IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Бизнис и економија
  Активни теми Активни теми RSS - Топлификација
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Топлификација

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 15>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2012 во 05:42
Правниците веќе се изјаснија дека евентуалната одлука на Регулаторната комисија за енергетика со која граѓаните ќе мораат да плаќаат половина од сметката за парно и во случај да го раскинат договорот со „Топлификација“ е противуставна и незаконска. А незаконска е и втората варијанта, да им се скрати можноста на граѓаните да се исклучуваат од системот, со која практично им се ограничува слободата на избор на кој начин ќе го затоплуваат сопствениот стан. Фала Богу !

Фала Богу дека оноа што го говоревме на темава е точно и фала Богу што имало правници, со нешто меѓу нозете,  кои истапиле јавно во врска cо тоа,  за разлика од некои овде кои упорно не убедуваат дека немало такви луѓе и ништо немало да се случи.
Изменето од Messenger - 02.Април.2012 во 05:43
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34533
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2012 во 10:53
shto ...fala bogu?!

...zarem ne gledash shto vikaat onie ''pobitnite'' od nekoi si tamu advokati?
..deka ke videle dali nekade vo svetot ima takvo suludo neshto!
.....a i,ushte koga site istaknuvaat deka polovina smetki ne smee da se naplakjaat ,...a ne deka voopshto i smeat da naplakjaat ni 1 % a, ne pak duri polovina,...

...ova mi lichi na ona koga ke pobaraat tripati pogolemo pokachuvanje na cenite od toa shto namislile da go dobijat,..pa, ete posle  regulatornite gomanri go pravat i presrekjen narodot shto ne im dozvolile ...kolku shto  im pobarale!

...taka i ova,...dali toa znachi deka  narodot bi se soglasil da plakja samo da recheme 20%,....iako i tie samo  20% se ...skoro pola milion evra  godishno !!

..za neshto ...k'o od vedro nebo padnato...i ne e  bash losho !

...da si ebesh  drzavata, vo koja shto voopshto nekoj i pomisluva da nametne neshto shto ednash vekje ...ne pominalo kaj,

 ...tamu kaj shto treba!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2012 во 14:52

brza напиша за мене...ејјј,за мене!изненадување

...porano tebe te smetav za eden od popametnite tuka,...a, pod pamet ne podrazbiram golo redenje na fakti ,brojki i sl.,...i ''plasiranje'' na tugja ''pamet''...ama , sega me razochara!


...и да ги откупиш акциите на Топлификација од мене,повторно ќе имаме спротивни ставови,ама тогаш плусот ќе биде минус,а минусот плус!.Нормално е бе ,во цел свет така функционира,да си ги бараш и браниш интересите,па и на грбот на некого!Таков е системот......!Еве нека ти кажат и другите...плазење

Купи ги еј,ќе паднат на берзата и не сакам да изгубам.намигнување

Сега и дивидента ќе делат...да милиони евраааа....ееееј!.

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34533
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2012 во 16:17
ova e (beshe) nameneto....za makedonskiot svetsknizok standard ama...bidejki tamu nekoj ( ''pametnjakovich'') zabranil da se pishuva povekje eve,...tuka neka bide:

...e pa, ete be,..bash vie ste shkolski primer za makedonskoto nezadovolstvo!!...ova e nameneto za ...tojcata  M musketari :намигнување

...ste otishle ...od kaj shto ste izlegle...i pak ne vi e po keif ambientot!!изненадување

.,..a be,vie ste bile prava mostra изненадување,...za ona shto se vika: ,....kaj i da go ''posadish'' nema da bide zadovolen!да

..ammannn!!...a be,vashata sol e veklje tolku bljutkava, shto vekje samo onie i navistina bez  leb...ke go popapaat ona shto vie od,..od kaj shto ste izlegle,...( kako shto bi rekol ..koj znae kojголема насмевка)...bi go ispapale,...i toa  so golem ...apetit !да

a bre,..idete u ,...( kaj shto vika koj znae koj)...iako vekje ste ...tamu!намигнување

...a be,smacheno mi e vekje od takvi nezadovolnici !

...a, be ,...zena mi 3 nedeli raboti ...za da go plati samo parnoto...i toa sekoj mesec....cela godina!

...a be,...idete u... ...kaj shto ste ...vekje...shto bi rekol...koj sum jas!да


a i jas istoto ...vi go,...kazuvam!!намигнување

...p.s...na Mortos mu beshe golema zelbaголема насмевка ,..dvete ikonchinja na edno mesto da gi upotre*am  ,...i  od tuka ,..ne gledam poprigodno mesto za toa!задоволство
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34533
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2012 во 16:23
Originally posted by brza brza напиша:...a, be ,...zena mi 3 nedeli raboti ...za da go plati samo parnoto...i toa sekoj mesec....cela godina!

...a be,...
...a,be,..navistina ve sfakjam deka voopshto ne ve boli za toa shto zena mi  se machi...da go plati...да

...a be,....mislam,... na vas ...koi shto ste u....k'o shto bi rekol  koj sum jas...."u pichku materinu",...deka ne ve boli!

...ama , gi zaboluva i toa kako,...onie bezbroj iljadnici vo makedonija,

...shto istoto go...''pravat''...shto i   zena mi !

...a be,..idete uuu,

...upsss...tamu ste bile ...vekje! изненадување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2012 во 15:34

Дали и колку ќе се плаќа за исклучено парно ќе се знае во септемврима ајдеПретседателот на Регулаторната комисија за енергетика Димитар Петров денеска информира дека правилниците во делот на топлинската енергија се во работна верзија и очекува да бидат донесени до почетокот на новата грејна сезона, а дотогаш ќе ги слушаат забелешките од сите инволвирани страни.

parno.jpg240
- До септември планираме да ги донесеме правилниците за условите за снабдување, за тарфиниот систем и за цени, како и мрежните правила за операторот на дистрибутивниот систем, изјави Петров пред почетокот на тркалезната маса за реализација на препораките од извештајот на „Doing Business 2012“ кои се однесуваат на пристапот до електроенергетските мрежи.

Моделите во условите за снабдување, нагласи, се разработени согласно нивните согледувања за досегашниот начин на функционирање на пазарот  на топлинска енергија, а користени се и искуствата од околните држави, како и од државите членки на ЕУ.

- Ги користиме тие искуства како податок за да имаат можност сите заинтересирани страни да го дадат своето мислење во однос на текстот на условите за снабдување. Тоа не значи дека ќе ги имплементираме во нашите услови за снабдување. Процентот од 50 отсто од цента што треба да го плаќаат граѓаните кои се склучени од системот за греење функционираше до одлуката на Уставниот суд во февруари 2009 година и е ставен во работната верзија како тогашен процент. Тоа апсолутно не значи дека ќе биде усвоен, но сега не би можел да прецизирам колкав ќе биде процентот, рече Петров.

Тој додаде дека граѓаните кои се исклучиле од системот за централно греење во Бугарија  плаќаат 15 отсто од надоместокот за користење топлинска енергија.

Се надевам дека Емил ќе каже како е таму...

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34533
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2012 во 15:41
...kako shto i kazav,... Дали и колку ќе се плаќа за исклучено парно 

...a be,...ovie slepcive od tamu, navistina se ...glupavi !!изненадување

...a be,...pobaraj  im na iskluchenite,... (a,isklucheni  i od pametot, izgleda!)...100% da plakjaat i ako se iskluchat,..

...pa ete, posle ke bidat presreknji ako  plakjaat samo pola ...смеење

...a be,....izgleda deka  gluposta e  rezervirana samo za lugjeto od ...ovie prostori!збунетост

...ne deka ja nema na drugi mesta ,ama ...ovoj narod tolku go naviknaa na nea ,...taka da....stanal  dozivotno imun,...pa kolku i nekoj da go ...iz''dupi''!

a be, bugarinche...navistina li be,...ti plakjash 15% ?
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2012 во 21:45
Колку и да сака човек да остане рамнодушен на ова што го прави топлификација, навистина не може. По сите кодекси не е прифатливо (освен по македонскиот). Си имаат правилник според кој ако температурата е над 12 степени го исклучуваат ВЕДНАШ парното, а за да го пуштат им требаат 3 дена едно подруго да е под 12збунетост
Морбидно е човек да помисли а не да реализира  луѓето со мали деца, болни и стари да можат да седат дома без греење? Значи сакале нејкеле МОРА да греат со нешто друго, а сметката за парно мора да ја плаќаат. И по која логика тогаш кога некој нуди никаква услуга да бара односно наредува луѓето да МОРААТ да плаќаат и да не може да с еоткажат. Прочита еден интересен коментар на некој од порталите упатен кон новинарите-Да не пишуваат написи додека не изнајдат решение како да се надмине проблемот со самоволието на топлификација.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2012 во 23:12

ееее,ама сте ми чудни.....изненадување

...а јас што не ја гледам ни два минути МТВ,а плаќам 100х100(и со букви100%намигнување)од сметката како некој друг што цел ден кисне и гледа реклами како се нижат "успесите" и походот кон ....незнам кои и каде....што да правам?..кај да се жалам.А?

Ќе плаќате бре...и сите треба да платат за греење што го немеет..и оние од Струмица...Охрид..Гевгелија.....ееее,и Тетово,тоа ќе го заборавев.среќа

т.н.данок за некористење на достапна услуга.http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=19891&PID=2728272#2728272.

Изменето од zagor - 06.Април.2012 во 23:18
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34533
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2012 во 00:17
...mislam deka kazav,..... ako pomine ova ( kaj shto vekje ednash ne pominalo , pa ne gledam zoshto pak nekoji debili  go ''nudat''):

...da si ebesh drzavata ,...vo koja shto nekoj si pravilnik na privatna( pa i javna da e!) firma,...e pojak od ...ustavot i zakonite na taa zemja!

...i narodot...da ne zaboravam!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2012 во 04:15
а бе динар не давам за нешто што не користам, до стразбур ќе го терам случајот ако треба.

"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2012 во 12:41

..и за тебе така треба!.размрдај се малку...а и пари за адвокати ваљда имаш!Ние брат немаме...ниту пари,ниту саГлам адвокати.За до Стразбур ми треба претседател на Врховен или на Уставен суд..другите со исклучок се дери кожа или гола вода.

и ова имај го впредвид...ако може Владава наша по цел свет да оди и да тропа на сите врати барајќи правдина зошто не би можел и ти...

Со среќа!.


...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34533
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2012 во 14:11
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

а бе динар не давам за нешто што не користам, до стразбур ќе го терам случајот ако треба.

..ma ,..ne se isplati vekje,..samo 20-30% ke im davash!...treba da bidesh zadovolen i  da im napishesh edno pismence  so blagodarnost,...a ne po strazbur da mi shetash !изненадување


..i imash srekja shto ne pobarale ''puna''cena za  iskluchenite,...inache ,...ke dobieja 50% ...garant!намигнување

...ama ,...glupavi beee,..glupavi ...toplifikatori !изненадување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34533
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2012 во 09:26
sabajlevo se smrznav!изненадување

...si vikam , aj ja malku mufte da se pogream i ...ne potroshiv ni Wat za toa!

...pa,...neli be,...vash*te ebani cevki i pregreani zidovi ke me  toplat?!

...ili , najdovte glup narod pa, ke mu go ''vrtite'' negoviot shirok gaz,...za  koj kako i kolku saka da mu go  opnuva !?лутинаzatoa...eve ...da povtoram ,..vekje  po tret pat:
Originally posted by brza brza напиша:


ke ti e*am i drzavata i imeto nejzino i..narod i se vo ovaa ebena zemaja,..ako go dozvoli ova!!лутина

...i bog da dade da ja snema od licevo na planetata ako  navistina   bide taka kako shto zamislile  kretenite od tamu !
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.