IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - Целта на Масонството
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Целта на Масонството

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 606162
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2015 во 01:54

Првиот степен – Ученик, Чирак

Јован Бригиски
Јован Бригиски
извадок од Бревијар за древното братство, издадена од Култура
Кога кандидатот ќе биде примен во масонската ложа, неговиот статус на Ученик се претставува преку необработен камен, првиот од комплетот од три симболи, кои Занаетот ги нарекува Трите неподвижни скапоцености. Необработениот камен е камен кој сеуште не е обликуван според потребите на градбата. Масонеријата го разбира човештвото како Храм Божји, а очигледниот резултат е токму оној што се бара, а тоа е од кандидатот да се очекува да го користи сопственото животно искуство за работа на себеси и да се направи себеси камен соодветно обликуван за да го заземе своето единствено место во тој Храм.

Ashlar

Меѓутоа, симболот е многу повеќе од тоа. Необработениот камен е поединечен камен, камен откинат од карпа. Тој го претставува поединечното човечко суштество. Единката, доколку така избере, може да се однесува исклучиво како дел од групата или општеството, без лична контрола врз околностите, да биде носена од групата или општеството и зависна од нивната поддршка, да ги прифаќа нивните вредности како сопствени, додека нејзините лични искуства ќе бидат искуствата на членовите на општеството. Ваквата личност е како градежен камен кој сеуште не е откинат од карпата, тој е само дел од масата.

Индивидуалната одговорност за сопственото делување е концепт кој ќе биде развиван како што кандидатот напредува низ степените, а на почетокот тој добива претстава како тој напредок ќе се развива.

Алатките на Ученикот се чеканот, длетото и линеарот.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2015 во 01:55

Вториот степен – Помошник, Калфа

Јован Бригиски
Јован Бригиски
извадок од Бревијар за древното братство, издадена од Култура
Од книгите | Понеделник, 15 Јуни 2015 @ 07:00 | 0 КоментариСо оглед дека симболизмот на Занаетот се проследува преку развојната психологија, разбирливо е што Вториот степен следи како резултат на напредокот постигнат во Првиот. Ова природно созревање кое се однесува на постепеното појавување на Сопството, во масонскиот симболизам се претставува преку поврзување на новиот Помошник со созреан клас од пченка. Ученикот кој е под контрола на долните делови на психата, а чиј што Помлад надзорник / Сопството станува веќе активно, созреал до степен во кој е подготвен да ги истражува подлабоките аспекти на неговите психолошки процеси. Работата на ова ниво се случува во делот на психата кое Занаетот го означува како Средна одаја, тоа е по многу нешта слично на она што Јунг го нарекува лично потсвесно, а што традиционално е познато како душа.

2nd degree

Сеќавањата, како оние сместени во двата столба на Вториот степен се познати по тоа што имаат длабоко, иако несвесно влијание на единките и на општеството подеднакво. На индивидуално ниво тие го принудуваат и го ограничуваат човековото однесување, додека на општествено ниво ги определуваат моралните концепти. Вака ограниченото однесување е корисно (дури и суштинско) за да ја оспособи единката да се вклопи во семејството и во непосредното општествено опкружување.

2nd degree tools

Работните алатки, кои се во комплет од три, се користат во практичната примена на Начелото на тројката во секое ниво од степените. За разлика од алатките за делување на Ученикот, алатките на Помошникот – аголникот, либелата и високот – се алатки за проверка, а секоја од нив ја врши проверката според некој апсолутен критериум. Тоа е карактеристика којашто ги прави мошне погодни за претставување на моралните стандарди, што е основната грижа на Вториот степен…

oath 2

 

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2015 во 01:56

Третиот степен – Мајстор

Јован Бригиски
Јован Бригиски
извадок од Бревијар за древното братство, издадена од Култура
Од книгите | Понеделник, 15 Јуни 2015 @ 08:00 | 0 КоментариТешко е да се објасни степенот на Мајстор масон, затоа што тој опишува психолошки процес кој во нашето општество се случува многу ретко, а и кога ќе се случи, тоа е толку личен процес, што само неколкумина кои го доживеале, се подготвени да разговараат надвор од ним блиските кругови.

Третиот степен ја пренесува легендата, која во една или во друга форма, се среќава речиси во секоја култура. Легендата има два аспекта – првиот е праисконската катастрофа, несреќен случај кој е проследен со огромни загуби и предизвикува голема штета на целото човештво, а вториот аспект алудира на средствата со кои загубата може да се насочи кон добро и да се воспостави првобитната, блажена состојба на човештвото.

hiram

Смртта опишана во Третиот степен не е физичката смрт која го прекинува периодот на отелотвореност, туку индивидуален, психолошки процес, кој сепак на некој начин е сличен на физичката смрт. Темата се поставува со повторно одигрување на убиството на Главниот архитект, најмладиот од Трите големи мајстори во градењето на Храмот на цар Соломон.

tri rufii

Масонската легенда вели дека Хирам Абиф бил погребан во гроб три стапки источно и три стапки западно, три стапки помеѓу север и југ. Ритуалот на Третиот степен, каков што ложата го изведува, едноставно го опишува процесот на умирање на сопството во драматична форма.

master-mason-tools

Постои и друг начин да се разбере нивото на свест кое го претставува Мајсторот масон. Исто како што ученикот располага со алатки за делување, Помошникот со алатки за проверка, така Мајсторот масон има работни алатки за создавање или креирање – молив, калем и шестар.


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2015 во 16:17
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2016 во 19:39

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2016 во 00:58
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
bond....james b Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bond....james b Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2016 во 12:15
kretenov , gledam, mnogu siguren u sebe. 
You live only ONCE!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 606162
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,148 секунди.