IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Каде развивате филмови / печатите фотографии?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Каде развивате филмови / печатите фотографии?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 10:37
a na sto hartija stampate, t.e. dali ima izbor po dukjanive da si odberes ili se e svedeno na mat i reflex samo 1 sorta. pretpostavuvam mat e bolje za fotki?
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 12:42
Retko koj ima izbor na hartija. A ako ima najcesto e eden format, taka da ogranicemi sme na ova pole. A pa da ne zboruvame za izbor na proizveduvaci. Dali mat ili glossy, zavisi od namenata.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 18:13
Mene mi e favorit Kodak mat hartija. Ja nema sekade. Vo FOTORAMA (do Tinex kaj Beko) imaat samo 15cm rolna KOdak mat. Taka sto site fotki sto mi se so 15cm idat tamo.

Bitna rabota. Vo Fotorama razvivaat i Medium Format i pravat cross process намигнување
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 18:15
Originally posted by focus focus напиша:

Ej kolegi,
a da vi ponudam skeniranje vo super rezolucija (nekoi 6000x4000) za nekoja razumna cena?
Pa kolegi sme neli?


Kakov skener imas? Jas rabotam isklucivo so film. Imam Epson V700 (odlicen), ama kazi ako imas podobro, pa nekoi fotki kaj tebe da gi preskeniram koga kje mi treba podobro od moeto.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
focus Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај focus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 19:44
Se raboti za skener na mini lab masina Noritsu 3201 SD.
Se odlikuva so isklucitelno visoka rezolucija na skeniranje vo poseben rezim na rabota i trae dosta dolgo posebno ako skeniras vo TIFF bez kompresija, medjutoa skenovite se STRASNI.
Za zal nemam maska 120, pa roll-ovite gi skeniram na Epson Perfection Photo i da ti kazam pravo mnogu sum zadovolen od Epsonot.
Кон врв
focus Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај focus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 19:45
P.S.
Mislam deka vo Skopje nema takva Noritsu masina.
Max format na printanje e 305x915mm.
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 21:02
Ne veruvam deka vo Skopje nema takva masina. Vo Kumanovo ima 2 i rabotat super. No od moe iskustvo, bi bilo podobro da se isprinta 13x18cm ili 15x21 fotografija i podocna da se skenira. Nekaako mnogu kontrasni se fotkite.
Кон врв
focus Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај focus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 22:30
Nemase do skoro, sega ima nekoja 37 ili 38, ponova samo ne znam kade.
Sto se odnesuva do kontrastot, tocno e, no toa moze da se podesi, isto i grainesot, saturacija ....
Inaku 32-kata zaradi max dolzina na printot od 91,5 cm ima mod na ekstremno visoka rezolucija na skeniranje.
Vo Kumanovo ednata ja ima Venco a drugata ne znam.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 23:15
Color1000 ima takva Noritsu masina. 35mm filmovite gi skeniram kaj niv, deka me mrzi na Epsonot i sum super zadovolen.
Inaku mojot Epson V700 e neverojatno dobar skener za parite za roll filmovi. Mislev da ne imas Nikon Coolscan ili Drum skener.
Inaku kazi cena za TIFF skenovi bez kompresija, normalno za 135-ki.


Изменето од Tegla - 19.Септември.2008 во 23:17
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
focus Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај focus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2008 во 15:09
Jok brate, kaj Buce e Noritsu 2901, dosta postar model od 32-jkata ali toa e isto taka mnogu dobra, dokazana masina.
Inaku Buce mi e drugar, edno vreme mu pomagav okolu odrzuvanjeto na masinata.
Nas ne interesira skenerot dodusa, a bidejci max format tamu e 30x45 nema potreba od skenovi so super res.
Kaj mene, kako sto vece napomenav max format e 30x91 pa normalno e da moze da skenira so pogolema rezolucija za da mozes da "tegnes" tolku mnogu.
Pozdrav.
Кон врв
ma_jus Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Април.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ma_jus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2012 во 13:19
dali moze nekoj da mi kaze kade da skeniram dokument megutoa mnogu mi e vazno da se zapazi originalnosta na dokumentot i boite.
Кон врв
ds03 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Септември.2012
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ds03 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2012 во 20:33
Дали некој знае каде може да развијам 120ка филм?
Инфо за филмот тука
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2012 во 20:19
Originally posted by ds03 ds03 напиша:

Дали некој знае каде може да развијам 120ка филм?

Инфо за филмот тука


Имаш одговор во некој од претходните постови. намигнување

Кон врв
ds03 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Септември.2012
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ds03 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2012 во 19:42
Фала :)

Edit: еве го однесов филмот и...го осветлија :(

Изменето од ds03 - 22.Јануари.2013 во 17:12
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.