IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Каде развивате филмови / печатите фотографии?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Каде развивате филмови / печатите фотографии?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Каде развивате филмови / печатите фотографии?
    Испратена: 22.Август.2008 во 18:49
Ако не е проблем да посочите каде ги развивате  своите филмови и печатите своите фотографии. А зошто баш таму?
Еве сега се враќам од Јасмина (лептокарија) и гледам во ценовникот имаше скенирање на филм, 150денари (3МП) и 300денари (6МП). Јас сметам дека е тоа срамота.
Има ли некаде развивање на филм (скенирање) со нормална резолуција? Убаво како што треба, 20 и кусур мегапиксели ТИФ формат. Кога го арчат ЦД-то барем нека потрошат повеќе од 1%. Па 300 денари за скенирање во 6МП е катастрофална срамота според мене.
Покрај тоа иако бројките звучат многу (20МП) од филм не се добива толку голема острина на пикселот така да 20МП сметам дека е нормална големина. Сепак тоа (воопшто) не е целта на ова прашање.
Има ли такво нешто кај нас? Ваши мислења?




Изменето од mdeni - 22.Август.2008 во 18:52
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2008 во 19:42
Jas vo Profoto Zdravko.

Denesno vreme retko imam filmovi za razvivanje i skeniranje, no po potreba dostapni mi se 20x30 na 300dpi sto e solidno.

Ova e za sken na Fuji Frontier masina. Za povece ce ti treba custom scan (taka da go recam) odnosno nekoj da guli race na peski skeniranje, a toa kosta.

Isto taka 20x30 im e max print size, sto vo princip ne mi odgovara, posto moram da odam na drugo mesto ako sakam pogolem print.

Za pesadinski tehniki, ekspert na forumov ti e Tegla. Ako te interesiraat flat-bed ili drum skeneri, koj sto kako, najdobro so nego muabet da napravis.
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2008 во 20:03
Originally posted by mdeni mdeni напиша:


Еве сега се враќам од Јасмина (лептокарија) и гледам во ценовникот имаше скенирање на филм, 150денари (3МП) и 300денари (6МП).


газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење




...edinstveno bev zadovolen koga eden prijatel, kolega na Janeнамигнување,  mi skenirase film (na ista 'fuji' mashina sto ja imaat vo poveketo foto studija)
skenovite bea ekstra, za razlika od skenovite od foto studio koe ja koristi istata mashina! ... e sea dali neznaat da ja koristat / podesat ... ili nejkat da se zamaraat, neznam... ama razlikata vo kvalitetot na fajlovite bese ogromna...

Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2008 во 20:24
foto kolor 1000, 150 denari, rezolucija 3000x2000. za tie pari pogolema rezolucija tesko ke najdes vo gradov. za poveke se doplakja. mozes da odis na varijanta drum scanner, ama toa e 300 denari od kadar.  vo princip golemite skenovi ne se tolku prakticni, zafakjaat mn mesto. mozes da si skeniras 6mpix, ako ima kadri sto sakas da gi imas vo pogolema rezolucija, skeniras na drum, prosto e. inaku flatbed ne cini za 35mm, samo za medium format. za 35mm samo dedicated skener, ama tie se izgor skapi.

btw, vo kolor 1000 veke ne razvivaat filmovi, samo gi skeniraat.намигнување
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2008 во 20:28
Originally posted by KoKi KoKi напиша:


Originally posted by mdeni mdeni напиша:

Еве сега се враќам од Јасмина (лептокарија) и гледам во ценовникот имаше скенирање на филм, 150денари (3МП) и 300денари (6МП).
газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење
20080822_195635_Swear.gif" height="18" width="54">...edinstveno bev zadovolen koga eden prijatel, kolega na Janeнамигнување,  mi skenirase film (na ista 'fuji' mashina sto ja imaat vo poveketo foto studija)skenovite bea ekstra, za razlika od skenovite od foto studio koe ja koristi istata mashina! ... e sea dali neznaat da ja koristat / podesat ... ili nejkat da se zamaraat, neznam... ama razlikata vo kvalitetot na fajlovite bese ogromna...



Epa, ne e samo da se ima, tuku i da se umee.

A ne e rabotata i samo da se ima i umee, tuku i da se saka...

E, toa e tokmu taka!
Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2008 во 20:46
Originally posted by branko_k branko_k напиша:


btw, vo kolor 1000 veke ne razvivaat filmovi, samo gi skeniraat.намигнување


a kako toa skeniraat nerazvien film?! намигнување голема%20насмевкаголема%20насмевка
голема%20насмевка
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2008 во 20:53
a koj rece nerazvien? среќа
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2008 во 21:49
Originally posted by KoKi KoKi напиша:


Originally posted by branko_k branko_k напиша:

btw, vo kolor 1000 veke ne razvivaat filmovi, samo gi skeniraat.намигнување
a kako toa skeniraat nerazvien film?! намигнување голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


Кон врв
kostovigor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 139
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kostovigor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2008 во 23:30
Последен пат кога развивав филм кај нив пролетоска (Колор 1000), им беше расипана машината за развивање... ама јас им го оставив, а они си бркаа работа со пријателски фото-студија да ти го развијат филмот, па они ми го скенираа. Инаку мнгу се фини, чести корисници добиваат попуст .
Резолуцијата е 3090x2048 @ 72dpi, JPEG формат. Еднаш добив фотографии од нив на цд во TIFF формат, можеби згрешиле нешто...
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2008 во 00:33
pa vo princip moze da ti gi zacuvaat vo .tiff fajlovite, ako pobaras, jas taka pravam среќа
Кон врв
hypertech Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hypertech Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2008 во 15:33
profoto zdravko, kade e toa? dali kako clen na klubot imam nekoj popust za 20x30 printovi i kolku kostaat?
eos 1D mk4 , EF 24L , EF 50L , EF 85L , EF 135L , EF 200L , EF 400L
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2008 во 15:48
Zdravko e na raskrsnicata kaj stara germanska ambasada, do Josip Broz. Za clenovi na FG ima popust, e sega dali se seuste 100 den. za 20x30 ne znam. Koga sme kaj temava vo Kolor 1000 kolku se 30x45 za clenovi na FG?
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2008 во 17:16
mene mi printaat za 250den 30x46. za fotografika ne znam dali ima popust so clenski, ama ako sakate se dogovara lesno, lugjeto se ok.
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2008 во 21:37
Branko koi se tocnite domenzii, t.e. kolku na kolku pikseli gi spremas fotkite za 30x46?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.