svativ deka sum opsednat od demon, deka mojata dusha e ocrneta, deka jas mislam losho na moite najblski bev "nateran" da razmisluvam za satanata, da osuduvam se, da sakam metal muzika i slichno... Otkako pak poveruvav i se vrativ na vistinskata vera, Pravovernata, chustvata poveke gi nema, se molev za mojata dusha bide ischistena od negativni i neprijatni sili, sekoj den da se ispolnuvam so Duh Sveti, vo tekot na denot da pravam samo raboti koj ke mi bidat od polza!
Demonite deluvaat dosta zafrknato, zatoa chuvajte se od niv, a edinstven shto mozhe da ve chuva od prisustvo na satana vo sebe, e Gospod.
Veruvajte, nadevajte se i shto e najbitno ljubete se sveto eden so drug.
Кон врв
папата Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај папата Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2009 во 00:33
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Незнам до денес да го објаснам тој настан, затоа скоро го напишав, прво во Мистерии, а после ја видов темава па го ставив и тука.Во секој случај, беше НЕЗАБОРАВНО, just one of those things или ЈОТТ што би рекле парапсихолозитеголема%20насмевка


Убаво објасни во овој пост, конечно те разбрав дека и ти самата не можеш да го објасниш тоа случување. Понекогаш така е најдборо, бидејќи во животот има мистерии.

Тоа што ми беше претходна нишка во разговорот, беше дека намерата на демонските влијанија е секогаш да и наштетат на нашата душа, па ако можат да не заматат од Божјиот пат. Се разбира, тоа многу почесто и повешто го прават, не преку страотни и морничави контакти со нас, туку преку маскирање на нивните вистински намери.

Мислам дека демоните многу почесто не искушуваат преку парите, славата, моќта, сексот, знаењето итн., претставувајќи се како ангели на светлината, за потоа така добредојдени во нашите животи безмилосно да не покосат.

Во овој случај, моето размислување е дека освен 2 лузни, нема никакви штети врз твојата духовност, така да не верувам дека се работи за демонско влијание, иако можеби не ги знам сите детали и грешам во проценката.
Баци!!!
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2009 во 00:56
Originally posted by папата папата напиша:

А зошто мислиш дека е демон?

Зошто не може да е Господ? Може те викал, да се освестиш од нешто што си го правела во тој момент, или пак да те разбуди за Неговото постоење.... не знам само нафрлам идеи.

Зошто си уверена дека е демон?


Мислам дека Господ на таков морбиден начин не се објавува.

Дефинитивно тоа било некое демонско влијание, а зашто и како тоа може да претпостави marija.
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2009 во 01:26
Originally posted by папата папата напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Незнам до денес да го објаснам тој настан, затоа скоро го напишав, прво во Мистерии, а после ја видов темава па го ставив и тука.Во секој случај, беше НЕЗАБОРАВНО, just one of those things или ЈОТТ што би рекле парапсихолозитеголема%20насмевка


Убаво објасни во овој пост, конечно те разбрав дека и ти самата не можеш да го објасниш тоа случување. Понекогаш така е најдборо, бидејќи во животот има мистерии.

Тоа што ми беше претходна нишка во разговорот, беше дека намерата на демонските влијанија е секогаш да и наштетат на нашата душа, па ако можат да не заматат од Божјиот пат. Се разбира, тоа многу почесто и повешто го прават, не преку страотни и морничави контакти со нас, туку преку маскирање на нивните вистински намери.

Мислам дека демоните многу почесто не искушуваат преку парите, славата, моќта, сексот, знаењето итн., претставувајќи се како ангели на светлината, за потоа така добредојдени во нашите животи безмилосно да не покосат.

Во овој случај, моето размислување е дека освен 2 лузни, нема никакви штети врз твојата духовност, така да не верувам дека се работи за демонско влијание, иако можеби не ги знам сите детали и грешам во проценката.


Мислам дека од се што кажа последната реченица е најточна.



МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2009 во 01:28
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Originally posted by папата папата напиша:

А зошто мислиш дека е демон?

Зошто не може да е Господ? Може те викал, да се освестиш од нешто што си го правела во тој момент, или пак да те разбуди за Неговото постоење.... не знам само нафрлам идеи.

Зошто си уверена дека е демон?


Мислам дека Господ на таков морбиден начин не се објавува.

Дефинитивно тоа било некое демонско влијание, а зашто и како тоа може да претпостави marija
.


Токму затоа се двоумев дали да пишувам лични искуства, не секој може да сфати некои работи-а и јас не можам да откријам баш се, но ти си најблизу.
аплауз
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.