IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Може ли христијанин да се зачлени во масо
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Може ли христијанин да се зачлени во масо

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 12>
Автор
Порака Обратен редослед
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Може ли христијанин да се зачлени во масо
    Испратена: 24.Август.2008 во 18:18
Со оглед на тоа што е религиозно прашање - секој си има свој поглед и став, односно сам бира. Нема официјален став во врска со тоа.
Кога ќе почине некој од братството, има јавна церемонија на оддавање почит. Не е погребален ритуал, ниту религиозен, туку е оддавање на почит кон братот, за кој велиме - заминал да работи во Големата Ложа на Небото (зависи од јазикот, различно се формулира ова), но истотака е оддавање на почит кон неговото семејство. Им се става до знаење дека во тој миг на болка и тага не се сами и дека ние продолжуваме да сме нивно семејство, како и до сега.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2008 во 18:15
Прашање до zidarski:
Дали има масони кои бараат да бидат кремирани? Дали е тоа во склад со масонството или нема конкретен став?
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2008 во 17:49
Originally posted by aladin aladin напиша:

zosto masonite imaat specificni grobnici(nadgrobni spomenici):<table ="forumline" cellpadding="3" cellspacing="1" width="100%"><t><tr><td ="row2" align="left" valign="top" width="150"><span ="postdetails"></span></td>
          <td ="row2" height="28" valign="top" width="100%"><table cellpadding="0" cellspacing="0" width="100%">
               <t><tr>
                    <td width="100%">Poruka<span ="postdetails">Poslao: Čet Okt 11, 2007 12:16 am<span ="gen"> </span>   Naslov: </span></td>
                    <td nowrap="nowrap" valign="top">Odgovoriti%20sa%20citatom   </td>
               </tr>
               <tr>
                    <td colspan="2">
</td>
               </tr>
               <tr>
                    <td colspan="2"><span ="post">Neka obeležja u Srbiji Crying%20or%20Very%20sad



Grob Branislava Nušića, koji se po rođenju zvao mnogo drugačije



</span></td></tr></t></table></td></tr></t></table>


Личен избор на човекот е како и каде ќе биде погребан. Повеќето масони сакаат да остават знак дека биле во братството и прават гробници кои содржат одредена симболика во однос на масонството. Нема утврдена норма, нема стандардни правила, едноставно е уметнички израз на самиот човек (или на семејството ако тој оставил аманет). Имам видено десетици најразлични вакви гробници, но имам видено и десетици гробови без никакво специјално обележје.
Do what is right, come what may...
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2008 во 17:47
Originally posted by aladin aladin напиша:

sto znaci ovaa slika zidarski?<span ="post">

</span>


Ова е таканаречената Скала на Јаков. Симболичен приказ на патот кон Бога преку усовршувањето на човекот и како ние постојано треба да се стремиме да се качуваме скалило погоре.
Do what is right, come what may...
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2008 во 17:04
zosto masonite imaat specificni grobnici(nadgrobni spomenici):


PorukaPoslao: Čet Okt 11, 2007 12:16 am    Naslov: Odgovoriti%20sa%20citatom

Neka obeležja u Srbiji Crying%20or%20Very%20sad

Grob Branislava Nušića, koji se po rođenju zvao mnogo drugačije


Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2008 во 17:01
sto znaci ovaa slika zidarski?



Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2008 во 16:53

Аладин, едноставна илустрација - ако јас изјавам на форумов дека нечии библијски ставови не се муслимански и не се во склад со исламската теологија тогаш тоа е мое мислење, можеби и факт. Но ако изјавам дека тој некој згора на тоа е ненормален наркоман кој е прашање на време кога ќе се самоубие тогаш ако тоа не го темелам на факти, е клевета.

Во тој контекст дадов (генерална)констатација за книгата која ја цитирав, бидејќи сум ја прочитал. И ти ако ја прочиташ, ќе видиш дека за масоните, јеховините сведоци, Харе Кришна и тн... таа едиција изобилува со подсмев и плукање. А тоа не е исто што и објаснување и упатување „за„ или „против„. Можеби таа издавачка куќа издала и други, посериозни книги кои на сериозен начин без навреди и клевети им објаснуваат на луѓето каков е ставот на православието по тие прашања, не знам, но знам дека спомнатата на големо може да се најде низ книжарниците во Србија, делумно и во Македонија и во истите пишува дека тие се благословени од свештено лице - тоа таму го пишува отпечатено, не го измислувам јас. Тој требал најпрвин да прочита што благословува, да даде мислење, да се консултира со други лица од својата црква, а не на слепо да аминува. Сигурен сум дека има православни теолози и верници кои би се согласиле со мене.

ne znam.......amfilohie radovic..e pravoslaven teolog -(episkop) od svetski razmeri.....avtor na dvaesetina ......dela od oblasta na pravoslavnata teologija,nekoi se koristat vo ostanatite bogoslovski univerziteti vo svetot....licnost koja najpoveke se zalagala za mir i sozivot na lugjeto od razlicni veroispovedi...........bas ke vidam dali mozam da ja najdam knigata.......
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2008 во 00:41
За жал, многу погрешно се толкува терминот догма... Догма е утврдено мислење кое не подлежи на дискусија, нешто за кое не се дискутира, нешто во кое не се сомневаш, нешто кое што се прифаќа, без за тоа да има потреба од докази.
Троиството, Православието, Христијанството воопшто - не се догми - затоа што, еве ти пример - ние постојано дискутираме за тоа, дебатираме, ги расчистуваме секој своите сомнежи...
Догмата е резултат на недоволно познавање од страна на одредени структури во црквата на одредени теми - и во неспособноста своја да објаснат некои работи, велат - така ќе биде и точка и ти нема што да прашуваш. Но тоа не е православие. Тоа е едноставно непознавање и непочитување.
Образованието е единствен начин за овој свет да тргне напред. Колку еден човек е пообразован и колку повеќе познавања има за науката и уметностите, толку повеќе има разбирање за Божјите работи и Неговото дело тука на земјата.
Do what is right, come what may...
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2008 во 22:12
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Аладин - свештеникот може да советува луѓе да веруваат во креационизмот, затоа што тоа го вели Библијата, но ако сака да го поткрепи тоа со факти и докази кои ќе ги оспорат теориите на оние кои не веруваат во Словото, тогаш се ослонува на проучувања направени од страна на научници.
Како што можеш да прочиташ во мојот пост, самиот јас велам дека треба православието да седне и да реши каков е ставот кон масонството, но тој став да го базира на јасни факти и познавања за темата.
Ќе ти дадам пример... Свештеникот кого го прашав - дали православен христијанин може да е масон - ми одговори со цитатот за двајцата господари. Зошто? Затоа што тој, мисли дека во масонството има господари и дека масонот има послушност кон друго битие, освен Бога. Тоа покажува апсолутно непознавање на масонството.
Со оглед на тоа што одговорот беше таков, каков што беше - јас можам само да заклучам дека - да, православен христијанин може да е член на масонска ложа, бидејќи и онака служи само на Еден Господар - Бог.
Неопходна е реформа на црквата на многу планови. Еден од нив е образованието на свештениците, како и формирање на одредени советодавни групи, од која секоја ќе се занимава со одреден сегмент на живеењето. Католичката црква, со сите свои проблеми, ова веќе доста сериозно го применува и едни од најактивните промотори на развојот на науката и уметностите се Језуитските монаси.
Не е можно, не постои човек кој знае се и има познавања од сите теми и сите области! Затоа - многу често се случува атеисти и ним слични да го исмеваат православието (и христијанството воопшто) и да тврдат дека ништо од тоа што го пишува во Библијата не е поткрепено со факти и материјални докази. Ако свештениците знаат доволно - ќе знаат барем каде да ги упатат да прочитаат и да се информираат.
Христијанството НЕ Е ДОГМА! Крајно време е христијаните да го разберат ова! Догма значи нешто што не подлежи на дискусија, на прашања, на сомнежи. Вистинскиот Христијанин во секое време е во состојба да дискутира за својата религија, спремен е во секое време да поставува и да одговара на тие прашања, а сомнежите само му служат да истражува и да учи повеќе, и преку тоа да ја зацврсти својата вера.
Затоа - словото на човекот, можам да го прифатам како авторитет, но не апсолут. А сите авторитети - подлежат на дискусија и преиспитување. Единствениот Апсолут е Библијата. Така е и во Православието - само што многумина не го разбираат, па после не знаеме како да се оправиме со неоснованите критики кои се упатуваат на наша сметка.
Проштевај ако имам малку агресивен тон во ова што го пишував, брзам повеќе отколку што треба...
Со почит,
Зидарски


za svestenikot jas imam pocituvanje ---toj ima pravo na svoj stav....kako i jas na moj se dodeka ne se odluci kako site treba da se postavime ---za dobroto na crkvata i voljata bozja.........

koga velam dogma(pravoslavna)....mislam kako sto toa go objasnuvaat pravoslavnite deka toa znaci.....objavenata vistina pr. bog e trojstvo....hristos e spasitel......itn.....i koe ne moze da se menuva ...

a sekoja cest za rimokatolicite...koi otstapija od odredeni pogresni svakjanja.....kako i za jezuitskiot red...vo nivniot trud i postignuvanja.......
pozdrav.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2008 во 18:59
Нема храна што не е дозволена - кој што ќе јаде зависи од човекот и неговите афинитети (во различни јурисдикции има различен назив вечерата, но називот нема суштинско значење).
Затоа што цел живот сум во потрага по знаење, по подобрување на светот, по лично подобрување... затоа што идеите и идеалите на масонството отсекогаш биле мои лични. Кога тргнуваш на тој пат заедно со уште многу други твои сомисленици, далеку поголем поттик имаш. Особено кога тие сомисленици се по целиот свет.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2008 во 17:29
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

A kako be bas naodjate se nekoi takvi primeri ???? Naodjate primeri koi go vredhjaat pravoslavieto a posle koga nekoj ce vi kaze nesto velite deka ne ste vie vinovni tuku avtorot na knigata .... I ako ti e se edno togas zasto voopsto diskutiras???

Темплариус, се извинувам но јас сега никого не навредив. Морам да те прашам: читаш ли ти што јас пишувам, или автоматски кликнуваш на одговор?

Темата "Може ли христијанин да се зачлени во масонска ложа?" е отворена за сите па можеме да дискутираме или се информираме.

Originally posted by aladin aladin напиша:


izvini dokolku drsko zvuci................no komentarot go svativ kako da e objavena nekoja si ,,bezveze kniga so blagoslov od nekoj si bezveze episkop,, koja pluka po se i sesto , pa i brani vlez vo masonerijata......eve videte...i citati no........sakav da kazam deka i taa kniga si ima tezina .....kako i blagoslovot na episkopot......no sepak deka treba da se tolkuva seto toa na pravoslaven nacin ....i da se razbere vo duhot na pravoslavnata crkva....

Аладин, едноставна илустрација - ако јас изјавам на форумов дека нечии библијски ставови не се муслимански и не се во склад со исламската теологија тогаш тоа е мое мислење, можеби и факт. Но ако изјавам дека тој некој згора на тоа е ненормален наркоман кој е прашање на време кога ќе се самоубие тогаш ако тоа не го темелам на факти, е клевета.

Во тој контекст дадов (генерална)констатација за книгата која ја цитирав, бидејќи сум ја прочитал. И ти ако ја прочиташ, ќе видиш дека за масоните, јеховините сведоци, Харе Кришна и тн... таа едиција изобилува со подсмев и плукање. А тоа не е исто што и објаснување и упатување „за„ или „против„. Можеби таа издавачка куќа издала и други, посериозни книги кои на сериозен начин без навреди и клевети им објаснуваат на луѓето каков е ставот на православието по тие прашања, не знам, но знам дека спомнатата на големо може да се најде низ книжарниците во Србија, делумно и во Македонија и во истите пишува дека тие се благословени од свештено лице - тоа таму го пишува отпечатено, не го измислувам јас. Тој требал најпрвин да прочита што благословува, да даде мислење, да се консултира со други лица од својата црква, а не на слепо да аминува. Сигурен сум дека има православни теолози и верници кои би се согласиле со мене.

Значи јас немам против ако православната црква не го одобрува масонството, адвентистите, или прахристијаните - тоа е нејзино право, но она што не е во ред, е да се клевети или врз основа на несериозни проучувања се даваат официјални коментари во јавноста.

А сега прашање до zidarski...

Зошто реши да се приклучиш кон масонството?

Дали постои некаква храна што е или не е дозволена на масонските вечери(Бели вечери се викаат?)

Изменето од Majkl - 23.Август.2008 во 17:31
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2008 во 01:13
Аладин - свештеникот може да советува луѓе да веруваат во креационизмот, затоа што тоа го вели Библијата, но ако сака да го поткрепи тоа со факти и докази кои ќе ги оспорат теориите на оние кои не веруваат во Словото, тогаш се ослонува на проучувања направени од страна на научници.
Како што можеш да прочиташ во мојот пост, самиот јас велам дека треба православието да седне и да реши каков е ставот кон масонството, но тој став да го базира на јасни факти и познавања за темата.
Ќе ти дадам пример... Свештеникот кого го прашав - дали православен христијанин може да е масон - ми одговори со цитатот за двајцата господари. Зошто? Затоа што тој, мисли дека во масонството има господари и дека масонот има послушност кон друго битие, освен Бога. Тоа покажува апсолутно непознавање на масонството.
Со оглед на тоа што одговорот беше таков, каков што беше - јас можам само да заклучам дека - да, православен христијанин може да е член на масонска ложа, бидејќи и онака служи само на Еден Господар - Бог.
Неопходна е реформа на црквата на многу планови. Еден од нив е образованието на свештениците, како и формирање на одредени советодавни групи, од која секоја ќе се занимава со одреден сегмент на живеењето. Католичката црква, со сите свои проблеми, ова веќе доста сериозно го применува и едни од најактивните промотори на развојот на науката и уметностите се Језуитските монаси.
Не е можно, не постои човек кој знае се и има познавања од сите теми и сите области! Затоа - многу често се случува атеисти и ним слични да го исмеваат православието (и христијанството воопшто) и да тврдат дека ништо од тоа што го пишува во Библијата не е поткрепено со факти и материјални докази. Ако свештениците знаат доволно - ќе знаат барем каде да ги упатат да прочитаат и да се информираат.
Христијанството НЕ Е ДОГМА! Крајно време е христијаните да го разберат ова! Догма значи нешто што не подлежи на дискусија, на прашања, на сомнежи. Вистинскиот Христијанин во секое време е во состојба да дискутира за својата религија, спремен е во секое време да поставува и да одговара на тие прашања, а сомнежите само му служат да истражува и да учи повеќе, и преку тоа да ја зацврсти својата вера.
Затоа - словото на човекот, можам да го прифатам како авторитет, но не апсолут. А сите авторитети - подлежат на дискусија и преиспитување. Единствениот Апсолут е Библијата. Така е и во Православието - само што многумина не го разбираат, па после не знаеме како да се оправиме со неоснованите критики кои се упатуваат на наша сметка.
Проштевај ако имам малку агресивен тон во ова што го пишував, брзам повеќе отколку што треба...
Со почит,
Зидарски
Do what is right, come what may...
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2008 во 00:40
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Во врска со другото прашање...
Може да се даде мислење за било што, но само ако се има доволно познавања од таа тема.
Ако прашаш некој свештеник за прашања од астро-физика, и дали проучувањето на астро-физиката е спротивно на религијата - што ќе знае да ти каже, кога веројатно нема да знае ни што тоа значи...?
Затоа - таквите работи треба да се проучуваат од луѓе кои се добро запознаени со темата, кои со години ја проучуваат и кои не ја базираат на претпоставки и нешто што го чуле, а на сериозни истражувања. Има христијански институти кои се занимаваат со овие работи.
Католичката црква има издадено забрана уште во 18-тиот век, и тоа пред се од политички причини - затоа што масоните се залагаат за изучување на науката, уметностите, се залагаат за еднакви права на сите, за образование за сите...
Во 1986-та година, по 25 годишни проучувања, таа забрана е тргната и се смета за целосно неоснована. 25 години го проучувале случајот!
Затоа - треба да и Православната црква да седне и да реши што точно и е ставот во врска со масонството - затоа што вака има доста големи недоразбирања.

zidarski--so seta pocit no sepak mislam deka dokolku treba(a mislam deka site mislat deka treba) da se konsultirame po odredeni prasanja vo vrska so verata.....najnadlezni (imaat znaenje....)se onie koi posvetile golem del od zivotot vo proucuvanje na (pravoslavieto,)verata (naucno-metodoloski i prakticno).......a toa vo pravoslavnata crkva..se episkopite,duhovnicite i svestenicite.........koi deneska imaat visok stepen na obrazovanie

primer----ne mora popot da e doktor na nauki po biologija --za da sovetuva lugje da ne veruvaat oti poteknuvaat od majmun!
mislam deka me razbiras........

cekor ponataka ----dokolku prifatime kako pravoslavni deka ,,pravoslavnite starci,, se rakovodeni direktno od sv.duh vo smisla na znaenje ,sovetuvanje,i pomaganje----coveckoto obrazovanie  moze da se najde tuka ,dokolku se sporeduva kako---(po)nisko nivo na pozavanje, kako i na(cinot) na postignuvanje na istoto..........

odredeni odluki na rimokatolickata crkva nema da gi komentiram od prosta pricina sto samite gi donesuvaat---za posle odreden period da gi povlecat,,,,,,kako sto i ti kaza..........no ne e toa slucaj so pravoslavnata crkva koja niedna odluka na ekumensko nivo ne e otfrlena dosega(a predhodno da bila prifatena)......zatoa i ovoj primer go smetam za nesoodveten vo smisla na razjasnuvanje na odredeni odluki(poredokot  vo toj smisol) kaj istocno-pravoslavnata crkva.

pozdrav.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2008 во 00:39
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by aladin aladin напиша:


Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Во четвртата по ред книга од српската едиција Православието и сектите „Во лавиринтите на темнината: од саентологија до сатанизам„ во издание на Светигора, 1994 год. во Цетиње(Црна Гора).
koga veke se drznuvas da pisuvas za pravoslavnata literatura i masonerijata....treba da znaes deka ,, pravoslavnata crkva ne e fabrika za perenje umovi-tuku sobir na slobodni licnosti koi gi obedinuva hristovoto evangelie,i objavenite vistini od boga koi so razum covecki ne se spoznavaat- t.e dogmite,,!!!

А Што треба да значи твојот дрзок коментар?

Јас не пишувам за православната литература туку ја цитирам со конкретни податоци која во неа сум ја нашол на темава. Зошто го упатуваш одговорот на моја адреса? Кажи им го тоа на авторите на книгата.

Мене лично ми е сеедно дали православните можат или не можат да бидат масони.



A kako be bas naodjate se nekoi takvi primeri ???? Naodjate primeri koi go vredhjaat pravoslavieto a posle koga nekoj ce vi kaze nesto velite deka ne ste vie vinovni tuku avtorot na knigata .... I ako ti e se edno togas zasto voopsto diskutiras???
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,184 секунди.