IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Депресија и Антидепресиви
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Депресија и Антидепресиви

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 12>
Автор
Порака
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 17:08
Originally posted by dejanpp dejanpp напиша:

Originally posted by seka seka напиша:

nemam iskustvo so takvi nesta, a i se nadevam deka nikogas nema toa iskustvo da go napravam!
 

Vo denesno vreme koga zivotot e tolku "energicen" golema e brojkata na Luge koi koristat i pijat redovno takvi tableti.

 

   ne se sekiraj ako tie dobro za brzo ke go osetis tajniot eliksir na anerikanskata kujna vo makedonia od koja nikoj lekar ne ke moze da te izleci kako slucajot so barbara osven ako ne si nivno milenice

a sto se odnesuva do amerikanskata kujna vo makedonija glaven segment im e supstanca koja niz teloto se dvizi isto kako i krvta ama ima za mal del pogolem volumen od najkripnite po vlumen elementi vo krvta
pa taka za da se odviva krvotokot vo najdobar red vo organizmot site tesni prostori za ceswticite od supstancata treba samo za malku da se prosirat pa taka vo toj slucaj jas bi ti prepisal simtom na otecen mozok
   licata kaj koi e vo dominacija ovaa supstanca imaat potreba nonstop da gi sirat svoite kletki
pa taka ke gi prepoznaes po svoti ispaknati isni i drugi iskrivuvajna .........
AJ ZA KRAJ EDEN SOVET
AKO VI SE SLUCI OVA IDETE DO TRANSFUZIJA DA DADETE KRF
 
nekoj moze nesto da mi prepise, no dali ke go pijam ili ne, toa e MOJA odluka
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 17:09
не сум имала депресии до толку за да мора да се прима нешто и немам познавање за ова.........а подобро и да немам
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 18:59
Moite "napadi" na depresija jas gi reshavam so jogging,yoga...
i fizichka rabota,...dosega sum imala krajno dobri efekti....


Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2008 во 06:45
Originally posted by mamma mamma напиша:

Moite "napadi" na depresija jas gi reshavam so jogging,yoga...i fizichka rabota,...dosega sum imala krajno dobri efekti....

Totalna pogreska mamma...napadi na depresija ne se resavaat so fizicka rabota,ili jogging kako sto tvrdis ti...Ne znam kade e postot od edna devojka so simptomi na depresija...ali idea nekako vaka...."Edinstveno sto mozes nekogas da napravis e da se frlis vo krevet i da vegetiras...nemas ni sila ni volja da stanesh a kamoli da rabotish nekoja fizicka rabota...Ne postoi sila koja moze da te natera da stanes od krevet (akutna depresija)...ponatamu...se sekavam imase napisano deka napor i pretstavuvalo...da odi do toaletot,ke zvuci za nekogo smesno ali samiot pat od nekolku metri niz stanot za nea pretstavuval kosmar...da ne spomnuvam...gubenje apetit za bilo kakva hrana...tecnosti..zabava...bilo sto....Kako takva osoba ke ja naterash na fizicka rabota ili joga...ili ne znam sto?...Bas mi e drago sto ve ima taka mudri silni i zdravi vo tolkav broj..iskreno vi posakuvam NIKOGAS da ne padnete u bilo koja forma na depresija zatoa sto toga ni fizicka rabota ni yoga ni tai ci nema da vi pomognat.....whatever
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2008 во 09:12
Mил Макијавели...најпрво да ти посакам добредојде назад,а потоа да ти кажам дека тотално грешиш што инсистираш овде, на твојата поставена тема, да се произнесуваме и да поделиме искуства за онаа "вистинската депресија" или "клиничката депресија"-како што се води во медицинските речници...
Што мислиш,колкав е процентот на активни форумџии кои имале таква мака? Гледам по постовите што се испратени дека досега само една девојка пишала она ти што сакаш да го прочиташ,а дека уште некој ќе пише-чисто се сомневам,точно поради твоето зајадливо и крајно несериозно коментирање на нивните постови...Ќе ги земам за пример постот на Сека(си ја пишал во бисери на форумџиите) и постот на мамма

Точно те разбирам што сакаш да прочиташ,но еве и јас да те разочарам...не сум имала искуство со таков вид на депресија...сум имала "тмурни денови" кога све ми сметало,кога ми било најубаво да лежам во кревет и да вегетирам,но тоа траело само еден ден и поминувало без таблетарна помош...
Две крајно сурови ситуации во животот ме натераа да посегнам по Хелекс,но не како антидепресив,туку во помали дози од 0,25мг,како седатив.Ми го препорачаа затоа што и Диазепамот и Лексилиумот тешко ги поднесувам утрото потоа...Задоволна сум од Хелексот,навистина.
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2008 во 10:08
fala za iskrenosta biba...a ona so seka bese nedorazbiranje koe veke go resivme..Iskreno sepak ne znam sto e strasno ako nekoj so svoe iskustvo od koristenje AD mu pomogne na drug?
pozdrav mila
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
realna Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 541
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај realna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2008 во 10:53
една пријателка психолог,на прашањето "Koj е најдобар природен антидепресив" одоговори "дружењето со твоите најблиски и најсакани луѓе,прошетките во природа"
srekata ne e vo parite no nema sreka bez pari, parite se sredstvo ne se sami po sebe cel!
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2008 во 12:24
Originally posted by realna realna напиша:

една пријателка психолог,на прашањето "Koj е најдобар природен антидепресив" одоговори "дружењето со твоите најблиски и најсакани луѓе,прошетките во природа"zatoa sto prasanjeto si go postavila na pogresen covek...ne si trebala da go postavuvash na psiholog..tuku na psihijatar
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2008 во 12:31
А яс сум имала лично искуство- кога изгубив родителите си ми беше адска мака и тага... Сознавав дека сум во депресиjа - не сакав да се прибирам дома, во куката на моите родители, каде до се што се докосав зборуваше за нив. прибирав се само за спаване. како и да е. поставив ново начало- продадов куката и си закупив нов дом- моj дом, од мене среден, се во него jас сум го купила и поставила на место кое jас сакам. тоа ме спаси. излечив се сама. не сум пиела антидепресанти. не сум била на психоаналитик или психолог... и да вметна: на Балканот тешко е за психолозите и психоаналитиците, пошто овде сме отворени за контакти и секоj си има друштво, па шта че ми психолог кога си имам другар/ ка на коj а да и досадживам со моите приватни работи, а он/она ме изслушва потполно бесплатно. само во случаjов тешко стои  прашането за личната таjна ...хехехеххе. ке те разбере барем маалата.

Изменето од pagane - 19.Август.2008 во 12:33
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2008 во 22:46
Originally posted by Makijaveli Makijaveli напиша:

Originally posted by mamma mamma напиша:

Moite "napadi" na depresija jas gi reshavam so jogging,yoga...i fizichka rabota,...dosega sum imala krajno dobri efekti....

Totalna pogreska mamma...napadi na depresija ne se resavaat so fizicka rabota,ili jogging kako sto tvrdis ti...Ne znam kade e postot od edna devojka so simptomi na depresija...ali idea nekako vaka...."Edinstveno sto mozes nekogas da napravis e da se frlis vo krevet i da vegetiras...nemas ni sila ni volja da stanesh a kamoli da rabotish nekoja fizicka rabota...Ne postoi sila koja moze da te natera da stanes od krevet (akutna depresija)...ponatamu...se sekavam imase napisano deka napor i pretstavuvalo...da odi do toaletot,ke zvuci za nekogo smesno ali samiot pat od nekolku metri niz stanot za nea pretstavuval kosmar...da ne spomnuvam...gubenje apetit za bilo kakva hrana...tecnosti..zabava...bilo sto....Kako takva osoba ke ja naterash na fizicka rabota ili joga...ili ne znam sto?...Bas mi e drago sto ve ima taka mudri silni i zdravi vo tolkav broj..iskreno vi posakuvam NIKOGAS da ne padnete u bilo koja forma na depresija zatoa sto toga ni fizicka rabota ni yoga ni tai ci nema da vi pomognat.....whatever


Dragi moj,makijaveli,...ti postavi tema,..jas odgovaram i pishuvam od lichno iskustvo...ili mozebi trebashe da ti napravam "merak" pa da posocham nekoj antidepresiv koj voopshto ne go koristam,a sepak brzo i lesno se osloboduvam od depresija,zatoa shto,kako biba reche moite depresii nemaat vrska so klinichkite sluchaevi na depresii.
Ako veke barash odgovori,dozvoli im na ludjeto da odgovaraat so primeri od lichno iskustvo...zatoa shto,neli sekoj si e "bashka"Изменето од mamma - 19.Август.2008 во 23:05

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2008 во 04:34
Originally posted by mamma mamma напиша:Originally posted by Makijaveli Makijaveli напиша:

Originally posted by mamma mamma напиша:

Moite "napadi" na depresija jas gi reshavam so jogging,yoga...i fizichka rabota,...dosega sum imala krajno dobri efekti....

Totalna pogreska mamma...napadi na depresija ne se resavaat so fizicka rabota,ili jogging kako sto tvrdis ti...Ne znam kade e postot od edna devojka so simptomi na depresija...ali idea nekako vaka...."Edinstveno sto mozes nekogas da napravis e da se frlis vo krevet i da vegetiras...nemas ni sila ni volja da stanesh a kamoli da rabotish nekoja fizicka rabota...Ne postoi sila koja moze da te natera da stanes od krevet (akutna depresija)...ponatamu...se sekavam imase napisano deka napor i pretstavuvalo...da odi do toaletot,ke zvuci za nekogo smesno ali samiot pat od nekolku metri niz stanot za nea pretstavuval kosmar...da ne spomnuvam...gubenje apetit za bilo kakva hrana...tecnosti..zabava...bilo sto....Kako takva osoba ke ja naterash na fizicka rabota ili joga...ili ne znam sto?...Bas mi e drago sto ve ima taka mudri silni i zdravi vo tolkav broj..iskreno vi posakuvam NIKOGAS da ne padnete u bilo koja forma na depresija zatoa sto toga ni fizicka rabota ni yoga ni tai ci nema da vi pomognat.....whatever
Dragi moj,makijaveli,...ti postavi tema,..jas odgovaram i pishuvam od lichno iskustvo...ili mozebi trebashe da ti napravam "merak" pa da posocham nekoj antidepresiv koj voopshto ne go koristam,a sepak brzo i lesno se osloboduvam od depresija,zatoa shto,kako biba reche moite depresii nemaat vrska so klinichkite sluchaevi na depresii.Ako veke barash odgovori,dozvoli im na ludjeto da odgovaraat so primeri od lichno iskustvo...zatoa shto,neli sekoj si e "bashka"


pa jas kolku sto znam na nikogo ne mu zabraniv da kaze ili napise bilo sto....samo reagiram na ostavenite komentari,razvivam diskusija,debata...sakam da sporam....ili i toa poveke ne e mozno

Изменето од Makijaveli - 20.Август.2008 во 04:36
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2008 во 12:45
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2008 во 12:53
Se e mozno,makijaveli,...spori,..nikoj ne te sprechuva,...
ke chitam i ponatamu kako ludjeto se spravuvaat so depresijata,..prekrasna e temava,zalam shto nema poveke diskutanti
pa sekoja replika medju trojca ili chetvorica ...kolku ne ima tuka mi izgleda na ..."nateganje" i inaetenje

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2008 во 12:59
Originally posted by mamma mamma напиша:

Se e mozno,makijaveli,...spori,..nikoj ne te sprechuva,...
ke chitam i ponatamu kako ludjeto se spravuvaat so depresijata,..prekrasna e temava,zalam shto nema poveke diskutanti
pa sekoja replika medju trojca ili chetvorica ...kolku ne ima tuka mi izgleda na ..."nateganje" i inaetenje
 
..pa ne sum valjda do tolku, ovde i dijagnozata da ja kazam so se recepti i iminja na lekari....смеење
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.