IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Бизнис и економија
  Активни теми Активни теми RSS - Топлификација
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Топлификација

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 15>
Автор
Порака
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2012 во 11:13
Originally posted by zagor zagor напиша:

т.н. данок за некористење на достапна услуга


 
збунетост тоа во превод значи рекет?  или тоа беше присилно наплаќање на (не)достапна услуга?
 
Овие од топлификација се .......... 2 во 1!   .. изненадување..
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2012 во 00:37

...тоа ти е слично како и :

-таксата за МТВ

-пензиското осигурување..

-здравственото осигурување..

-бесплатното образование...

-такса за екологија..

-такса за патишта...

-такса за водостопанство..

-такса за пасишта(ова не е грешка,да пасишта)..

-такса за улично осветлување!..и многу други.


Интересно е пак,што некои компании на пример,пред да одвои пари за данок,акциза царина..ти засметува некој свој данок од цирка 33,33% и не ти е јасно што е тоа!.Ја оставивме СФРЈ во пеколот,ама кога им одговара на некои по потреба си ја споменуваме како држава...за пример!

затоа ве предупредувам за секој случај..ако поминува двокатниот или украинскиот покрај тебе,наведни си поглед или сврти си на друга страна..што е сигурно сигурно е...!Не зјапајте пезполезно во спомениците по плоштадот,по жицницата на Водно....стварно може да Ве чини нешто.

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2012 во 15:10
...bash ubavo nabroja!аплауз
...sé se toa ...taksi..i toa drzavni,...koishto ne mozat i da bidat na drug!

...izgleda,...ke treba i jas da pochnam da  gi pcujam mushteriite na toplifikatorite ( i toa onie shto im ostanale verni i pokraj seto dupenje shto im go vrshat, preku cela godina !),...namesto niv !

...vekje mi se smachi od ...glupavi rezoni i  ''pravdanja''!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2012 во 16:33
Originally posted by zagor zagor напиша:

brza напиша за мене...ејјј,за мене!изненадување

...porano tebe te smetav za eden od popametnite tuka,...a, pod pamet ne podrazbiram golo redenje na fakti ,brojki i sl.,...i ''plasiranje'' na tugja ''pamet''...ama , sega me razochara!

ee,...izvini togash ,...sum zgreshil изненадување..shto rekov deka si bil pameten ..a ono,
..glup si bil , vikash ...a?збунетост........намигнување
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

...tuku,..od petnaesetti ti nemash ''zemeno'' ni kalorija od onie tvoine topli ljubimci...a , jas si potroshiv desetini KW za da se (z)gream ovie nekolku dena !

...ama , aj shto jas si se greev ,..tuku i tebe sum te greel!! изненадување...i togash , mi stana ''jasno''zoshto  tolku struja si potroshiv.изненадување

...i sega,...ke mi platish li pola od strujata shto ja potroshiv?збунетост
...mislam,...

...na komshijata tvoj,...fer e da mu tropnesh na vrata i da mu dadesh 50% od sumata shto toj ..samiot...ke ti ja opne?!

..a?збунетост

...i izvini ushte ednash,..shto brza se drznal изненадувањеete...i glupaviot da go  (po)fali !да
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2012 во 22:12

даи повторно,све је почело овако.. .... 

...јас платив за фиксен телефонски приклучок како уште неколку стотици граѓани по 1000-1500 ДМ тогашни,да можете тие ,вие,вас, сега да добијат бесплатен приклучок доколку склучиш договор,да речеме .....на 2 години.

Го продадоа телекомот ги изгореа парите во војната

---струја тегнев сам со десетици бандери да сега ти тој таа...се приклучат само со енергетска согласност.

Го продадоа ЕСМ,ги лапнаа парите,бандерите скапаа,жиците се скинаа..австриецот бил циција и не давал пари за нови.

-водоводна мрежа самопридонес...ако се работеше за зграда,изведувачот тогаш не бил надлежен да донесе вода..а не пак општината..тогашна!.

Линијата денес е на ЈП,со слаб притисок и проток(стотици диви и питоми приклучоци)без реконструкција и нови вложувања.

-канализацијата е посебна приказна...немам коментар за неа..сето оди во една цевка и во Вардар.

Зголемена хранлива вредност на почвата долж течението на Вардар погодно за производство на здрава и биолошка храна.Само ова е плус.


глуп сум,уствари не сум,не ми дозволува совеста,можеби и требаше за оваа држава

...да товарам два-три шлепери роба од некоја општествена фабрика да ја продадам да соберам парите и да ја бутнам мојата "компанија"(PETRE I MITRE KOMPANY) во стечај.

...да околчам некоја ливада на Водно или Кисела Вода или Маврово и изградам колиба..денес рамноправно ќе си ја купев ..без пари.

...да откупев(без пари повторно)некој комбинат со се жива стока да лапнев Тајландски кредит и да го распродадев државното земјиште за мали пари.потоа бутни во стечај.

....да земев некој дуќан од СИЗ-от по 80 ДМ/м2 и да го продадев денес на "рмбачиве" по  2000 евра/м2

 знаев и знам дека за сето тоа ќе требаше:

...да одев да лепам плакати

..да милицкам по комшии за глас плус

..да научам да бројам по редослед...еден-три-шест-седум-десет...гласачки листичи

..да се возам по МК со изборните каравани ...за сендвич и кока кола..и некоја цуца

..да виам разно-разни пароли.

..да лажам ко..незнам кој.

и знам дека сега:

.....од необјасниви причини за мене,делувам хаотично и дисфункционално,и ништо во корен не ми е јасно.збунетостдефинитивно забегав.тага


 ..затоа,тие 50% брат,барај ги од ЕВН и тоа по.на телефон ќе ти дополнат кредит во пост-пејд за нередниот месец...ама само до 31!.голема насмевка

а тоа за парното беше збор,што се секираш тек на есен ќе се одлучи што ќе се прави кога ќе почне сезоната,дотогаш ..бидете мирни..уште една година не е на одмет да се плаќа паушал,нали треба девидента барем догодина да добиеме...големо гушкање






Изменето од zagor - 20.Април.2012 во 23:12
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2012 во 00:42
auuu,.изненадување..kolku babi..................................i жabi !

.....sobra?!......намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2012 во 00:35

...лесно ти е тебе,си имаш овци за стрижење.газење од смеење

таа првата лидер ќе да е...така?идивиди фото.

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2012 во 00:38
...i ti si tamu be...pozadi..да

ne mu se sekiraj .газење од смеење
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2012 во 00:45

....каде и да сум,информациите до мене стигнуваат навреме.среќа

да не имаше СЛИЧЕН слоган на ТВ...збунетост

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2012 во 18:52
- Ало, дали е бројот на ЕВН?
- Не, грешка сте, овде Топлификација.
- Добро, нема врска, и на вас да ви е**м мајката.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2012 во 21:58

http://www.time.mk/read/9f5966c02c/35ffe1b2c8/index.html

.....ви реков,АНГАЖИРАНА  МОЌНОСТ(ТДУ голема насмевка)од само 10 денари од м2 за оние што не сакаат да се греат со монополистички распотелана нам мила..ТОПЛИФИКАЦИЈА.

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2012 во 00:43


Исклучените не мора да се вклучат, треба само да плаќаат

Сите што се исклучени од системот на парното греење во Скопје деновиве ќе добијат писма од „Топлификација“ во кои ќе бидат информирани дека според новиот Правилник што го донесе Регулаторната комисија за енергетика, имаат можност без плаќање надоместок, повторно да се вклучат во системот. Истовремено ќе бидат информирани дека доколку останат на ставот да не ги користат услугите на „Топлификација“, според истиот Правилник, ќе бидат обврзани да плаќаат месечен надоместок од околу 10 денари за квадратен метар станбена површина. Сметките за овој фиксен дел ќе ги добијат следниот месец и ќе се однесуваат за август. Од „Топлификација“ велат дека ако исклучените не го плаќаат предвидениот надоместок, ќе следува тужба против нив.

Ако ова не претставува рекетирање тогаш не знам што би било...

... демек, ви даваме попуст и не ви наплаќаме за повторно вклучување во грејниот систем... ама ако не сакате да го направите тоа, тогаш ќе плаќате затоа што не го користите ! 

И нема сакам - не сакам, плаќам - не плаќам. Кој демократски ќе одлучи да не ги користи услугите на Топлификација и нема да сака да плаќа рекетерски данок, најнедемократски ќе биде суден !!!


И тоа не е с'е... има уште бисери:

Kорисниците што се веќе исклучени, како што појаснуваат од компанијата, нема да имаат обврска прво повторно да се вклучат, па потоа да собираат потписи од станарите за да можат да се исклучат. Обврската за обезбедување согласност од соседите и од претседателот на куќниот совет, односно Заедницата на сопственици, останува за сите оние што допрва ќе сакаат да се откажат од парното греење. 


Пази ваму, ако не сакаш да користиш нечија услуга треба да бараш согласност и одобрение од други луѓе за тоа !!!

Бог да чува и да брани !

И фала богу има некој паметен кој се нафатил работава да ја истера на чистина:

Во меѓувреме, до Уставниот суд вчера е доставена иницијатива од приватно лице за поведување постапка за оцена на уставноста и законитоста на поедини одредби од правилата за снабдување со топлинска енергија. Поднесувачот се повикува на член 50 од Уставот и бара иницијативата да се разгледа врз начелата на приоритет и итност бидејќи се работи за повреда на основните човекови права гарантирани со Уставот. Притоа, тој оспорува неколку членови од Правилникот на Регулаторна, меѓу кои и оној за обврската за плаќање фиксен дел од страна на оние што се откажале од услугите на „Топлификација“ со образложение дека е незаконско да постои задолжување без да постои облигационен однос. 

Поднесување иницијатива пред Уставниот суд веднаш по објавувањето на новиот Правилник за топлинска енергија на Регулаторната комисија најави и Либералната партија на Македонија.


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2012 во 00:50
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Исклучените не мора да се вклучат, треба само да плаќаат

Сите што се исклучени од системот на парното греење во Скопје деновиве ќе добијат писма од „Топлификација“ во кои ќе бидат информирани дека според новиот Правилник што го донесе Регулаторната комисија за енергетика, имаат можност без плаќање надоместок, повторно да се вклучат во системот. Истовремено ќе бидат информирани дека доколку останат на ставот да не ги користат услугите на „Топлификација“, според истиот Правилник, ќе бидат обврзани да плаќаат месечен надоместок од околу 10 денари за квадратен метар станбена површина. Сметките за овој фиксен дел ќе ги добијат следниот месец и ќе се однесуваат за август. Од „Топлификација“ велат дека ако исклучените не го плаќаат предвидениот надоместок, ќе следува тужба против нив.

Ако ова не претставува рекетирање тогаш не знам што би било...

... демек, ви даваме попуст и не ви наплаќаме за повторно вклучување во грејниот систем... ама ако не сакате да го направите тоа, тогаш ќе плаќате затоа што не го користите ! 

И нема сакам - не сакам, плаќам - не плаќам. Кој демократски ќе одлучи да не ги користи услугите на Топлификација и нема да сака да плаќа рекетерски данок, најнедемократски ќе биде суден !!!


И тоа не е с'е... има уште бисери:

Kорисниците што се веќе исклучени, како што појаснуваат од компанијата, нема да имаат обврска прво повторно да се вклучат, па потоа да собираат потписи од станарите за да можат да се исклучат. Обврската за обезбедување согласност од соседите и од претседателот на куќниот совет, односно Заедницата на сопственици, останува за сите оние што допрва ќе сакаат да се откажат од парното греење. 


Пази ваму, ако не сакаш да користиш нечија услуга треба да бараш согласност и одобрение од други луѓе за тоа !!!

Бог да чува и да брани !

И фала богу има некој паметен кој се нафатил работава да ја истера на чистина:

Во меѓувреме, до Уставниот суд вчера е доставена иницијатива од приватно лице за поведување постапка за оцена на уставноста и законитоста на поедини одредби од правилата за снабдување со топлинска енергија. Поднесувачот се повикува на член 50 од Уставот и бара иницијативата да се разгледа врз начелата на приоритет и итност бидејќи се работи за повреда на основните човекови права гарантирани со Уставот. Притоа, тој оспорува неколку членови од Правилникот на Регулаторна, меѓу кои и оној за обврската за плаќање фиксен дел од страна на оние што се откажале од услугите на „Топлификација“ со образложение дека е незаконско да постои задолжување без да постои облигационен однос. 

Поднесување иницијатива пред Уставниот суд веднаш по објавувањето на новиот Правилник за топлинска енергија на Регулаторната комисија најави и Либералната партија на Македонија.



A sto se zamaras so ova koga za tebe ova NE vazi.....Ti si go sredi toj problem so vremeда

Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2012 во 01:16
Не е толку важно дали тоа важи или не важи за мене лично, колку што е важно како дел од животот на мојот народ и мојата татковина. 

Состојбата на нештата во Македонија за мене се важни исто колку што се важни и за секој друг македонец. Ако не беше така тогаш немаше да работам за неа, немаше да живеам во неа и немаше да бидам на овој форум. 
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,389 секунди.