IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Каде развивате филмови / печатите фотографии?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Каде развивате филмови / печатите фотографии?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
lee.anna.loo Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lee.anna.loo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2008 во 22:30
пред неколку недели принтав во профото здравко, редовна цена за 20х30 им е 200, ама да, за нас членовите е 100..
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2008 во 23:56
Originally posted by itan14 itan14 напиша:

Branko koi se tocnite domenzii, t.e. kolku na kolku pikseli gi spremas fotkite za 30x46?


za 30x46 na 300dpi ti treba rezolucija od otprilika 5400x3600 (20ina mpix). no dosta cesto printam od skenovite koi gi dobivam od tamu (znaci 3000x2000, 6mpix) 30x46 i da ti kazam pravo, odlicno izgledaat printovite. mozam da donesam vo ms nekoja sreda pa ke vidis. sepak, na 30x46 golemina na fotografija, ne mozes da ja gledas od 10cm i da bides pixel peeper. sakam da kazam deka e dobro da imas 300dpi na taa golemina, ama ne e neophodno.


Изменето од branko_k - 23.Август.2008 во 23:57
Кон врв
nikola_bb Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikola_bb Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2008 во 13:31
za koi clenovi e 100?
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2008 во 22:15
ODETE I VO FOTOART, VO KULATA DO JOSIP BROZ GIMNAZIJATA, ZNACI OD DRUGATA STRANA I KE DOBIETE POEFTIN SKEN I SO ODLICNA REZOLUCIJA (20x30CM ILI +) A FOTOGRAFIITE SE 100 DENARI SO MOZEN POPUST ZA KOLICINA. BARAJTE GO NIKOLA, TOJ E SOPSTVENIKOT I SO NEGO DOGOVARAJTE ZA SITE OPCII. A INAKU I ZDRAVKO E OK, SAMO MISLAM DEKA IMAAT MALA RAZLIKA VO CENA
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
lee.anna.loo Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lee.anna.loo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2008 во 22:26
Originally posted by nikola_bb nikola_bb напиша:

za koi clenovi e 100?

за членови на фотографика.

инаку за количина, ако принтате повеќе фотографии ако побарате попуст во здравко и таму ќе ви дадат, без разлика дали сте членови на фотографика или не..
и предходно имам соработувано со нив, и секогаш биле фер, брзи и услужливи..
(ќе им барам следен пат попуст за као реклама што им праам тука )
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2008 во 20:15
Благодарам за информациите дечки. Јас сега се вратив и таман имам за развивање и принтанје, па затоа и прашав. Ке одам кај Здравко деновиве да прашам.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2008 во 21:18
20x30 i pogolemi vo Color1000, imaat mat hartija i Noritsu masinata im e super za digitalni fajlovi - skenovi vo mojot slucaj.

15x10, 15x15 i 15x21 pecatam vo Fotorama. Borce ima super Kodak mat hartija - klasa za sebe намигнување. No samo 15cm rolna тага.

Inaku za razvivanje negativ idam vo Fotorama (do Tinex kaj Beko). Imaat filmarica za 35mm i Medium Format. Isto taka nemaat problem da napravat cross process (slajd film vo negativ hemija)
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 12:10
Aj ako moze nekoj da se pomaci da mi kaze kade ima 45x20cm od prilika so ubav kvalitet i relatvno poeftinko...? Sakam da ispratam 3-4 fotki na fotomedia. vo Kolor 1000 46x30cm sega mi kazaa od tamu deka e 500, nekako mnogu mi lici... Ili nekoj ako vadi da ideme zaedno da ni podspustat cena. Branko vika 250den plakjal sto mi zvuci pristojno, na primer.
A i nemora tamu... kade bilo.
EDIT: vo Zdravko sega mi kazaa isto 500denari. Inaku mene mi treba 45x20, a ne 45x30 ali vrsi rabota i toa.


Изменето од mdeni - 18.Септември.2008 во 12:20
Кон врв
m_p Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јуни.2008
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m_p Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 12:29
imas kaj foto mite do gr4ka ambasada
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 15:24
Originally posted by mdeni mdeni напиша:

Aj ako moze nekoj da se pomaci da mi kaze kade ima 45x20cm od prilika so ubav kvalitet i relatvno poeftinko...? Sakam da ispratam 3-4 fotki na fotomedia. vo Kolor 1000 46x30cm sega mi kazaa od tamu deka e 500, nekako mnogu mi lici... Ili nekoj ako vadi da ideme zaedno da ni podspustat cena. Branko vika 250den plakjal sto mi zvuci pristojno, na primer.
A i nemora tamu... kade bilo.
EDIT: vo Zdravko sega mi kazaa isto 500denari. Inaku mene mi treba 45x20, a ne 45x30 ali vrsi rabota i toa.


Formatite kje si gi kalkuluras sprema hartijata. Vo Color1000 imaat 15cm i 30cm sirina na hartija. Vo Zdravko i drugi mesta kada sto imaat pomali masini imaat 20cm hartija. Dolzinata ne e problem.
Za Color1000 kje si ja spremis kako za 30x45 so blankovi gore i dole, i potoa kje ja iseces kaj niv na rezac. Jas koga pravam 20x20, ja spremam kako 30x20 za vo Color1000 i potoa ja secam. VO Color1000 imaat 30cm mat rolna, pa zatoa tamo idam za golemi formati. Spored tvoite dimenzii mozes i kaj Zdravko da zavrsis rabota.

Kaj Zdravko mislam deka imas popust so clenska karta od "Fotografika"
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 15:27
Originally posted by mdeni mdeni напиша:




Aj ako moze nekoj da se pomaci da mi kaze kade ima 45x20cm od prilika so ubav kvalitet i relatvno poeftinko...? Sakam da ispratam 3-4 fotki na fotomedia. vo Kolor 1000 46x30cm sega mi kazaa od tamu deka e 500, nekako mnogu mi lici... Ili nekoj ako vadi da ideme zaedno da ni podspustat cena. Branko vika 250den plakjal sto mi zvuci pristojno, na primer.A i nemora tamu... kade bilo.EDIT: vo Zdravko sega mi kazaa isto 500denari. Inaku mene mi treba 45x20, a ne 45x30 ali vrsi rabota i toa.


Dojdi vo Kumanovo, ke najdeme nekoj koj ke ti isprinta tocno 45x20cm bez da se macis da seces. E sega ne sum siguren za cenata, ke prasam pa ke ti kazam.
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 16:13
Zavisno od kolicinata, bi trebalo da e od 300-250. Na 30x45 so secenje, eventualno na 20cm hartija, ako dotogas stigne hartijata. na noritsu 3200 so super kvalitet. Garantirano
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 17:10
Originally posted by mdeni mdeni напиша:

Aj ako moze nekoj da se pomaci da mi kaze kade ima 45x20cm od prilika so ubav kvalitet i relatvno poeftinko...? Sakam da ispratam 3-4 fotki na fotomedia. vo Kolor 1000 46x30cm sega mi kazaa od tamu deka e 500, nekako mnogu mi lici... Ili nekoj ako vadi da ideme zaedno da ni podspustat cena. Branko vika 250den plakjal sto mi zvuci pristojno, na primer.
A i nemora tamu... kade bilo.
EDIT: vo Zdravko sega mi kazaa isto 500denari. Inaku mene mi treba 45x20, a ne 45x30 ali vrsi rabota i toa.


Dejan,

Cenata sto Branko ti ja kazuva e pro-tarifa.
Dali im kaza deka stampas fotografii za ucestvo na Fotomedia?
Ne garantiram deka ce caris popust, treba prvo da te naucat deka navistina stampas za izlozuvanje, no probaj.

Ne sum dovolno redoven musterija za da ti pomognam, no ako imas nekoj sto stampa tamu, da pojde so tebe, mislam deka ce zavrsis rabota.

Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
focus Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај focus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 09:12
Ej kolegi,
a da vi ponudam skeniranje vo super rezolucija (nekoi 6000x4000) za nekoja razumna cena?
Pa kolegi sme neli?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.