IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Може ли христијанин да се зачлени во масо
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Може ли христијанин да се зачлени во масо

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 12>
Автор
Порака
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2008 во 16:10
Originally posted by misterX misterX напиша:

[QUOTE=blueprayer] И мене ми се спие среќаСакав да кажам...Христијанин може да отиде во Католици, масони, протестанти, па дури и во ислам. Но дали муслиман може да дојде во христијанство!?


Иако со ова сакаше да “поентираш“(ДА ПОКАЖЕШ ДЕКА ИСЛАМОТ Е КРУТА РЕЛИГИЈА КОЈА НЕ ДОЗВОЛУВА ПРЕМИНУВАЊЕ НА СВОИТЕ ВЕРНИЦИ ВО ДРУГА РЕЛИГИЈА) мислам дека многу сте во грешка а и самите си ја потценувате религијата со тоа што кажувате дека христијанин може да премине каде што сака.

Многу си грешка околу твоето обидување да кажеш што јас мислам пријателе. Не ми беше намерата да ја покажам вашата вера како крута, нит ја знам нит сакам да ја знам. А кога не знам за нешто не можам да зборам за него. Друг пат не се обидувај да ме појасниш кога не ти оди. Поздрав
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2008 во 17:02
Ајде едно по едно... многу работи се напишаа...

Прво - Чаир.
Цитирај Оној ШТО е член на масонска ложа тој не е Православен Христијанин тоа е јасно ко бел ден

Тоа е твој личен став, кој нема никаква врска со православието. Нема никаква причина православен да не може да биде член на ложа - затоа што тоа по никаков начин не е во конфликт со верата или со самата црква. Напротив.

Карамазов, велиш:
Цитирај Ima premnogu predrasudi i mistifikacii okolu masonskoto dvizenje. Jas na niv gledam kako na klub na bogati i slavni licnosti, koi naogjaat razni nacini za da im bide malku pozabavno vo zivotot. Kjubrik vo "Oci siroko zatvoreni" se ima obideno da ja objasni osnovnata logika, pa i "psihologija" na ovie zdruzenija. Tie ne se bas "zagreani" hristijani, tuku prezemaat nekoi hristijanski nacela, poveke kako forma. Istoto go pravea i komunistite, odnosno marksistite i tie hristijanskata etika ja korisea za inspiracija na masite.

Како што сам велиш - има премногу предрасуди. Тоа што Кјубрик го покажа во филмот нема врска со масонство, ниту со масонска ложа. Тој прикажува приватен клуб, какви што има многу - но нема никаква врска со масонството.
Уште една грешка - не е клуб на богати и славни личности - иако има и такви. Најголемиот дел од членството е од средната класа - отсекогаш било така.
Масонството не е религиозно по својата природа, иако користи одредени религиозни легенди. Но - вредностите кои се промовираат се општо човечки, кои се пред се етаблирани од Христијанството, но не се ексклузивни за него - односно ги има во секоја една религија. Така што - само по себе, ниту е христијанска организација, ниту пак е против христијанството. Воопшто не се занимава со религија - тоа е оставено на секој член сам да си ја избере својата вера. Единствено што е услов е членот да верува во Бог, односно да не е атеист. Во кој Бог и како ќе ја практикуваш својата вера, никој никогаш нема да те праша.

МистерХ - ти зборуваш за едно идеално религиозно општество, а јас за граѓанско.

Дешад... Ставот на Чаир е негов личен став, а не став на православието по ова прашање! Не се радувај пребрзо.
Прашањето на Премин Портал го поставив јас пред доста време. Ме интересираше што мислат во Македонија во врска со тоа (јас живеам во Канада). Иако свештеникот кој одговори на прашањето веројатно сметаше дека со тоа дава негативна конотација, всушност само потврди дека - да, нема никаква пречка за православен да членува во ложата. Затоа што јас имам само Еден Господ, Еден Господар и само Нему Му служам - а тоа е Господ Исус Христос, Спасителот наш.

Така што - сеуште чекам некој да ми каже зошто тоа не би можело православен да членува во ложата и да изложи конкретен доказ за тоа.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2008 во 17:13
Mozhebi ovie prashanja i pretpostavki nema da se postavuvaat ako se objasni koja e idejata, programata i celta na formiranjeto na masonskite lozhi.

Se dodeka nekoi neshta se drzhat vo zatvoren krug na odredeni lugje tie ke bidat cel na sekakvi osnovani ili neosnovani razgovori. Toa e prirodata na chovekovata ljubopitlivost i reakcijata kon nepoznatoto i tainstvenoto.намигнување
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2008 во 19:11
Зидарски,немам ама баш никаква причина да се радувам за тебе,дали си масон или православен,тоа е твој проблем А ете викаш,дека самиот ти си го поставил прашањето на Премин Портал,ама што се однесува до одговорот на свештеникот,тука и повеќе од јасно е дека станува збор за неможе,но,во секој случај еве имаме овде доста религиозно обучени христијани,па,дај да чуеме и некое мислење од нив.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2008 во 19:15
Месинџер - идејата, програмата и целта на масонските ложи не е тајна, напротив - јавна е од 1717 година наваму. Се е јавно, освен самите собири, кои се приватни, но не тајни! Има голема разлика.
Само јас имам овде страници и страници испишани со стотици детаљи.
Кога едно семејство разговара за своите лични работи, не го прави тоа јавно, пред камери, на улица или во кафеана, а го прави дома, меѓу четири зида, и само членовите на семејството се присутни.
Масонството никогаш не било привилегија на "одредени" луѓе, напротив, отворено е кон сите кои ги исполнуваат основните услови - да биде возрасен маж, да биде без криминално минато и со високи морални вредности, да верува во Бог.
Проблемот со таинственоста е митот кој се створил околу самото братство, и тоа од луѓе кои не се негови членови, а го шират тој мит, единствено и само од лична материјална корист.
Сите се знаат за масонството, а никој никогаш ниту влегол в ложа, ниту разговарал лично со масон, ниту пак прочитал книга пишувана директно од масон (пошто нели - лажат, намерно сакаат да мислат луѓето друго, дај ќе веруваме на некој што прочитал нешто во весник, напишал пет книги и млати пари на туѓото незнаење).
Do what is right, come what may...
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2008 во 19:17
Дешад - одговорот на свештеникот само потврдува дека нема никаква пречка да се биде и масон и православен, затоа што кажува дека треба да се има само еден Господар. Единствен Господар е Бог, масонството нема господари или нешто слично...
Do what is right, come what may...
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2008 во 19:21
NE DA MOZE
MORAAAAAAAAAAAAголема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Nikki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 259
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nikki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2008 во 19:34
Ај повеќе да дознаеме за масоните
Дајте линкови за масоните во македонија
Може ли жена да биде масон
Може ли девојка да посети масонски собир
Што се зборува таму на тие собири
Како делуваат масоните


Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2008 во 21:01
Да прецизирам уште еднаш - јас не сум член на ложата во Македонија, туку во Канада.
За македонската ложа - www.glm.org.mk - ете го сајтот, има одлична информација.

Жена не може да биде член на таканареченото "регуларно" масонство. Но, има женски ордени, како и мешани (ко-масонство), кои не се признати од регуларното масонство. Сепак - тоа не пречи тие да имаат ложи во речиси целиот свет и да имаат голем број членови. Најактивен орден е Le Droit Humain - но за жал, немаат ложа во Македонија. Најблиските се во Србија и Бугарија.
Има голем број масонски собири кои се отворени целосно за јавноста, и на кои може да присуствуваат жени. На редовниот собир на ложата, присуствуваат само членовите (пак - примерот со семејството - ви доаѓаат гости често, ама кога имате нешто лично, тоа останува во рамки на семејството).
Собирите се еден вид церемонијал. Зборот што се користи е Ритуал, но во македонскиот тоа асоцира на верски ритуал (додека во англискиот е обратно - церемонија повеќе асоцира на верска активност). Има една стара легенда која се изведува пред кандидатот, и преку симболи и алегории се пренесуваат поуки и лекции за моралот, вредностите, науката и уметностите.
Секој кандидат се поттикнува да ги изучува науките и уметностите, да живее праведен живот, да помага во заедницата, да се грижи за своето семејство.
Да - сите овие работи се општо човечки вредности - но, да си признаеме - колкумина навистина го прават тоа активно во својот живот?
Масоните не делуваат организирано, освен во добротворни цели - ложите се едни од најголемите донатори низ целиот свет. Се донираат средства на болници, училишта, музеи, разни образовни програми, на организации кои помагаат при домашно насилство и слично...
Поединечно - секој треба да ги понесе со себе поуките кои ги научил во ложата и да ги примени во секојдневниот живот, во семејството, во заедницата - да гради подобар свет, да помага, да учи, да ги учи другите. Да се изгради првин себе си, за да може да го гради општеството. Американските ложи имаат еден интересен слоган - Making good men, better.
Никој на никого не команда, не му дава наредби, нема такво нешто. Секој си има своја политичка, верска, национална припадност. Кај мене во ложа има католици, православни, евреи, протестанти, хинду, што ли не... има членови на различни партии, кои имаат крајно спротивставени ставови, сопственици на крајно конк*рентски фирми...
Но - во ложата никогаш не се зборува за религија и за политика. Тоа е строго забрането. За таква работа, може да бидеш избркан.
Најопшто кажано - тоа е филозофско-езотеричко друштво, чија цел е усовршување на поединецот, а преку тоа и на општеството.
Да, точно е - се помагаме многу меѓу себе, но тоа е нормално - зарем на членовите на своето семејство не би им помогнал?! Но тоа се прави затоа што имаме неприкосновена доверба еден во друг, каде и да сме по светот. Оттаму тргнуваат сите теории на заговор - затоа што повеќето луѓе не можат да разберат, како тоа може да отидам сега во Јапонија, да се сретнам со некој кој ни го знам ни го познавам, никогаш претходно не сме контактирале, а сега тој со мене се однесува како да сум му роден брат... Причината е што и јас исто ќе се однесувам со него, ако тој дојде кај мене...
Многу луѓе се обиделе да го злоупотребат ова, но не им успева, затоа што сепак - имаме добар филтер и веднаш се знае кој со каква цел е дојден.
Ако има уште прашања, ќе ми биде задоволство да ги одговорам.
Do what is right, come what may...
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2008 во 21:17
Zasto se taka se slucuva Bog znae...Premudrosta Bozja go nadminuva nasiot razum, Spasitelot nas Gospod Isus Hristos milostiv i dolgotrpeliv neka se smiluva na nas, da ni gi prosti nash*te mnogubrojni pregreshenija,
zasto masonstvo, svedostva....
go imame svetootecko predani i ucenje i e dokazano deka Bog gi prima n ivnite dela i se blagoprijatni....
sepak Bog  n eka ne umudruva vo vistinskata vera...amin
 
 
Deka vistinski pravoslavni vernici ima vo masonstvo nedaj Boze, moze samo rodeni vo pravoslavie  a deka go drzat zakon Bozji Bog znae...
 
Tesko so ovaa demonokratija....
 


Изменето од belichka - 14.Август.2008 во 21:23
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2008 во 21:17
hristijanin moze da se zacleni  ako saka i vo satanisticka crkva........no prasanje e sto potoa?

zosto bi se zaclenil?

sto dobova so toa?

sto gubi?


so eden zbor ....hristijanin moze da se zacleni vo bilo koja organizacija , no za da ostane takov (sto e logicno) taa organizacija dokolku izvrsi ,,promeni,, vo odnos na veruvanjeto na koe se zasnova hristijanstvoto...sam ke prestane da bide hristijanin......nema da veruva poveke vo ona sto e ,,samo hristijansko,,!

ili ke veruva vo isto vreme vo razlicni ,,veruvanja,,?

mene me interesira konkretno zidarski....dali slobodnite zidari ili masonite postojat pred hrista....?i dali ima poznati masoni kaj ranite hristijani od prvite vekovi?
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2008 во 21:33
Масонството како такво, иако влече корени од далечното минато, сепак постои само од 15тиот век наваму. Така што - нема како да има присуство кај раните Христијани.
Во врска со твојот коментар - масонството не се меша по никаков начин во изборот на верата и во верувањето на поединецот. Тоа е оставено на слободната воља - се додека се почитува правото на другиот да има свој избор во истото.
Токму тоа е проблемот кои многумина го имаат со братството.
Do what is right, come what may...
Кон врв
fileo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fileo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2008 во 22:23
jas sum slusnal deka tamu treba clenovite da davaat zakletvi koi se nedolicni.

no najstrasno e toa sto go procitav za masonite od 33 stepen.

no premnogu e da go pisuvam i plus e na angliski.
vo kratki crti:

masonite veruvaat vo lucifer,
zabraneto e da se zaclenuvaat crnci, siromasni, hromi, umstveno nedorazvieni...
imeto Isus hristos e zabraneto da se spomnuva vo lozata.

ne smees da se molis vo imeto na Isus Hristos.

velat deka Isus e samo filozof, ucitel kako sokrat. ne bil bozestven nitu umrel za svetot...

velat deka covek moze da dostigne prosvetluvanje preku dela, a ne preku Hristovata krv...
Кон врв
gospel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 01.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 405
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gospel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2008 во 23:04
Eve eden link za masonite, predavanje od Miroljub Petrovic. Sto pisuva vo svoite knigi eden od najgolemite masoni na site vreminja, mason od 33 stepen, Albert Pajk.
Deka masonstvoto e religija, deka nivniot bog e Lucifer...


http://video.google.com/videoplay?docid=5583129898072495297&hl=en
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,438 секунди.