IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Дали сметате дека е добро да одите подалеку од МК?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали сметате дека е добро да одите подалеку од МК?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
Автор
Порака
superboy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Добар човек

Регистриран: 08.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 103
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај superboy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Дали сметате дека е добро да одите подалеку од МК?
    Испратена: 10.Август.2008 во 16:39
Се е пишано во насловот.
Thanks to all,
superboy/Филип
Работата го краси човекот а мрзата го гнаси.

Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2008 во 12:16

od ekonomska strana gledano sekako deka e podobro, no od duhovna strana NE.

Кон врв
BALON4E Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 13.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BALON4E Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2008 во 16:48
Sekako deka e podobro da odite sto podaleku od Makedonija. Ne samo od Materijalna strana. Znam deka e tesko da zaminis nekade i da gi ostavis svoite najbliski ovde.No uste potesko e da se udiras vo gradi kakov patriot si i kolku ja sakas Makedonija i kako ti ne bi go napustil nejziniot narod koga e tesko ,a doma da nemas osnovni potrebni raboti za pristoen zivot i skoluvanje na tvoite deca. Da si vo najdobrite godini koga si rabotosposoben a da ne mozis da imas pristojna rabota,so diplomata od fakultet da si go izbrisis g...t i koga tvoite roditeli jadele samo piperki za da mozat da te skoluvaat i sega koga im treba nega da ne mozat da gi nabavat lekovite koi im se potrebni da lezat kako kucinja vo bolnickite sobi i nikoj da ne gi poglednuva ako ne platis debelo kaj nekoj uste podebel Dr.
Кон врв
BALON4E Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 13.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BALON4E Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2008 во 17:01
Zalno e ova sto se slucuva no jas mislam deka na zemjava i nema spas. Nie samo se zalazuvame deka ke bidi podobro,-nema da bidi. No ako reces deka ja napustas zemjava zaradi siromastijata togas ti si predavnik na ovaa drzava. A ako ostanes ti si hrabar i imas odlicen preduslov za nekolku godini da baras hrana po kontejneri. No sigurno togas ke nema nekoj da te potapka po pleki i da ti kaze BRAVO. TI SI MAKEDONEC! Da ne se razberime pogresno, jas ja sakam Makedonija no onakva so site nejzini prirodni ubavini kako sto BOG ni ja dal ,a ne vakva ispustena od nasive politicari. Mene pola vek mi pomina. Jas ne veruvam deka pak ke se rodam i ke imam podobar zivot ovde. Zatoa za skoro ke ja napustam.Za toa sto mi ostana od zivotot da go proziveam kako covek a ne kako ovca. I da bidam tretiran kako covek i da imam pristoen zivot(ne bogat)
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2008 во 19:59
Balonce, mozebi do nekade si vo pravo, no me se sloguvam potpolno so tebe!!
od 92 godina sum vo stranstvo, i sto poveke vreme pominuvam tuka, toa pojse mi idi zelba da se vratam nazad, ne samo za mene nego i za kerka mi!!!!
 
Zamisli izlagas tuka vo park, ima drugi decinja, mojava si e mirna i umna, saka so niv da igra, dete kako dete, a tie i vikaat begaj ti si stranec, ke reces dete kako dete ne znae, ama i mojava zna deka taka ne treba, me gleda i mi veli, mama ova ne smee tie da vikaat, ajde kleknuvaj, objasnuvaj.... srceto da te zaboli... a izlezi vo makedonija nekade, bilo koe dete da e, ke se igra, toa sto te kine ovde e mentalitetot na lugeto, ladni, smotani itn.... pojdi vidi i zapamti mi gi zborovive
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
BALON4E Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 13.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BALON4E Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2008 во 22:17
EEEEEEEEEEEEEHHHHHHH Seka. I mene srceto me zabole minatiot mesec koga nemav da ja platam gradinkata. I od ovaj mesec veke ne odi a zal mi e i neznam kako na 2 i pol godisno dete da i objasnis na sabajle koga bara da si igra so decata od"gadinkata". Golemoto dete sega ke odi vo treto odd. i po nekakva partiska linija negovata ucitelka za da ima klas od 19 deca ja drzat vo ucilisteto i pokraj toa sto site roditeli se zalat od nea oti e bukvalno NEPISMENAAA. Kaj nea ne postoi k ili g .Toa e k' ili g'. Pr. " Resi g'i ravenk'ite". Za nea kvadar i kvadrat e edno isto. I zamisli kakva osnova ke imaat tie deca. I zatoa velam ne e se da bidis vo MK koga ke gledas deka tvoite deca ke stanat ovcari.Sestra mi vo SK bese na fakultet na informatika i prvite 2 godini gi zavrsi vo rekordno vreme,no vo tretata naleta na prof,koj i barase pari za da ja pusti na ispit. Taa od stram togas ne kaza doma i go polagase 9 pati ispitot za na kraj da se otkazi. Koga po nekoe vreme od koga se vrati doma mu kaza na roditelite,ne znam ni sama kako preziveaa od lutina,od bes..... Toe se edni od pricinite za koi mislam deka covek treba da se zrtvuva makar i kolku da e tesko nekade nadvor. Za svoite deca,za nivnata idnina. A tie ke si go najdat patot pod neboto,ke imaat prijateli i neprijateli. Lesno im e duri gi drzime za racinja vo park. Kolku poveke razmisluvam tolku poveke mislam deka treba da BEGAME sto podaleku od tuka zosto pak velam vtor pat nema da se rodime i nema popraven ispit. Godinite si vrvat.
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2008 во 12:42
Originally posted by seka seka напиша:

Balonce, mozebi do nekade si vo pravo, no me se sloguvam potpolno so tebe!!
od 92 godina sum vo stranstvo, i sto poveke vreme pominuvam tuka, toa pojse mi idi zelba da se vratam nazad, ne samo za mene nego i za kerka mi!!!!
 
Zamisli izlagas tuka vo park, ima drugi decinja, mojava si e mirna i umna, saka so niv da igra, dete kako dete, a tie i vikaat begaj ti si stranec, ke reces dete kako dete ne znae, ama i mojava zna deka taka ne treba, me gleda i mi veli, mama ova ne smee tie da vikaat, ajde kleknuvaj, objasnuvaj.... srceto da te zaboli... a izlezi vo makedonija nekade, bilo koe dete da e, ke se igra, toa sto te kine ovde e mentalitetot na lugeto, ladni, smotani itn.... pojdi vidi i zapamti mi gi zborovive
 
Многу добро те разбирам, Сека. Но мислам дека швајцарците се посебно негативно настроени кон странците. Не само кон балканците, туку воопшто, и кон германците, французите. Во Германија не е така екстремно, ни од далеку. Во Германија односот странци/германци во проценти е 49/51. Се изедначува, а наскоро, ако не се направи некаков германски „бејби бум“ кој владата се обидува да го стимулира, дојденците ќе ги надраснат домашните.
 
Што се однесува до Швајцарија, имав можност пред неколку години да бидам десетина дена во Цирих службено. Во тие рамки се организираа коктели и средби на домаќините и гостите. Еден од домаќините ми раскажа една приказна за неговиот 8-годишен син кој стално лошо зборувал дома за некое девојче од класот. На една родителска средба кадешто биле и децата, татково го гледа девојчето и му вели на синот: „а бе сине, зошто така лошо ни зборуваше за девојчево, види ја колку е фина и мила?“ И синчето одговара: „ама тато, па таа е туѓинка!“ И таткото се вознемирил, прашувајки го синот „сине, а што сме ние, што си ти?“  бидејки тој самиот е германец од Германија, а жена му французинка од Франција, детето родено во Цирих.
Значи, така во школо ги воспитуваат, што според мене е грозно.
Швајцарија е прекрасна, преубава земја и е супер за одмор, но, јас уште тогаш сфатив дека не би сакала да живеам во таа земја, баш од овие причини.
Кон врв
speed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 803
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај speed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2008 во 18:13
sekoja godina sum vo cirih po 3 meseci, i mozam da kazam deka stvarno odnosot kon strancite treba na se promeni, pa kakva demokratija ima vo svajcarija i ajde kazete mi od sto e tolku bogata svajcarija pa normalno od stranskite drzavi sto go cuvaat drzavniot kapital kaj niv i uste mn drugi poedinci so cuvaat miliardi vo svajcarija i svajcarcite i drzavata raboti so tia pari se bogati i posle oni na mene ke mi kazat abe ti si stranec ova ona abe neka kutat ako si otidat site stranci ke nema leb da jadat , a i koj ja izgradi svajcarija pa normalno strancite koj budala od svajcarija bi rabotel na gradiliste so kamenja i slicno ok gi ima ali retki se...
speed
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2008 во 18:41
ma,....shto dalje,...to bolje!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2008 во 10:28
chuchelinga, potpolno si vo pravo ! Takov e narodot tuka, zalosno no realno!
 
Ne e sekade vo svajcarija isto, germanskiot del, lugeto se mnogu sebicni, si gledaat samo za sebe i golemi rasisti se, Francuskiot del, pogotovo zeneva i lozana, sosema se razlikuvaat ... tamu e narodot otvoren, nasmean itn. isto taka i italjanskiot del.
 
kako sto kaza speed... da nema stranci, tuka bi bilo haos, znaci strancite cistat, strancite gradat, strancite gi pravat site onie raboti za koi svajcarcite sami mislat deka ne vredi da se raboti taa rabota!!!
 
Ako nekoj ne znae deka si stranec, posto go zboruvas istiot dijalekt, gi poznavas zakonite i si se uklopil vo sistemot, od kako ke im reces deka ne si "svajcarec" odma se distanciraat i te tretiraat.... zalno....
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2008 во 10:35
za se ima pro i kontra......ednite sakat da begat, ja se "vrativ"
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2008 во 13:32
Од мое лично искуство далеку подобро се живее надвор од Македонија, во секоја смисла на зборот.
Е сега и животот надвор од сопствената земја си носи и свои негативни страни како судир со менталитетот и навиките на локалните жители ама животот е таков полн со пречки и предизвици па каде и да живеете ќе се соочувате секој ден со проблеми од некаков тип.
Се зборува овде како странците не третираат нас; се што пишале членовите е точно.
Но, доколку Македонија на пр беше економски стабилна земја и високо развиена и имаме прилив на емигранти и работници од ваму-таму мислам дека и ние немаше да имаме поразличен став во врска со нив.
Јас не ги обвинувам што се однесуваат така, но имам едно нешто против- за да судиш некој треба да го познаваш.
Тие заземаат ист став спрема секого без разлика дали имале лошо искуство или не. Однесувањето им се базира на предрасуди кои ги развиле или дезинформираност.
Пробувам само општата слика да ја доловам, што не е случај со секој поединец-странец, зошто има прекрасни луѓе и помеѓу нив како и секаде.
Некој тука ја споменува духовната страна на живеење, што лично мислам дека е доста важна, но ситиот на гладниот не му верува и обратно.
Западњачкиот систем и структурата на живеење е далеку поосмилена и достојна за човекот како битие.
Во Мк тоа го нема. И нема да го има во догледно време.
И доколку немаш достоинствен материјален живот оној за кој членот Балонче пишуваше духот на човекот полека тоне.
И животот во странство може да биде фин доколку убаво си го осмислите, зашто има многу интересни можности доколку сакате да запознавате нормални луѓе и да се почуствувате исполнети. Можете да волонтирате буквално што сакате, никој нема да ви каже НЕ и да ви префрла доколку сакате да се уклопите, да научите нешто и да чините нешто корисно за опшетството.
Знаете не се состои животот само од идење по кафани и пиење кафиња со комшиите и на Кеј.
Мислам дека кај сите Македонци прво тоа удара на памет, слободата на движење и количината на слободно време за зафрканции и тепање време.
Живеам надвор од Мк и не се чувствувам ниту празно, ниту тажно и на тие што посебно не сум им симпатична поради тоа што сум или од каде сум, не ги тркалам 2%.
И не сум многу осетлива на нивните замерки. Пак си го терам животот како јас сакам.
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2008 во 07:10
Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

za se ima pro i kontra......ednite sakat da begat, ja se "vrativ"
 
аплаузаплаузаплауз
 
Lou.... bravo, i jas sakam i planiram среќа
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
speed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 803
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај speed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2008 во 18:46
Originally posted by seka seka напиша:

Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

za se ima pro i kontra......ednite sakat da begat, ja se "vrativ"
 
аплаузаплаузаплауз
 
Lou.... bravo, i jas sakam i planiram среќа


a jas planiram pa da odam da ziveam  vo swiss, so znam onaka ke probam moze na post diplomski , ke vidam moze i ke mi trgne...
speed
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,406 секунди.