IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Бизнис и економија
  Активни теми Активни теми RSS - Топлификација
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Топлификација

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 15>
Автор
Порака
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2012 во 18:51
Значи јас за две години живеење во Германија во гарсоњера, платив вкупно за парно греење помалку отколку што ми беше сметката за парно минатиов јануари тука во Скопје.

За цела година греење во Мичиген (со јака и долга зима) плаќав толку смешни суми што дури не се ни сеќавам колку чинеше, а живеев во трособен стан.

Парадоксот е што сумите на топлификација по ниедна основа не се оправдани, посебно во однос на стандардот на граѓаните.
Оваа грејна сезона за површина од 110 квадрати ќе платам вкупно околу 1 500 евра (на годишно ниво). Нити можам да го регулирам парното како и кога сакам, туку зависам од нивната добра воља. А да не коментирам колку го загадуваат воздухот преку зима, па така Скопје се вбројува меѓу најзагадените градови на светот.

Топлификација! @#%$#*%
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2012 во 19:24
Џабе овде се дискутира, за да престане топлификација да испорачува ненормални цени и да поставува ненормални услови треба да се реагира, што побргу тоа подобро, на исти ненормален начин како и тие што се однесуваат.

Не може да се правдаат со големи цени на енергенсите, бидејќи тие цени важат и за Германија и за УСА и за Канада и за цела зап. Европа.

Не може да ги оправда ни тоа што имаат трошоци за вработените бидејќи вработен во топлификација кај нас и во топлификациите во ЕУ и Сев. Америка зимаат многу помали плати, општо трошоците на нашиве апаши во топлификација им се значително помали него на нивните колеги по светот погоре кажани, а цените се поголеми.

Од кај ги вадат тие цени стварно не ми е јасно, ама јас на топлификација во јуни ќе им објавам рат.

Прво има да им побарам кирија затоа што низ мое власништво транзитираат услуга од која вадат ќар. Ако не сакаат тогаш ќе ги замолам да ги дислоцираат цевките ( мада и тие се мое власништво ) што ми поминуваат низ секоја соба, имаат доволно време до 15 октомври да го направат тоа.

Ако и тоа не сакаат, ќе работи бонсекот. Друго чаре нема.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2012 во 21:44
Така и јас ќе ја бонсекувам!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2012 во 22:00
Ако цевките се сопственост на оној што го има станот, тогаш тој може со нив да прави што сака, а ? смеење
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2012 во 01:00
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ако цевките се сопственост на оној што го има станот, тогаш тој може со нив да прави што сака, а ? смеење


Епа него како...Ако се цевките на сопственикот на станот, значи некој треба да му плати на сопственикот затоа што ги користи тие цевки...Еве ја ќе ви купам по еден бонсек, сечете слободно...да
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2012 во 16:28
Originally posted by zagor zagor напиша:

 Г-нот Хаџи Мишев е .....

..a be ti...ushte i  go ...gospodinizarash?!изненадување
===================================================================================

 ...nekoi, gledam, ne razbiraat bash pa,...se fatile za cefkite kako ...slepec za stapot!изненадување

..eve, i ke im platam za toa shto ke me (s)toplat moite cefki!

...ne e toa problemot...tuku, problemot e shto ,..onoj hadji-Gomnar ...saka bez pari ,..niz moite cefki da go distributira ona, od koeshto toj zema ,...grdna para!

..e, pa,...ne moze be,..hadji-Lajnarov..ima da si platish i za tranzit,..ako sakash da ti gi plakjam tvoite gubitoci....budalo edna smrdliva!лутина

...i toa ne samo na mene ,..tuku i na site,... niz koishto im ja prakjash tvojata  ...shugava toplina!


Изменето од brza - 28.Март.2012 во 16:29
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2012 во 00:49
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=144B72A90C611741B9B9DDD87BE62DA4

овие битанги не се откажуваат, а богами ни јас, дефинитивно бонсекот ќе игра.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2012 во 00:59
ma...ke mi se fatat !

ke ti e*am i drzavata i imeto nejzino i..narod i se vo ovaa ebena zemaja,..ako go dozvoli ova!!лутина

...i bog da dade da ja snema od licevo na planetata ako  navistina   bide taka kako shto zamislile  kretenite od tamu !
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2012 во 01:13
Ovie ne se normalni !

Kje si dozvolam da go citiram vesnikot.

Citat:
"Kорисниците на парно се крајно револтирани од новата ситуација и најавуваат тужби против Регулаторната комисија за енергетика и против „Топлификација“, доколку се усвои таков правилник. Граѓаните сметаат дека одлуката да плаќаат 50 отсто од сметките, иако не се греат на парно, е незаконска и противуставна. Така еднаш веќе одлучи и Уставниот суд. "


Moj komentar:
Ako Ustavniot sud vekje odluchil deka takvata odluka e neustavna, KAKO SI DOZVOLUVA REGULATORNATA KOMISIJA DA DONESE TAKVO RESHENIE ???

Nekoi advokati ima dobro da zarabotat od ovaa rabota, a  vlasta dobro da izgubi so ovaa lakrdija !


Citat:
"Во „Топлификација“ сметаат дека ставот на граѓаните ќе се смени откако ќе видат дека од таквата одлука постојните корисници ќе имаат корист бидејќи нивните сметки ќе се намалат."

Moj komentar:
Ovie od "Toplifikacija" sakaat da gi nateraat so sila lugjeto da gi koristat nivnite uslugi od zhal i sochustvo kon sosedite koi sakaat da koristat parno greenje ???

Bog da chuva i da brani od ovaa teshka (ne)logika !!!

Citat:
"Ваквата одлука нас најмалку ни треба. Ние ја мериме и наплаќаме топлинската енергија што влегува во потстаниците, по што таа се дели пропорционално на бројот на станови и нивната квадратура. Kолку повеќе исклучени станови има, толку се зголемуваат сметките на тие што с` уште се греат на парно. Kога исклучените соседи ќе плаќаат 50 отсто од сметките, тогаш ќе се намалат и сметките на останатите станари - објаснуваат во „Топлификација“
.

Moj komentar:
Neka ne ve boli vas za onie koi kje plakjaat povekje za vasheto greenje. Potochno, znam zoshto ve boli... bidejkji kolku shto povekje kje plakjaat tolku povekje kje se iskluchuvaat. TOA ve boli !

Tuku vie gledajte kako da si gi namalite gubitocite i kako da gi odobrovolite onie koi se iskluchuvaat od parnoto greenje da ne gi sechat vertikalite oti ako im naplakjate 50% od cenata poradi greenje od vertikalite, tie kje gi sechat i kje gi zatvoraat bidejkji se vo nivna sopstvenost !

Bog da chuva !!!

Bog da chuva !!!

Bog da chuva !!!

Ako vladava ne padnala do sega poradi nekoja rabota, togash shansite se deka kje padne poradi ovaa !

Da se natura protivustavno reshenie za interesot na privatna kompanija ???

Bog da chuva !!!

Nekoi navistina nemaat um !!!







Изменето од Messenger - 29.Март.2012 во 01:18
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2012 во 01:24
...a be ova vekje ne zasluzuva nikakov komentar tuku edinstveno pcuenje!

ama aj ushte ova:

...tuku,..koj k*r ke im se kalorimetri ,..koga ,..ako merat  kolku toplina nekoja zgrada potroshila,..toa znachi deka ako ima isklucheni od taa zgrada,...znachi deka pomalku toplina troshat za ostanatite stanovi ,...taka da nema zoshto da im gi tovarat izgubenite smetki od tie shto se otkazale ,..na onie shto im ostanale verni na govedata !

...ama , koga jas vikam deka ovoj narod ne e sposoben samiot da vodi drzava ,...nekoi se bunele  do ''nadleznite'' na forumov deka  ...zoshto  mi e dozvoluvana tolkava sloboda   i jadam gomna za ovaa ebana drzava ,..so ushte pozaeban narod!

..ako pomine ova,...definitivno ke ja plukam i bukvalno zemjava ,..i se nejzino shto e ,..zname ,..ime ,...jazik. .... së shto  ja otslikuva edna zemja!


Изменето од brza - 29.Март.2012 во 01:26
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2012 во 02:00
Ovie od "Toplifikacija" se mnogu pametni...

"Ваквата одлука нас најмалку ни треба. Ние ја мериме и наплаќаме топлинската енергија што влегува во потстаниците, по што таа се дели пропорционално на бројот на станови и нивната квадратура. Kолку повеќе исклучени станови има, толку се зголемуваат сметките на тие што с` уште се греат на парно."

Toa e kako "Vero" da donese 10 vagoni domati vo nekoja svoja prodavnica i na mushteriite da im kazhe deka posle dve nedeli kje im naplati za site 9,5 vagovi skapani domati shto nema da im se prodadat.

Eeee... umovi !

Kje ti go prodade i onoa shto nema da mu go kupish...
abe imal chovekot gubitoci vo biznisot... zoshto toj da gi plakja, neli ? Plati mu gi ti !







Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2012 во 02:06
..pa, p***ka im materina kurvinska...ako se isklucheni 3000 stanovi toa znachi deka toplinata shto porano tie ja troshekle ,...kopitarive vekje nema potreba da  ja proizveduvaat!

..od kaj do kaj,... istata kolichina toplina, kako koga bile vklucheni i tie ...ja delat sega  na tie shto  im ostanale?!










Доста бе па ти више сас пцување. Јави ги се телефонски и на топлификацију и на владу и на регулаторну па ги пцуј до сабајле ако сакаш. Заеби овдека по форум пцување! лутина
                                                                                                        Гонзо


Изменето од gonzo - 29.Март.2012 во 17:08
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2012 во 05:04
Можно е и да се се ова игри од власта или опозицијата, со оглед на тоа дека контролата врз топлификација ја имаат луѓе блиски до СДСМ. Вака намерно се тревожат луѓето а врз овој основ е огромен бројот на евентуални незадоволни. Па откако регулаторна ќе ги донесе новите прописи, овие демек ќе го спасуваат народот со акција во уставниот суд кој што важи за близок до нив.
Ова важи за СДСМ.

Ако е пак задкулисна работа на власта, намерно се тера регулаторна да го прави ова што сака да го направи, па откако народот ќе збесне ќе излезат пред него и ќе се завземат за неговите проблеми, и така пак тие ќе бидат добрите.

Ова не го тврдам, но можно е да биде некаков трик, бидејќи и и едните и другите се спремни на се само да останат или да се здобијат со власт.

Но тоа мене не ми значи ништо, бонсекот е наоштрен за акција, како и да е. 
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2012 во 10:42
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Едно треба да се разбере - не може никој со сила да ти наплати нешто што не сакаш да користиш !

Тоа е законот.

Губитокот на енергија е проблем на Топлификација и таа треба да си го реши, а не оние кои не ги користат нејзините услуги. Нека ги спроведе цевките на друг начин, нека ги изолира, нека прави што сака за да си ги намали оперативните трошоци.

Тоа е нејзин проблем, а не ваш !

Case closed,
што би рекле кај мене. да






е тука лежи зајакот
што никако некому да стане јасно дека се што важи надвор(во нормалните земји) не важи овде
и тоа е наш проблем,никако нивни,зашто ние треба да плаќаме
а законот?
постои
ама нема кој да го спроведе како таков...
кај нас дупките се поголеми од законот...шуплив е ко мариовско биено сирење...она со поголемите дупки,зреанотоголема насмевка


Не бре Аndjelina, законот е секаде ист, само луѓето некаде се изборуваат за него, а некаде не...

Не очекувај од другите да го почитуваат законот затоа што тебе така ти одговара. Секој си ги брани своите интереси и ако тоа значи заобиколување или изигрување на законот тогаш тој ќе го стори тоа. И државата нема да реагира доколку ти не станеш и не си ги побараш своите права.

Разбираш каде лежи зајакот ?

И кај мене е така. Веројатно не постои држава со повеќе и попрецизни закони, како што не постои и држава со поголем број измамници на закони. Ho ДРЖАВАТА НЕ РЕАГИРА ДОДЕКА НЕКОЈ НЕ СЕ ПОВИКА НА ТИЕ ЗАКОНИ И НЕ ПОБАРА ЗАШТИТА ОД HEA !

Знаеш што вели таа ?

ОТВОРИ СИ ГИ ОЧИТЕ !

И ако некој ти го прекрши законот, таа вели ПОВИКАЈ СИ АДВОКАТ И БРАНИ СИ ГИ ПРАВАТА ДОКОЛКУ СМЕТАШ ДЕКА СИ ОШТЕТЕН !

Државата не те брани туку гарантира дека законот и правилата ќе бидат почитувани доколку се повикаш на нив.

Јас можам да отидам до полицијска станица и да ги известам џандарите дека некој со мамење ми зел пари и тие ќе ми речат дека сум право и дека сум многу наивен и будала кога сум дозволил да ми се случи тоа. На мојата забелешка, што ќе направат поради тоа што тој некој што ми ги собрал парите, ќе ми одговорат дека тоа не е нивна работа и дека треба да го тужам никаквeцот.

И држaвата нема да трча по него затоа што го прекршил законот. ЈАС СУМ ТОЈ ШТО ТРЕБА ДА ТРЧА.

Не знам како поеднотавно да ти објаснам која е реалноста на живеењето.

Случајот со Топлификација е истата работа, иако малку е покомплициранa бидејќи таа веќе ви има одено по ќеjф со незголемување на цените поради владиниот притисок врз неа. Но било како, државата нема да превземе ништо посебно против нејзиниот обид да ги наплаќа сметките спротивно на законот С'Е ДОДЕКА ВИЕ ОРГАНИЗИРАНО И АВТОРИТЕТНО (СО АДВОКАТИ) НЕ СЕ ПОВИКАТЕ НА НИВ.

Никогаш не очекувај државата да трча и да мети зад тебе и да ти го бере гајлето дали некој ти го прекршил законот. Оноа што се случува со твојот живот е ТВОЈА ОДГОВОРНОСТ.

Туку назад на проблемот со Топлификација.

Не знам до каде е стигнат тој предлог, но оноа што треба веднаш да сторите, а нема да ве чини ништо, е да се организирате во групи граѓани и да појдете до вашите пратениците кои сте ги избрале во парламентот. Ќе побарате состaнок со нив и ќе барате случајов да го постават на дневен ред на следната седница. Ќе отидете кај нив подготвени со сите податоци и ќе им ги дадете на рака. Не очекувајте од нив да трошат време за изучување на случајов и да понираат во законите на државата.  Hе е важно дали пратенокот е од позицијата или опозицијата, барајте како ваш избраник да го крене вашиот глас во парламентот. Или ќе го стори тоа или... се знае, нема никогаш повеќе да биде изгласан од вас, а тоj знае што значи тоа за неговата партија !

Ако постапите како што треба ова ќе биде доволно да се стопира идејата на Топлификација и нема да имате потреба да бркате адвокати и да почнувате "class аction".

Среќно!



...Mеси..гледаш дека овде не е се така како што е НАСЕКАДЕ НА ДРУГО МЕСТО!.

Велиш..жали се!.А каде да се жалиш ако и одлуките на највисокиот суд не се почитуваат!.Каде?Мислиш адвокати ќе ти помогнат?Може само пари да си изгубиш....

Значи..се си ебало маме кај нас..отиде колата низбрдо..при крај сме...Конечно ќе ни дојде крајот.

...и уште нешто,корисник сум на услугите на Топлификација,ја знам суштината на проблемот и мислам дека се во право.За цената на услугата не е секогаш па и сега виновна Топлификација..таа мора да работи со енергенсот што ОКТА мора да го произведе а Владата да го откупи.Цена на мазут што регулаторна ќе им утврди и цена на услуга што повторно регулаторна ќе одобри!.Дефинитивно околу цените сме на погрешна адреса.Владата е виновна за дел од оваа игра!.Значи уште само 7 години ќе потрае монополот на ОКТА.Па нели бре секаде во светот е скапа нафтата..што ви е сега?

Сакате да се греете со цевките што поминуваат низ станот и ходникот ,на топлината од соседните ѕидови,живеете во колективни згради..а не сакате ни денар да платите.Е не може така!.Дефинитивно ..НЕ!,

Убаво кажува Топлификација..ДО ПОДСТАНИЦА.

Другото е ваше или наше..сеедно!.

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,469 секунди.