IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Дали сметате дека е добро да одите подалеку од МК?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали сметате дека е добро да одите подалеку од МК?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
Автор
Порака
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2011 во 19:23
Originally posted by brza brza напиша:

ne e li toa isti .....   u razlichna opkaovka,....da ne napisham shto?намигнување

...moze  da se kaesh deka ne si otishol ( deka ne si napravil neshto ),..

...a moze i da kazesh deka  si napravil neshto( t.e...deka toa  si go napravil!) !намигнување
 
 
Не баш... Едното подразбира акција, а другото недостаток од акција.
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2011 во 19:38
I ushte povekje, prvoto znachi deka si se obidel da smenish neshto shto si smetal deka treba da se napravi i taka si dal shansa toa praktichno da go proverish.

Dodeka vtoroto znachi ostanuvanje samo na "filozofiranje"... 

Prvoto dava shasa za nova pozitivna promena, a vtorovo znachi ostanuvanje so staroto.


Изменето од Messenger - 08.Декември.2011 во 19:38
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2011 во 19:25
Живеев во три разни странски земји. Сепак решив да живеам во Македонија. Не се каам ниту еден момент. Некој кажа „Кој го бива, секаде го бива“.

До нас е да се избориме земјата да ни стане подобра за живеење. Секојдневно се борам за тоа.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2011 во 00:13
"koj go biva , sekade go bivalo"....rekol nekoj si i ...se nadevam deka e ushte ...ziv !

...a , za shto go biva?збунетост...sigurno,za burichkanje po kanti i kontejneri!

....tuku ima zemji kaj shto kolku i da te biva za neshto,...na tvoe mesto ke dojde nekoj shto ich ne go biva pa ti ,..idi zali se .
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2011 во 13:04
Знам случаи кои биле обесправени, се жалеле, суделе и добиле на суд. Се избориле за себе.

Знам случаи кои сакаат да кукаат и остануваат само на кукање.

Изборот е твој и само твој.
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2011 во 13:30
Originally posted by saguaro saguaro напиша:

Знам случаи кои биле обесправени, се жалеле, суделе и добиле на суд. Се избориле за себе.

Знам случаи кои сакаат да кукаат и остануваат само на кукање.

Изборот е твој и само твој.


Амин !
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2011 во 13:37
Што ни фали овде? Демек у USA, Canada, Australia и шо ти ја знам, абе пари врнат од небо, чим слеташ на аеродром, црвен тепих ти постилаат, те чека Ферари како подарок што си дошол и најмалку 5 работни позиции и тоа:

- Извршен директор во Google
- Оперативен директор во Oracle
- Раководител на сектор во r&d centre за Gucci
- Генерал на копнените сили на маринците на USA
- 500.000 долари за отворање на сопствен бизнис, ослободен од данок 40 години, придонеси за вработените 50 години ќе плаќаш само 25%
... и да не наброувам што те чека куќа со базен, домашна помошничка и згодна 17 годишна бебиситерка.
Инаку таму нема администрација. Абе све иде електронски и најдоцна за 10 минути ги имаш сите документи, само седиш на лап топ и оп! се ти е средено.
Здраствен систем? Абе да посакаш да се разболиш. Да имаше Македонија Цар, немаше така да го третираат.
Судство? Абе псссс... Ти таму можеш државата да ја тужиш и ќе добиеш. Нема мито таму, нема корупција, абе шо ти е бе, тоа све совесни луѓе.
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2011 во 13:46
Еј ова ме потсети на мојата посета на USA пред неколку години, прв пат и демек да се снајдам подобро и да не се загубам, ми дадоа контакти од Македонци што живеат таму. Доаѓам јас, се запознавам со луѓето, фини, пријатни и одам дома кај нив и најстариот ме влече за рака и ме носи во кујна. Ми вика "ВИДИ", покажувајќи со раката кон еден стар шпорет на плин?!?! После ме носи во кујна и ми вика пак - ВИДИ - и ми покажува телевизор со далечинско управување. Ми покажа и еден куп домашни електрични апарати, купени на пазар за старинарии, такви јас имав како дете дома. Се навредив од постапките (ние овде сме на коњи и магариња, па не сме виделе телевизор, шпорет, микровална, аспиратор...). Извадив мобилен телефон пред да си заминам и им реков дека само овој мобилен телефон вреди повеќе од целата покуќнина што ја имаат дома. И си заминав.
Кон врв
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2011 во 13:50
Поради ова не сакав да се дружам со постари македонци иселеници кога бев во САД цела година.Пред завршување на мојот профеионален престој таму, еден македонец кој таму живее и пријател на татко ми, успеа да ме најде ...но за среќа тоа беше пред крајот.

Изменето од saguaro - 16.Декември.2011 во 13:52
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2011 во 14:00
А си приметил дека за некои административни услови и начини повзани со деловност, овде е дури и подобро? Пример, кај нас регистрираш фирма за два дена максимум, во Бугарија, Хрватска, Унгарија па и Австрија, да регистрираш фирма ти требаат 10-15 дена и еден куп документи и најмалку 10 шалтери.
Кон врв
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2011 во 14:38
За овие работи не сум запознаена.
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2011 во 14:54
Жива вистина, не сте свесни луѓе кои гњаважи се и колку се бавни. Бавна администрација? Одете во Виена, абе за едно банално барање, ќе поминете 5 шалтери, едно 20 пати ќе ви згрешат, нема да ви докажат, па пак ќе се вратите на првиот шалтер, на ред на шалтер ќе дојдете по едно 2-3 дена од што има толку гужва. А и народот по некое чудо, не е бе многу различен од овде, додека чекаат, се буткаат, пцујат, нервозни се, смрдат на пот... За некои работи луѓе овде е и подобро.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2011 во 15:43
Originally posted by pHp pHp напиша:

Жива вистина, не сте свесни луѓе кои гњаважи се и колку се бавни. Бавна администрација? Одете во Виена,
ЕУ е позната по масовната бирократија, но САД велат е сосема друга (упростена) приказна. Незнам како е во Канада?
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2011 во 15:56
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by pHp pHp напиша:

Жива вистина, не сте свесни луѓе кои гњаважи се и колку се бавни. Бавна администрација? Одете во Виена,
ЕУ е позната по масовната бирократија, но САД велат е сосема друга (упростена) приказна. Незнам како е во Канада?


Малку е подобро во Канада, ама не е нешто поразлично од овде. Исклучок е здраствениот систем, таму е среден беспрекорно, за разлика од САД каде е КАТАСТРОФАЛЕН! Абе ти доаѓаш на итна помош со пресечена рака, си ја држиш едната рака во другата како факел и добиваш одговор : Please, take a number and wait!
Ако немаш осигурување, буквално те исрлаат од болница. Не знам на кој канал гледав, приватно возило фатено на камера, се паркира и исфрла стара жена 77 години, склеротична со тешка реума. Немала здраствено осигурување, ја држеле 5 дена, никој не плакал и ја оставаат бре на сред град така! Нит може да оди, нит и е добро, стара жена склеротична, ја оставаат така на сред улица. А за администрација да не зборам. Идев на една конференција и ми беше потрбен документ. Ме упатија во подрачна единица на министерство. Ситуација: Црнкиња прави муабет за SEX and City на телефон со другарка. Потоа, стана, замина некаде далеку, си свари кафе, си турпија нокти, а ние дремеме на шалтер. Па, некој изреагира, па дојде шефицата, дебела средновечна бела жена, не увери дека ќе бидеме услужени и си замина. По 20 минути дојде Црнкињата, и стави знак Lunch Break! Одкако заврши паузата по 30 минути, дојде Црнкињава, ги зема моите документи и баш тогаш и зазвоне мобилниот, се јави дечко ли, маж и ли, и се закараа на мобилен едно 15 мин. По еден час чекање за банално парче хартија, Црнкињава ми ја издаде потврдата, која после требаше да се достави до друг шалтер. Кога стигнав на другиот шалтер, ме вратија кај Црнкињата, зошто згрешила некоја битна бројка (ваљда не беше концентрирана поради караницата или не и легнало јадењето). Кога се вратив кај Црнкињата, испадна дека поминало времето за работа со странки и мораше да дојдам другиот ден. Се работеше за потврда на која има се на се 5 реченици, печат и потпис.

Ниту па за стандард на живот не е нешто подобро. За човек да си ги плати сметките, киријата, да се прехрани и да има просечно возило, му требаат некаде околу 3500-4500 долари месечно. ОГРОМЕН процент од Американците, работат и по две работи за да можат ОСНОВНИОТ ПРОСЕЧЕН живот да си го дозволат. Е, богами кај нас не е така. Добро е што образованието се плаќа. Универзитетско образование по default носи поголема плата и подобри можности за вработување и напредување. Арно ама, да се школува човек во САД, му требаат претходно МНОГУ пари (не 200 евра партиципација, 200 евра за кирија у Скопје) туку МНОГУ пари, еден семестар е од 7500 - до 15000 долари, па сега ти види кој може да се школува. И тоа ефтини се државните универзитети кои, кај работодавците во САД не се ценети.
Дека има кадар кој е образован, а врска нема неговото образование со она што го работи - ВО ИЗОБИЛИЈЕ! Исто како кај нас,социјален работник работи како ИТ администратор, машински инжињери работат како економски брокери и т.н. Значи исто! Ова не го говорам само за САД, туку сум го забележал и во Белгија, Австрија па дури и во Финска.

И за крај, одењето во странсто е ЖРТВА ЗА СОПСТВЕНИТЕ ДЕЦА! Тие, ако се родат таму, по автоматизам добиваат државјанство и ги уживаат сите права како нивни граѓанин. СЕ ДРУГО Е ГРАЃАНИН ОД ВТОР РЕД! Предност за вработување и даночни ослободувања прво имаат НИВНИТЕ NATIVE BORN AMERICANS, AUSTRALIANS, BELGIUMS i t.n. Таму си секогаш странец. Впрочем и се покажа со кризата, први кои се отпуштија од работа беа green card holderi, добитници на изеленички визи и т.н. Своите си ги заштитија!

Изменето од pHp - 16.Декември.2011 во 16:07
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,267 секунди.