IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Дали сметате дека е добро да одите подалеку од МК?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали сметате дека е добро да одите подалеку од МК?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
Автор
Порака Обратен редослед
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Дали сметате дека е добро да одите подалеку од МК?
    Испратена: 31.Мај.2012 во 20:31
А и Мајами не е лош, само што ќе мора многу на бицепси и трицепси да работи.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2012 во 15:29
...mozebi u....saaaan fraanciskoooooouuu.....намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
LGBT Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Март.2012
Статус: Офлајн
Поени: 114
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LGBT Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2012 во 14:28
Сметам дека со мојата сексуална ориентација е подобро да живеам некаде надвор од Македонија.
Кон врв
Fuga Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Март.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Fuga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2012 во 11:52
со тапкање во место со викање ќе биде подобро ај здравје од другата ај од другата нема крај на мизеријата која се разбира не за сите , има луге си живеат со мама тате им е убаво . Чим си решил да се селиш нема колебање си го фатил веќе орото ќе го играш до крај, иако се сопнуваш и те буткаат и те влечат ама мора да се издржи до крај.
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2012 во 17:36
Ако не си спремен да менуваш апсолутно ништо, особено место на живеење најубаво е да си седиш таму каде што си.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Peperutka_de Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Април.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Peperutka_de Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2012 во 01:16
Sto fali vo Makedonija? MNOGU raboti. Toj sto ne gi napustil granicite na Makedonija, e najsreken. Tokmu koga ke imas moznost da sporedis, ke vidis kolku e dolu bedno:(.
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2012 во 19:41
Originally posted by pHp pHp напиша:

Што ни фали овде? Демек у USA, Canada, Australia и шо ти ја знам, абе пари врнат од небо, чим слеташ на аеродром, црвен тепих ти постилаат, те чека Ферари како подарок што си дошол и најмалку 5 работни позиции и тоа:

- Извршен директор во Google
- Оперативен директор во Oracle
- Раководител на сектор во r&d centre за Gucci
- Генерал на копнените сили на маринците на USA
- 500.000 долари за отворање на сопствен бизнис, ослободен од данок 40 години, придонеси за вработените 50 години ќе плаќаш само 25%
... и да не наброувам што те чека куќа со базен, домашна помошничка и згодна 17 годишна бебиситерка.
Инаку таму нема администрација. Абе све иде електронски и најдоцна за 10 минути ги имаш сите документи, само седиш на лап топ и оп! се ти е средено.
Здраствен систем? Абе да посакаш да се разболиш. Да имаше Македонија Цар, немаше така да го третираат.
Судство? Абе псссс... Ти таму можеш државата да ја тужиш и ќе добиеш. Нема мито таму, нема корупција, абе шо ти е бе, тоа све совесни луѓе.
 
Кисело е грозјето што не можеш да го фатиш пријателе...
 
Не знам само што ќе ти е онаа од 17 години. Веројатно да ја израснеш и изшколуваш со парите кои ќе ги заработиш како извршен директор на Гугл.
голема насмевка
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2012 во 23:21
Еве еден „генијален„ текст од Нова Македонија напишана од млад и „угледен„(види слика во линкот) доктор по филозофија(!) кој дава некакви си смерници по ова прашање од темата:

Враќањето на визниот режим - придобивка за Македонија

Проблемот зошто се иселувале луѓето од Македонија го лоцира во „недостигот на национална самосвест„ и „воведувањето на безвизниот режим го поттикнал процесот на исселување„ но сепак признава дека „Зошто и како Македонците донесуваат одлука да си заминат од своето парче земја, е прашање што останува енигма„

Авторот со сиот памет уште се осмелил да им реплицира на читателите кои искрено ги искажаа своите мислења, и тоа со следново текстче(може да се прочита на истиот линк):

„Оние кои ја нарекуваат идејата за задржување на Македонците во Македонија глупава, односно мојот текст го нарекуваат глупав, веројатно се глупави - колку и да не сакам да го употребам истиот некултурен, несоодветен израз... зарем е можно навистина да мислите дека желбата да се остане во нашата држава, и таа да се направи подобра во секој аспект, е глупава? Конечно, токму заради ваквите луѓе дојдовме до ова дереџе како Македонци и како држава...и којзнае, можеби на мојата држава и ќе и биде подобро ако заминете некаде...мојот избор, мојата судбина е Македонија! за вас, кои ме нарекувате глупав, не знам и не ме интересира - без трошка почит кон своето и само свое парче земја, невоспитани, без лична култура...каде и да одите, ќе бидете она што сте!„   
----------------------------

Ја откако ги прочитав овие светли патриотски идеи, наеднаш се стекнав со пингвинска самосвест и се упатив до најблиската амбасада на н.з.Антарктик(н.з.=ничија земја) да побарам јужнополно државјанство и антарктички пасош!


Изменето од Majkl - 03.Јануари.2012 во 23:22
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2011 во 15:56
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by pHp pHp напиша:

Жива вистина, не сте свесни луѓе кои гњаважи се и колку се бавни. Бавна администрација? Одете во Виена,
ЕУ е позната по масовната бирократија, но САД велат е сосема друга (упростена) приказна. Незнам како е во Канада?


Малку е подобро во Канада, ама не е нешто поразлично од овде. Исклучок е здраствениот систем, таму е среден беспрекорно, за разлика од САД каде е КАТАСТРОФАЛЕН! Абе ти доаѓаш на итна помош со пресечена рака, си ја држиш едната рака во другата како факел и добиваш одговор : Please, take a number and wait!
Ако немаш осигурување, буквално те исрлаат од болница. Не знам на кој канал гледав, приватно возило фатено на камера, се паркира и исфрла стара жена 77 години, склеротична со тешка реума. Немала здраствено осигурување, ја држеле 5 дена, никој не плакал и ја оставаат бре на сред град така! Нит може да оди, нит и е добро, стара жена склеротична, ја оставаат така на сред улица. А за администрација да не зборам. Идев на една конференција и ми беше потрбен документ. Ме упатија во подрачна единица на министерство. Ситуација: Црнкиња прави муабет за SEX and City на телефон со другарка. Потоа, стана, замина некаде далеку, си свари кафе, си турпија нокти, а ние дремеме на шалтер. Па, некој изреагира, па дојде шефицата, дебела средновечна бела жена, не увери дека ќе бидеме услужени и си замина. По 20 минути дојде Црнкињата, и стави знак Lunch Break! Одкако заврши паузата по 30 минути, дојде Црнкињава, ги зема моите документи и баш тогаш и зазвоне мобилниот, се јави дечко ли, маж и ли, и се закараа на мобилен едно 15 мин. По еден час чекање за банално парче хартија, Црнкињава ми ја издаде потврдата, која после требаше да се достави до друг шалтер. Кога стигнав на другиот шалтер, ме вратија кај Црнкињата, зошто згрешила некоја битна бројка (ваљда не беше концентрирана поради караницата или не и легнало јадењето). Кога се вратив кај Црнкињата, испадна дека поминало времето за работа со странки и мораше да дојдам другиот ден. Се работеше за потврда на која има се на се 5 реченици, печат и потпис.

Ниту па за стандард на живот не е нешто подобро. За човек да си ги плати сметките, киријата, да се прехрани и да има просечно возило, му требаат некаде околу 3500-4500 долари месечно. ОГРОМЕН процент од Американците, работат и по две работи за да можат ОСНОВНИОТ ПРОСЕЧЕН живот да си го дозволат. Е, богами кај нас не е така. Добро е што образованието се плаќа. Универзитетско образование по default носи поголема плата и подобри можности за вработување и напредување. Арно ама, да се школува човек во САД, му требаат претходно МНОГУ пари (не 200 евра партиципација, 200 евра за кирија у Скопје) туку МНОГУ пари, еден семестар е од 7500 - до 15000 долари, па сега ти види кој може да се школува. И тоа ефтини се државните универзитети кои, кај работодавците во САД не се ценети.
Дека има кадар кој е образован, а врска нема неговото образование со она што го работи - ВО ИЗОБИЛИЈЕ! Исто како кај нас,социјален работник работи како ИТ администратор, машински инжињери работат како економски брокери и т.н. Значи исто! Ова не го говорам само за САД, туку сум го забележал и во Белгија, Австрија па дури и во Финска.

И за крај, одењето во странсто е ЖРТВА ЗА СОПСТВЕНИТЕ ДЕЦА! Тие, ако се родат таму, по автоматизам добиваат државјанство и ги уживаат сите права како нивни граѓанин. СЕ ДРУГО Е ГРАЃАНИН ОД ВТОР РЕД! Предност за вработување и даночни ослободувања прво имаат НИВНИТЕ NATIVE BORN AMERICANS, AUSTRALIANS, BELGIUMS i t.n. Таму си секогаш странец. Впрочем и се покажа со кризата, први кои се отпуштија од работа беа green card holderi, добитници на изеленички визи и т.н. Своите си ги заштитија!

Изменето од pHp - 16.Декември.2011 во 16:07
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2011 во 15:43
Originally posted by pHp pHp напиша:

Жива вистина, не сте свесни луѓе кои гњаважи се и колку се бавни. Бавна администрација? Одете во Виена,
ЕУ е позната по масовната бирократија, но САД велат е сосема друга (упростена) приказна. Незнам како е во Канада?
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2011 во 14:54
Жива вистина, не сте свесни луѓе кои гњаважи се и колку се бавни. Бавна администрација? Одете во Виена, абе за едно банално барање, ќе поминете 5 шалтери, едно 20 пати ќе ви згрешат, нема да ви докажат, па пак ќе се вратите на првиот шалтер, на ред на шалтер ќе дојдете по едно 2-3 дена од што има толку гужва. А и народот по некое чудо, не е бе многу различен од овде, додека чекаат, се буткаат, пцујат, нервозни се, смрдат на пот... За некои работи луѓе овде е и подобро.
Кон врв
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2011 во 14:38
За овие работи не сум запознаена.
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2011 во 14:00
А си приметил дека за некои административни услови и начини повзани со деловност, овде е дури и подобро? Пример, кај нас регистрираш фирма за два дена максимум, во Бугарија, Хрватска, Унгарија па и Австрија, да регистрираш фирма ти требаат 10-15 дена и еден куп документи и најмалку 10 шалтери.
Кон врв
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2011 во 13:50
Поради ова не сакав да се дружам со постари македонци иселеници кога бев во САД цела година.Пред завршување на мојот профеионален престој таму, еден македонец кој таму живее и пријател на татко ми, успеа да ме најде ...но за среќа тоа беше пред крајот.

Изменето од saguaro - 16.Декември.2011 во 13:52
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.