IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Новиот закон за работни односи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Новиот закон за работни односи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
betelu Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Јули.2011
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај betelu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2011 во 19:58
кои можат да се пријават
Кон врв
betelu Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Јули.2011
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај betelu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2011 во 19:59
сакаме да сме платени повеке а не се буниме за плати услови и се понатаму
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2012 во 12:06

ме интересира..дали може да се докупат години на старост за да се појде во пензија?

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2012 во 13:51
Originally posted by zagor zagor напиша:

ме интересира..дали може да се докупат години на старост за да се појде во пензија?

a,...od kaj tî bre pari,...da si dokupish staz?изненадување.....изненадување

...a?!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2012 во 14:40

..остај бе,гледаш уште чекам пред шалтер.ваљда шефоте на пауза ...не знама овие другите..изгледа појма немаат од оваа тема.

..и тоа само за една информација!на крај,ќе треба да пишам..на ЛП!.рамнодушностИзменето од zagor - 02.Март.2012 во 14:41
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2012 во 14:52
zagoe,..zagore...bitno e da imash!

...a od kaj,...ne e bitno...barem ne,...vo ovaa zemja!да
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2012 во 15:28
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2012 во 13:50
...chuvaj si gi parite be!изненадување

...zarem ne si chul deka , penzija  retko koj ''fakja''...ili pak i ako ja  dofati nekako,...ne uziva vo nea,...povekje od nekolku godini !намигнување

...zatoa ,..potroshi si gi parite,..dok e vreme,... za neshto popametno !голема насмевка
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2012 во 20:02
Originally posted by zagor zagor напиша:

...и,уште чекам на одговорот!

Се надевам нема да чекам додека не наполнам години старост.смеење_Накусо, не може да се купува работен стаж повеќе.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2012 во 23:55

чекај,вака...ми фалат неколку години или сакам да доплатам за неподмирени придонеси во текот на некои години,каде фирмите веќе не постојат а не ми палтиле тогаш, или сакам плус пензија па плаќам придонес плус и вон оние два-три столба..и ми даваат цифра....така?Тоа може нели?А ако сакам да купам 5 години старост ..зошто не би могло?збунетост

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2012 во 00:43
Originally posted by zagor zagor напиша:

чекај,вака...ми фалат неколку години или сакам да доплатам за неподмирени придонеси во текот на некои години,каде фирмите веќе не постојат а не ми палтиле тогаш, или сакам плус пензија па плаќам придонес плус и вон оние два-три столба..и ми даваат цифра....така?Тоа може нели?А ако сакам да купам 5 години старост ..зошто не би могло?збунетост


Во однос на купувањето стаж, доколку секако, се било во ред во однос на плаќањето придонеси, не е дозволено, барем, според тоа што јас го знам. Дури се размислуваше во Собранието да се достави предлог, во кој некоја од партиите, барем колку што се сеќавам, предлагаше измена на постојната законска регулатива, согласно која ќе се дозволи такво нешто, но, тоа остана само како усенб предлог и за тоа во Собранието никогаш и не се водеше дебата, ниту имаше предлог за донесување закон.

За минат стаж, за кој не биле плаќани уредно придонеси, не знам, затоа што, за да се даде одговор на тоа прашање, треба да се погледне законската регулатива од тој период, но познавам случаи, кои, поради неуредно плаќање придонеси имаат помали пензии.

За пензиски ануитет, мислам дека зависи од договорот со приватните пензиски фондови. Мислам дека за тоа е најдобро да се обратиш до еден од приватните пензиски фондови.


Изменето од Македон - 03.Мај.2012 во 00:45
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,220 секунди.