IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - Појава на Муџадехини на Балканот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Појава на Муџадехини на Балканот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
Автор
Порака Обратен редослед
Polaris Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 1514
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polaris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2009 во 18:43
Originally posted by Џон Траконтра Џон Траконтра напиша:

Абе пријетеле... кој со американците земји дели, на крај неговата ја делат. Дан дојде време - кога нема веќе да им требате, како албанциве на блканов, па лека полека да почнат да ги соколат к*рдите -позади вашиот грб. Па да видиш кои империјалистички мегаломании ке се остварат... жВе читам и се смеам, па турција 20-30 години ја моли германија и франција за ЕУ. Па нас ке не примат побрзо- ево која е позицијата на турција - Да сме реални...
А и америчкиот интерес од регионот ке заврши - со доцрпувањето на нафтата од блискиот исток.... а после тоа - турција само ке е беззначајна туристичка дестинација...
 
 

Kako prvo Turcija ne  e Makedonija albanija ili Kosovo ili pak Srbija, Turcija e megu 15 te vodecki ekonomii na svetot,Turcija e sedma voena sila,Turcija ima naj jaka stratesko mesto na balkanov,60% od Nabucco proketot za gas ke pominuva preku Turicja za EU,na Turcija ne im treba EU tie se jaki i ekonomski i voeno, no celata rabota e amanetot od Ataturk Turcija da bide del od EU tuka e rabotava,75% od turski gragani se protiv EU,no politickite partii na Turcija samo zaradi starite politiki na Ataturk sakat Turcija da bide del od EU,ne sakat zaradi ekonomski ili voeni pricini pak ke povtoruvam Turcija ne e zavisna od EU nitu 1% no rabotava e sto mora da se odi po ideologijata na Ataturk,,Erdogan nekolku pati kaza na TV deka Turcija ne saka da bide del od EU zaradi ekonomski pricini tuku zaradi komunikacijata megu turskite gragani i EU. I godina po godina Turicja uste po golema sila stanuva... Mozete i prek Google da pobarate sve za Turcija kolku uvezuva i izvezuva,a vo edno i za silata na turskata armija...намигнување I na kraj za k*rdite nesto da kazam od 20 milijoni ostanaa 12 milijoni zs kako muvi ginet duri i vo Severen Irak jadoa pogla od Turcija,,,isto kako ujgurite vo Kinaнамигнување Pak ke povtoruvam Turcija ne e Srbija MAkeodnija Albanija ili Hrvtaska..намигнувањеИзменето од Polaris - 04.Август.2009 во 03:02
Hayatta kimseye güvenme! çünkü beyaz gülün gölgesi bile siyahtır.
Кон врв
Џон Траконтра Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 29.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џон Траконтра Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2009 во 16:01
Абе пријетеле... кој со американците земји дели, на крај неговата ја делат. Дан дојде време - кога нема веќе да им требате, како албанциве на блканов, па лека полека да почнат да ги соколат к*рдите -позади вашиот грб. Па да видиш кои империјалистички мегаломании ке се остварат... жВе читам и се смеам, па турција 20-30 години ја моли германија и франција за ЕУ. Па нас ке не примат побрзо- ево која е позицијата на турција - Да сме реални...
А и америчкиот интерес од регионот ке заврши - со доцрпувањето на нафтата од блискиот исток.... а после тоа - турција само ке е беззначајна туристичка дестинација...
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2009 во 15:58
Originally posted by Polaris Polaris напиша:

Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

убаво е кога човек сака да остане реален и правичен ....... убаво е да правејќи го тоа избегнува па понекогаш дури и искривува факти од блиското ни минато ........  но не е убаво кога однапред некој се прогласува за виновен ........ како што секогаш и по правило за тоа се прогласуваат србите ........ особено оние од хрватска и босна ........ несомнено е дека никогаш нема да имаме заеднички ставови по однос тие прашања ......... а во однос на нештата околу босна , можам да кажам само едно ... добро е што не испадна онака како што некој планираше да испадне ........ добро е што проектот “ ЗЕТРА “ не се реализира во целост ........ зошто , во тој случај немаше да имаш појава туку и држава по теркот на муџахедините ............

 

 

Za idejata ZETRA naj mnogu posakuvaa islamskite radikalisti a ne turcite,a sto se odnesuva za idejata Osmanli Imparatorlugu toa ke se realizira,gledam deka i amerikancite go imat sfakano toa deka po poleka ke se ostvaruva toa za nekolku godini isklucivo na nacionalna baza a ne na versa baza..намигнување Se  uste taja ideja postoi: Amerikancite na bliskiot istok, a turcite na balkanotголема%20насмевкаNema sansi za Osmanli Imparatorlugu da se realizira. I samata Turcija saka vo EU. Site drzavi na Balkanot ke bidat vo EU, vklucuvajki ja i Turcija, ako ja zadrzi sekularnosta na drzavata.
Кон врв
Polaris Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 1514
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polaris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2009 во 15:22
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

убаво е кога човек сака да остане реален и правичен ....... убаво е да правејќи го тоа избегнува па понекогаш дури и искривува факти од блиското ни минато ........  но не е убаво кога однапред некој се прогласува за виновен ........ како што секогаш и по правило за тоа се прогласуваат србите ........ особено оние од хрватска и босна ........ несомнено е дека никогаш нема да имаме заеднички ставови по однос тие прашања ......... а во однос на нештата околу босна , можам да кажам само едно ... добро е што не испадна онака како што некој планираше да испадне ........ добро е што проектот “ ЗЕТРА “ не се реализира во целост ........ зошто , во тој случај немаше да имаш појава туку и држава по теркот на муџахедините ............
 
 
Za idejata ZETRA naj mnogu posakuvaa islamskite radikalisti a ne turcite,a sto se odnesuva za idejata Osmanli Imparatorlugu toa ke se realizira,gledam deka i amerikancite go imat sfakano toa deka po poleka ke se ostvaruva toa za nekolku godini isklucivo na nacionalna baza a ne na versa baza..намигнување Se  uste taja ideja postoi: Amerikancite na bliskiot istok, a turcite na balkanotголема%20насмевка


Изменето од Polaris - 03.Август.2009 во 15:25
Hayatta kimseye güvenme! çünkü beyaz gülün gölgesi bile siyahtır.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2009 во 14:37
делата на поединците дојдоа како резултат на намерите на други поединци поддржани во својата намера да создадат нешто на темелите на некогашната отоманска империја ..............
разлогот на “ доаѓањето “ е тој ....... и кој рече дека само дојдоа ? .....
нив никој не ги произведува за да некој ги увезе ......... тие самите се јавуваат онаму каде сметаат дека ќе бидат поддржани од останатиот дел на верниците и секако , финанскиски поткрепени од  застапниците на идеологијата за која се подготвени да гинат ........ муџахедините не се производ туку РЕЗУЛТАТ на нечија верска идеологија поткрепена со политичките прилики на одреден простор ..............
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2009 во 14:32
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

убаво е кога човек ака да остане реален и правичен ....... убаво е да правејќи го тоа избегнува па понекогаш дури и искривува факти од блиското ни минато ........  но не е убаво кога однапред некој се прогласува за виновен ........ како што секогаш и по правило за тоа се прогласуваат србите ........ особено оние од хрватска и босна ........ несомнено е дека никогаш нема да имаме заеднички ставови по однос тие прашања ......... а во однос на нештата околу босна , можам да кажам само едно ... добро е што не испадна онака како што некој планираше да испадне ........ добро е што проектот “ ЗЕТРА “ не се реализира во целост ........ зошто , во тој случај немаше да имаш појава туку и држава по теркот на муџахедините ............


Не, не и не. Виновниците си имаат име и презиме, ниту генерализирам дека СРБИТЕ се криви ниту имам намера цел народ(Срби, Хрвати, Босанци) да обвинувам за идеологијата на некои индивидуи кој во тој период си направија дела која е за осуда.
Разликата е во тоа што јас не завземам ничив став, ниту идеологија, ниту давам политичка подршка, само го посочувам разлогот за доаѓањето на муџахедините на балканот.

“Религиозните воини“ има од двете страни и треба да се елиминираат сите радикални групации,
Homo homini lupus est...
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2009 во 14:16
убаво е кога човек сака да остане реален и правичен ....... убаво е да правејќи го тоа избегнува па понекогаш дури и искривува факти од блиското ни минато ........  но не е убаво кога однапред некој се прогласува за виновен ........ како што секогаш и по правило за тоа се прогласуваат србите ........ особено оние од хрватска и босна ........ несомнено е дека никогаш нема да имаме заеднички ставови по однос тие прашања ......... а во однос на нештата околу босна , можам да кажам само едно ... добро е што не испадна онака како што некој планираше да испадне ........ добро е што проектот “ ЗЕТРА “ не се реализира во целост ........ зошто , во тој случај немаше да имаш појава туку и држава по теркот на муџахедините ............

Изменето од МАРШАЛ - 03.Август.2009 во 14:26
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2009 во 14:01
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

гледам дека анализите на соговорниците ти се примарен и “ силен “ аргумент во изнесување на своите ставови ......... а оправданоста на појавата на муџахедини во босна е ставаш во тесна врска со “ верската “ војна која се водеше во босна ........... според тебе , појавата на исламски радикални елементи  во  кој својот дел секогаш го наоѓаат и муџахедините во РМ е нешто како одговор на радикализирање на ситуацијата на меѓуконфесионале план ? ......... војната во босна како повод за појава на муџахедини е наметнаа токму исламските радикални структури а никако србите или хрватите ..... средствата кои во вид на парична и политичка поддршка доаѓаа од исламскиот свет за реализирање на идејата “ ЗЕТРА “ беа  повод за доаѓање на муџахедините во босна како свети воини во одбрана на исламските вредности во босна ........ кои се мотивите за нивна појава на територијата на РМ  и санџак ? ............. која е опасноста од нивното постоење ? ......... велиш , “ Според логиката која ти ја водиш, Турците имаат право да ја побарат територијата на овој дел на балканот “  ......... а јас те прашувам , знаеш ли дека не си ни милиметар далеку од вистината само што јас тоа не го тврдам како свој заклучок туку само се обидувам да е доловам  вистината и “ оправданоста “ за појавата на муџахедини на овој дел од балканот   , изнесена преку зборовите на поранешниот турски претседател Тургут Озал , дадена при една средба со алија изметбеговиќ , изјава во која доследно кажа дека славната турска империја повторно ќе се протега од кинескиот зид до обалите на јадранското море ................војната во босна како повод за појава на муџахедини е наметнаа токму исламските радикални структури а никако србите или хрватите

А војната во Хрватска? Да не ја започнаа Муџахедините? Во Словенија? исто така Муџахедините? Или Балканскиот национализам кој беше во пораст?

И јас “гледам“ дека имам раво да дадам мислење на некоја индивидуа која мислам дека селектира, и секако имам право да анализирам што сака соговорникот да каже што не е никакво прекршување на правилата на форумот. Или мислиш дека не смеам да изнесам мислење дека некој ја пренасочува проблематиката.

Муџахедините не дојдоа на балканот пред војната, немаше ниу М од нив. Разлогот на доаѓањето на верските фанатици, не само муџахедините туку и други верски фанатици од Украина, Русија и некои други христијански земји завземаа страна. Која е разликата во тие верски фанатици?

Не ми се допаѓа ниту мене што имаме различни толкувања, и што индивидуално “се препукуваме“, но едно е вистинито, дека имаме различен аспект кон состојбите на блаканот.
Homo homini lupus est...
Кон врв
afrodit Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Декември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 272
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај afrodit Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2009 во 14:00
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

гледам дека анализите на соговорниците ти се примарен и “ силен “ аргумент во изнесување на своите ставови ......... а оправданоста на појавата на муџахедини во босна е ставаш во тесна врска со “ верската “ војна која се водеше во босна ........... според тебе , појавата на исламски радикални елементи  во  кој својот дел секогаш го наоѓаат и муџахедините во РМ е нешто како одговор на радикализирање на ситуацијата на меѓуконфесионале план ? ......... војната во босна како повод за појава на муџахедини е наметнаа токму исламските радикални структури а никако србите или хрватите ..... средствата кои во вид на парична и политичка поддршка доаѓаа од исламскиот свет за реализирање на идејата “ ЗЕТРА “ беа  повод за доаѓање на муџахедините во босна како свети воини во одбрана на исламските вредности во босна ........ кои се мотивите за нивна појава на територијата на РМ  и санџак ? ............. која е опасноста од нивното постоење ? ......... велиш , “ Според логиката која ти ја водиш, Турците имаат право да ја побарат територијата на овој дел на балканот “  ......... а јас те прашувам , знаеш ли дека не си ни милиметар далеку од вистината само што јас тоа не го тврдам како свој заклучок туку само се обидувам да е доловам  вистината и “ оправданоста “ за појавата на муџахедини на овој дел од балканот   , изнесена преку зборовите на поранешниот турски претседател Тургут Озал , дадена при една средба со алија изметбеговиќ , изјава во која доследно кажа дека славната турска империја повторно ќе се протега од кинескиот зид до обалите на јадранското море ................
Во право е МАРШАЛ,зарем и овој вест од американците беше случајно


Турција ќе ја обнови Отоманската империја

Турција почна да ја зајакнува моќта во регионот и до 2040 година ќе биде единствена супер сила во тој регион и ќе има власт над земјите на поранешната Отоманска империја, според прогнозата на раководителот на американската невладина агенција за стратешки истражувања „Стратфор“ Џорџ Фридман.

Весникот „Сабах“ истакнува дека е неопходно да се обрне внимание на таа прогноза, имајќи предвид дека Фридман е раководител на еден од најважните центри за стратешки истражувања во САД и е близок до Пентагон.

„Уште отсега можете да ги видите трагите на загосподарувањето, кои Турција ќе ги изгради во регионот на поранешната Отоманска империја“, истакна Фридман.

Тој тврди дека тој процес веќе започнал. Според него, што се однесува до исламските земји во регионот, влијанието на Турција во тие земји непрекинато расте и таа започнала дури и да доминира во регионот.

Фридман додава дека Турција развива врски со Албанија и со Србија на Балканот, а на Кавказ изградила моќен сојуз со Грузија и со Азербејџан.

Тој оценува дека Турција има две карактерни особини - има „жива“ економија и многу силна армија, пренесува МИА.

Според него, сега Турција ја има 17-та по големина економија во светот, а според неговите прогнози, до 2020 ќе се придвижи до 10-то место по тој показател.

Најважната предност на Турција, според Фридман, е нејзината географска структура. Раководителот на американската невладина агенција за стратешки истражувања „Стратфор“ смета дека Турција поседува се што е неопходно, за да биде регионална сила и во регионот нема друга таква земја.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=105259
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2009 во 12:59

гледам дека анализите на соговорниците ти се примарен и “ силен “ аргумент во изнесување на своите ставови ......... а оправданоста на појавата на муџахедини во босна е ставаш во тесна врска со “ верската “ војна која се водеше во босна ........... според тебе , појавата на исламски радикални елементи  во  кој својот дел секогаш го наоѓаат и муџахедините во РМ е нешто како одговор на радикализирање на ситуацијата на меѓуконфесионале план ? ......... војната во босна како повод за појава на муџахедини е наметнаа токму исламските радикални структури а никако србите или хрватите ..... средствата кои во вид на парична и политичка поддршка доаѓаа од исламскиот свет за реализирање на идејата “ ЗЕТРА “ беа  повод за доаѓање на муџахедините во босна како свети воини во одбрана на исламските вредности во босна ........ кои се мотивите за нивна појава на територијата на РМ  и санџак ? ............. која е опасноста од нивното постоење ? ......... велиш , “ Според логиката која ти ја водиш, Турците имаат право да ја побарат територијата на овој дел на балканот “  ......... а јас те прашувам , знаеш ли дека не си ни милиметар далеку од вистината само што јас тоа не го тврдам како свој заклучок туку само се обидувам да е доловам  вистината и “ оправданоста “ за појавата на муџахедини на овој дел од балканот   , изнесена преку зборовите на поранешниот турски претседател Тургут Озал , дадена при една средба со алија изметбеговиќ , изјава во која доследно кажа дека славната турска империја повторно ќе се протега од кинескиот зид до обалите на јадранското море ................

Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2009 во 00:07
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

Која религија има демократски елементи според тебе? Прочитај ја страницава и кажи ми која е разликата.. http://www.bible-koran.com/English/Holly_war/holly_war.html Сите верници се исти, во име на бога убиваат ЧОВЕЧКИ СУШТЕСТВА... зошто? Секој верник (екстремен, од која било страна, најмалце има да напаѓа и генерализира друга тсрана бидејки нема никаква разлика) Дали е нормално убивање на цивили? 1. Дали е нормално да се нападне Ирак од страна на САД? 2. Дали е нормално да постои затвор како Гватанамо?... Многу форумаши чинам велат: “во љубовта и војната се е дозвлено“, но само како некому му одговара, ако не е во негов интерес тогаш тоа правило не важи, нали? Уште една паралела, Солунските атентатори, дали е сличен чинот на активностите? или тоа за нас представува акт на народноослободителна борба од окупаторот? Дали САД го окупира Ирак? (иако знаеме дека анексијата на Ирак беше од интерес поради нафтата а не безбедносен проблем, НЕМА ОРУЖЈЕ, нема хемиско и биолошко) Верските фанатици се болен отпадок на сите религии, дали исламски или христијански, и самото префрлување на топката од една на друга страна не е решение, туку подлабок јаз. http://skepticsannotatedbible.com/says_about/holywar.html http://skepticsannotatedbible.com/Quran/says_about/holywar.html (религии... )


 

 

во една прилика , на вероисповед напишав дека религијата е таа која ги раздвојува а не спојува луѓето ....... а демократија во религија никаде не побарав ..... она што го напишав , “ паѓа маската на демокраЦијата “ , се однесуваше на оние кои ги поддржуваат вахабиите и муџахедините а од друга страна прокламираат дека се борци за демократија и човекови права и слободи ....... зошто сад го нападна ирак ? ...... интересно прашање на кое ќе ти одговорам со контрапрашање ...... зошто сад извршија насилно отцепување на територија на меѓународно призната држава која територија беше прогласена за “ држава “ и признаена САМО ОД АМЕРИКАНСКИТЕ САТЕЛИТИ вклуќувајќи не и нас ....Република Македонија ......

туку , да не се оддалечуваме од темата ...... запознат ли си со состојбата на муџахедините во босна ? делот по контрола на “ бошњаците “ . запознат ли си со состојбата на експанзија на радикалниот ислам во санџак и македонија ? ..... знаеш ли воопшто кој сето тоа го финансира и за каква цел ? ......... и да . знам дека во ниту една религија нема демократија .но , за разлика од религијата во која вахабиите и муџахедините се во функција на “ свети воини “ , во останатите барем обичниот верник има право да размислува со своја глава ......... не знам колку си запознат со основните работи во исламот ......... не според она што пишува во к*ранот туку во оној обичниот , секојдневниот живот ....... зошто , едно е да се живее а друго да се чита што пишува ........ хартијата трпи се и сешто ............


Дефинитивно говориш селектирано...

Во еден твој коментар потенцираш дека Караџиќ бил невин и покрај тоа што се убиени НАД 8000 ЛУЃЕ... Таквиот коментар докажува за твојата СЕЛЕКТИВНОСТ (што мислиш какви се чуствата на наши сограшани со Босанска националност, како некој да каже во Србија, Хитлер и Германците немаат врска со Крагуевац и Краљево...)не е размена на мислење туку иронично и саркастично обвинување. Зошто упорно завзимаш само една страна? Зошто се дава акцент на зло само на една од религиите? (сите се исти, не знам дали ги прочита веб страниците што ги постирав?)

Се чуствува голема фрустрација, се чуствува селективност, се чуствуа конфузија кај тебе, и секако користиш “морални“ прашања а не психолошки без да се прашаш што и како доѓло до слевање на Муџахедини во Босна/ Колку Руси, Украинци, Македонци, и голем дел од Православниот свет учешствуваше во таа војна и од КОИ ПРИЧИНИ?

РЕЛИГИОЗНИ? Како нив да ги наречеме?

Велиш отцепување на дел од суверена земја? Југославија исто така беше држава и се разтури, зошто?
Зошто мислиш дека отцепениот дел е баш на тие другите?

Според логиката која ти ја водиш, Турците имаат право да ја побарат територијата на овој дел на балканот поради најдолгиот период на владеење после Византија.

Мешање на Муџахедините е од политичка конотација кај тебе, прашаето е, дали се потребни тие групации на балканот, што е и топикот. За мене лично, а и така мислам, да не беше религиозната војна во бившата Југославија/Босна, немаше ниту муџахедини да има ниту ке помислеа да дојдат на балканот. Можеме голема благодарност да ја препишеме и на двете религиозно фанатички страни.
Босна де факто стана независна држава 1992, мислам дека беше и Де Јуре, но аспирациите на поединци беа поголеми и го занеме резултатот.

Мене лично религиозни емоции не ме наведуваат селективно да генерализирам, дали демокраЦија или човекови права, се додека логиката ме води, ке си газам на земјата.... за другите не знам.

Изменето од Buggyman - 02.Август.2009 во 00:11
Homo homini lupus est...
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2009 во 18:12

I jas sum so tebe kumanovaboy. BOG neka te blagoslovi!
Daj Boze da ima VISTINSKI VERNICI koi VISTINSKI se plasat od BOG i ne pravat zlo na bliznite, togas ke dojde rajot na zemjata. Dosta ni e veke od nacionalizmi i od delbi na verska osnova . Site poteknuvame od isti luge i treba da ziveeme kako braka i sestri na ovaa planeta i da se grizime za nea.

Изменето од KINGDAVID - 01.Август.2009 во 18:17
Кон врв
kumanovaboy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kumanovaboy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2009 во 18:04
So tebe sum KingDavid
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2009 во 17:48
Originally posted by kumanovaboy kumanovaboy напиша:

Polaris greska si brat, ni crkvata ni dzamijata ne propoveduvat za omraza i vojni, kamo da ima dzamija ili crkva na sekoj kjos.
Jas bi rekol malku poinaku: Kamo da ima sto povekje vistinski vernici vo srce koi imaat stravopocit od Bog, togas svetot ke bide mnogu ubavo mesto za ziveenje.

Nikoj nema da se mrazi , nema da ima vojni...Ke dojde i toa vreme,AMIN!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.