IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Депресија и Антидепресиви
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Депресија и Антидепресиви

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 101112
Автор
Порака
gagicka Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Јуни.2013
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gagicka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2013 во 00:57
здравоо ве читав и сакав да ве прашам дали некој има пиено зепира и кој нус појави сте ги имале и дали ви помогнала?
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13341
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2013 во 01:12
,,,,depresija od nemajkade izmislena dijagnoza ,,,vo segashno malku poodamna vreme,,,,i begaj od zepirata ,,o od gavol ,,,vo prashkasta forma e,,,изненадување
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
edgaralanpo Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 28
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај edgaralanpo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2013 во 15:36
Депресијата е толку нејасна, што за секој човек треба посебен лек. Не се манифестира кај сите исто и не се лекува кај сите исто.
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104786
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2014 во 14:25

Шест работи што не смеете да и ги кажете на личност што е во депресија

Шест работи што не смеете да и ги кажете на личност што е во депресија

Ако некогаш сте познавале некој  кој боледувал од депресија, знаете за колку сложена состојба се работи.Зборовите кои ги упатувате со најдобра намера, некогаш можат да причинат поголема штета, отколку бенефит,

1. Знам како се чувствуваш

Добро е да поседувате емпатија, но не е добро да се обидувате да сочувствувате со личност ако навистина немате поим како се чувствуав. Секој ја доживува депресијата на сопствен начин.

2. Биди позитивен

Обидот од нечија состојба да делите оптимизам ( налик на добар совет) секако не е добар. Избегнувајте вакви фрази. Депресијата ги менува луѓето, им го пореметува сонот и животниот пат, по кој што тргнале.

3. Развесели се

Ова е слично како да се исмевате. Самиот факт дека не може да се развесели прави да се чувствува уште полошо. Кажете само „ Тука сум, доколку затре**м за било што“.

 

4. Мораш да бидеш јак/а заради децата

Доколку сакате да утешите депресивна личност со споменување на децата, тоа не е ни најмалку едноставно. Можете да бидете протолкувани како „ Тој мисли дека сум лош родител“.

5. Се е само во твојата глава

Депресијата не може да се преброди на овој начин. Мора да и се пристапи сериозно.

6. Постојат многу луѓе на кои што им е полошо отколку на тебе

Подобро не велете ништо. Само понудете го своето друштво.
Изменето од Valerija - 24.Февруари.2014 во 14:25
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104786
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2014 во 21:24

Мали трикови против пролетната депресија

Мали трикови против пролетната депресија

Депресијата не е состојба што се јавува само во текот на мрачните и дождливи денови. Некои луѓе паѓаат под нејзино влијание и во текот на пролетта, што со себе носи полоши последици. Меѓутоа, постојат начини за ослободување од лошото расположение.

Времето е сончево, убаво и сите луѓе околу вас се смејат, а вас не ве интересира ништо? Време е да ги земете работите во свои раце и да му зададете удар на лошото расположение. За почеток треба да сфатите дека животот не е розов, дека во него секој човек има милион проблеми и дека секој ден може да го поминете скриени во мрак не излегувајќи од дома.

depressed

Меѓутоа така нема да живеете, нема да ја почувствувате суштината на животот, туку ќе го потрошите залудно вашето време. Целта на животот е борбата кон успех. За почеток орасположете се со мали работи,а потоа тргнете во акција за освојување на светот. Единствено така ќе дојдете до сржта на малото чудо наречено живот.

6910121295_15f75754be_o

Прочитајте книга

Веројатно ова веќе долго време го планирате, но никако да се впуштите во авантура затоа што сѐ нешто ви излегува во последен час. Сега е вистинско време да одвоите барем еден час во текот на денот и да се опуштите со некоја добра литература. Резултат? Ќе бидете среќни што сте си посветиле време и што сте заборавиле на проблемите

100027image003

Погледнете романтичен филм

Гледањето филмови може да биде одлично бегство од прблемите, но и од блиските кои почнале по малку да ве замараат. Време е да се изолирате во својата соба макар на два часа и да пуштите некој љубовен филм со среќен крај.

Слушајте музика

music_1398842c

Музиката влијае на расположението. Направете плеј листа за депресивните денови и препуштете се на повесели мелодии по што ќе ги наполните батериите и ќе бидете спремни за нови предизвици.

Направете купка

Наполнете ја кадата со топла вода и сипете масло со посебни екстракти и арома. Уживајте во купката толку време колку што ви е потребно сѐ додека не се опуштите. Купката е одличен избор за опуштање од секојдевниот стресен живот.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104786
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2014 во 21:26

Депресија – последица на недостаток на цинк?!

Депресија – последица на недостаток на цинк?!

Шпанските истражувачи дојдоа до заклучок дека како главна причина за депресија се јавува недостатокот на цинк во организмот.

Имено, токму овој минерал штити од негативните промени на расположението, сметаат експертите од Национален истражувачки центар во Шпанија.

Невротрансмитерите кои одговараат за пренесување на информациите меѓу невроните се способни да лачат азотни оксиди кои пак се соеденуваат со цинкот и на тој начин го олеснуваат и забрзуваат пренесувањето на информациите.

bademi

Доколку нервните клетки се правилно поврзани и го добиваат потребното количество на информации нервниот систем ќе биде балансиран.

Според експертите недостатокот на цинк може да предизвика апатија и депресија. Се претпоставува дека во иднина лечењето на булимијата, анорексијата, хроничниот алкохолизам и наркоманијата ќе се врши со помош на лекови кои содржат голема количина на цинк.

z

Поради тоа се препорачува исхрана богата со цинк кој намногу го има во рибата, јаткастите плодови, бобинките, црвеното месо, јајцата итн.

Дневно препорачани количини на цинк

1. Бебиња (0-6 месеци) – 2 мг

2. Бебиња (6-12 месеци) – 3 мг

3. Деца (1-3 години) – 3 мг

4. Деца (4-8 години) – 5 мг

5. Деца (9-13 години) – 8 мг

5.Мажи – 11 мг

7. Жени – 8 мг

8.Трудници – 11 мг

9. Доилки – 12 мг

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2014 во 21:46
Зошто ми се чини дека све ова е некаква си измислена "болест" со цел продажба на медикаменти?

Дефиниција за Депресија ???
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
nikolceo Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 15.Септември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 46
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikolceo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2014 во 21:19
Anti depresivite pomagaat izlacuvanje na hormon na sreka i na takov nacin deluvaat
No dokolku ne moze da ve mrdne nikoj od mesto i da si najdete nekoja zanimacija kako bi izlegle od depresijata izdvojte malku vreme i izgledajte go filmot THE SECRET
DA DA antidepresivite stvaraat ZAVISNOST
Nikolce
Кон врв
sonce43 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Ноември.2014
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sonce43 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2014 во 22:53
И јас го имам истиот проблем. На еден портал за здравје има многу поучни работи за депресијатаЛинкот од порталот веќе еднаш го сподели што е сосема доволно... Нема потреба во секоја тема во подфорумот да го постираш наново.

Поздрав

Изменето од BIBI_G_3 - 23.Ноември.2014 во 23:13
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 101112
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.