IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Како делуваат демоните?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Како делуваат демоните?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
Shaxito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shaxito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 02:54
Ne citav vasi mislenja. Ali ke posocam Moe mislenje I odgovor na prasanjevo.
ME trgona koga go Procitav Nekoj misli deka DEMONOT/Gavolot ne postoi ili taka nesto.... I jas mislev do pred EDNA godina deka TOA E SAMO LAGA ili PAk veruvav deka EDEN E BOG a ne postoi gavolot. Ali sum se izlazala. POStoi (sigurno ne mi se pricinalo) i DELuva: Te vodi do nervoza.Depresija.mozes da poludis ako ne se obratis da ti pomognat....i red drugi raboti KOi mozat da dovedat do smrt.... a MNogu tesko da se spasis... iako SO molitva nekogas toa pomaga! AKO STVARNO VERUVAS DEKA EDEN I EDINSTVEN E BOG i deka LOSOTO NE MOZE DA GO POBEDI NA DOBROTO!
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''
Кон врв
melhisedek Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 225
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај melhisedek Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2008 во 23:59
koga ce ve poseti demonot ona sto navistina vi treba vo toa vreme e bog! silno i iskreno od svoeto srce , od svojata dusa pobarajtego i toj ce vi pomogni.
sila slava i mok na otecot sinot i svetiot duh amin!!!!
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2009 во 12:23
Demonot e vo smirena sostojba, no go narushuva chovekovoto zdravje, go tera chovekot na besovi, stres, da pravi zlo i slichno!
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2009 во 15:19
      Доколку ние живееме надвор од Христовите заповеди, сме многу лесен плен за демоните и нивното влијание во нашиот живот.Значи ако во нашите срца изобилува бесот,гневот,зависта,алчност,раврат итн.Тие на тоа место наоѓаат поволна почва за живеење и дејствување, и тука се вдомуваат.

      Доколку живееме според Христовото учење одиме редовно на богослужба,причест,нашето срце е исполнето со мир,кроткост,љубов и силна и чиста вера во Бог тие тоа не може да го поднесат и бегаат од тој човек.

      Затоа за одбрана од демонските сили најважен е начинот на живеење.
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2009 во 16:23

Demonite imaat silno vlijanie vrz Planetata Zemja.

Zaedno so svojot vodac Satana Gavolot mu pricinuvaat golemo stradanje na covestvoto vo razni oblici.

Satana i demonite imaat golemo vlijanie vrz politikata, ekonomijata pa duri i vrz religijata. Biblijata veli deka "celiot svet lezi vo zlo"(1 Jovanovo 5:19).

Za da gi zavedat lugeto, demonite se sluzat so spiritizam,sto pretstavuva stapuvanje vo kontakt so demonite, bilo direktno ili indirektno preku razni bajaci,jasnovidci, tolkuvaci na sonista. Biblijata go osuduva spiritizmot i ne opomenuva da se cuvame od nego
( 5 Mojseeva 18:10-12, Galatjanite 5:19-21).

Druga mamka e preku gatanjeto, obid da se doznae idninata ili nepoznatoto. Nekoi oblici na gatanje se astrologija, gledanje na tarot karti,gledanje na kristalna topka,gedanje na raka ( hiromantija) i tolkuvanje na sonistata. Iako nekogas ova izgleda kako zabavna i bezopasna rabota, lugeto koi gi praktikuvaat ovie raboti vleguvaat vo pajazinata na Gavolot od koja tesko moze da se oslobodat.

Treta mamka e preku povikuvanje na mrtvi, vo koi demonite se pretstavuvaat kako mrtvite i zboruvaat so glasovi kako pocinatiot, ponekogas predizvikuvajki i halucinacija kaj onie sto gi povikuvaat i davajki im informacii koi gi znael samo pokojniot ili onoj sto povikuva mrtvi, so toa ubeduvajki go deka navistina razgovara so dusata na pokojnikot.

Demonite vlijaat i na psihata na lugeto, posebno na onie koi ne veruvaat vo Boga i ne ja citaat Biblijata , so toa stanuvaat najlesen plen za Satana i negovata orda, doveduvajki gi do depresija, do rabot na ludilo , im vlijaat na mislite da izvrsuvaat razni zlostorstva.

Najdobra odbrana od demonite e molitvata do BOG . Isto taka, treba da se odlobodime od se sto e povrzano so spiritizmot, bilo toa da se knigi, spisanija, filmovi, muzika, stripovi, posteri ili amajlii, koi potiknuvaat komunikacija so demonite.

"Oblecete se so seto oruzje Bozjo,za da se odrzite protiv gavolskoto lukavstvo; oti nasata borba ne e protiv krvta i plotta, tuku protiv nacalstvata, protiv vlastite,protiv svetskite upraviteli na temninata od ovoj vek,protiv podnebesnite duhovi na zlobata.

...A nad se, zemete go stitot na verata, so koj ke mozete da gi ugasnete site vzesteni streli na lukaviot"
( Efesjanite 6:11-13, 16).

"So sekakva molitva i prosba molete se so duhot vo sekoe vreme i grizete se za toa so postojanstvo i molba za site svetii."( Efesjanite 6:18).

Ziveeme vo svet koj e preplaven so demonizmot. Zatoa treba da se molime za zastita od Bog. Iako demonite se opasni, sepak nema potreba da se plasime od niv. BOG e mnogu pomoken od niv i moze da ne zastiti ako pobarame pomos od NEGO.

Demonite begaat od nas, ako mu se sprotivstavime cvrsto na Gavolot, izbegnuvajki gi negovite mamki, a se priblizime kon Bog.

"Pa zatoa, pokorete mu se na Boga; a protivete se na gavolot, i toj kje pobegne od vas!

Priblizete se kon Boga,i On ke se priblizi kon vas;"

( Jakov 4:7,8).



Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2009 во 22:45
Vo imeto na Isus i nikako nema da deluvaat nad nas...среќа
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2009 во 22:50
AMIN!
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 01:43

Ако е целта на начелникот на демоните да оттргне секоја една душа од патеката на Вечниот Живот кон патеките на вечната пропаст, тогаш јасно е дека секој еден човек е постојано опкружен од демони кои со сите сили се обидуваат да ја заробат неговата душа, како би ја погубиле.

Тоа започнува од најситни и најмали гревови во кои ја вовлекува душата злиот за да полека полека таа го изгуби чувството/сетилото за тоа што е мала грешка или малечок грев и да оттрпне во тоа, па потоа да ја навлече на нешто поголем грев, па кога ќе навикне и на тоа - на уште поголем грев... и така колку може повеќе. Со тоа душата полека полека станува се’ повеќе грешна, се додека не стане дувло на демони. Колку повеќе склоност кон грев, толку поголемо пристаниште на демони.

Но, Фала Му на Бога што сето ова кога се случува - се случува онолку колку што ние сакаме и колку што допуштаме... На пример, можеби НИКОГАШ не би убил, ама можеби би сакал до бескрајот на вечноста да уживам во страстите и со тоа да бидам оддалечен од Бога... значи вака или така злиот си го постигнал своето... ме оттргнал од Изворот на Животот. Но, ако јас не допуштам - во мене нема да влезе зло. А од друга страна - кога јас ќе посакам, со Божја помош, ќе го избијам, ќе го одстранам злото од мене.

Ако сум отворен за зло, тогаш помислите што доаѓаат како струи во мојата глава, ќе им допуштам да работат во мојот ум, ќе разговарам со нив и поради моја слабост - може да потпишам капитулација.

Ѓаволот е многу искусен... Од кога постои светот тој учи од нас и од нашите слабости и постапки и многу добро знае од каде да почне да не’ гризе. Затоа е најдобро, ВО НИКОЈ СЛУЧАЈ и на НИКАКОВ НАЧИН да не се стапи во самостоен и личен разговор со него, туку да го победиме со призивање на Божјото Име и преку Божјиот Збор (Светото Писмо). А за победата над злиот правилно е да Го прославиме Бога и сета слава, чест и поклонение да Му ги упатиме Нему и победата да Му ја припишеме Нему. Но, добро е и ние да учиме од ѓаволот и да се браниме соодветно од неговите напади. Неговите намери, како што кажува Библијата, не ни се непознати!

Факт е дека ЗА СЕ’ СУМ СИ КРИВ САМИОТ. Не е во ред за сето беззаконие да си речам: “Јас за ништо не сум крив... Ѓаволот е крив за се’!“. Напротив, има една многу добра порака од Бога, преку еден од старците на Црквата која вели: “За секое добро, кое ќе го направиш - прослави Го Бога. За секое зло кое ќе го направиш - обвини се/осуди се самиот себе“. Со првото ќе се заштитиме од гордост, со второто ќе бидеме во постојан процес на покајание(преумување)


The greatest trick the Devil ever polled was: convincing the others that he didn't exist.
Најголемиот трик (измама) на ѓаволот е што успеа да ги убеди луѓето дека тој не постои. (...од еден филм)

Кон врв
fileo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fileo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 11:15
ako ste cule za svetski zagovor, togas znajte deka satanata stoi zad seto toa, toj e tatko na lagata, ja koristi lagata i neznaenjeto na narodot za da go unisti narodot. kako sto pisuva vo edna od prorockite knigi kade Bog veli: " Mojot narod gine, nema znaenje" saka da kaze deka neznaenjeto za duhovnata situacija na ovoj svet e najgolemiot neprijatel na covekot. a biblijata veli deka Isus dojde da gi srusi delata na gjavolot, so toa sto ja objavi vistinata za duhovnata realnost na covestvoto i so toa mu dade na covekot nacin da se spasi, tuka gjavolot izgubi koga narodot mu poveruva na Isus.

no gjavolot povtorno izmisluva razni zagovori i drustva koi pisuvaat knigi vo koi sakaat da go ocrnat Isus.

samo proveri, dali za nekoj drug prorok ili religija se zboruva loso kako sto se pravi toa za Isus. Ateiastite sakaat da go pobijat postoenjeto na Bog preku darvinizmot, templarite sakaat da go ocrnat Isus, Jehovinite svedoci velat Isus ne e Gospod, Sin Bozji...

a za Buda dali se zbori taka, za konfucie, ili za krisna ili... ako tie nosea spasenie zarem gjavolot nemase da se svrti protiv niv, naprotiv hristijanite se napagjani, potsmevani, progonuvani bidejki se trn vo okoto na gjavolot.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 11:50
Овде пренесувам еден мој пост кој го имав ставено во Мистерии.

Јас не можам да заборавам еднаш, во спална која со ходник беше поврзана со дневна, со затворени прозорци, заклучени врати, осетив необјасниво присуство. Моето бебе тукушто заспа и јас решив да го искористам времето за нешто (ова се случи не така доцна кај 8-9 навечер).

Одеднаш, во правец од кај ходникот, летна едно помало камче и ме цивна по ногата, така што останав зачудена, а по некоја секунда уште неосвестена и подзината летна и друго камче, од истиот правец. Да напоменам, камчето значи беше точно упатено кон мене, ѕидовите бели, мазни, варосани-нова зграда беше без шанси тукутака некој одрон или камче да падне, а камоли од друга соба да летне кон мене.

Бев сама, се исплашив но камчињата ги зачував и подоцна кога му раскажав на маж ми не можеше да се изначуди.

Мислам дека тоа беше некаков демон на кого не му одговараше моето присуство. И денес ме фаќа језа кога ќе помисламскелет


Имам и други догодовштини ај коа ќе имам време ќе ви раскажам.

Што мислите вие?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
папата Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај папата Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 12:16
А зошто мислиш дека е демон?

Зошто не може да е Господ? Може те викал, да се освестиш од нешто што си го правела во тој момент, или пак да те разбуди за Неговото постоење.... не знам само нафрлам идеи.

Зошто си уверена дека е демон?
Баци!!!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 12:21
Originally posted by папата папата напиша:

А зошто мислиш дека е демон?

Зошто не може да е Господ? Може те викал, да се освестиш од нешто што си го правела во тој момент, или пак да те разбуди за Неговото постоење.... не знам само нафрлам идеи.

Зошто си уверена дека е демон?


затоа што Бог претходно ме имаше повикано, и чувството беше неописиво, со солзи на радост и спремност да направам се што ќе ми каже...

Додека во оваа ситуација се исплашив, Бог не мава со камења и не заплашува туку така...
BTW по некој месец се отселив од таа средина....(не заради “инцидентот“)


Изменето од maria_magdalena - 04.Септември.2009 во 12:21
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
папата Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај папата Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 12:55
Добро, зошто мислиш дека Господ не може физичките сили да ги користи?

А и зарем малку пати во Новиот завет Исус предизвика страв со своето присуство/чудо? Примери има многу Матеј 9:8, 28:8, Марко 5:33, 6:49 (ова е најдобриот пример ми се чини) Лука 5:9 и други да не ги редам сега...
Баци!!!
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 12:57
Marija Magdalena ako si verna nema potreba da se plashish....
Na site ni se sluchile i sluchuvaat takvi raboti, posebno na vernite Hristijani koj se napagani od Satanata, toj ke napravi se samo za da se chustvuvame prestrasheni, povikuvanjeto od strana na Bog e neshto sveto i nemozhe da bide kako frlanje na kamchinja, povikuvanjeto od Bog e chustvo na pomazanie koe e prekrasno, a ne chustvo na prestrashenost.
Da ja vidish Bozhjata slava znachi da bidesh povikana od Bog i milo mi e za tebe shto si go dozhiveala toa mnogu poveke pati od mene bidejki imash pogolemo iskustvo...
Koga na bilo kogo mu se slucuva neshto vakvo, ne vchudoviduvajte se tuku razmisluvajte na svetoto, na Bog, so silna verba rechete vo imeto na Otecot, Sinot i Svetiot Duh napushti ja prostorijata i demonot poveke ke go nema......
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.