IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Дали боли срце?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали боли срце?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567>
Автор
Порака
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2008 во 12:26
....da,mnogu boli ..!!!srce me boli za nea....тагаболен
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2008 во 20:43
Благодарам Бачиосголемо%20гушкање
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2008 во 20:53
you'r welcome
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
Дак Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Дак Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2009 во 21:27
Е,си го уништив срцето со Опструктивниот бронхитис,но и со пушење од кое неможам да се откажам и сум на пумпички за да слободно дишам,ги избегавам,но кога ме стегне и ми свири
ставам по два пафа...тогаш срцето ми чука ли чука.
Љубов и само љубов
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2009 во 21:37
Дак татко ми во живот цигара не запалил и пак е со пумпици. Така да немој да мислиш дека се е од цигарите.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2009 во 01:00
Srceto ne moze da boli ......moze da stega , moze da preskoknuva , moze da gusi , moze da koci .....ama da boli ne ........... i da vi go ukradat srceto pak nema da boli
zs nema da postoite ako ne vi go vratat
Кон врв
Дак Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Дак Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2009 во 19:30
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Дак татко ми во живот цигара не запалил и пак е со пумпици. Така да немој да мислиш дека се е од цигарите.


Па,да во право си.Но пушењето е само додатна тешкотија,но морам да признам и од мало проширување на срцето,пред две години правев ехо на срцето,но тука е и нервозата,стресот во животот.
Љубов и само љубов
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2009 во 19:33
значи дојдовме до заклучок-и  да не пушиш и да не јадеш мрсно и да не пиеш алкохол-нервирај се и пак ке те фати срце. абе денес не е тоа шо било порано. баба ми и дедо ми у планина живееле поздрави биле бре. ја ако дочекам 85 срекна ке сум.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Дак Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Дак Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 14:24
Ехехе,со оваа модерно,стресно време и 60 години да поживеам доволно е.
Прв пат кога почувствував проблем со срцето е од пред три години,почувствував нелагодност првин во плексус соларис,нешто како кога се доживее упла,страв,а потоа силно лупаше срце.Се јавив на лекар и ми препиша лек кој не ми одговараше,од лекот ми се снижи притисокот(а јас и воопшто си имам низок притисок)па срцето беше успорено и го чувствував како јадното едвај пумпаше.Се јавив кај истиот лекар кој ми велеше дека така треба-шипки,се јавив кај приватен лекар кој ми препиша друг лек,кој не делува на крвниот притисок и ми беше каде каде по добро,да останов кај предходниот лекар досега црвите ќе ме изгрицкаа
Љубов и само љубов
Кон врв
Goldi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ЗЛАТНО МОМЧЕ

Регистриран: 10.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7729
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goldi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2009 во 19:18
Срцето е лоцирано во градниот кош, на левата страна од градната коска(стернум) помеѓу двете белодробни крила. Срцето е неверојатен орган. Со изглед на круша наопаку поставена, големина колку тупаница, овој орган пумпа 5 l  крв секоја минута во сите делови на човечкото тело.
Надворешен изглед на срцето


Однадвор гледано срцето е всушност мускул.Силниот мускулен ѕид се контрахира (се стега) и на тој начин ја пумпа крвта во артериите. Главните крвни садови влегуваат и излегуваат од срцето: аортата, горната шуплива вена (vena cava superior); долната шуплива вена (vena cava inferior); пулмоналната артерија (arteria pulmonalis),која ја носи крвта со јаглерод диоксид до белите дробови; и белодробните вени, (venae pulmonalis), кои ја носат крвта богата со кислород од белите дробови до левата комора.
 
Внатрешен изглед на срцето
Срцето е шуплив орган, составен од четири комори, две помали,поставени горе, преткомори (atria), и две поголеми, поставени долу во однос на претходните, комори (ventriculae). 

 • Срцето е поделено на два дела со мускулен ѕид кој има функција на преграда (septum).
 • Преткоморите и коморите работат заеднo, контрахирајќи се и опуштајќи се, и на тој начин ја пумпат крвта од срцето во телото.Кога крвта преминува од една комора во друга, истата преминува преку специјален систем, кој служи за затварање на соодветната комора, залистоци (valvulae).Во срцето има четири валвули: митрална валвула, трикуспидна валвула, аортна валвула и пулмонална валвула.

Трикусшидалната и митралната валвула се наоѓаат меѓу преткоморите и коморите, додека аорталната и пулмоналната валвула се наоѓаат меѓу коморите и главните крвни садови на телото.Валвулите функционираат на тој начин да го спречуваат протекувањето на крвта во погрешен правец.

    Нормална аортална валвула
       Нормална митрална валвула

Секоја валвула има кусписи (ливчиња), митралната валвула има два, трикуспидалната три. Ливчињата се споени со еден круг од цврсто фиброзно ткиво, анулус. Анулусот ја оддржува нормалната форма и функција на сaмата влавула. Покрај анулусот, трикуспидалниот и митралниот залисток имаат потпора и од цврсти фиброзни врски, хорди (chordae tendinae). Тие делуваат слично на јажиња кои го затегаат падобранот. Хордите продолжуваат од валвулите  во мали мускули наречени папиларни мускули (musculae papillares). Папиларните мускули се дел од внатрешниот ѕид на коморите.

Факти за срцето

 • Вашиот васкуларен систем-систем од крвни садови - артерии, вени, капилари е долг околку100.000 километри. Тоа е еднакво на една обиколка околку земјината топка!
 • Срцето на возрасен човек пумпа 5 четвртини од вкупната крв секоја минута - приближно 4.000 литри крв секој ден низ целото тело.
 • Кога сакаат да покажат на срцето, најголем дел од луѓето покажуваат на левата страна од градниот кош. Всушност срцето е лоцирано во централниот дел на градниот кош, помеѓу двете белодробни крила, но врвот на срцето е повеќе свртен кон лево, така да работењето на срцето повеќе го чувствуваме на левата страна..
 • Срцето чука околу 100.000 пати секој ден. 
 • За период од 70 години, просечно срцето оттчукува повеќе од 2,5 милијарда пати.
 • Крвта е околу 78% вода.
 • На крвта и треба околу 20 секунди да помине низ целиот васкуларен систем. 
 • Структурата на срцето првпат била опишана во 1706 од Raymond de Viessens,   француски професор по анатомија.
 • Електрогардиограмот (ECG) е измислен во 1902 од страна на холандскиот физиолог Willem Einthoven. Овој дијагностички тест сеуште е еден од основните во дијагноза на срцевите болести.
 • Првите специјалисти - кардиолози, се појавиле по Првата Светска Војна.

Ako odam na nebo pred tebe, na sekoja zvezda ke go napisam tvoeto ime, taka sto I angelite da znaat kako se vikas, zasto devojkite kako tebe se nepovtorlivi.
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2009 во 14:10
SRCETO NE BOLI TOA DIREKNO UDIRA
Кон врв
Goldi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ЗЛАТНО МОМЧЕ

Регистриран: 10.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7729
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goldi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2009 во 22:54
                       Godishno od srce umiraat po 10.000 Makedonci
        
       
   Od srcevi zaboluvanja vo Makedonija godishno umiraat po povekje od 10.000 lugje. Ova beshe soopshteno na pres-konferencijata po povod Svetskiot den na srceto 30 septemvri. Zgolemeniot broj kardiovaskularni zaboluvanja e rezultat na neizbalansiranata ishrana, pushenjeto, konsumiranjeto alkohol i fizichkata neaktivnost. Za 2007 godina e udvoen budzhetot za programite za prevencija na 600 milioni denari vo odnos na 300 milioni shto bile potrosheni vo 2006 godina i se prezemeni nekolku aktivnosti, vkluchuvajkji ja i akcijata Zdravje za site. Dosega so taa akcija se izvrsheni besplatni preventivni pregledi na nad 27 iljadi lica. Spored direktorot na Klinikata za kardiologija d-r Sashko Kedev, na trendot na zgolemuvanje na ovie bolesti vo Makedonija mozhe da se vlijae najmnogu so educiranje na najmladata populacija za vodenje zdrav nachin na zhiveenje, zdrava ishrana i redovna fizichka aktivnost.
Ako odam na nebo pred tebe, na sekoja zvezda ke go napisam tvoeto ime, taka sto I angelite da znaat kako se vikas, zasto devojkite kako tebe se nepovtorlivi.
Кон врв
paris25 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 969
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paris25 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2009 во 22:44
i jas imav bolki pozadi na grbot i koga otidov na lekar srceto mi lupase
150 vo min i mi prepisa Atenanol posle nekolu dena uste imav bolki i lupanje do 130 i vo bolnica duri doprev edna nok so 2 infuzi bev i na kardiolog i na ekg i na exo na srce i mi vikat tahikardija i prolaps na miteralna valvula ama toa taka mi bilo od rogenje i ne stvaralo problemi vo funkcijata na srceto i sega poslednata kontrola 108 mi bese pulsot a veke pomina eden mesec pijam apcinja i imam teskoti pri odenje custvuvav kako nedostatok na vozduh i bolki vo grbot a si go meram doma pulsot 60 do 70 a pak imam bolki vo grbot imal li nekoj vakvi slicni problemi ?
Кон врв
SRNA_ Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 20
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SRNA_ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2009 во 20:17
Mi prepisaa atenolol od 100mg 1x1/4 ,znaci edna cetvrtina na utro.Srceto mi otcukuuva sega i pod 60/min.A i prtisokot kako da mi opaga.Go pijam 3-4 dena.Znae li nekoj dali e vaka samo na pocetok i ke se stabilizira poniskoiot krven pritisok(koj i onaka od sekogas go imav)i normalnoto otcikuvanje na srceto od 60-90/min?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.