IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Фудбал
  Активни теми Активни теми RSS - УЕФА Лига Европа
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

УЕФА Лига Европа

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 10>
Автор
Порака
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2011 во 14:00
Лигата на Европа никогаш посилна.Ќе има добри натпревари за гледање.
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2012 во 10:22

Соседите од Манчестер во фокусот со дербијата во Лигата на Европа


Манчестер се надеваше дека во Минхен ќе гледа градско дерби во финалето на Лигата на шампионите, но лошите настапи во групната фаза, ги одведоа двата премиерлигаши во послабото натпреварување, Лигата на Европа, која со овие два тима сега добива шампионски шмек.

Шеснаестинафиналето од Лигата на Европа започна во вторникот со гостинските победи на Олимпијакос во Москва против Рубин Казан со 1-0, односно на Бешикташ против Брага со 2-0 во Португалија, но главната возбуда ќе биде денеска, токму со мечевите на двата клуба од Манчестер.

Далеку пославниот Јунајтед, кој сензационално испадна од Базел, гостува кај Ајакс од Амстердам во шампионската пресметка на двата екс-европски прваци со вкупно осум круни. Но Ајакс во новиот милениум е далеку од конкурентен тим, кој на европска сцена нема сериозен резултат по 1995 година, што не е случај со Јунајтед. Богатиот Сити, пак, оди на мегдан на Порто, бранителот на трофејот сезонава, кој е далеку посалб откако ги загуби двата клучни играчи од минатата сезона, Фреди Гуарин и Радамел Фалкао.

„Ја преболевме елиминацијата и сега имаме шанса за да го поправиме впечатокот. Ако погледнете кои се тимови играат, ова е предизвик“, вели сер Алекс Фергусон, во пресрет на дуелот кој почнува од 19 часот.Изменето од емил - 16.Февруари.2012 во 10:22
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2012 во 04:47

унајтед и Сити со победа ја започнаа авантурата во Лига Европа

Манчестер Јунајтед и Манчестер Сити триумфално го започнаа настапот во Лига Европа, и славеа на гостувањето кај Ајакс односно Порто

По елиминацијата од групната фаза во Лигата на Шампионите, двата гиганти од Премиерлигата сега важат за главни фаворити за трофејот од најмасовното Европско натпреварување.

 

Вечерва, Јунајтед и Сити солидно ја започнаа авантурата во Лига Европа, и си обезбедија победи на гостински терен во 1/16 финалето.

 

’Црвените Ѓаволи’ се покажаа како пресилни за Ајакс и со 2-0 славеа на Амстердам Арената.

 

Резултатот беше отворен во 59. минута, кога по една долга акција Ешли Јанг се ослободи од Анита и биеше низ нозете на голманот Вермер за водство од 1-0.

 

На пет минути пред крајот на средбата, Јунајтед направи значаен чекор кон осмина-финале. Валенсија украде една топка на средината од теренот, гостите тргнаа во брз против напад, а по двојното проигрување помеѓу Руни и Ернандез, Мексиканецот ја затресе мрежата на Ајакс за конечни 2-0.

 

’Граѓните’ имаа негатива од 1-0 на полувремето од средбата со Порто, но Манчестер Сити како победник замина од Драгао Стадионот.

 

На истекот на 27. минута, Силвестре Валера ги донесе домакинтие во водство на асистенција на Хулк, но гостите направија комплетен пресврт во вториот дел.

 

Најпрво Алваро Переира постигна несреќен авто-гол во 55. минута за 1-1, а во финишот на средбата Кун Агуеро му донесе на Манчестер Сити триумф од 2-1.

 

Во уште една дерби пресметка од 1/16 – финалето во Лига Европа, Атлетико Мадрид со 3-1 славеше на гостувањето кај Лацио.

 

Во 19. минута од средбата во Рим, голманот на Атлетико лошо реагираше при еден удар од огромна далечина на Антонио Кандрева, до одбиената топка прв стигна Клосе, кој рутински реализираше и го донесе Лацио во водство од 1-0.

 

Пет минути подоцна Атлетико го изедначи резултатот преку Адриан, а до финишот на првото полувреме гостите од Мадрид поведоа и со 2-1. Диего упати топка во срцето на петерецот, а Фалкао, кој беше осамен на втората статива без проблем ја затресе мрежата на Лацио.

 

При еден брз против напад во 63. минута, истиот фудбалер ги постави конечните 3-1 за Атлетико Мадрид.

 

Со погодокот на Адам Махер во 35. минута, АЗ Алкмар обезбеди минимална победа од 1-0 во дуелот со Андерлехт.

 

Евроголот на Мехмет Топал беше доволен за Валенсија да триумфира со 1-0 на гостувањето кај Стоук, а победа од 1-0 на гости забележа и Твенте во дуелот со Стеауа. Ола Џон беше стрелец на погодокот за Холанѓаните.

 

Металист со една нога е во осмина-финале откако со убедливи 4-0 славеше на гостувањето кај Салцбург. Во два наврати во листата на стрелците се запиша Кристалдо, а по еден погодок постигнаа Таисон и Девиќ.

 

На добар пат за пласман во следната рунда е и тимот на ПСВ, откако Холанѓаните со 2-1 славеа на гостувањето кај Трабзонспор. Матавз и Тоивонен за само десет минути игра му донесоа на ПСВ водство од 2-0, а Адин намали на 2-1 во 33. минута.

 

Спортинг Лисабон, првиот тим што го имаше чекирано билетот за нок-аут фазата, обезбеди реми од 2-2 на гостувањето кај Легија Варшава, и покрај тоа што домакините во два наврати имаа предност.

 

Локомотив Москва со пресврт во второто полувреме стигна до победа од 2-1 во дуелот со Атлетик Билбао, а од еден гол негатива успеа да се врати и Хановер во дуелот со Клуб Бриж, за на крајот Германците да триумфираат со 2-1.

 

Плзен и Шалке одиграа 1-1, а истиот резултат беше забележан и на средбата помеѓу Висла Краков и Стандард.

 

На дуелот Удинезе-ПАОК немаше погодоци.

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2012 во 10:22
Манчестер Јунајтед се извлече

 
Манчестер Јунајтед, Атлетико Мадрид, АЗ Алкмар, Бешикташ, Металист, Олимпијакос, Спортинг и Шалке се пласираа во осминафиналето на Лига Европа
 
 
Без изненадувања завршија реванш натпреварите од 1/16 финалната фаза во фудбалската Лига Европа.

По оваа рунда, во која влезе со три тима, со само еден преставник остана Белгија, откако Бриж и Андерлехт беа елиминирани од Хановер, односно АЗ Алкмар.

Манчестер Јунајтед забележа пораз од Ајакс 1:2, но победата од првиот меч од 2:0 му беше доволна за пласман во следниот круг. Ајакс поведе со 2:1 на три минути пред крајот на натпреварот, но домаќините избегнаа сензација.

Највозбудливиот меч го одиграа Шалке и Викторија Плзен, Германците по продолженијата изборија пласман во осминафиналето.

Резултати:

Атлетик Билбао-Локомотив Москва 1:0 (прв натпревар 1:2)
Бриж-Хановер 0:1 (1:2)
Твенте-Стеауа 1:0 (1:0) 
ПАОК-Удинезе 0:3 (0:0)
ПСВ-Трабзон 4:1 (2:1)
Стандард-Висла 0:0 (1:1)
Валенсија-Стоук 1:0 (1:0)
Андерлехт-АЗ АЛкмар 0:1 (0:1)
Атлетико Мадрид-Лацио 1:0 (3:1)
Бешикташ-Брага 0:1 (2:0)
Манчестер Јунајтед-Ајакс 1:2 (2:0)
Металист-Салцбург 4.1 (4:0)
Олимпијакос-Рубин 1:0 (1:0)
Шалке-Викторија Плзен 3:1 (1:1)
Спортинг Лисабон-Легија 1:0 (2:2)

Осминафиналните натпревари ќе се одиграат на 8. и 15. март, двојките се следни: Металист-Олимпијакос, Спортинг Лисабон-Манчестер Сити, Стандард-Хановер, Валенсија-ПСВ, АЗ АЛкмар-Удинезе, Атлетико Мадрид-Бешикташ, Манчестер Јунајтед-Атлетик Билбао и Твенте-Шалке.

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2012 во 06:00

ЛЕ: БАСКИЈЦИТЕ ДОМИНИРАА НА ОЛД ТРАФОРДОдличен меч одигра Билбао на Олд Трафорд и на крајот дојде до голема победа.


Манчестер Јунајтед рано дојде до водство, во 22-та минута, кога Руни натрча на една одбиена топка после шутот на Ернандез и од неколку метри само ја спроведе во мрежата.


Меѓутоа ни во тие моменти Атлетик не делуваше збунето. Сусаета се обиде да го лобува Де Геа, но топката помина за малку покрај стативата. 

Во самиот финиш на првото полувреме Сусаета упати одличен центаршут, а Љоренте со глава постигна убав погодок и израмни на 1:1.


Уште подобро Атлетик Билбао одигра во второто полувреме кога го потврдија сензационалниот триумф. Најпрво Де Маркос од сомнителна ситуација постигна погодок за водство од 2:1, а во 90-тата минута Муниаин успеа да ја искористи заспаноста на Рафаел и од непосредна близина го совлада денес одличниот Де Геа за 1:3.


Сепак во дополнителните 3 минути од овој натпревар Манчестер, преку Руни од пенал, успеа да го ублажи поразот, 2:3.


Валенсија на Местаља по првото полувреме кое го доби со 3:0 се чинеше дека ќе го прегази ПСВ, дојдоа и до 4:0 во второто полувреме, но скапо ги чинеше малото опуштање бидејќи до крајот на натпреварот Холанѓаните успеаа да постигнат два гола за каква-таква надеж во реваншот.


Удинезе загуби на гостувањето кај АЗ Алкмар со 2:0, а и двата гола беа постигнати во второто полувреме на идентичен начин.


Единственото реми се одигра во Белгија каде што Стандард и Хановер одиграа убав натпревар кој заврши со 2:2. Поведоа гостите, пресврт направија домаќините за 2:1, а Диуф се погрижи Хановер со добар резултат да го дочека реваншот во Германија.


Манчестер Јунајтед - Билбао 2:3

Руни 22, 90 (пен.) - Љоренте 44, Де Маркос 72, Муниаин 90


Стандард Лиеж - Хановер 2:2

Бујенс 27, Чите 30 - Штиндл 22 (пен), Диуф 56


Валенсија - ПСВ Ајндховен 4:2

Виктор Руиз 11, Солдадо 12, 43 (пен.), Пјати 56 - Тоивонен 83 (пен.), Вијнадулм 90


АЗ Алкмар - Удинезе 2:0

Мартенс 63, Фалкенбург 84

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2012 во 14:17

ЛE: ИЗВЛЕЧЕНИ ЧЕТВРТФИНАЛНИТЕ ДВОЈКИ

Извлечени четврт финалните двојки во Лигата на Европа:


Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2012 во 07:19

ШАЛКЕ ИЗНЕНАДЕН ВО ГЕЛЗЕНКИРХЕН

Фудбалерите на Атлетик Билбао повторно направија сензација и го совладаа Шалке на гостувањето во Германија со 2-4 и се наоѓаат на чекор до полуфинелето. Во останатите три дуели, домаќините славеа со идентични 2-1.
 
 

Најдобриот играч на Атлетик Билбао Љоренте во првото полувреме во 20 минута го отвори резултатот, но искусниот Раул израмни по само две минути за 1-1 по првиот дел. Во второто полувреме, повторно Раул во 60 минута со прекрасен гол му донесе водство за Шалке. Тој гол како да ги налути играчите на Билбао и во последните дваесетина минути постигнаа дури три погодоци. Љоренте со својот втор гол израмни на 2-2, за потоа и Де Маркос се запише во листата на стрелците и повторно да го доведе Атлетик Билбао во предност.Во судиското надополнување Муниаин стави точка на натпреварот, за инзворедни 2-4 за гостите од Шпанија.
 
 
Атлетико Мадрид славеше со 2-1 над Хановер. Фалкао го отвори резултатот по десет минути игра, Диуф израмни пред крајот на првиот дел, а во самата завршница на мечот, Салвио му донесе триумф на Атлетико М.
 
 

Спортинг Лисабон исто така победи со 2-1 во дуелот со Металист. Исмаилов и Инсуа беа стрелци за домаќините, а Металист намали од пенал во последната минута од мечот со голот на Ксавиер.
 
 
АЗ Алкмар ја совлада Валенсија со 2-1. Холман во 45.минута му донесе предност на холандскиот тим, Топал израмни на 1-1, а триумфот на АЗ Алкмар дојде со погодокот на Мартенс во 79.минута. 
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2012 во 06:02

Атлетико Мадрид предводен од Фалкао победник на Уефа Евролиг(фото)

Radamel FalcaoАтлетико Мадрид е шампион на Уефа Евролига за сезоната 2011-2012. Мадриѓани предводени од феноменалниот Радaмeл Фалкао го победи во финалето Атлетико Билбао со резултат 3-0(2-0) со погодоците на Фалкао 7,34 и Диего 85.

Атлетико Мадрид и пред две години ја освои Лигата на Европа, додека нивниот најдобар стрелец Радамел Фалкао го предводеше Порто до трофејот во ова натпреварување минатата сезона. Атлетико Билбао, и покрај огромната желба, не успеа да дојде до својот врп европски трофеј откако во 1977 година загубија од Јувентус во финалето на Купот на УЕФАИзменето од емил - 10.Мај.2012 во 06:03
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2012 во 19:52

СРЕЌАТА ГИ ПОСАКА МЕТАЛУРГ, ШКЕНДИЈА И РЕНОВА

Добра ждрепка за македонските преставници во Лигата на Европа. 

Освојувачот на македонскиот куп, тетовска Ренова за противник во премеирното коло од второто по квалитет европско натпреварување ја добие екипата на Либертас од Сан Марино. Металург, кој финишираше како втор оваа сезона во домашното првенство ќе игра против малтешка Биркиркара, додека Шкендија ќе оди до Северна Ирска кај екипата на Портдаун.
 
Мечевите во првото коло во УЕФА Лигата на Европа се играат идниот четврток на 5 јули, а реваншите една недела подоцна на 12 јули. Ренова и Шкендија премиерните средби со Либертас, односно Портдаун ќе ги одиграат на домашен терен, додека реваншите се на гости. За разлика од нив, Металург ќе биде гостин на првата средба во Малта, а реваншот ќе го одигра дома.
 
За денеска е закажана ждрепката и за второто коло по која ќе бидат познати и можните следни ривали на македонските тимови, доколку успешно ја минат оваа фаза.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2012 во 05:02

МЕТАЛУРГ НЕ УСПЕА ДА ПОБЕДИ НА МАЛТА

Вицепрвакот Металург и во петтиот обид не успеа да триумфира на меч од европските купови. “Зелените“ на гостувањето во Малта кај Биркиркара одиграа без победник 2-2.


Избраниците на Христов со голот на Несторовски во втората минута одлично го започнаа мечот. Домаќините во 53-та минута преку Жорге го изедначија резултат.После две минути Металург ја враќа предноста, а стрелец на голот е Чурлинов. Одбраната на “зелените“ потклекна во 87-та минута, кога Мифсуд ги постави конечните 2-2.

Реванш натпреварот од првото коло во Лигата на Европа се игра за една седмица.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2012 во 05:04

ЛЕ: РЕНОВА ЛЕСНО СО ЛИБЕРТАС (4:0)


Фудбалерите на Ренова со 4:0  ја совладаа екипата на Либертас од Сан Марино, во првиот натпревар од првото квалификациско коло во Лига Европа.

Актуелниот освојувач на купот на Македонија, на натпреварот одигран попладнево во Куманово, победата против Либертас ја најави по четиринаесет минути игра, кога веќе имаше и два гола предност, откако Муарем Бајрами во 10-тата и 14-минута, со удари од белата точка (пенали) и донесе водство на Ренова од 2:0. Истиот фудбалер беше стрелец и на четвртиот гол во 83-минува, а третиот го постигна осумнаесет годишниот Љаврим Скендери со голот во 60-тата минута. Реванш натпреварот се игра по седум дена во Сан Марино
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2012 во 06:47

Шкендија се збогува од Лига на Европа

Екипата на Шкендија од Тетово е елиминирана од Лигата на Европа, откако во реваншот од првото квалификациско коло загуби на гостувањето кај Портдаун со 2:1

Шкендија имаше позитивен резултат во првото полувреме, откако Адријан Цуцули во 4. минута успеа да и донесе водство на својата екипа на гостувањето во Северна Ирска.

Но во вторите 45 минути падна играта на македонскиот претставник што на најдобар начин го искористија домаќините. Прво во 58. минута изедначија преку Леки, а на десет минути пред крај Редман од слободен удар се погрижи за комплетен пресврт и пласман во следното коло.

За потсетување првиот меч што се играше во Куманово заврши без голови. Портдаун во следната рунда ќе игра со хрватскиот претставник Славен Белупо.

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2013 во 06:58

Кој е идеалниот состав во Лига Европа?

Со подигањето на пехарот од страна на играчите на англискиот премиерлигаш Челзи во финалето против Бенфика од Португалија (2:1), завршена е сезоната во второто најквалитетно европско фудбалско натпреварување, Лига Европа.

По тој повод спрема учиноците во сите досегашни настапи, порталот Goal.com ги избра идеалните 11 играчи, а составот изгледа вака:

Голман:

Јан Сомер (Базел) – 14 настапи, шест пати ја сочува мрежата

Одбрана:

Бранислав Ивановиќ (Челзи)  – шест настапи, еден гол

Фабиан Шар (Базел) – 13 настапи, четири гола

Јан Вертонген (Тотенхем) – 12 настапи, еден гол

Среден ред:

Дирк Кајт (Фенербахче) – 14 настапи, четири гола

Хернанеш (Лацио) – 14 настапи, еден гол

Фреди Гуарин (Интер) – 12 настапи, четири гола

Хуан Мата (Челзи) – седум настапи, еден гол

Напад:

Либор Козак (Лацио) – 11 настапи, 10 гола

Фернандо Торес (Челзи) – девет настапи, шест гола

Оскар Кардозо (Бенфика) – девет настапи, седум голаИзменето од емил - 17.Мај.2013 во 07:00
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2013 во 00:23
Хајдук Сплит - Турново 2:1 голема насмевка
Не знам дали во Скопје ќе биде баш интересно , но , сакам да ги гледам Сплитски Били 
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.