IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - Целта на Масонството
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Целта на Масонството

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 62>
Автор
Порака
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2008 во 21:08
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Може, но има процедура... да објаснам на кратко...
За да се формира ложа, треба да има 7 масони кои ќе ја формираат. Значи - не може ти и пријателите да се соберете, да направите здружение, да ги следите принципите и да се нарекувате автоматски ложа. Односно - може да си се нарекувате, ама нема да биде тоа вистинска ложа .
Бидејќи масонството е иницијациско братство, сите членови мора да се посветени, преку посебна церемонија.
7 такви посветени членови, може да решат да формираат своја ложа. Така впрочем и се формираат ложите кај нас на пример - кога едната ложа ќе има доволно голем број на членови, на пример 25-6, 7 души (или повеќе) се одвојуваат, почнуваат нова, и така расте бројот на ложи.
Новоформираната ложа, мора да добие дозвола од Големата Ложа на соодветната земја, односно Charter (стварно не го знам македонскиот израз за ова). Потоа, во присуство на мајстори од други ложи, се формира ложата, преку посебна церемонија, наречена - внесување светлина.
Дозволата од Големата Ложа е потребна, за да се утврди дали е се регуларно и дали се работи по утврдените принципи.
Да се има едно во предвид - таа нова ложа, не е "приватна" сопственост на луѓето кои ја формирале, затоа што и тие мора да делуваат според утврдените принципи, да примаат нови членови според правилата, да ја водат дејноста, да се ротира раководството според правилата итн.

Blagodaram na odgovorot. Ima li nekoja loza vo Strumica za da se zapoznaam so lugeto oti navistina sum mnogu zainteresiran za ova
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2008 во 23:39
Колку што сум запознат, Големата Ложа на Македонија има 4 ложи само во Скопје за сега, но мислам дека планираат да отворат уште неколку низ Македонија.
Треба да се внимава многу - во Струмица има ложа на нерегуларна Италијанска Ложа - и човек може лесно да се подведе, мислејќи дека се зачленува во "вистинското" масонство. Има такви квази-здруженија многу, но ниедно од нив не е дел од светското братство, а се поскоро индивидуални здруженија. Има огромна разлика.
Доколку си заинтересиран, треба да имаш во предвид дека никој не смее да те покани за членство! Интересот смее да е само твој и барањето мора да дојде од тебе. Доколку некој те покани директно, а ти не си го прашал претходно - значи нешто не е во ред.
Би те советувал да погледнеш на страницата на Големата Ложа на Македонија и да им пишеш на e-mail за да ти дадат повеќе информација за процедурата во Македонија.
Do what is right, come what may...
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2008 во 14:28
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Колку што сум запознат, Големата Ложа на Македонија има 4 ложи само во Скопје за сега, но мислам дека планираат да отворат уште неколку низ Македонија.
Треба да се внимава многу - во Струмица има ложа на нерегуларна Италијанска Ложа - и човек може лесно да се подведе, мислејќи дека се зачленува во "вистинското" масонство. Има такви квази-здруженија многу, но ниедно од нив не е дел од светското братство, а се поскоро индивидуални здруженија. Има огромна разлика.
Доколку си заинтересиран, треба да имаш во предвид дека никој не смее да те покани за членство! Интересот смее да е само твој и барањето мора да дојде од тебе. Доколку некој те покани директно, а ти не си го прашал претходно - значи нешто не е во ред.
Би те советувал да погледнеш на страницата на Големата Ложа на Македонија и да им пишеш на e-mail за да ти дадат повеќе информација за процедурата во Македонија.

Fala. Sega ke ja razgledam stranata.

Изменето од neo_wmaster - 28.Август.2008 во 17:23
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
speed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 803
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај speed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2008 во 22:22
i jas imam edno prasanje za tebe zidarski: na primer ako se zaclenis vo lozata vo edna zemja dali mozes ako se preselis vo druga zemja da se stavis vo taa loza tamu sto e ili mora pak da si ostanes vo istata?

speed
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2008 во 23:26
Ако се преселиш во друга земја, за да станеш член на соодветната ложа, мора да живееш во земјата одредено време. Некои јурисдикции бараат 6 месеци, некои 1 година.
Во тој период - можеш да посетуваш било која ложа во таа земја, но не да бидеш формално нејзин член (тоа ќе те ограничи само при гласање и носење одлуки на пример за примање на нови членови, за избор на раководство на ложата, за гласање при донирање на средства, но ништо повеќе).
Можеш да бидеш член и на "мајката" ложа (каде што прв пат си станал масон) и на нова ложа во земјата каде што си се преселил да живееш, да ја напуштиш сосема својата матична ложа и да бидеш само во новата, или да не се зачлениш во новата, а само да ја посетуваш, а да го задржиш само членството во старата ложа.
Do what is right, come what may...
Кон врв
speed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 803
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај speed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 03:39
ok a kazimi dali si se pokajal nekad so si stanal mason? ili dali nauci nekoi ubavi raboti tamo koi sto ti pomognale vo  zivotot, od koga stana mason napreduvas pobrzo vo profesijata? imas li vo tvojata familija masoni i kako se zacleni tamo?
speed
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 06:09
Не сум се покајал никогаш. Ако се покае човек може веднаш да напушти (го објаснив ова во темава).
Научив многу работи, зборував доста за тоа веќе, не би знаел што поконкретно да дополнам...
Тоа што сум масон нема никаква улога во мојата професија. Во претходната моја работа немаше ниеден масон, така што дури и да сакал некој да ми помогне, немало како, а сега имам своја фирма, така што се зависи од мене и од мојата работа. Генерално - тоа што си масон, нема да те унапреди во работата ако ти самиот не го заслужуваш.
Немам никој во семејството, ни во пошироката фамилија кои биле масони.
Do what is right, come what may...
Кон врв
speed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 803
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај speed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 09:54
toa sto si mason nema d te unapredi vo rabotata ako ti samiot ne go zasluzuvas ali ipak se izgraduvas duhomno mislam vo lozite i ti se izgraduva karakterot pocvrsto...
a imam porano cueno deka ako ednas se zaclenis ne smees da ja napustis lozata ili se toa samo lagi?
a lesno te primija ili  treba mnogu upornost za da se vleze?
speed
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 12:51
Originally posted by speed speed напиша:

toa sto si mason nema d te unapredi vo rabotata ako ti samiot ne go zasluzuvas ali ipak se izgraduvas duhomno mislam vo lozite i ti se izgraduva karakterot pocvrsto...a imam porano cueno deka ako ednas se zaclenis ne smees da ja napustis lozata ili se toa samo lagi?a lesno te primija ili  treba mnogu upornost za da se vleze?

Mozes da ja napustis lozata koga sakas. Procitaj na prethodnata strana i jas go prasav istoto.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 19:14
Speed - да, тоа што се изградуваш духовно и интелектуално, секако дека помага во животот, во крајна сметка - тоа е причината заради која се занимаваме со тоа.
Ако сакаш да напуштиш, можеш во секое време.
Do what is right, come what may...
Кон врв
vili2121 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Papa Bear

Регистриран: 04.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5628
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vili2121 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2008 во 01:02
таа година,на сегашните видни македонски масони ,а тогаш само чесни, работливи и угледни граѓани на Република Македонија, им пристапиле масони од Белград, поточно од Големата ложа на Југославија (ГЛЈ), чиј Голем мајстор во тоа време бил З. Ненезиќ, и им било предложено да станат масони.


 


ne mi e jasno neli nikoj ne treba da te pokani vo lozata

Изменето од moira - 31.Август.2008 во 01:13
Скапа е мудроста што се плаќа со искуство
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2008 во 01:41
Прво самиот човек мора да пројави интерес и да се обрати до некоја ложа. Потоа, ложата решава дали да те покани да се зачлениш. Дури и да ги исполнуваш сите услови и да побараш членство, не значи дека ќе го добиеш. Членството е привилегија, а не право - затоа е така формулирано - дека се поканети (ова е стандардната процедура - не сум во Македонија за да знам точно како се случило со овие господа, но тоа е процедурата во целиот свет).
Do what is right, come what may...
Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 14:51
zidarski me interesira samo dali znaesh "kolku od tie chesni i rabotlivi luge vo yu , koi denes se vo makedonskata loza uchestvuvaja vo kriminalnata privatizacija, posebno na primer vlashkoto biznis lobi"?
i kakov e stavot na masonite ,vo kanada na primer za ova
oti znaesh golem del od graganite vo mkd gi smeta masonite za kriminalna organizacija, koja po malce im dava (neshto sitno)pari i na siromavite vo vid na donacii
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2008 во 08:25
Се извинувам што не одговорив порано, но дури сега го видов прашањето...
Всушност - две прашања.
Првото - не, не знам. Многу малку луѓе познавам од ложата во МК, не живеам таму, немам контакти со нив.
Ставот на масоните во Канада? Доколку некој од масоните во Македонија има извршено кривично дело, тогаш се свикува и масонски суд и се решава дали да биде исфрлен од ложата или не. Во граѓанско општество како Македонија, за кривично дело, се исклучува без дилема. Тоа е регуларна пракса и се применува низ целиот свет.
Доколку Големата Ложа на Македонија го наруши ова правило, тогаш странските ложи имаат право да го повлечат признанието што го имаат дадено. Со оглед на тоа што ваков чин не се случил до сега, претпоставувам дека се е доведено во ред и нема нерегуларности.
Да, знам какво (неосновано) мислење имаат луѓето во Македонија во врска со масонството, слични написи на неколку форуми, ме поттикнаа воопшто и да пишувам на темата масонство, за да објаснам за што точно станува збор и каква точно организација е тоа.
Do what is right, come what may...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 62>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.