IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Депресија и Антидепресиви
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Депресија и Антидепресиви

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 12>
Автор
Порака
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2008 во 13:06
овде токму тоа се бара...
Иако,лично сметам дека антидепресивите не се рецепти за торти и колачи па вака јавно,на форум, да си делиме мислења и искуства...Сепак,клиничката депресија е сериозно заболување кое треба да се следи и да се третира од специјалисти-психијатри и да се земаат лекови СТРИКНО препишани од нив...Та,не сме сите исти
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2008 во 13:17
Mozebi chlenot Makijaveli ke prochita ova....so ogled na toa deka
toj ja otvori temava....znachi...ne e do pomalata posetenost na forumot Medicina....no sepak,...prodolzete so postiranje.среќа


Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2008 во 12:23
Tekstot e na srpski,no se nadevam nema da bide problem,simptomite se mnogu dobro locirani.

     

Depresija je bolest raspolozenja koja zahvaca i tijelo i misli.Najlakse je upoznati depresiju kroz osnovne simptome:

    * Gotovo obvezni simptom je nedostatak zivotne radosti ili barem smanjenje uzivanja u mnogim aktivnostima u odnosu na period prije bolesti.
    * Osjecaj tuge ili zalosti koji nije uzrokovan nedavnim gubitkom. Bolesnik se nekada osjeca vise prazan nego tuzan, ili navodi da je istovremeno i tuzan i prazan
    * Bezvolja, kao gubitak interesa za hobije i sve u cemu je bolesnik prije uzivao
    * Strah se javlja kod mnogih bolesnika, najcesce vezan uz misli kako ce se nesto lose dogoditi
    * Smanjenje sna, najcesce kao nesanica i rano budjenje, ali kod mladih osoba i kao pojacana potreba za snom
    * Lose misli najcesce o bolesti, samoubojstvu i smrti
    * Teskoce u donosenju odluka
    * Niska energija i brzo umaranje
    * Osjecaj krivnje, bezvrijednosti i bespomocnosti
    * Stalne fizicke smetnje kao glavobolja, probadanja, zanosenje, kronicni bolovi
    * Razdrazljivost
    * Nemogucnost opustanja
    * Gubitak tjelesne tezine ili debljanje

I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2008 во 16:16
bas sega ova na idividi go procitav, posto sum osoba koj a"alternativnata" medicina ja postuva i upotrebuva, mislam deka i ova e nesto sto spaga vo toa, procitajte i samite
Со кантарион против депресијата

Кантарионот е најпознат лек против депресија. Неговите блескаво жолти цветови симболично ја претставуваат моќта на сонцето да ги избрка темните сили. Нивното антидепресивно дејство особено се цени и во конвенционалната медицина. Кантарионот веќе стотици години наназад се користи орално за третирање на состојби на депресија, потиштеност, анксиозност, како и болка во желудник.

Облогите од кантарион или малото од кантарион надворешно се користи за третирање на рани, изгореници, каснувања од инсекти и слично.

Треварите ја препорачуваат кај раните кои тешко заздравуваат, бидејќи го забрзува просецот на регенерирање на кожата. Кога се користи за лечење на депресија, кантарионот не е „брз“ лек. Со него нема да постигнете моментален резултат, но дава одлични резултати. Растението му помага и на телото и на душата да закрепне, преку поставување на темелите за целосното лекување. По правило чајот се пие трипати на ден. Првите резултати ќе ги забележите после една до две седмица. Обично еден третман трае три до шест месеци. Дури и да забележите подобрување после еден до два месеца, не се препорачува да се прекине со третманот, бидејќи лекувањето нема да биде целосно.

При нормалната употреба не се забележани некои негативни ефекти, но кантарионот влијае на ефикасноста на некои други медикаменти, особено на апчињата за контрацепција, лековите против тумор или оние за третирање на ХИВ-вирусот. Затоа е неопходно да се консултирате со лекар пред да почнете со третманите со кантарион.

Исто така е познато дека кантарионот ја прави кожата осетлива на сонце, поради особено е важно да го избегнувате сонцето за време на третманите.
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2008 во 16:34
Ova bese odlicen tekst.Interesno ali izleze deka kantarionot e unisex..t.e. za sve go biva..Za izgorenici...za modrici..ova ,ona Nego interesno e ona deka doaga vo kolizija so lekovi za borba protiv HIV-virusot ,sto znaci deka ako go nosish HIV-virusot treba da se reshis...dali ke rizikuvas da umresh od AIDS,ili pak da bides nositel na HIV virusot,ali pritoa da bides u depresija do krajot na zivotot A ona deka efektite od kantarionot ne doagaat instant,tuku posle 2 sedmici,toa e ok...ne postoi antidepresiv koj sto vlijae vednas.Asentrata kako AD vlijae isto na toj nacin.Potrebni se 2 nedeli za samiot lek da se vrze za plazmata vo teloto..i prvite rezultati se cuvstvuvaat posle 2 nedeli...a TOP efektite duri po 2 meseca...Nema nisto sto deluva odma.Takvo volsebno apce ne postoi..bar jas ne sum cul
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2008 во 20:46
да, стварно и јас бев изненадена! тоа сто се однесува со врска со ХИВ вирусот... секој лек има и свои „црни„ страни, било природен било „хемиски„ лек, но јас сепак секогаш одам на природноголема%20насмевка
 
ах, имам и јас нешто против тоа, тоа се една врста „топчинја„ од риба, кои се против„женски„ болки , но исто така и против депресија
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
Daki Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 23.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Daki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2008 во 20:52
Depresija e navistina strasna rabota.
Toj sto pocustvuval i znae.Najdobar lek spored mene se dobri prijateli da ti se najdat vo toj moment, toa e najdobar antidepresiv.
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2008 во 03:22
jas ne se soglasuvam so tebe Daki.Spored mene toa e isto kako da kazes "Ah,tumorot ili rakot e strasna rabota,za mene najdobar lek sepak se prijatelite i semejstvoto) Depresijata a bogami i anksioznosta kako klinicki bolesti se lecat isklucivo so mokni i jaki antidepresivi.Prijatelite ili pak semejstvoto mozat da ti bidat samo dopolnitelna poddrska
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
Daki Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 23.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Daki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2008 во 16:08
[QUOTE=Borjan] jas ne se soglasuvam so tebe Daki.Spored mene toa e isto kako da kazes "Ah,tumorot ili rakot e strasna rabota,za mene najdobar lek sepak se prijatelite i semejstvoto) Depresijata a bogami i anksioznosta kako klinicki bolesti se lecat isklucivo so mokni i jaki antidepresivi.Prijatelite ili pak semejstvoto mozat da ti bidat samo dopolnitelna poddrska [/QUOTB
Borjan za srejka ne sum iskusila takvo nesto, znaci mislenjeto mi e vrz baza na tujgi iskustva, pa zatoa mozebi i gresam, normalno dokolku stanuva zbor za jaka depresija ili anksioznost deka se potrebni antidepresivi, sepak dokolku e pocetna faza mislam deka moze da pomognat druzenjeto so prijateli, razgovor, samoinicijativnost i slicno.
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2008 во 16:29
Napolno se soglasuvam so tebe...se do fazata u koja se naogja licnosta i stepenot na jachina na depresijata.
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
snegulka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај snegulka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2008 во 12:27
Депресијата е состојба која влијае врз телото на поединецот, врз неговото расположение, како и врз неговите мисли. Влијае врз спиењето, исхраната, врз она како се доживуваат себеси и како го доживуваат светот. Депресивната состојба не е расположение кое минува. Не е знак на слабост или ситуација која знаете дека можете да ја надминете. Луѓето кои страдаат од депресија имаат проблеми со функционирањето и тоа влијае врз нивниот живот генерално. Без соодветен третман, оваа состојба може да трае со недели, месеци, па дури и години.

Симптоми на депресија

 • Постојано чувство на тага, вознемиреност или чувство на празнина
 • Чувство на беспомошност, песимизам
 • Чувство на вина, безвредност, беспомошност
 • Губење на интерес  задоволство од активности кои порано предизвикувале задоволство, вклучувајќи и сексуални активности
 • Намалена енергија, успореност
 • Потешкотија во концентрацијата, помнењето, донесувањето одлуки
 • Проблеми со спиењето, рано будење, или прекумерно спиење
 • Губење апетит или тежина, или прекумерно јадење
 • Мисли на смрт или самоубиство, обиди за самоубиство
 • Немир, иритираност
 • Постојани физички симптоми кои не реагираат на лечење, како на пример главоболки, проблеми со стомакот, и хронични болки
Кога сте безволни и тажни, кога се чувствувате уморно и исцрпено и ништо не може да ве развесели, размислете за идејата да отидете до најблискиот фитнес клуб и да се зафатите со работа.

Имено, утврдено е дека умерената физичка активност го има истиот (позитивен) ефект кај блага и умерено изразена депресија како и психотерапијата и лековите против депресија. Оваа врска е позната одамна.
Се препорачува аеробик, возење велосипед, трчање, пливање и сл. Споредени со релаксационите вежби, спортските активности кај депресијата наводно имаат многу подобар ефект.

Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2008 во 09:48
AD rocks!    

Изменето од alan ford - 08.Октомври.2008 во 09:49
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2008 во 11:35
Луѓе бреееееее!!!!!!
Дај разликувајте тага, нерасположение, анксиозност, минлива фаза на темни денови..........од ДЕПРЕСИЈА.

Депресијата е болест ....исто како да имате камен во жолчка......( споредбава е неблагодарна но да се сфати дека не е депресијата некакваси состојба туку е БОЛЕСТ). А штом е болест мора да се лечи. Тоа не значи веднаш еден тон лекови туку во лечење спаѓа и групна терапија, хипноза,..........и други психолошки методи за лекување.

Вие што се жалите дека сте депресивни не очекувајте чудесни лекови. ЛЕКОТ СТЕ ВИЕ САМИТЕ. Додека не решите да си засукате ракави и да си го средите животот, ниеден лек нема да го направи тоа за вас.


Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2008 во 11:36
Алан не наоѓај милион изговори.........
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.