IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Патувања...
  Активни теми Активни теми RSS - Сте патувале ли со авион?!?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Сте патувале ли со авион?!?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 13>
Автор
Порака
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2008 во 22:25
големо%20гушкање
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2008 во 18:46
Originally posted by Ani4ka_xxxxxxxx Ani4ka_xxxxxxxx напиша:

Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Ne sum se vozel, a i nema sansi nekogas da se vozam bidejki imam strav da ne se sluci nekoja avionska nesreka. Podobro so kola da se vozam otkolku so avion.


моореее па исто мислиме пак се согласувам со тебе, јас имам фобија од височини

Hehe, uste edna pricina poveke za Evangelos da se somneva.
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2008 во 19:44
Da,..i ..nishto strashno,...rizikot e ist,duri i pomal otkolku koga se patuva so kola....
Prviot pat e malku nelagodno poradi neznaenjeto,potoa ne bi trebalo da ima problem.


Изменето од mamma - 21.Август.2008 во 19:46

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
Dimon Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 21.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dimon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2008 во 20:50
Ризикот на смрт во текот на еден лет е 1:7000000, а ризикот од смрт на пример во железничкиот сообраќај е 1:1000000.Статистичките податоци говорат дека во 1990 година 500 милиони патници биле транспортирани на просечна далечина од 1300км со загуба од само 39 луѓе. Во текот на истата година преку 46000 луѓе загинале во автомобилски несреќи.Ова значи за да се изедначи со бројот на загинати во патниот собраќај секојдневно би требало да се срушува по еден Boeing727 без преживеани патници. При што пресметаниот просек покажува дека патникот е 19 пати по безбеден во авион отколку во автомобил. Многу е поголема веројатноста дека човекот би умрел од нешто друго отколку во авионска несреќа. Шансите за смрт од авионска несреќа се 0.000014% при секој лет.
Затоа нема потреба за страв од летње и совладајте го стравот со летање!!!
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2008 во 21:04
сеуште не сум го искусила..........ама ако имам шанса со задоволство би летала
Кон врв
Ani4ka_xxxxxxxx Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 163
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ani4ka_xxxxxxxx Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2008 во 23:34
прво ќе отидам у црква ќе се помолам на господ да ме чува при летот па после би се качила у авион
St|Ll wA|t|nG f0r mY pR|nCe ChArm|nG...
Кон врв
Evenstar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Вечен оптимист

Регистриран: 09.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Evenstar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2008 во 12:01
И јас имам фобија од летање иако статистички е докажано дека летањето е побезбедно од сувоземниот сообраќај... ама пусти страв од висини
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2008 во 12:33
Imam patuvano,i mi bese mn.strav..celo vreme mi se vrtea sliki deka ke padne avionot i takvi stvari..koga iskociv na kraj bev celata ispotena od strav ama nekako od koga slusnav vcera za nesrekata u Spanija,nekako mi ide vise da ne letam..
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..
Кон врв
Dimon Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 21.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dimon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2008 во 12:57
Најдобар метод за ослободување од стравот од летање е постепено изложување на *страшни* ситуации (кратки комерцијални летови), на кои би им претходела посета и запознавање со карактеристиките на аеродромите и авионите, разговори со пилотите и сл. Кај луѓето кои што веќе летаат стравот се намалува со зачестување на летовите.
Исто така може да се земат предвид и следните фактори кои помагаат во надминувањето на стравот: да се стекне доверба во авионската индустрија, да се прифатат сопствените чувства, да се настојува кон правилно дишење и секако дополнителни активности кои следат во текот на летот.
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2008 во 17:39


Сум летал и знам дека не е ништо страшно и дека ризикот, гледано статистички, е многу мал... Не се плашам... но сепак би одел пешки....
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2008 во 18:06
ne sum patuval so avion.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Daki Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 23.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Daki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2008 во 21:20
Ne sum patuvala so avion.
Кон врв
invader Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 442
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај invader Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2008 во 22:12
koga jas ke se kacam,
sto posto ke padne avionot!
在美居住和工作 ——快来参加官方举办的美国绿卡抽奖!
Кон врв
Ani4ka_xxxxxxxx Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 163
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ani4ka_xxxxxxxx Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2008 во 22:54
да,да, тебе те чекаат да се качиш па да падни авионот, иначе бес тебе не паѓа
St|Ll wA|t|nG f0r mY pR|nCe ChArm|nG...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.