IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Депресија и Антидепресиви
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Депресија и Антидепресиви

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 12>
Автор
Порака
RUKICA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RUKICA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2008 во 20:21
JAS BI PREPORACALA STRUCNA POMOS OD PSIHOTERAPEVT.....
Кон врв
nena05 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nena05 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2009 во 23:52
drugar i jas sum vo ista situacija kako tebe,a imam 25 god i se plasam so ova sto mi se slucuva,bas gi imam istite simptomi kako sto se navedeni i mi dadoa dijagnoza depresija-ankcioznost i skoro sekoj den mi se slucuva istoto.nemozam da se opustam i imamm jaki srcebienja i tresenje po teloto.momentalno sum na terapija asentra po pola tabletka i heleks od 0.5 mg.kazuvaj kako da dojdeme do poranesniot zdrav nacin na zivot.ova veke mi se slucuva 2 meseca.please odgovori.pozzzzzz

Изменето од nena05 - 23.Октомври.2009 во 23:53
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2009 во 11:16
moras zasega so terapija prepisana od psihijatar ,samoto po sebe i so tvoja volja mozes da uspees,poveke izleguvaj ,druzi se i misli na ubavi nesta iako vo zivotot ima i losi raboti
no po nekoe vreme organizmot samiot trpi promeni od vakvi sostojbi ama sepak veruvaj vo sebe i ke bide vo redнамигнување
Кон врв
nas.343 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nas.343 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 20:00
potpolno te sfakam... i mene mi se ima slu4eno istoto... ali ke ti pomine toa e samo eden period.. misli pozitivno i ke uspees... ne e do tolku strasno kako ti se 4ini.. a sto se odnesuva do alan pod itno da se le4is...
Кон врв
sunshine_baby Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 256
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sunshine_baby Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2009 во 04:00
Loso e sto vednas vo depresivno anksiozni raspolozenija lugjeto posegnuvaat po samoterapija so dijazepam ili pak vednas baraat pomos od psihijatar koj najcesto e prepisuvas na antidepresivi,a ne te nosi kon sustinata na problemot kako ne bi se povtoruval ponataka.Faktot govori deka navistina nastanuva nekoja hemiska promena vo mozokot i nervniot sistem koj bara soodveten balans za da moze covek da funkcionira normalno,no toa poveke se odnesuva na depresivni raspolozenija so suicidalni misli,bipolarnost,multipersonality disorder i slicno,sto i ne se taka retki.
Prviot cekoj koj vi go preporacuvam e da pobarate pomos od psiholog,a potoa psihijatar.Psihologot navleguva vo sustinata na problemot,no ako zakluci deka se raboti za imulsivno-kompulsivni narusuvanja,depresija od potezok vid i slicno ke ve upati na psihijatar koj ke prepise terapija so medikamenti.
Ima odlicni psiholozi kaj nas koi uoptrebuvaeat gesalt metod na sovladuvanje na problemite i nivnata sustina.Najcesto srzta na naseto neraspolozenie,nezadovolstvo,cuvstvo na bezizleznost i stravovi e gubenje na sopstvenata individualnost zaradi zelbata da postigneme se,da ostavime vpecatok onamu kade sto ni znaci naklonetosta i ljubovta,ne mozejki da si ja dademe sami na sebe,a seto toa kako rezultat na potsvesna trauma vo minatoto.
Vi posakuvam uspeh i pobrzo do svetlinata na krajot od tunelot.
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2009 во 09:16
Originally posted by alan ford alan ford напиша:


Do sega ocekuvav bar nekoj ke mi kaze nesto za svoite iskustva...bez razlika dali e toa prozac,asentra,helex...ili obicen lexilium....Mnogu mi e interesen nasiov Balkanski mentalitet protkaen so Makedonski folklor....sve sakame da doznaeme za drugite...a za sebe ...samo u slucaj da ni se ispusti.
Temava e ako bas sakate "vo trend" bidejki depresijata ima globalni pandemicni razmeri i spored AMIOC duri 70% od lugeto niz celiot svet povremeno ili redovno se na antidepresivi.

Jas ke kazam vaka....
koga se pojavuva nekoj problem....
koga ne si odluchen.....da presehesh...
togash vnatre vo tebe nastanuva podelba....
da ne recham ...se pojavuva dve JAS....
edniot JAS saka da preseche i drugiot JAS se dvoumi i kochi.....
e sega drugiot JAS za da dominira i ima uspeh go pravi teloto da ne reagira pravilno....
velime DEPRESIVNO deluva.....
sega !!!
ako si jaka lichnost sam ke go sredish...
ako ne !!! se bara pomosh od drugi pozitivni lugje...
znachi se odi so druzhenje na silni pozitivni karakteri...
za da se prenese vrz sebe nivnata odluchnost, vitalnost i   vedrina...
za lekarstva ne sakam da komentiram....
toa e veke koga imame promeni vo odnesuvanje ...
shto prestavuva posledna faza na depresijata...
I najpogreshno e vednash da se odi so lekarstva...
zatoa shto problem pojaven vo podolg period ne se reshava vednash za kratko vreme....
daj mozhnost na mozochnata centrala avtosugestivno da se sredi....
toa se mozhe ....toa sekoj mozhe!!!   
Кон врв
0day Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај 0day Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2010 во 23:51
Jas imam panicni napadi, anksioznost
Mi prepisaja 1 helex od 0.25 na sabajle i na vecer 1/4 asentra ( vo prvata nedela , potoa po 1/2) posle rucek, i 3 pati dnevno bedoxin, mi pomogna dosta mnogu. so isklucok mn sum zamorliv vo posledno vreme
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2010 во 18:13
Poseti ja stranicata ANKSIOZNOST.NET,mozebi neshtata kje Vi stanat pojasni a problemite polesno bi mozhele da gi nadminete.
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2010 во 22:02
Originally posted by 0day 0day напиша:

Jas imam panicni napadi, anksioznost
Mi prepisaja 1 helex od 0.25 na sabajle i na vecer 1/4 asentra ( vo prvata nedela , potoa po 1/2) posle rucek, i 3 pati dnevno bedoxin, mi pomogna dosta mnogu. so isklucok mn sum zamorliv vo posledno vreme

тоа што имаш Ти....ти го кажуваш.....или стручно лице???
ако е од стручно лице......тогаш зошто ја потенцираш терапијата??
 

Кон врв
-Goldi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 750
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај -Goldi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2010 во 12:55

Депресијата е болест што се јавува во епизоди. За да можеме да поставиме дијагноза за депресија, симптомите од епизодата би требало да траат најмалку две недели. За повторна појава на болеста - нова епизода на депресијата - зборуваме доколку постои период од најмалку два месеца по крајот на првата депресивна епизода без да се манифестираат депресивни симптоми. Во ваков случај зборуваме за депресивно нарушување (заболување).

Депресивна епизода кај човекот може да се јави и само еднаш во животот и повеќе да не се повтори. Но, кај повеќе од 50 отсто од болните од депресија се јавуваат повеќе епизоди.

Кон врв
-Goldi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 750
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај -Goldi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2010 во 12:58
Повеќето луѓе знаат кои се емоционалните симптоми на депресијата, но не знаат дека депресијата може да предизвика и физички симптоми.
 
               
  1. Болки во вратот. Ако страдате од депресија може да ви се појават и болки во вратот или ако веќе сте имале болки да се зголеми нивниот интензитет.
  2. Главоболка. Главоболката е често среќаван симптом кај луѓето кои страдаат од депресија. Доколку претходно сте страдале од мигрена, во периодот на депресија ситуацијата се влошува.
  3. Проблеми со дигестивниот систем. Може да чувствувате гадење, да имате дијареа или да имате симптоми на запек.
  4. Болка во градите. Ако чувствувате болка во градите треба да посетите доктор, затоа што можно е да имате проблеми со срцето. Но, болката во градите често е и симптом на депресија.
  5. Проблеми со спиењето. Луѓето кои страдаат од депресија имаат проблеми со спиењето. Некои од нив тешко можат да заспијат и да се будат порано, а некои спијат многу повеќе од нормалното.
  6. Промени во апетитот. Некои луѓе кои се во депресија го губат апетитот и логично губат тежина. Други пак постојано мислат на храна, внесуваат многу повеќе јаглехидрати и ја покачуваат телесната тежина.
  7. Замор, вртоглавица, несвестица. Ако сте во депресија, без разлика колку спиете, пак се чувствувате изнемоштени. Промените во апетитот, проблемите со спиењето, главоболката, сето тоа може да доведе до вртоглавица или дури до несвестица.
Кон врв
0day Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај 0day Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2010 во 23:23
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:


Originally posted by 0day 0day напиша:

Jas imam panicni napadi, anksioznost
Mi prepisaja 1 helex od 0.25 na sabajle i na vecer 1/4 asentra ( vo prvata nedela , potoa po 1/2) posle rucek, i 3 pati dnevno bedoxin, mi pomogna dosta mnogu. so isklucok mn sum zamorliv vo posledno vreme
тоа што имаш Ти....ти го кажуваш.....или стручно лице???ако е од стручно лице......тогаш зошто ја потенцираш терапијата?? 


Asentra tabletite sodrzat sertraline koj mu e potreben na mozokot, helexot gi maskira simptomite.
BTW terapijava e 90% ista za anksioznost, i terapijava e od mojot cicko koj e nervopsihijatar, jas samo kazav STO KORISTAM kako sto e naslovot na temata Депресија и Антидепресиви
Кон врв
stigmata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stigmata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2010 во 13:16
za prv pat sum na forumot i sum vo faza na depresija ama teska dali ima nekoj iskustvo so asentra da kazi kako se osekal oti sega mi ja prepisaja
Кон врв
stigmata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stigmata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2010 во 13:51
depresijata e mnogu strasna

Изменето од stigmata - 09.Март.2010 во 20:14
nikada nije bilo kao sto je bilo
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.