IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - Појава на Муџадехини на Балканот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Појава на Муџадехини на Балканот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
Автор
Порака Обратен редослед
Polaris Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 1514
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polaris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2009 во 17:44
Originally posted by kumanovaboy kumanovaboy напиша:

Polaris greska si brat, ni crkvata ni dzamijata ne propoveduvat za omraza i vojni, kamo da ima dzamija ili crkva na sekoj kjos.
 
нека%20ти%20е%20срам obratno, crkvite i dzamiite pravat sekakvi problemi vo edna drzava,zatoa sto religijata ja mesat so politikata,toa e isto dodavanje benzin vo ogan,, Ednas za sekogas niz celiot svet hodzite i popoite treba da razberat deka ne treba da se vmesat na politikata, kaj sto ne im e mestoto ne treba da se pikat, a koj sto saka cesno i posteno moze slobodno da se moli na gospod a ne da vrtat 300 politiki vo ime na religijata  i boga, ova vazi i za hrisjanite i za muslimanite i za evreite...
Hayatta kimseye güvenme! çünkü beyaz gülün gölgesi bile siyahtır.
Кон врв
kumanovaboy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kumanovaboy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2009 во 17:32
Polaris greska si brat, ni crkvata ni dzamijata ne propoveduvat za omraza i vojni, kamo da ima dzamija ili crkva na sekoj kjos.
Кон врв
Polaris Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 1514
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polaris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2009 во 17:30

Jas sum za sekularisticko opstestvoголемо%20гушкање

Politika-bez religija
 
A ovie sto se mudzahedinite i drugive gomna od drugi veri ne treba da se tolerirat vo nitu edna drzavaлутина
 
Za niv samo voena agresija treba nisto drugo,,,ova ne vazi samo za hrisjanite i muslimanite tuku za site religii vazi tie sto se fanatici. Isto taka protiv sum da se gradi sekade dzamii i crkviлутина
Hayatta kimseye güvenme! çünkü beyaz gülün gölgesi bile siyahtır.
Кон врв
kumanovaboy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kumanovaboy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2009 во 16:24
znaci ne treba da veruvame samo vo toa sto slusame ili gledame, tuku podobro ke bide da veruvame na toa sto ke go citame
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2009 во 15:56
ако судиме според делата на муџахедините  а не напишаното , тогаш некој кој треба да го почитува она што го чита , или е неписмен или има проблем со толкување на прочитаното .................
Кон врв
kumanovaboy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kumanovaboy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2009 во 15:54
Koranot ne trpi se i sesto, koranot nema ni bukva poveke od toa sto Allah go napisal, deneska imas koran i na makedopnski i mzoes da go citas , pa posle da debatiras, i ti preporacuvam da go citas bidejki posle toa nema da se kaes sto si "izgubil" vreme, se razbira ako si od tie sto citat, i na pisuvaj tuka toa sto tvoite emocii ti kazuvat, ne bidi samouk koga ne znes nisto za islamskata vera,

zemi go Koranot i citaj go , i najdi gi tie zborovi kaj e dozvoeno ubistvo , i posle kazi mi mene na koja stranica e toa, ajde cekam .....

tie vehabi ili mudzahedini sto ubivat se isti kako tebe sto koranot nikogas na raka go nemat zemeno.

Изменето од kumanovaboy - 01.Август.2009 во 15:56
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2009 во 09:52
Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:Која религија има демократски елементи според тебе?

Прочитај ја страницава и кажи ми која е разликата..

http://www.bible-koran.com/English/Holly_war/holly_war.html

Сите верници се исти, во име на бога убиваат ЧОВЕЧКИ СУШТЕСТВА... зошто? Секој верник (екстремен, од која било страна, најмалце има да напаѓа и генерализира друга тсрана бидејки нема никаква разлика)

Дали е нормално убивање на цивили?

1. Дали е нормално да се нападне Ирак од страна на САД?
2. Дали е нормално да постои затвор како Гватанамо?...

Многу форумаши чинам велат: “во љубовта и војната се е дозвлено“, но само како некому му одговара, ако не е во негов интерес тогаш тоа правило не важи, нали?

Уште една паралела, Солунските атентатори, дали е сличен чинот на активностите? или тоа за нас представува акт на народноослободителна борба од окупаторот? Дали САД го окупира Ирак? (иако знаеме дека анексијата на Ирак беше од интерес поради нафтата а не безбедносен проблем, НЕМА ОРУЖЈЕ, нема хемиско и биолошко)

Верските фанатици се болен отпадок на сите религии, дали исламски или христијански, и самото префрлување на топката од една на друга страна не е решение, туку подлабок јаз.

http://skepticsannotatedbible.com/says_about/holywar.html

http://skepticsannotatedbible.com/Quran/says_about/holywar.html

(религии... )
 
 
во една прилика , на вероисповед напишав дека религијата е таа која ги раздвојува а не спојува луѓето ....... а демократија во религија никаде не побарав ..... она што го напишав , “ паѓа маската на демокраЦијата “ , се однесуваше на оние кои ги поддржуваат вахабиите и муџахедините а од друга страна прокламираат дека се борци за демократија и човекови права и слободи ....... зошто сад го нападна ирак ? ...... интересно прашање на кое ќе ти одговорам со контрапрашање ...... зошто сад извршија насилно отцепување на територија на меѓународно призната држава која територија беше прогласена за “ држава “ и признаена САМО ОД АМЕРИКАНСКИТЕ САТЕЛИТИ вклуќувајќи не и нас ....Република Македонија ......
туку , да не се оддалечуваме од темата ...... запознат ли си со состојбата на муџахедините во босна ? делот по контрола на “ бошњаците “ . запознат ли си со состојбата на експанзија на радикалниот ислам во санџак и македонија ? ..... знаеш ли воопшто кој сето тоа го финансира и за каква цел ? ......... и да . знам дека во ниту една религија нема демократија .но , за разлика од религијата во која вахабиите и муџахедините се во функција на “ свети воини “ , во останатите барем обичниот верник има право да размислува со своја глава ......... не знам колку си запознат со основните работи во исламот ......... не според она што пишува во к*ранот туку во оној обичниот , секојдневниот живот ....... зошто , едно е да се живее а друго да се чита што пишува ........ хартијата трпи се и сешто ............


Изменето од МАРШАЛ - 01.Август.2009 во 09:54
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2009 во 08:46
Добро би било да грешиме, само светските медиуми не демантираат.
Босна база на исламски терористиБосна и Херцеговина има развиена мрежа за поддршка на исламски терористи и на нејзината територија се наоѓаат околу 80 важни лица од светот на тероризмот, заштитени со нов идентитет, тврди Џевад Галиашевиќ, член на експертскиот тим за Југоисточна Европа за борба против тероризмот.
- БиХ е база на исламски терористи, тие живеат тука мирно - рече Галиашевиќ по повод бегството на Караи Камел бин Али, познат како Абу Хамза. Тој е граѓанин на БиХ од туниско потекло и завчера побегна од затворот во Зеница.
Галиашевиќ вели дека Абу Хамза е еден од најопасните терористи во светот и е „клучно име во Ал каеда“.
Галиашевиќ својата теорија ја потврдува и со фактот дека во речиси сите светски терористички акции меѓу уапсените има лица со босанско државјанство.Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2009 во 14:57
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

патетичен одговор на едноставно прашање .......
ех колку боли кога паѓа маската на демокраЦијата и  аспирации за тоа  кое никогаш нема да биде достигнато токму поради она за кое постојат вахабиите и муџахедините .......... да се забрани секој обид да се размислува поинаку и по своја воља намигнување ............


Која религија има демократски елементи според тебе?

Прочитај ја страницава и кажи ми која е разликата..

http://www.bible-koran.com/English/Holly_war/holly_war.html

Сите верници се исти, во име на бога убиваат ЧОВЕЧКИ СУШТЕСТВА... зошто? Секој верник (екстремен, од која било страна, најмалце има да напаѓа и генерализира друга тсрана бидејки нема никаква разлика)

Дали е нормално убивање на цивили?

1. Дали е нормално да се нападне Ирак од страна на САД?
2. Дали е нормално да постои затвор како Гватанамо?...

Многу форумаши чинам велат: “во љубовта и војната се е дозвлено“, но само како некому му одговара, ако не е во негов интерес тогаш тоа правило не важи, нали?

Уште една паралела, Солунските атентатори, дали е сличен чинот на активностите? или тоа за нас представува акт на народноослободителна борба од окупаторот? Дали САД го окупира Ирак? (иако знаеме дека анексијата на Ирак беше од интерес поради нафтата а не безбедносен проблем, НЕМА ОРУЖЈЕ, нема хемиско и биолошко)

Верските фанатици се болен отпадок на сите религии, дали исламски или христијански, и самото префрлување на топката од една на друга страна не е решение, туку подлабок јаз.

http://skepticsannotatedbible.com/says_about/holywar.html

http://skepticsannotatedbible.com/Quran/says_about/holywar.html

(религии... )

Изменето од Buggyman - 31.Јули.2009 во 15:01
Homo homini lupus est...
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2009 во 22:45
патетичен одговор на едноставно прашање .......
ех колку боли кога паѓа маската на демокраЦијата и  аспирации за тоа  кое никогаш нема да биде достигнато токму поради она за кое постојат вахабиите и муџахедините .......... да се забрани секој обид да се размислува поинаку и по своја воља намигнување ............


Изменето од МАРШАЛ - 30.Јули.2009 во 22:46
Кон врв
kumanovaboy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kumanovaboy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2009 во 21:38
marsall so kogo zboruvas, so sebe, za tebe beloto bilo crno sekogas, i taka ke ostane, nema sto da ti objasnam jas, od tebe i Gospod krenal raka, a zosto da ne krenam i jas, tvoja rabota e samo da prasas a nikogas da gi slusnes odgovorite, taka da ne me zamaraj, ciao
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2009 во 11:45
“ jas ubavo ti kazav sto ne uci svetata kniga, a dali toa ke go pocituva nekoi ili ke prevzeme nesto na svoja glava, za toa ke odgovara pred Boga “  газење%20од%20смеење
 
а муџахедините како убијци во името на бога ќе добијат почесно место во џенетот ........ да живеат со 70 и кусур девици ...... врти , сучи , од една страна вели не убивај ама затоа од друга , ако убиеш во мое име следува награда ........... па сега , објаснувај како објаснуваш сепак се се сведува на едно ........ извртување на зборовите за да му се замачкаат очите на оној кој треба да биде елиминиран зошто не верува во она во што веруваат вахабиите кои подоцна нормално , по сила на повикот стануваат муџахедини голема%20насмевка
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2009 во 01:39
Со разговор веруивај ни брат ми не можам да го проценам, а камо ли некој дали е вистински верник или не.
Делата покажуваат, тие се надворешна манифестација на тоа какви сме.


МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
kumanovaboy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kumanovaboy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2009 во 00:53
od prv pogled sigurno nema da se razlikuva, bidejki site luge sme isti , nikoj nema nekoj pecat za da bide porazlicen od drugite, no ako sakas da gi analiziras togas mora da se druzis so niv, no pred toa da go procitas Koranot, i samo so razgovor ke dooznaes koj e vistinski vernik a koj ne e.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 2,031 секунди.