IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Депресија и Антидепресиви
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Депресија и Антидепресиви

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 12>
Автор
Порака
stigmata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stigmata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2010 во 17:11
dokolku ima bilo koj koristeno asentra da napisi kako e dali e dobra i bilo kakva informacija poz
Кон врв
stigmata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stigmata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2010 во 18:43
Originally posted by zagor zagor напиша:

Originally posted by mamma mamma напиша:

Se e mozno,makijaveli,...spori,..nikoj ne te sprechuva,...ke chitam i ponatamu kako ludjeto se spravuvaat so depresijata,..prekrasna e temava,zalam shto nema poveke diskutantipa sekoja replika medju trojca ili chetvorica ...kolku ne ima tuka mi izgleda na ..."nateganje" i inaetenje

 

..pa ne sum valjda do tolku, ovde i dijagnozata da ja kazam so se recepti i iminja na lekari....[IMG]http://forum.idividi.com.mk/smileys_novi/21.gif" height="18" width="18" align="absmiddle" alt="смеење[
/IMG]
nema inaetenje be coek tesko na toj so e vo ova faza depresija ubo e da se razgovara i da se davat soveti kolku tolku ke pomozat
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2010 во 13:17
Originally posted by stigmata stigmata напиша:

za prv pat sum na forumot i sum vo faza na depresija ama teska dali ima nekoj iskustvo so asentra da kazi kako se osekal oti sega mi ja prepisaja


Не би можел да ти кажам за лековите ништо, немам познавања од таа област, но можам да те посоветувам да излегуваш повеќе, да се дружиш повеќе и да бидеш физички активен, сето тоа може да помогне, верувај.
Кон врв
stigmata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stigmata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2010 во 13:21
to e ok ama brate vo teska depresija samo si zatvoren i samo sedis ni ti se izlegva ni nisto toj so e vo vakva faza znaj kako mue vervaj
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2010 во 13:58
Originally posted by stigmata stigmata напиша:

to e ok ama brate vo teska depresija samo si zatvoren i samo sedis ni ti se izlegva ni nisto toj so e vo vakva faza znaj kako mue vervaj


Знам како ти е, но, мораш да се избориш брате против тоа. Ќе излезеш малку, не мора на почеток којзнае колку да одиш и каде, доволно е малку, како што вели народот, воздух да те фати малку.
И потоа почни и повеќе да се дружиш, малку по малку.
Прочитав дека си читал и книги, тоа ти е добар и паметен избор, многу може да помогне. Секако, бегај од депресивни, мрачни книги.

И научи да се радуваш на мали нешта, на мали работи, тоа ти е нешто кое може некогаш да те избави многу.
Кон врв
stigmata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stigmata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2010 во 14:03
sega momentalno sum na asentra eglonil i apcinata mnogu pocnaja da me uspivat a do pred 2 nedeli bese obratno na vecer nemozev da spijam a denski spiev cel den sega mi se sredi spienjeto ama ne mie ubo vo dusata samo lezam katastrofa
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2010 во 14:06
Зошто едноставно не се потрудиш повеќе да ги оттргнеш депресивните мисли со тоа што ќе си најдеш некоја работа или некоја ( едноставно речено ) занимација со која што ќе се чувствуваш поисполнето и посреќно?
Депресијата е највисокиот степен на тага. Таа го оттуѓува човекот од општеството, од другите луѓе околу него.
Зошто не пробаш да го возвратиш ударот со силна желба и волја, а не со антидепресиви?
Зошто да станеш зависен од лекови, кога можеш едноставно да станеш зависен од нешто многу подобро: од ЛУЃЕнамигнување


Изменето од Lithium - 07.Март.2010 во 14:09
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
stigmata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stigmata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2010 во 14:09
kazete nekoja dobra kniga za citanje samo da e dobra
Кон врв
stigmata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stigmata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2010 во 14:13
se e ok ama kajmene bese druga prikaznata izgleda procita rabotev dve godini i otkazav naednas se zatvoriv se ok so zboras pak me povtori epizoda depresija sega momentalno ako ili sum na kompijuter ili vkrevet opadnat sum ti si vo pravo bez apcina ama kaj mene e drug slucaj mora antidepresiv sega mi e problemo i stravot so pocna da me navraka na losi misli od to mi e srav i gledam da se oslobodvam nekako so bilo so da ja smenvam mislata
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2010 во 14:14
Originally posted by stigmata stigmata напиша:

kazete nekoja dobra kniga za citanje samo da e dobra


На подфорумот Уметност, Култура, Традиција има доста предлози.
Сепак, избегнувај депресивни книги, побарај нешто повесело, па нека е и од детска литература, како што е "Хари Потер".
Кон врв
stigmata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stigmata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2010 во 14:16
mokta na podstvesta ja citav dobra kniga e sega ja citam misija uspeh
Кон врв
stigmata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stigmata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2010 во 14:18
Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by stigmata stigmata напиша:

kazete nekoja dobra kniga za citanje samo da e dobra
На подфорумот Уметност, Култура, Традиција има доста предлози. Сепак, избегнувај депресивни книги, побарај нешто повесело, па нека е и од детска литература, како што е "Хари Потер".
vaka e dobro koke ima so luge da se razgovara kolku tolku nekoj ke pomozi bez razlika dali imal depresija ili ne sekoj sovet e dobrodojden
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2010 во 14:18
Ете ти добар избор, Мисија:успех е одлична книга. Побарај ја и книгата “ИЗБОРОТ“ од истиот писател - Ог Мандино 
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
stigmata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stigmata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2010 во 14:20
Originally posted by Lithium Lithium напиша:



Зошто едноставно не се потрудиш повеќе да ги оттргнеш депресивните мисли со тоа што ќе си најдеш некоја работа или некоја ( едноставно речено ) занимација со која што ќе се чувствуваш поисполнето и посреќно?Депресијата е највисокиот степен на тага. Таа го оттуѓува човекот од општеството, од другите луѓе околу него.Зошто не пробаш да го возвратиш ударот со силна желба и волја, а не со антидепресиви?Зошто да станеш зависен од лекови, кога можеш едноставно да станеш зависен од нешто многу подобро: од ЛУЃЕнамигнување
se e ok so zboras ama toe problemo so nemojs da se otrgnis be brat se poloso i poloso neznam so da recam
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.