IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Депресија и Антидепресиви
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Депресија и Антидепресиви

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 12>
Автор
Порака
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Депресија и Антидепресиви
    Испратена: 18.Август.2008 во 11:35
Bidejki depresijata denes zazema pandemicni razmeri mislam deka treba da se diskutira isklucivo na tema depresija i lekovi protiv depresija (t.n antidepresivi).Ne veruvam deka nekoj nikogas ne bil depresiven...no kolku od vas svatile deka ovaa psihicka sostojba ne e nesto sto slucajno se javuva kako grip koj se prelezuva za 4-5 dena.Kolku od vas imaat iskustvo so antidepresivi?Kakvo e vaseto iskustvo i so koj antidepresiv?Koj antidepresiv go koristite?Da bideme iskreni dali e toa LUXETA,SEROXAT,PROZAC,ASENTRA,DEPREZOL,AMIZOL,CIPRALEX?
DALI STE OSETILE PODOBRUVANJE...ZA KOLKU VREME...IMALO LI NUS-POJAVI?


Изменето од mamma - 18.Август.2008 во 12:40
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 12:29
Do sega ocekuvav bar nekoj ke mi kaze nesto za svoite iskustva...bez razlika dali e toa prozac,asentra,helex...ili obicen lexilium....Mnogu mi e interesen nasiov Balkanski mentalitet protkaen so Makedonski folklor....sve sakame da doznaeme za drugite...a za sebe ...samo u slucaj da ni se ispusti.
Temava e ako bas sakate "vo trend" bidejki depresijata ima globalni pandemicni razmeri i spored AMIOC duri 70% od lugeto niz celiot svet povremeno ili redovno se na antidepresivi.


Изменето од mamma - 18.Август.2008 во 12:42
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 12:33
Depresijata nema vrska ama bas APSOLUTNO NIKAKVA so FOBII....zatoa i ne treba da se kombiniraat....i btw...i za fobii se prepisuvaat lekarstva...sto znaci tezata bas i ne drzi....ali vie ste glavni
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 12:45
ke navedam samo nekolku primeri kako lugeto od zemjite na bivsa Yugoslavija slobodno razgovaraat na ovaa tema,a so toa sto ja premesti vo medicina draga mamma (podforum koj e megunajslabo posetenite,pravis BIG MISTAKE )

PRIMER 1
-ja sam pio od 100mg asentru i nema razlike naspram zoloftu
to je isti sastojak,samo je stvar ds ako trebas piti 100mg,nepostoji zoloft od 100mg na hr trzistu,pa ti prepisu asentru od 100mg

PRIMER 2
-Vallery, a šta piješ, Asentru ili Zoloft? Ako se bojiš i nisi sigurna u Asentru, kupi Zoloft. Koliko ovi lijekovi koštaju u Makedoniji?

A inače, Zoloft ti je zakon!!!! Bez zamjerke drugim lijekovima, naravno.

Ne brigaj. Ja sam pila odmah cijelu tabletu i nisam imala nikakve nuspojave, samo poboljšanje.

PRIMER 3
-Vallery, a šta piješ, Asentru ili Zoloft? Ako se bojiš i nisi sigurna u Asentru, kupi Zoloft. Koliko ovi lijekovi koštaju u Makedoniji?

A inače, Zoloft ti je zakon!!!! Bez zamjerke drugim lijekovima, naravno.

Ne brigaj. Ja sam pila odmah cijelu tabletu i nisam imala nikakve nuspojave, samo poboljšanje.

@demi meni su prepisali ASENTRU..ali obisla sam nekoliko apotele i nisam mogla da je nadjem kao asentra nego samo kao LUXETA..i na kraju sam uzela luxetu..

ako si zdravstveno osigutam doplata za asentra/luxeta je minimalna..samo 50 denara,sto je manje od 1 euro..1 eu=60 denara..
a ne znam koliko kosta da je kupis bez osiguranja..
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 12:54
sto e fino da si moderator...so nekolku udari na tastaturata na NOVA TEMA brishes sporenja megu mislenja....i OOOOP....Avtorot si pravi monolog samiot so sebe.....strasno
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 13:09
..eeeee.... Maki..Maki...!....depresijata e normalna pojava za licnosti sto ja imaat  smislata za zivot....taka da ne e opasna....slusaj me mene...!samo djitni toa tabletite i presteluvaj se na alkohol i cigari..taka i taka zivotot ne znaes do koga e....намигнувањеголема%20насмевка
 
 
...sledeci.....ајде
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 15:43
JAS IMAM POoPASNI ELEMENTI OD DEPRESIJATA SAMO STO VRZ MENE NE DELUVAAT NIKAKVI LEKOVI ZA PSIHOLOSKATA OBLAST EDINSTVEN LEK KOJ MI POMAGA E EDEN   STAR NACIN NA LEKUVAJNE
   potrebno e da imas jaka krvna grupa za da se primeni

Изменето од dejanpp - 18.Август.2008 во 15:43
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 15:53
strasno....71 covek ja otvoril temava...a nikoj ne napisal deka bar na "bedoksin" e...

OK...Vo period koga me fati golema depresija vo razgovor so psihijatar sub-specijalist,mi ja preporaca asentrata.Nacinot za da se dojde do nea,e ednostaven...ides na psihijatar,mu kazuvas deka si vo depresija,ti pisuva recept (znaci ide samo na recept)...i so receptot u prvata apteka ke si go pobaras svojot AD (anti-depresiv). Nacinot     na zemanje e malku interesen....Se pocnuva so mali dozi od 25 mg koi se pijat 10 dena.Po istekot na 10 dena ja zgolemuvate dozata na 50 mg edno 7-8 dena....a potoa slobodno moze da piete sekoe utro po edna tableta od po 100 mg (max.dozvolena e 200 mg na den,vo zavisnost od stepenot na depresijata).Prvite efekti doagaaat duri za 2 nedeli...miren,stabilen son....dobro raspolozenie...povedri ste...itn...No toa e samo pocetok....pravite efekti pocnuvaat tek posle 2 meseca koga asentrata ke se vrze za plazmata.Da bidam iskren togas prvpat poveruvav deka so pravo go nosat imeto AD...efektite kaj mene bea...nevidena euforija....polni ste so energija,kao da ste na speed (ako nekoj probal) ...Voljata za rabota,za druzenje za zivot ednostavno e prisutna sekoj moment....Duri pocnav da se plasam i samoinicijativno ja namaliv dozata,mesto 100...piev po 50 mg....i se bese taka idilicno dodeka poradi xy pricini ne prekinav so asentrata.....Po nekolku meseci se naogjam u nekoja slicna situacija...Resiv da pocnam so asentrata no bez konsultacija na psihijatar...i pocnav povtorno od 25 mg....gi pijam veke 7 dena...znam deka e se uste rano...Od denes pijam po 50 mg...no nekako ne sum bas siguren deka...Imeno se zakaciv na nekoi Hrvatski forumi kade sto site (mnozinstvoto) imaat loso iskustvo so asentrata...i namesto nea go preporacuvaat Zolfotot ili Prozacot.....Pa bidejki ne sakam da se vleckam kaj Dr.Levenski vtor pat me interesira....dali vo Makedonija,vo nasite apteki ima PROZAK...i pod koe ime se prodava?...Dali nekoj e na PROZAK...i kakvo iskustvo ima so nego.Bi mi bilo drago koga nekoj bi mi kazal nesto ako znae...ili da mi kaze nekoe svoe iskustvo so nekoj drug AD.
p.s. Ne bolese ova   
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 16:03
nemam iskustvo so takvi nesta, a i se nadevam deka nikogas nema toa iskustvo da go napravam!
 
Vo denesno vreme koga zivotot e tolku "energicen" golema e brojkata na Luge koi koristat i pijat redovno takvi tableti.
 
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 16:09
Originally posted by Makijaveli Makijaveli напиша:

strasno....71 covek ja otvoril temava...a nikoj ne napisal deka bar na "bedoksin" e...

OK...Vo period koga me fati golema depresija vo razgovor so psihijatar sub-specijalist,mi ja preporaca asentrata.Nacinot za da se dojde do nea,e ednostaven...ides na psihijatar,mu kazuvas deka si vo depresija,ti pisuva recept (znaci ide samo na recept)...i so receptot u prvata apteka ke si go pobaras svojot AD (anti-depresiv). Nacinot     na zemanje e malku interesen....Se pocnuva so mali dozi od 25 mg koi se pijat 10 dena.Po istekot na 10 dena ja zgolemuvate dozata na 50 mg edno 7-8 dena....a potoa slobodno moze da piete sekoe utro po edna tableta od po 100 mg (max.dozvolena e 200 mg na den,vo zavisnost od stepenot na depresijata).Prvite efekti doagaaat duri za 2 nedeli...miren,stabilen son....dobro raspolozenie...povedri ste...itn...No toa e samo pocetok....pravite efekti pocnuvaat tek posle 2 meseca koga asentrata ke se vrze za plazmata.Da bidam iskren togas prvpat poveruvav deka so pravo go nosat imeto AD...efektite kaj mene bea...nevidena euforija....polni ste so energija,kao da ste na speed (ako nekoj probal) ...Voljata za rabota,za druzenje za zivot ednostavno e prisutna sekoj moment....Duri pocnav da se plasam i samoinicijativno ja namaliv dozata,mesto 100...piev po 50 mg....i se bese taka idilicno dodeka poradi xy pricini ne prekinav so asentrata.....Po nekolku meseci se naogjam u nekoja slicna situacija...Resiv da pocnam so asentrata no bez konsultacija na psihijatar...i pocnav povtorno od 25 mg....gi pijam veke 7 dena...znam deka e se uste rano...Od denes pijam po 50 mg...no nekako ne sum bas siguren deka...Imeno se zakaciv na nekoi Hrvatski forumi kade sto site (mnozinstvoto) imaat loso iskustvo so asentrata...i namesto nea go preporacuvaat Zolfotot ili Prozacot.....Pa bidejki ne sakam da se vleckam kaj Dr.Levenski vtor pat me interesira....dali vo Makedonija,vo nasite apteki ima PROZAK...i pod koe ime se prodava?...Dali nekoj e na PROZAK...i kakvo iskustvo ima so nego.Bi mi bilo drago koga nekoj bi mi kazal nesto ako znae...ili da mi kaze nekoe svoe iskustvo so nekoj drug AD.
p.s. Ne bolese ova   
 
 
 
........abe more...ja otvorile zatoa sto ti si ja postavil ,a gi interesiralo sto jas sum napisal..ne za drugo...ti sto si pomisli...bolni se....!....i ne citaj mnogu,mnogu..opasno e....плазење..
 
    ...aj nazdravje ,so vinata na POVARDARJE...смеење
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 16:12
Zagor u sredata isiv skoro litar Aleksandrija....me skina glavata....ne mozev da zaspijam....morav da zemam kafetin,vitamini ...strasno bese....iskreno....mi pomina fazata na "povardarje"
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 16:14
Originally posted by dejanpp dejanpp напиша:

JAS IMAM POoPASNI ELEMENTI OD DEPRESIJATA SAMO STO VRZ MENE NE DELUVAAT NIKAKVI LEKOVI ZA PSIHOLOSKATA OBLAST EDINSTVEN LEK KOJ MI POMAGA E EDEN   STAR NACIN NA LEKUVAJNE
   potrebno e da imas jaka krvna grupa za da se primeni

e sega koga pocna veke daj bar prodolzi...kakov e toj nacin...i koi se tie poopasni elementi? (sekako dokolku ovde nikoj ne te poznava...inaku vestite na forumav se sirat taka brzo...mislis deka e po pat na osmoza
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 16:32
Originally posted by seka seka напиша:

nemam iskustvo so takvi nesta, a i se nadevam deka nikogas nema toa iskustvo da go napravam!
 

Vo denesno vreme koga zivotot e tolku "energicen" golema e brojkata na Luge koi koristat i pijat redovno takvi tableti.

 

   ne se sekiraj ako tie dobro za brzo ke go osetis tajniot eliksir na anerikanskata kujna vo makedonia od koja nikoj lekar ne ke moze da te izleci kako slucajot so barbara osven ako ne si nivno milenice

a sto se odnesuva do amerikanskata kujna vo makedonija glaven segment im e supstanca koja niz teloto se dvizi isto kako i krvta ama ima za mal del pogolem volumen od najkripnite po vlumen elementi vo krvta
pa taka za da se odviva krvotokot vo najdobar red vo organizmot site tesni prostori za ceswticite od supstancata treba samo za malku da se prosirat pa taka vo toj slucaj jas bi ti prepisal simtom na otecen mozok
   licata kaj koi e vo dominacija ovaa supstanca imaat potreba nonstop da gi sirat svoite kletki
pa taka ke gi prepoznaes po svoti ispaknati isni i drugi iskrivuvajna .........
AJ ZA KRAJ EDEN SOVET
AKO VI SE SLUCI OVA IDETE DO TRANSFUZIJA DA DADETE KRF
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 16:38
lele...zar nikoj nema da mi kaze dali u Makedonija se prodava PROZAK...i pod koe ime e ?....Site kutat a jas znam 5-6 sto koristat...deprezol,amyzol i helex....ali so sila ne biva diskusija
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,235 секунди.