IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Депресија и Антидепресиви
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Депресија и Антидепресиви

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 9101112>
Автор
Порака
stigma04 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2661
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stigma04 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 20:14
Originally posted by Џо Џо напиша:

А кога ќе заврши депресијата? среќанамигнување
kolku poveke da ne mu davas vaznost tolku pobrzo ke zavrsi.
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2010 во 16:24
Кога ќе помине таа фаза во која шо си бил (депресијата) мислам дека се осеќаш ко прероден.
Ма да не се опоравуваш преку ноќ од истата.
Ја мислам, дека дури тогаш ќе сватиш калку си уствари силен.
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
stigma04 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2661
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stigma04 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2010 во 04:15
ne kogas taja faza na depresijata pominva brzo ama nekogas i e bavna a se znae dokolku pomini poslem si poinakov.
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2010 во 15:56
sekogash najdi hrabrost i sprotivstavi se na ,,depresijata,,koja za zhalтагаse poveke ja ima.....
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2010 во 17:04
обострана љубов.. еден лек против депресија.. среќа
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2013 во 13:02
На мене ми препишаа Deprozel. Ете, и мене ме тупнаа на лекарства.
Имам едно прашање, па кој знае доколку сака би сакала да ми одговори...
Нели може анксиозноста, депресијата итн. итн. да се надминат со здрав начин на исхрана или другачје некако без употреба на лекови кои имаат триста нус појави и притоа стануваме зависни од нив?
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
snejk35 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Март.2013
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај snejk35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2013 во 18:13
Zdravo...

Gledam tuka luge so problemi...i luge sto gubat vreme so se i sesto....forumgii....



jas samo ke kazam...deka neznam bev na opst lekar...i me prepati da odam na ps.   no ne sum bil....


inaku so meseci nemam zelba za hrana...samo nesto eoten sitno...i kafe celo vreme....
spijam po dva saati...pa se budam...i ne spijam veke...ili zaspivam tek utroto.....

na momenti me fakaat naplivi na sreka ...duri kako ds summ drogiran...i posle toa se gubam vo temni misli



i da ima mnogu momenti koga onaka mi doagaat idei kako da se ubijam....dali so apcinja ...ili....duri na dva pati pominav nokno vreme so ogromna brzina na crveno svetlo....mislev nekoj ke me sobere...ama nisto



prethodno stradav od neraspolozenost no edna devojka me vrza na dve nefeli i posle ednostavno si zamina...i togas sum dabeter so meseci.....


i stvarno pokudavam da se vrzam so luge...no ete site me izbegnuvaat....


nemsm nikakva zelba za nisto od toa sti dum pravel do keif....a nz rabota mislam deka samo vegetiram....


imam pritisok nekogas 180...nekogas 90 ...zboruvam za visok...a srcebienje od 90 do 146 sum imal....i toa bez nikakov napor mi pocnuvs ...pri sedenje da recam....





i tolku....


Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2013 во 20:21
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

На мене ми препишаа Deprozel. Ете, и мене ме тупнаа на лекарства.
Имам едно прашање, па кој знае доколку сака би сакала да ми одговори...
Нели може анксиозноста, депресијата итн. итн. да се надминат со здрав начин на исхрана или другачје некако без употреба на лекови кои имаат триста нус појави и притоа стануваме зависни од нив?


Onie od reklama gi imam videno Persen.....ne sozdavale zavisnost prasaj za sto se tocno
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2013 во 22:19
Originally posted by snejk35 snejk35 напиша:

Zdravo...

Gledam tuka luge so problemi...i luge sto gubat vreme so se i sesto....forumgii....



jas samo ke kazam...deka neznam bev na opst lekar...i me prepati da odam na ps.   no ne sum bil....


inaku so meseci nemam zelba za hrana...samo nesto eoten sitno...i kafe celo vreme....
spijam po dva saati...pa se budam...i ne spijam veke...ili zaspivam tek utroto.....

na momenti me fakaat naplivi na sreka ...duri kako ds summ drogiran...i posle toa se gubam vo temni misli



i da ima mnogu momenti koga onaka mi doagaat idei kako da se ubijam....dali so apcinja ...ili....duri na dva pati pominav nokno vreme so ogromna brzina na crveno svetlo....mislev nekoj ke me sobere...ama nisto



prethodno stradav od neraspolozenost no edna devojka me vrza na dve nefeli i posle ednostavno si zamina...i togas sum dabeter so meseci.....


i stvarno pokudavam da se vrzam so luge...no ete site me izbegnuvaat....


nemsm nikakva zelba za nisto od toa sti dum pravel do keif....a nz rabota mislam deka samo vegetiram....


imam pritisok nekogas 180...nekogas 90 ...zboruvam za visok...a srcebienje od 90 do 146 sum imal....i toa bez nikakov napor mi pocnuvs ...pri sedenje da recam....





i tolku....





Браво, шибај на црвено, па поведи со тебе во гроб и неколку случајни жртви. Ако се самоубиваш самоуби се ко човек, не убивај и недолжни луѓе. Депресија, антидепресиви, бла бла...Лично сметам дека депресија не е болест и не се лекува со антидепресиви, арно ама лекарите не се слагаат со мене. Како и да е, мој совет разбистрете ги малку тиквите, размислете малку, фокусирајте се на нешто битно во животот, ако сте толку забегани да немате ама баш ништо вредно за живеење, посветете му се на бога, отидете во некој манастир и дремете таму некој месец, можеби вашиот живот ќе добие смисол...

You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2013 во 23:22
Originally posted by gonzo gonzo напиша:

Originally posted by snejk35 snejk35 напиша:

Zdravo...

Gledam tuka luge so problemi...i luge sto gubat vreme so se i sesto....forumgii....



jas samo ke kazam...deka neznam bev na opst lekar...i me prepati da odam na ps.   no ne sum bil....


inaku so meseci nemam zelba za hrana...samo nesto eoten sitno...i kafe celo vreme....
spijam po dva saati...pa se budam...i ne spijam veke...ili zaspivam tek utroto.....

na momenti me fakaat naplivi na sreka ...duri kako ds summ drogiran...i posle toa se gubam vo temni misli



i da ima mnogu momenti koga onaka mi doagaat idei kako da se ubijam....dali so apcinja ...ili....duri na dva pati pominav nokno vreme so ogromna brzina na crveno svetlo....mislev nekoj ke me sobere...ama nisto



prethodno stradav od neraspolozenost no edna devojka me vrza na dve nefeli i posle ednostavno si zamina...i togas sum dabeter so meseci.....


i stvarno pokudavam da se vrzam so luge...no ete site me izbegnuvaat....


nemsm nikakva zelba za nisto od toa sti dum pravel do keif....a nz rabota mislam deka samo vegetiram....


imam pritisok nekogas 180...nekogas 90 ...zboruvam za visok...a srcebienje od 90 do 146 sum imal....i toa bez nikakov napor mi pocnuvs ...pri sedenje da recam....





i tolku....





Браво, шибај на црвено, па поведи со тебе во гроб и неколку случајни жртви. Ако се самоубиваш самоуби се ко човек, не убивај и недолжни луѓе. Депресија, антидепресиви, бла бла...Лично сметам дека депресија не е болест и не се лекува со антидепресиви, арно ама лекарите не се слагаат со мене. Како и да е, мој совет разбистрете ги малку тиквите, размислете малку, фокусирајте се на нешто битно во животот, ако сте толку забегани да немате ама баш ништо вредно за живеење, посветете му се на бога, отидете во некој манастир и дремете таму некој месец, можеби вашиот живот ќе добие смисол...



Вака зборуваш затоа што немаш појма што е депресија. И ако немаш појма молим те не туку веслај само на празно. Фокусирај се на други теми и не одмагај.


Изменето од ekszi88 - 21.Март.2013 во 23:25
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2013 во 23:24
Originally posted by mrzla mrzla напиша:

Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

На мене ми препишаа Deprozel. Ете, и мене ме тупнаа на лекарства.
Имам едно прашање, па кој знае доколку сака би сакала да ми одговори...
Нели може анксиозноста, депресијата итн. итн. да се надминат со здрав начин на исхрана или другачје некако без употреба на лекови кои имаат триста нус појави и притоа стануваме зависни од нив?


Onie od reklama gi imam videno Persen.....ne sozdavale zavisnost prasaj za sto se tocno


Пијам тоа што ми е препишано и ќе ги следам упатствата. Употреба на антидепресиви во комбинација со психотерапија може да се покаже како многу корисно. Антидепресивите може да допринесат навистина многу но тие како такви без психотерапија истовремено не можат баш многу. Тие делуваат смирувачки но не го решаваат проблемот.
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2013 во 23:38
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Вака зборуваш затоа што немаш појма што е депресија. И ако немаш појма молим те не туку веслај само на празно. Фокусирај се на други теми и не одмагај.




Моја грешка, се извинувам...Не знаев дека темава е само за тие што патат од депресија и за препишување лекови. Него кога сум веќе тука и веслам, дај просветли ме околу депресија...Мислам ако не си премногу депресивна да пишуваш...


You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2013 во 23:42
Прво - немам никаква потреба тебе да ти се докажувам дали сум премногу или премалку депресивна, имам со кого јас да зборувам за тие работи.
Второ - доволно е да изгуглаш доколку си навистина заинтересиран отколку мене да ме прашуваш онака - саркастично.
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2013 во 00:28
Ти имаш со кого да зборуваш, јас немам...причај, што, како, од кога, зошто? И не е саркастично...Реципроцитетно е...замисленост
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 9101112>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,359 секунди.