IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Сакате ли опера?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Сакате ли опера?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
superboy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Добар човек

Регистриран: 08.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 103
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај superboy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2008 во 21:45
има многу што обожаваат
Работата го краси човекот а мрзата го гнаси.

Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2008 во 22:15
http://uk.youtube.com/watch?v=pCIBY0uFyO0&feature=related

Maria Callas - Vissi d’arte, vissi d’amore ....za umetnost i za ljubov ziveev,...
prekrasna arija od Tosca na Giacomo Puccini


Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
n1k0La Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Ride To Live Live To Ride

Регистриран: 31.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 357
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај n1k0La Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2008 во 22:19
ja mrzam opera
Otvori Se Zezame ! Da Ne Vlezeme Sose Vrata!
Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2008 во 22:53
http://www.youtube.com/watch?v=fkrCMI2fXTo&feature=related

Nessun Dorma - Turandot - Puccini

(koga bev mala mislev veli NE SUM DOMA )
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2008 во 01:15
Originally posted by filmadzijka filmadzijka напиша:

http://www.youtube.com/watch?v=fkrCMI2fXTo&feature=related

Nessun Dorma - Turandot - Puccini

(koga bev mala mislev veli NE SUM DOMA )
 
газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење
 
И мене ми е една од најубавите...
Најмногу ми се допаѓа во изведба на маестро Павароти...мечтаење
 
Кон врв
GABRIEL_DESTROYER Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 122
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GABRIEL_DESTROYER Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2008 во 05:13
Операта е ствар која немора да се сака мн.туку треба едноставно да се почитува бидејќи таа била почетокот на металот,турбо фолкот и др.Таа му дала на светот идеа како на се направи добра музика како да стане хит и сл.Оперската музика е онаа која прва започнала да става глас т.е изведувач кој можеби ке зборува божеби ке пее и слично а со операта настанал и светот на музиката.Така барен ја ја сваќам операта.Исепак ја сакам мојата омилена група имаа опрска пеачка со која успеаа да го достигнат врвот на сифонична метал музика а потоа станаа турбо фолк група и со тоа го заматија она место кое што го имаа претходно и со кое што станаа она што биле а веќе не се и знам дека сега жалат заади тоа ама тоа е свршен чин на кој нема повторуванје no replay.Затоа ние не смееме да ја мразиме операта бидејки тоа е почетпкот на нашиот живот и на нашата музика која ја слушаме.

Изменето од GABRIEL_DESTROYER - 11.Август.2008 во 05:15
Кон врв
bond....james b Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bond....james b Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2008 во 10:10
ne!
jas sum povekje za mozilla!
You live only ONCE!
Кон врв
samir_sneijder Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мадридиста

Регистриран: 24.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 155
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај samir_sneijder Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2008 во 11:28
Тема: Сакате ли опера?

НЕЕЕЕ
OooOooOoOOooПразно..ОооОоОоОоООоО
Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2008 во 12:13
Originally posted by bond....james b bond....james b напиша:

ne!jas sum povekje za mozilla!


море пушти еркондишн
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2008 во 12:16
газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење....pak,....se "filma"намигнување

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2008 во 11:32
(доста слушавме еркондишн, сега малку ...)

Моцарт - Волшебната флејта - арија на Ноќната кралица

http://www.youtube.com/watch?v=C2ODfuMMyss
Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2008 во 23:44
Originally posted by anastea anastea напиша:

[QUOTE=filmadzijka]http://www.youtube.com/watch?v=fkrCMI2fXTo&feature=related Nessun Dorma - Turandot - Puccini


 

И мене ми е една од најубавите...

Најмногу ми се допаѓа во изведба на маестро Павароти...мечтаење

 


--------------------------------------
ах, да, Павароти ... да Павароти е цар ...

http://www.youtube.com/watch?v=RdTBml4oOZ8&feature=related

но и Мајкл Болтон не беше лош, нели?
Изменето од filmadzijka - 15.Август.2008 во 23:49
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2008 во 23:57
http://uk.youtube.com/watch?v=YwwcXssv4FE

Ova e golemata(i u stas i u glas) Montserrat Caballe so arijata
"Casta diva"
od operata Norma na Vincenzo Bellini, izvedena vo  Bolshoi teatarot.
Ova e arija od prviot chin,se vika prechista bozica i e vsushnost molitvata na Norma koja se moli povikuvajki go narodot na mir prinesuvajki zrtva na Mesechinata koja se radja, za da donese mir na zemjata kakov shto istata sozdava na neboto.
poslushajte,..prekrasno eсреќаИзменето од mamma - 16.Август.2008 во 00:12

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
Evenstar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Вечен оптимист

Регистриран: 09.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Evenstar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2008 во 12:00
Originally posted by GABRIEL_DESTROYER GABRIEL_DESTROYER напиша:

Операта е ствар која немора да се сака мн.туку треба едноставно да се почитува бидејќи таа била почетокот на металот,турбо фолкот и др.Таа му дала на светот идеа како на се направи добра музика како да стане хит и сл.Оперската музика е онаа која прва започнала да става глас т.е изведувач кој можеби ке зборува божеби ке пее и слично а со операта настанал и светот на музиката.Така барен ја ја сваќам операта.Исепак ја сакам мојата омилена група имаа опрска пеачка со која успеаа да го достигнат врвот на сифонична метал музика а потоа станаа турбо фолк група и со тоа го заматија она место кое што го имаа претходно и со кое што станаа она што биле а веќе не се и знам дека сега жалат заади тоа ама тоа е свршен чин на кој нема повторуванје no replay.Затоа ние не смееме да ја мразиме операта бидејки тоа е почетпкот на нашиот живот и на нашата музика која ја слушаме.Зборуваш за Nightwish? Еееее... не дека сега се лоши, ама...

Назад на тема... сакам опера иако не одам баш често... La Boheme ми е преубава!!!
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,108 секунди.