IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Бизнис и економија
  Активни теми Активни теми RSS - Топлификација
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Топлификација

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 15>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Топлификација
    Испратена: 19.Август.2008 во 00:14
... iako pominaa nekolku nedeli od dozvolenoto pokacuvanje na parnoto za 60% reakciite ne stivnuvaat. Za prv pat graganite ne molcat i se resheni da ja isteraat pravdata protiv ova biznis-ekonomija na nash nacin. Premnogu lezerno, premnogu socijalisticko-komunisticki raboteshe Toplifikacija i vo petiodot na tranzicijata pa i sega koga veke sme "kapitalisticko" opshtestvo.  Socijalizmot na Toplifikacija i nezakonskata naplata, ona vic naplata od kvadratni metri a ne od dostavena energija izgleda ke ispari. Koj ke presece?  Ustavniot sud...veli Vreme...
ГРАЃАНИТЕ БАРААТ КАЛОРИМЕТРИ
Топлификација пред Уставен суд

Незадоволни граѓани покренале иницијатива до Уставниот суд со барање на Топлификација да и биде наложено да ги исполни законските обврски и на потрошувачите да им постави мерни уреди - калориметри на секој радијатор, пренесува „Макфакс“. - Топлификација треба да престане да испраќа сметки со паушални износи што се добиени така што целата топлинска енергија испорачана до една зграда е поделена на сите станари. Законот вели дека вршителот на дејноста дистрибуција на топлинска енергија, врз основа на читање на мерните уреди врши фактурирање на испорачаната енергија - изјавил Аспарух Ралевски, еден од подносителите на иницијативата. Од Топлификација велат дека и тие бараат демонополизирање на испораката на топлинска енергија и доделување лиценца на компанија која ќе врши мерење на испорачаната топлинска енергија.


Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2008 во 18:25
...nikogo ne go interesira... makedonski sindrom...da mu umri kozata na komshijata.... edvam se organiziraa...
ОРГАНИЗАЦИЈАТА НА ПОТРОШУВАЧИ БАРА

Да се преиспита високата цена на парното

Последното поскапување на топлинската енергија од 60 проценти упатува на тоа дека цената да мазутот била зголемена за 400 отсто, што не е случај, и затоа бараме да се преиспита одлуката на Регулаторната комисија, велат од ОПМ

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2008 во 08:02
Ocigledno samo jas se gream so parno... No , nejse. Rekoa ama ne presekoa. shtom ke se namali cenata na naftata ke ja namalat cenata na parnoto. Ajde da vidime.

Пад на цената на нафтата по јакнењето на доларот

Цената на нафтата вчера забележа пад од приближно два долара по јакнењето на американската валута. Цената на американската лесна нафта за испорака во октомври на Берзата во Њујорк се намали за 1,71 долар за барел и се продаваше за 113,40.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2008 во 20:15
hahah,...i jas go gledam istoto,.bash gi zabolelo ovcite,...shto im ja strizat volnata,...a, ako podobro eazmislish ,..tuka retko koj plakja od sopstven djeb,...ama ,me chudi tie shto se "glavi" u familija da ne reagiraat,...
a, za poevtinuvanje,...hahahah,...gledaj ti da ne go kachat ushte za nekoj procent,..a ne da ti go smalat!


tuku ,jas se mislam da go otkazam parnotoi,..pa,da im podnesam edna tuzba za uzurpacija na privaten imot,...so ( bez moja dozvola),...ostaveni instalacii( cevki !!) ,vo mojot stan,...pa ke im dadam izbor,...ili da gi otstranat,..ili da mi plakjaat renta za koristenje na mojot imot za tranzit na nivniot "biznis",...pa, ke vidime togashh ,..dali zemjava vi e navistibna demokratska,...ako,...avion shto preletuva nad nea na 20-tina km.,....treba da i plakja za toa,...ova e ushte po,..."platlivo"!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 08:08
...ova e kontradikcija ili jas pogreshno razbiram... neli na onie koi se isklucuvaat im naplakaat zaradi istekuvanje na vodata... sega neshto spomnuvaat PRITISOK... kakov?... srcev?...aman be luge...isav... do koga so lagi...
prezemeno od Utrinski...

Сите барања до Топлификација да се достават до 15 септември

АД „Топлификација“ апелира до корисниците кои имаат какви било барања за сервисирање, исклучување или приклучување кон системот да ги упатат најдоцна до 15 септември со цел да бидат реализирани пред активирање на системот, бидејќи по овој датум претпријатието почнува со интензивни подготовки за претстојната грејна сезона. Повторен прием на барања од корисниците „Топлификација“ ќе прифаќа по 1 ноември годинава.

Од претпријатието информираат дека корисниците кои и натаму ќе ги користат услугите на „Топлификација“ во претстојната грејна сезона треба да ги подготват своите инсталации за приклучување за да се избегнат евентуални поплави во моментот кога објектите ќе бидат ставени под притисок. Одговорните бараат да им се овозможи слободен пристап во потстаниците на станбените згради за да се изврши безбедно приклучување. На тој начин ќе се овозможи нивно уредно ставање во работна состојба, што пак, ќе услови нормално снабдување со топлинска енергија.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 08:58
... E ova e BIZNIS I EKONOMIJA...ova se vika bricenje na suvo...Molci narode...neka mu umre kozata na komshija...ama meckata ako igra v komshii brzo ke zatropa i na anshi porti...

Топлификација користи гас, а ја одредува цената на парното според нафтата

Регулаторите и „Топлификација“ тврдат дека одлуката на Уставниот суд сега треба парично да ја надоместат граѓаните

зголемување на цената на топлинската енергија за 60 проценти со оправдување дека цената на нафтата драстично се зголемила, кога 80 отсто од системот на претпријатието функционира на гас.

Зошто на „Топлификација“ и' се важни цените на нафтата, кога единствено треба да и' биде важна цената на гасот.

Гасот мора да го платиме 15 дена по испораката, инаку Русија ќе го затвори вентилот. Укинувањето на одлуката од Уставниот суд беше дополнителен удар за претпријатието. Регулаторот мораше да го спаси претпријатието од колапс и да ги пресмета загубите поради кои не можеше да ја затвориме фискалната година“, велат од „Топлификација“, но не објаснуваат зошто во цената на парното ја калкулираат нафтата, а најмногу користат земјен гас.

Оттаму додаваат дека Уставниот суд не го интересирала економската логика, туку правната основа. Некој, велат, ќе морал, во случајов државата, да ги покрие загубите од 1,5 милиони евра, што претставувало можеби само една половина од вкупните трошоци на претпријатието.

Регулаторот се решил исплатата на загубите да оди преку џебот на народот.




За обичниот човек ова се математики кои не може да ги сфати. Но, и без нив е јасно дека ако зголемувањето на цената на гасот била само 14,4 отсто парното тешко може да поскапи за 60 проценти.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2008 во 08:15
... eh mori majko...toplifikacija i se e mozno...
Парното нема да поевтини
Директорот на Топлификација Димитар Хаџимишев вели дека падот на вредноста на мазутот не е доволен да поднесат барање за намалување на цената на парното, бидејќи од октомври ќе поскапи гасот
... i biserot na godinata...
"Мазутот паѓа, но тој учествува со мал дел во нашето производство на топлинска енергија. Природниот гас задоволува 70 отсто од потребите во производство, а според методологијата што се користи за пресметка на цената на природниот гас, во октомври и гасот ќе поскапи", вели директорот на Топлификација "Димитар Хаџимишев.
... na covekot treba da mu se dade Nobelova nagrada za snaodlivost...cenata se kaci zaradi poskapuvanjeto na mazutot... ama sega mazutot ne e vazen...vazno e deka ke se kaci i ceneta na gasot... lugeeee... do kaj ke odi ova glupost...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 08:52
... radosna vest... ama seushte ne so sigurnost...
Скопјани има шанса да добијат топли радијатори од среда, 1 октомври, но никако пред тоа, иако метеоролозите за вторник најавуваат ниски температури околу нулата. Од „Топлификација“ остануваат доследни почитувачи на подзаконските акти, па грејната сезона нема да ја почнат порано од 1 октомври. Тоа значи дека в среда наутро, конечно, граѓаните ќе имаат топли домови, но се' уште е неизвесно дали, како што беше најавено, ќе добијат и поевтино парно.
... i sega regulatornata komisija ke razmisluva za namaluvanje na cenata. Padnaa maskite.
Регулаторната комисија е формирана од страна на Владата. Нејзините членови и претседателот ги именува Собранието на Република Македонија на предлог на Владата. Според член 27 од Законот за енергетика, мандатот на секој член и на претседателот изнесува пет години, со можност да биде избран најмногу два мандата.
Znaci parnoto go pokaci regulatornata komisija=vladata.... a narodot mrci...pcue...po Toplifikacija... e pusti nie...
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 13:03
Ne be mami,...mene od toplifikacija mi vetija deka
nema ni voda do sreda da pushtat,dodeka ne gi
smenam  ventiliteтага

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 14:59
Originally posted by mamma mamma напиша:

Ne be mami,...mene od toplifikacija mi vetija deka
nema ni voda do sreda da pushtat,dodeka ne gi
smenam  ventiliteтага

..toa se pravi vo leto... voda ima vo radijatorite...ama ladnaтага....
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2008 во 00:34
Од Топлификација “Скопје-Север“ најава за намалување на цената на парното поради падот на цената на мазутот. Поради двојно пониската цена на мазутот, цената на парното од Нова година со сигурност ќе паѓа, но никој не знае колку...

Регулаторите повеле иницијатива и ја известиле Топлификација дека треба да се изврши корекција на цената на парното, бидејќи цената на мазутот е пониска за повеќе од 5%. Се очекува официјално барање од Топлификација, а за колку ќе биде пониска цената ќе одлучи Комисијата според формулата за трошоци и приходи, но ќе биде најмалку 5%.

Актуелната цена на мазутот е 16,7 денари за килограм. Намалувањето на цената на нафтата на светските берзи за 60% е предизвикано од светската економска криза.
Експертите очекуваат покрај мазутот, по Нова година да паѓа и цената на гасот, што дополнително ќе ги намали трошоците на топланите. Во октомври регулаторот ја зголеми цената на природниот гас за 17,6% и сега изнесува 30,35 денари за кубен метар. Аналитичарите потенцираат дека поевтинувањето во јануари следната година ќе биде задоцнето бидејќи цената на мазутот повеќе од еден месец паѓа.
 
 
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2012 во 23:16

Нема не сакам - ќе плаќаш парно и оро ќе играш!намигнување

И сега ќе се јави некој од гастербајтериве и ќе почне да ни објаснува...

и дека таму некаде е исто така заради овака онака...изненадување

Бензините повторно ќе поскапуваат?!трепкање

До кога бе...изненадување

Но...

Внимавајте...

„Павел Шатев“: Aктуелната Влада најдобра досега.љубов

И...

Не ми текнува некој коментар...тага

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2012 во 04:36
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Нема не сакам - ќе плаќаш парно и оро ќе играш!намигнување

И сега ќе се јави некој од гастербајтериве и ќе почне да ни објаснува...

и дека таму некаде е исто така заради овака онака...изненадување



Претпоставките се лоша работа почитуван пријателе. тага

Еве, се јавувам како "некој гастербајтер" и велам дека тоа не држи вода.лутина

Како прво, посоченото е само идеја или п
редлог инициран од снабдувачот со парно греење.
Kако второ, не постои правна основа за подршка на таквиот предлог. Луѓето купуваат станови со водоводна и струјна исталација, па ако сакаат можат да се исклучат од водоводната и струјната мрежа и нема да плаќаат скршен динар за вода и струја. Кога се купува стан со вградено парно греење не се потпишува договор за вечно користење на парното греење.

Разбирам дека и пoкрај исклучувањето дел од енергијата се дисипира во исклучениот стан, но тоа не е проблем на исклучениот корисники туку на неможноста на Топлификација да си ја зачува таа енергија наместо да ја споделува без барање на искучениот корисник.

Ако сакаме навистина да бидеме фер
до крај и да имаме потполно разбирање за таквата ситуација можеби би се сложил со некој паушален надомест од 5% до 7% од оригиналната цена на вклученото греење.

Оноа што треба да се има на ум во овие македонски услови е дека човек е присилен  да го купи станот со веќе вградено парно греење. ТОА НЕ Е НЕГОВ ИЗБОР ! Со други зборови, тој е приморан , без негова воља, на одреден систем на греење нуден од само еден снабдувач кој држи монопол во градот.  Во реалност, Топлификација се јавува како инвеститор и игра на карта дека нејзината услуга ќе биде прифатена и плаќана според цена која таа еднострано ќе ја одредува, без опција корисникот да се откаже од неа. Таквата опција не може да опстане пред никаков суд. Вградувањето на топлинско греење во становите за Топплификација е само НЕЈЗИН БИЗНИС РИЗИК, а не некаква герантиран бизнис договор без никаква можност за ревидирање или раскинување.

Топлификација не може со сила да ги натура своите услуги, ниту да ги рекетира гра
ѓаните доколку не сакаат да имаат никаква работа со неа!

Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Бензините повторно ќе поскапуваат?!трепкање

До кога бе...изненадување

Но...

Внимавајте...

„Павел Шатев“: Aктуелната Влада најдобра досега.љубов

И...

Не ми текнува некој коментар...тага



Поскапувањето на нафтата, а со тоа и на бензинот, нема ништо со владата. Бензинот секојдневно поскапува насекаде во светот. Македонија не може а биде исклучок.

А за тоа, дали актуелнава влада е најдобра до сега, не можам да коментирам со 100% авторитет бидејќи не живеам за сето време во Македонија. Згора на тоа cекоја анкета може да се направи според посакуваниот  резултат.

Веројатно најдобар индикатор за тоа колку некоја влада е добра за народот претставува нејзината подршка за време на изборите.










Изменето од Messenger - 24.Март.2012 во 04:41

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2012 во 10:37
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Нема не сакам - ќе плаќаш парно и оро ќе играш!намигнување

И сега ќе се јави некој од гастербајтериве и ќе почне да ни објаснува...

и дека таму некаде е исто така заради овака онака...изненадување



Претпоставките се лоша работа почитуван пријателе. тага

Еве, се јавувам како "некој гастербајтер" и велам дека тоа не држи вода.лутина

Како прво, посоченото е само идеја или п
редлог инициран од снабдувачот со парно греење.
Kако второ, не постои правна основа за подршка на таквиот предлог. Луѓето купуваат станови со водоводна и струјна исталација, па ако сакаат можат да се исклучат од водоводната и струјната мрежа и нема да плаќаат скршен динар за вода и струја. Кога се купува стан со вградено парно греење не се потпишува договор за вечно користење на парното греење.

Разбирам дека и пoкрај исклучувањето дел од енергијата се дисипира во исклучениот стан, но тоа не е проблем на исклучениот корисники туку на неможноста на Топлификација да си ја зачува таа енергија наместо да ја споделува без барање на искучениот корисник.

Ако сакаме навистина да бидеме фер
до крај и да имаме потполно разбирање за таквата ситуација можеби би се сложил со некој паушален надомест од 5% до 7% од оригиналната цена на вклученото греење.

Оноа што треба да се има на ум во овие македонски услови е дека човек е присилен  да го купи станот со веќе вградено парно греење. ТОА НЕ Е НЕГОВ ИЗБОР ! Со други зборови, тој е приморан , без негова воља, на одреден систем на греење нуден од само еден снабдувач кој држи монопол во градот.  Во реалност, Топлификација се јавува како инвеститор и игра на карта дека нејзината услуга ќе биде прифатена и плаќана според цена која таа еднострано ќе ја одредува, без опција корисникот да се откаже од неа. Таквата опција не може да опстане пред никаков суд. Вградувањето на топлинско греење во становите за Топплификација е само НЕЈЗИН БИЗНИС РИЗИК, а не некаква герантиран бизнис договор без никаква можност за ревидирање или раскинување.

Топлификација не може со сила да ги натура своите услуги, ниту да ги рекетира гра
ѓаните доколку не сакаат да имаат никаква работа со неа!


1. Ајде вака по еден редослед-народот гласа- да избере пратеници-законодавна власт- која ке носи закони кои ќе го подобрат животот на народот
2. Од тие народни пратеници-оној кој има најмногу гласови добива мандат да владее-односно да му служи на народот-оти народот затоа и ги гласал и затоа ги сменил претходните оти небиле во служба на народот.
Е сега така е по редот на нештата, арно ама кај нас во Македонија не е така и затоа мили дијаспорци не се лутете кога ни се смачува од вашите убедувања дека нам не ни е арно со оние кои и вие потпомогнавте да ги избереме.
Зошто?
Еве конкретниов пример со топлификација-која како што спомна и меси РЕКЕТИРА ама за тоа и е дзволено од членовите на регулаторна кои пак ги избира владата и кои земаат исто така плата од народот за да го штитат интересот на народот.
Е сега околу ова со плаќањето 50% на оние кои се исклучени-под образложение дека ја кортоплината од цевките и од комшиите.
Прво- должината на цевките е 2 и пол метри-значи му доаѓа ко 2 ребра од радијаторот Значи за 2 ребра 50%збунетост?
Второ-топлината од комшиите-што е небулоза оти со греењето на друго грејно тело-топлината ја има и нема потреба да му краде од парното на комшијата.
Трето- што со крајните станови од приземје и поткровље-кои се со 2 надворешни зида, па 1 на подрум или плафон од каде нема греење  и еден во ходник-внатрешен ама не згреан? Која е логика да плаќа 50%?Нашиот стан е на такво место што има 2 надворешни зида, на подрум, еден зид делиме со ходниците-скалите, а со комшиите еден зид и над нас  плафонот т.е. подот на комшиите-зарем да плаќам 50%?Исто важи и за комшиите кои се најгоре!!!!
И ова последново на Меси- Топлификација не може со сила да ги натура своите услуги, ниту да ги рекетира граѓаните доколку не сакаат да имаат никаква работа со неа!
Е за жал Меси-може и го прави тоа со амин на регулаторна.Секој месец, јавно и транспаретно.
И велиш-
Таквата опција не може да опстане пред никаков суд.Еве може кај нас во Македонија, си тужат лугето, судот прогласува дека не е во право топлификација, ама никој не може да се спаси од неплаќање затоа што топлификација тужи за неплатени сметки и се се врти во круг. Што е најтрагично, наплаќаат и камата за неплатените сметки.
Само македонскиот граѓанин кој е корисник на услугите на топлификација ја знае ова голгота.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.